Sunteți pe pagina 1din 8

SCOALA CU CLASELE I-VIII SADOVA

PROIECT DE LECTE
Data: :10.05.2011
Clasa: a-V-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Obiectul: Biologie
Profesor: Popescu Natalia - Elena
Unitatea de invatare: Plante superioare
Tema: Fasolea si alte leguminoase
Tipul lectiei: : Dobndirea de cunostinte
Competente specifice :
1.1.Identificarea unor grupe si specii din regnul plante
1.4.Explicarea alcatuirii generale a unei plante cu flori
2.1 Utilizarea de metode si mijloace adecvate explorarii lumii vegetale
4.1Utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii
5.1 Utilizarea in viata cotidiana a cunostinteleor de biologie vegetala
Competente derivate:
C1. s recunoasca plante din grupa leguminoaselor

C2. s observe particularitatile legate de alcatuirea organelor la leguminoase

C3. s explice importanta leguminoaselor

C4. s precizeze asemanarile dintre leguminoase si pomii fructiferi

C5. s identifice deosebirile dintre leguminoase si pomii fructiferi

Activitati de invatare :
Ractualizarea cunostintelor despre fasole
Identificarea unor specii de leguminoase
Observarea formei si alcatuirii organelor vegetative si de inmultire la leguminoase
Descrierea importantei leguminoaselor
Resurse procedurale : 1. Observatia 4. Problematizarea
2.Conversatia euristica 5. Metoda Stiu /Vreau sa stiu /Am invatat
3. Explicatia
Resurse materiale : 1.Manual 4.Fise de lucru
2.Planse 5.Atlase
3.Calculator (retroproiector)
Forme de organizare: Frontal
Evaluare : Scrisa-Eseul de 5 minute
Observarea sistematica a elevilor
Bibliografie

Mohan G., Ardelean A., Mihail Aurora., - Biologie manual pentru clasa a V-a,
Ed. All Educaional, 2000
Ignat Elena,ran Ileana Ghid de evaluare Biologie,Ed.Risoprint,
Cluj Napoca,1999
Popovici I., Moruzi C., Toma I., - Atlas Botanic, Ed. Didactic i Pedagogic,
Bucureti , 2003
Lazr Viorel, Nicolae Mariana, - Lecia - forma de baz a organizrii procesului de
predare-nvare-evaluare la disciplina Biologie, Ed. Arves,2007

DESFASURAREA LECTIEI

Evenimentul didactic Activitatea de nvare Metode i


procedee
Activitatea profesorului Activitatea elevului evaluare

1. Organizarea Noteza absentii Pregtete materialul


colectivului de elevi necesar pentru lecie
Pregteste climatul socio
(2min) afectiv necesar actului nvarii

2. Reactualizarea Lucreza frontal, adresez Ascult,gndesc, rspund: Conversaia


cunotinelor ntrebri din lectia Marul si fronta
anterioare (8 min) pomii fructiferi, urmresc
elaborarea rspunsurilor, dac
realiazeaz conexiuni ntre
noiunile discutate .
Adereseza intrebari de tipul:
1.Marul,parul,gutuiul
1.Prezentati cateva exemple de
pomi fructiferi. 2.Radacina,tulpina
,frunza,floarea,fructul.
3.Radacina este
2 Care sunt organele pomilor
ramuroasa fixeaza planta
fructiferi ?
in sol si absoarbe apa cu
sarurile minerale.

3.Cum este radacina ? etc.

3. Captarea atentiei Imparte cateva seminte de la Recunosc organele .


(3min) pomii fructiferi ,printre care si
boabe de fasole care trebuie
recunoscute.
Intreba elevii daca recunosc
Raspund : da si le Explicaia
semintele.
enumera.
Anuna titlul leciei, l scrie pe
tabl: Fasolea
4.Anuntarea temei si Ascult, scriu
Comunica clar competentele
obiectivelor (2 min)
derivate ale leciei.

5.Dirijarea invatarii
(20 min) Cere elevilor sa completeze Completeaza prima
prima coloan din tabelul de pe coloana cu notiuni
precum:
tabla:TIU/VREAU S
TIU/AM NVAT . Fasolea- angiosperme Conversaia
dicotiledonata
Observaia
-prezinta organe : radacina
Demonstratia
,tulpina
,frunza,floarea,fruct, Problematizare
-este comestibila
-se hraneste autotrof
etc.

Se cere elevilor s stabileasc Completeaza a doua


coloana cu notiuni
care sunt ndoielile sau
precum:
curiozitile pe care ar dori s
le clarifice astzi i care vor fi -din ce grupa face parte
notate n cea de-a doua
- alte plante inrudite
coloan.
-ce tipuri de organe
prezinta fasolea
- importanta

Indruma elevii sa gaseasca Observa pe fise


raspunsurile la intrebari. particularitatile legate de
alcatuirea si importanta
leguminoaselor.

6.Obinerea Se cere elevilor sa gaseasca Gasesc ca Activitate


performanei (3 min) cateva asemanari si deosebiri -asemanari:angiosperme frontal
intre alcatuirea pomilor dicotiledonate etc.
fructiferi si leguminoaselor.
Deosebiri:radacina
pivotanta/ramuroasa;fruct
pastaie/poama,drupe etc

7. Asigurarea feed Adresez intrebri Raspund si comunica cu Activitate pe


back-ului(5min) clasei,raspunsurile sunt profesorul grupe
aprobate sau nu, si daca este
necesar se explica; urmresc
activitatea elevilor

8.Evaluare (5 min) Eseul de 5 minute Scrisa


9.Tema pentru acasa Exercitiile din manual Scriu Observatia
(2 min)

Fisa de lucru
Recunoasteti plantele leguminoase din figura de mai jos :
Organele la leguminoase .

S-ar putea să vă placă și