Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Profesor : Totu Angela;


Data :
Clasa : a VII a A;
Disciplina : Limba romn;
Subiectul : Adjectivul;
Durata : 50 minute;
Tipul leciei : recapitulare sistematizare;
Obiectivul fundamental: sistematizarea cunotinelor despre adjectiv; formarea
competenelor de utilizare a noilor cunotine n comunicarea oral i scris;
Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1 s defineasc adjectivul;
O2 s identifice adjectivele din diferite contexte;
O3 s clasifice adjectivele dup diferite criterii;
O4 s utilizeze n diferite enunuri adjectivele la gradele de comparaie;
O5 s construiasc propoziii cu adjective cu diferite funcii sintactice;
O6 s analizeze morfo-sintactic adjectivele dintr-un text suport;
O7 s utilizeze corect adjectivul n comunicarea oral i scris;
O8 s redacteze un text folosind adjective diferite.
Metode i procedee:
tehnica ciorchinelui;
conversaia;
observaia;
explicaia;
expunerea;
problematizarea;
exerciiul.
Materiale i mijloace:
manual;
plan cu schema leciei;
fie de lucru cu schema leciei;
fie de lucru cu exerciii;
fie cu test de evaluare formativ;
Material bibliografic:
Gramatica limbii romne, ed. Academiei, vol. 1, (ediia a II a revizuit), Bucureti,
1966;
Manual Limba romn, ed.Corint, Bucureti, 1997;
Limba i literatura romn- PreparatorEd. Art, Bucureti, 2002
Forme de organizare:
activitate frontal;
activitate independent, individual;
Evaluare:
oral;
scris;
Obi Du Strategii
Etapele leciei ecti ra Coninuturi vizate Evaluare
Forme de Resurse Resurse materiale
ve ta
organizare procedurale
Moment 1 - verificarea prezenei frontal Conversaia catalog
organizatoric - enunarea obiectivelor
- pregtirea materialului
didactic
Captarea ateniei 2 - anunarea temei frontal -observaia - plana cu schema - Elevii vor completa rebusul pe tabl i pe fia
- prezentarea planei -conversaia leciei de exerciii : vor gsi antonimele cuvintelor
- rezolvarea rebusului - fia date, descoperind astfel titlul noii lecii.
- tabla
Dirijarea nvrii 20 - reactualizarea -tehnica ciorchinelui
i realizarea feed- cunotinelor despre
back-ului adjectiv (anexa 2)
- definire frontal -conversaia - fie cu schema leciei - elevii definesc adjectivul ca parte de vorbire
O2 -explicaia flexibil care arat nsuirile, calitile unui
obiect, determin un substantiv i se declin
- se explic termenul flexibil (i schimb
forma n funcie de gen, numr, caz)
- se completeaz schema din anexa 1 n paralel
cu plana
- clasificare frontal - conversaia - plana - elevii clasific adjectivele
O1 individual - problematiazarea - fia cu schema leciei 1.dup structur:
O4 - exerciiul - simple: frumos, curat, fragil;
- compuse : alb-glbui, brun-rocat;
- locuiuni adjectivale: cu neputin, cu
minte, cu scaun la cap.
2. dup flexiune :
- variabile:
- cu 4 terminaii : frumos / frumoas /
. frumoi / frumoase
- cu 3 terminaii : auriu / aurie / aurii
- cu 2 terminaii : vechi / veche
- invariabile : bej, gri, vivace, eficace
- se rezolv ex. 2 din fia de exerciii
- grade de comparaie frontal - exerciiul creator - fia (anexa 2) - elevii aleg un adjectiv pe care l trec la fiecare
O5 - exerciiul de - tabla grad de comparaie, l introduc n propoziii :
exemplificare ex. 3
- problematizarea - elevii dau exemple de adjective fr grade de
comparaie : inferior, major, maxim, optim,
ulterior, suprem, complet, desvrit, deplin,
enorm, fundamental, ntreg, unic, venic ex.5
- profesorul prezint cteva modaliti de
realizare artistic a superlativului absolut : o
groaz de bani, putred de bogat, atta amar de
gru, ap adnc,adnc, suprat foc,
arhiplin, ultrasensibil ex.4

- funcii sintactice frontal - exerciiul de tabla - mpreun cu profesorul elevii dau exemple de
exemplificare propoziii n care adjectivul s ndeplineasc
funcie sintactic de: - atribut adjectival;
- nume predicativ;
- complement indirect;
- comp. circ. de timp;
- comp. circ. de cauz.
ex. 6
- consolidarea frontal - exerciiu de analiz fia cu exerciii - consolidarea cunotinelor despre adjectiv se
O6 15 cunotinelor despre gramatical realizeaz treptat, pe parcursul leciei, n
O7 adjectiv - exerciiu de paralel cu completarea schemei leciei se
O8 creativitate rezolv exerciiile din fia de exerciii
- ex. 7 se rezolv la final pentru realizarea
feed-back-ului
- dac timpul mai permite se rezolv ex. 8
Evaluare test de evaluare individual -exerciiu de - elevii rezolv individual sarcinile testului
O2 10 completare, de fie cu testul de primit
O7 exemplificare, evaluare - profesorul verific fiele i caietele de
creativ notie

Asigurarea tema pentru acas frontal -conversaia manual, - elevii vor realiza portretul colegului lor de
transferului 2 (anexa 4) exerciiul 4/p.161 banc, folosind adjective cu valoare stilistic
de epitete, la diferite grade de comparaie.
Fi de exerciii

1. Scriind antonimele cuvintelor date vei afla titlul leciei:

- negru A
- nalt D
- uscat
J
- plcut
E
- cald
C
- vorbre
T
- antipatic
- nou I
V

2. Identificai adjectivele i trecei-le n coloana corespunztoare din tabel:


frumos, om, bun, continuu, am mnca, bleu, eficace, auriu, copil, vechi, el, gri, cenuiu.

Adjective
Variabile Invariabile
4 forme flexionare 3 forme flexionare 2 forme flexionare

3. Alctuii propoziii n care s folosii pe rnd adjectivul curat la toate gradele de


comparaie.
4. Realizai o caligram dup modelul dat.

5. Selectai pe o coloan adjectivele care au grade de comparaie i pe alta


adjectivele care nu au grade de comparaie : acru, complet, egal, ntreg, limpede, mort,
neclar, optim, oral, principal, rotund, sensibil, viu, superior.
6. Alctuii propoziii n care s folosii adjectivele de mai jos n cazul i cu funcia
sintactic indicate : - slbatic (acuzativ atribut adjectival)
- frumos (dativ- atribut adjectival)
- tainic (nominativ nume predicativ)
- albastru (acuzativ complement indirect)
- mic (acuzativ complement circumstanial de timp)
- obraznic (acuzativ complement circumstanial de cauz)
7. Analizai morfo-sintactic adjectivele din urmtoarele enunuri:
Pdurea era foarte trist.
Lumina argintie se ntrezrea printre frunzele dese.
8. Alctuii un text de zece rnduri intitulat Floarea din grdin n care s utilizai
adjective la diferite grade de comparaie.
A
D
J
PARTE DE E
GRADE DE COMPARAIE
vorbire neflexibil C
. T
I pozitiv superlativ
determin
V
U
un substantiv se declin absolut relativ
L
arat

nsuirile unui
obiect comparativ

superioritate egalitate inferioritate

Nume predicativ

Atribut adjectival
FUNCII
CLASIFICARE SINTACTICE

Compl. indirect

C. circ. de timp
Dup form Dup flexiune
C. circ. de cauz

simple compuse variabile invariabile

4 forme flexionare 3 forme flexionare 2 forme flexionare


Test de evaluare

1. Adjectivul este.care determini


arat..

2.Dai cte dou exemple de:


a) adjective variabile;
b) adjective invariabile;
c) locuiuni adjectivale.

3.Alctuii un text de cinci rnduri n care s folosii urmtoarele adjective: sensibil, inteligent,
premiant. Dai un titlu textului folosind chiar un adjectiv, dac e posibil.

A
D
J
PARTE DE E
. GRADE DE COMPARAIE
C
T
I
determin
V
U
se .
L
arat

FUNCII
CLASIFICARE SINTACTICE

Dup Dup flexiune


form

S-ar putea să vă placă și