Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: Manolache Corina


Unitatea colar: coala Gimnazial Serban Voda Cantacuzino
Data: 17.XI.2016
Clasa: a V-a
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina de nvmnt: Limba i literatura romn
Tema leciei: Verbul
Tipul leciei: actualizarea cunotinelor
Durata: 50 de minute

COMPETENE GENERALE:
Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n
situaii de comunicare dialogat i monologat;
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;
Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.

Competene specifice Coninuturi asociate


2.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte - pri de vorbire i categorii gramaticale
din punct de vedere gramatica specifice acestora: verbul (timpul, persoan,
numr, modurile personale i nepersonale)
- pri de propoziie: predicatul
3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii - verbul (timp, persoan, numr, moduri
categoriilor gramaticale nvate personale i nepersonale)
4.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte -dificulti n scrierea unor categorii
din punct de vedere gramatical, folosind morfologice studiate;
corect semnele ortografice i de punctuaie

Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1. s defineasc verbul;
O2. s recunoasc verbele din diferite texte;
O3 s precizeze persoana i numrul unei forme verbale;
O4. s recunoasc timpul unui verb;
O5. s analizeze verbele identificate n diferite texte ;
O6. s ortografieze corect diferite verbe;

STRATEGIA DIDACTIC:
1. Resurse: colectivul eterogen de elevi al clasei a V-a ; Metode i procedee: joc
didactic, conversaie, exerciiul, analiza gramatical, Gndii! Lucrai n perechi!
Comunicai!, nvarea prin descoperire
2. Materiale i mijloace: fie de lucru, plan, tabla.
3. Evaluarea: evaluare oral i scris (elevii vor completa fiele i vor rspunde la
ntrebri), observarea sistematic
4. Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate n perechi.
5. Material bibliografic:
Chiri, Cornelia, Trofin, Eliza-Mara, Gramatic 5.Fie de lucru pe uniti de
nvare cu itemi i teste de evaluare, Editura Paralela 45, Piteti, 2014.
Consiliul Naional pentru Curriculum, Programa colar pentru limba i
literatura romn, Clasa a V-a, Bucureti, 2009.
Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu,
Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
Pavelescu, Marilena, Metodica predrii limbii i literaturii romne, Editura
Corint, Bucureti, 2010.

Smihian, Florentina, Dobra, Sofia, Kuttesch, Nicoleta, Limba i literatura romn pentru
clasa a V-a, Editura ART, Bucureti, 2011

Scenariul didactic

I. Asigurarea climatului (3') Se noteaz absenele i se asigur cele


necesare desfurrii activitii.
II. Captarea ateniei (4') elevilor pentru activitatea didactic ce urmeaz
se face prin prezentarea urmtoarelor versuri lacunare:
Diminea m-
i pe fa m-
Ceai i brnz
Cu haina m-
i la coal
Elevii vor completa versurile cu cuvintele cele mai potrivite, preciznd ce
pri de vorbire sunt cuvintele pe care le-au adugat ei.
III. Prezentarea noilor coninuturi i a sarcinilor de nvare (1')
Se anun i se scrie pe tabl titlul leciei, precizndu-se apoi
competenele specifice.
IV. Dirijarea activitii i obinerea performanei (30')
Pornind de la textul scris pe tabl se definete verbul, iar elevii vor
formula enunuri n care verbul arat starea sau existena. Se solicit elevilor s
identifice timpul, numrul i persoana verbelor, precizndu-se i explicndu-se
apoi categoriile gramaticale dup care verbul i modific forma.
Elevii vor primi urmtoarea fi de lucru, pe care vor lucra individual,
timp de 10 minute.
Fi de lucru - 1
Identific verbele din textul urmtor i precizeaz timpul, persoana i
numrul acestora.
Fram sttea la mijlocul arenei, alb ca zpada, uria i neclintit...
Adineauri, cnd a ridicat perdeaua de catifea viinie, nc tot mai credea
c totul va decurge normal. Mulimea, copiii, aplauzele i-au dat aceast
amgire.
Acum din nou a uitat tot.
Nu tie ce caut aici. Ce vrea lumea aceasta de la el?
(Cezar Petrescu, Fram, ursul polar)
Verbul Timpul Persoana Numrul

Precizai funcia sintactic a verbelor identificate.


Se face corectarea frontal a muncii independente, dup care se poart
discuii pe marginea textului (figuri de stil, sinonime, tipuri de propoziii).
Elevii vor lucra n perechi, timp de 8 minute urmtoarea fi:
Fi de lucru - 2
Trece urmtoarele verbe de la persoana I singular la persoana a III-a
singular i plural, pstrnd acelai timp:
Persoana I Persoana a II-a Persoana a III-a
singular singular plural
scriu
merg
am cntat
vorbeam
tiu
voi cobor
lucrai
plecasem
Se corecteaz frontal munca independent i se fac observaii privind
ortografia verblor, dup care se scriu pe tabl urmtoarele variante din care
elevul o va alege, prin subliniere, pe cea corect:
(eu) iu / (eu) in merem / mergem
creez / creiez (eu) continuu / (eu) continui
creeaz / creaz m pieptn /m piaptn
(eu) vin / (eu) viu (ei) miros / (ei) miroase
V. Asigurarea feedbackului i evaluarea (8')
Asigurarea feedback-ului are loc pe parcursul conducerii nvrii,
ntrirea fcndu-se treptat, prin aprecieri verbale.
Se scriu pe tabl urmtoarele proverbe:
Cine dup doi iepuri .. nici unul.
Cnd pisica acas, oarecii pe mas.
Cine groapa altuia singur n ea.
Elevii vor completa spaiile punctate cu verbe potrivite, dup care se
discut tlcul proverbelor.
Se noteaz elevii care ai fost solicitai mai des la rspuns.
VI. Asigurarea reteniei i a transferurilor (4')
Tema pentru acas: exerciiile2, 3, 4 i 5, p. 103, iar, opional: Redacteaz
o scurt compunere care s ilustreze unul din cele trei proverbe. Subliniaz
verbele.
Se dau explicaiile necesare.

Schema tablei
Diminea m-am sculat
i pe fa m-am splat.
Ceai i brnz am mncat,
Cu haina m-am mbrcat
i la coal am plecat.

Verbul este partea de vorbire care arat aciunea, starea sau existena.
i modific forma dup:
Timp: prezent, trecut, viitor
Perosan: I, II, III
Numr: singular, plural
Verbul are funcia sintactic de predicat verbal.

Alege varianta corect:


(eu) iu / (eu) in merem / mergem
creez / creiez (eu) continuu / (eu) continui
creeaz / creaz m pieptn /m piaptn
(eu) vin / (eu) viu (ei) miros / (ei) miroase

Fi de lucru 1
Identific verbele din textul urmtor i precizeaz timpul, persoana i
numrul acestora.
Fram sttea la mijlocul arenei, alb ca zpada, uria i neclintit...
Adineauri, cnd a ridicat perdeaua de catifea viinie, nc tot mai credea
c totul va decurge normal. Mulimea, copiii, aplauzele i-au dat aceast
amgire.
Acum din nou a uitat tot.
Nu tie ce caut aici. Ce vrea lumea aceasta de la el?
(Cezar Petrescu, Fram, ursul polar)
Verbul Timpul Persoana Numrul

Fi de lucru - 2
Trece urmtoarele verbe de la persoana I singular la persoana a III-a
singular i plural, pstrnd acelai timp:
Persoana I Persoana a II-a Persoana a III-a
singular singular plural
scriu
merg
am cntat
vorbeam
tiu
voi cobor
lucrai
plecasem

Diminea m-
i pe fa m-
Ceai i brnz
Cu haina m-
i la coal
Astazi vom
- identifica verbele n diferite enunuri;
- vom recunoate timpul, persoana i numrul verbelor;
- vom ortografia diferite forme verbale;
definete verbul,
s identifice timpul, numrul i persoana verbelor, precizndu-se i explicndu-se
apoi categoriile gramaticale dup care verbul i modific forma.
Verbul este partea de vorbire care arat aciunea, starea sau existena.
i modific forma dup:
Timp: prezent, trecut, viitor
Perosan: I, II, III
Numr: singular, plural
Verbul are funcia sintactic de predicat verbal.
Fi de lucru 1 - 10 min
Identific verbele din textul urmtor i precizeaz timpul, persoana i numrul
acestora.
Fram sttea la mijlocul arenei, alb ca zpada, uria i neclintit...
Adineauri, cnd a ridicat perdeaua de catifea viinie, nc tot mai credea c totul va
decurge normal. Mulimea, copiii, aplauzele i-au dat aceast amgire.
Acum din nou a uitat tot.
Nu tie ce caut aici. Ce vrea lumea aceasta de la el?
(Cezar Petrescu, Fram, ursul polar)
Verbul Timpul Persoana Numrul
sttea trecut III sg
A ridicat Trecut III Sg
Credea Trecut III Sg
Va decurge Viitor III sg
Au dat Trecut III Sg
A uitat Trecut III Sg
tie Prezent III Sg
Caut Prezent III sg
Vrea Prezent III sg
- figuri de stil: comparaia, personificarea
- sinonime: amgire iluzie; lumea - mulimea
- tipuri de propoziii afirmative, negative, enuniative, inetrogative
Fi de lucru - 2
Trece urmtoarele verbe de la persoana I singular la persoana a III-a singular i plural,
pstrnd acelai timp:
Persoana I Persoana a II-a singular Persoana a III-a plural
singular
scriu
merg
am cntat
vorbeam
tiu
voi cobor
lucrai
plecasem
Se corecteaz frontal munca independent i se fac observaii privind ortografia
verblor, dup care se scriu pe tabl urmtoarele variante din care elevul o va alege, prin
subliniere, pe cea corect:
(eu) iu / (eu) in merem / mergem
creez / creiez (eu) continuu / (eu) continui
creeaz / creaz m pieptn /m piaptn
(eu) vin / (eu) viu (ei) miros / (ei) miroase
Se scriu pe tabl urmtoarele proverbe:
Cine dup doi iepuri .. nici unul.
Cnd pisica acas, oarecii pe mas.
Cine groapa altuia singur n ea.
Elevii vor completa spaiile punctate cu verbe potrivite, dup care se discut tlcul
proverbelor.
Se noteaz elevii care ai fost solicitai mai des la rspuns.
VI. Asigurarea reteniei i a transferurilor (4')
Tema pentru acas: exerciiile 4 i 5, p. 103, iar, opional: Redacteaz o scurt
compunere care s ilustreze unul din cele trei proverbe. Subliniaz verbele.

S-ar putea să vă placă și