Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Facultatea de Inginerie
Specializarea Inginerie Economic n Domeniul Mecanic
PROIECT
Tehnologii de Prelucrare
1
Cuprins
2
I. PROIECTAREA TEHNOLOGIEI DE EXECUIE A PIESEI
PLAC
Tema proiectului:
Proiectarea procesului tehnologic de fabricaie a reperului dispozitiv de gurit, desen
nr. TP 001 - 016 pentru o producie anual de 5000 buc/an ntr-un regim de lucru de 2
schimburi/zi.
A. STUDIUL TEHNIC
1. Studiul piesei pe baza desenului de produs finit
Figura 1.
3
1.2. Analiza posibilitilor de realizare a preciziei macro i micro-geometrice prescrise n
desen
Tabelul 1.1
Nr. supraf Forma Condiii tehnice Procedeu final de Etape
suprafeei impuse suprafeei prelucrare (proceduri)
intermediare
0 1 2 3 4
S1 Suprafa plan l=50 mm, Frezare frontal de _
Ra=12,5 [m] degroare
S2 Suprafa plan L=115mm, Frezare frontal de _
Ra=12,5[m] degroare
S3 Suprafa plan l=50 mm, Frezare frontal de _
Ra=12,5[m] degroare
S4 Suprafa plan L=115mm, Frezare frontal de _
Ra=12,5 [m] degroare
S5 Suprafa plan l=16 0,15 mm Rectificare plan Frezare
Ra =1,6 [m] frontal
S6 Suprafa plan l=16 0,15 mm Rectificare plan Frezare
Ra =1,6 [m] frontal
S7 Suprafa L=18mm, l=8mm Frezare cu frez tip _
cilindric D=8, deget
Ra= 12,5[m]
S8 Suprafa D=3,25, Burghiere _
cilindric Ra= 12,5 [m]
interioar
S9 Suprafa D=4,5, Adncire Centruire
cilindric Ra= 12,5 [m]
interioar
S10 Suprafa D=5, Burghiere _
cilindric Ra= 12,5 [m]
interioar
S11 Suprafa D=2,5H7, Alezare finisare - burghiere
cilindric Ra= 1,6 [m] - alezare de
interioar degroare
4
S12 Suprafa D=3 , Burghiere
cilindric Ra= 12,5 [m]
interioar
S13 Suprafa D=5,5, Adncire
cilindric Ra= 12,5 [m]
interioar
Laminarea = procesarea semifabricatului la trecerea printre doi cilindrii care se rotesc n sens
invers.
Etapele procesului de laminare la cald:
5
pregtirea tehnologic a fabricaiei
alegerea SF
debitarea SF
nclzire n cuptor
laminarea n laminor
debitare la dimensiunile prescrise
control tehnic de calitate
Avantajele laminrii:
produse cu proprieti mecanice superioare celor turnate;
structur cu cristale fine ;
consum minim de metal;
precizie mare.
Dezavantajele laminrii:
costul ridicat al mainilor i instalaiilor;
utilizarea unor fore mari de deformare.
6
Figura 2.1 Schi semifabricat
7
Operaia 12: Frezare cu frez deget S7
Operaia 13: Burghiere S11
Operaia 14 : Alezare S11 2.5H7
Operaia 15 : CTC final
Fazele operaiei:
1. Prindere laminat;
2. Debitare pe dimensiunile 20 x 55 x 119;
3. Desprindere semifabricat;
4. Control.
Dispozitiv de prindere: menghin
Maina unealt: fierstru circular .
Mijloc de msurare i control: ubler
8
Fig. 3.2 Schia operaia 2
Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Frezare prima fa cota 52 mm;
3. ntors semifabricat;
4. Frezare a 2 a fa cota 50 mm;
5. Desprindere semifabricat;
6. Control.
Dispozitiv de prindere: menghin
Maina unealt: Main de frezat FV2a TOS.
Mijloc de msurare i control: ubler
9
Fig. 3.3 Schi operaia 3
Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Frezare prima fa cota 117 mm;
3. ntors semifabricat;
4. Frezare a 2 a fa cota 115 mm;
5. Desprindere semifabricat;
6. Control.
Dispozitiv de prindere: menghin
Maina unealt: Main de frezat FV2a TOS.
Mijloc de msurare i control: ubler
10
Operaia 4: Frezare frontal cota 16 mm (2 fee S5 i S6)
Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Frezare prima fa cota 18 mm;
3. ntors semifabricat;
4. Frezare a 2 a fa cota 16.35 mm;
5. Desprindere semifabricat;
6. Control.
Dispozitiv de prindere: menghin
Maina unealt: Main de frezat FV2a TOS.
Mijloc de msurare i control: ubler
11
Operaia 5: Rectificare de finisare plan S5 + S6
Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Rectificare cot 16 mm;
3. Desprindere pies;
4. Control.
Dispozitiv de prindere: menghin
Maina unealt: Main de rectificat cu disc abraziv.
Mijloc de msurare i control: ubler
12
Fig. 3.6 Schi operaia 7
Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Burghiere succesiv 4 guri 3.25
3. Repoziionarea semifabricatului de 3 ori
4. Desprindere semifabricat;
5. Autocontrol.
Dispozitiv de prindere: dispozitiv de gurit
Maina unealt: Main de gurit G16
Mijloc de msurare i control: calibru tampon
13
Fig. 3.8 Schi operaia 8
Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Adncire 4 guri 4.5 x 2.5 mm;
3. Repoziionarea semifabricatului de 3 ori;
4. Desprindere semifabricat;
5. Autocontrol.
Dispozitiv de prindere: dispozitiv de adncire
Maina unealt: Main de gurit G10
Mijloc de msurare i control: ubler
14
Fig. 3.9 Schia operaiei 9
Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Burghiere succesiv 7 guri 5;
3. Repoziionarea semifabricatului de 6 ori;
4. Desprindere semifabricat;
5. Autocontrol.
Dispozitiv de prindere: dispozitiv de gurit
Maina unealt: Main de gurit G10
Mijloc de msurare i control: ubler
15
Operaia 10: Burghiere S12 - 3 guri 3
Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Burghiere succesiv 3 guri 3;
3. Repoziionarea semifabricatului de 2 ori;
4. Desprindere semifabricat;
5. Autocontrol.
Dispozitiv de prindere: dispozitiv de gurit
Maina unealt: Main de gurit G6
Mijloc de msurare i control: ubler
16
Operaia 11: Adncire S13 - 3 guri 5.5
Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Adncire 3 guri 5.5 x 2.5 mm;
3. Repoziionarea semifabricatului de 2 ori;
4. Desprindere semifabricat;
5. Autocontrol.
Dispozitiv de prindere: dispozitiv de adncire
Maina unealt: Main de gurit G10
Mijloc de msurare i control: ubler
17
Operaia 12: Frezare cu frez tip deget S7 - 8
Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Frezare ;
3. Desprindere semifabricat;
4. Control.
Dispozitiv de prindere: menghin
Maina unealt: Main de frezat FV2a TOS.
18
Operaia 13: Burghiere S11 - 2 guri 2.5
Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Burghiere succesiv 2 guri 2.5;
3. Repoziionarea semifabricatului;
4. Desprindere semifabricat;
5. Autocontrol.
Dispozitiv de prindere: dispozitiv de gurit
Maina unealt: Main de gurit G6
Mijloc de msurare i control: ubler
19
Operaia 14: Alezare S11 - 2 guri 2.5H7
Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Alezare prima gaur;
3. Repoziionare semifabricat;
4. Alezare a-2-a gaur;
5. Desprindere semifabricat;
6. Control.
Dispozitiv de prindere: dispozitiv de gurit
Maina unealt: Main de gurit G6
Mijloc de msurare i control: ubler
20
OPERAIA NR.1 Frezare frontal de degroare S1, S3 ; Ra=12,5 m
a) Schia operaiei cu semifabricatul n poziie de lucru:
Fig.4.1
b) Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Frezare prima fa cota 52 mm;
3. ntors semifabricat;
4. Frezare a 2 a fa cota 50 mm;
5. Desprindere semifabricat;
6. Control.
c) Maina unealt1:
Se alege maina unealt de frezat vertical FV2a TOS avnd urmtoarele caracteristici tehnice
principale:
- Puterea motorului: N = 4.5 kW
- Dimensiunea mesei: S = 1350 X 300 mm
- Cursa maxim: L = 750 mm
- Gama de turaii a axului principal ( 16 trepte): 31.5; 40; 50; 63; 80; 100; 125; 160; 200; 250;
315; 400; 500; 630; 800; 1000 [ rot/min ]
- Gama de avansuri ( 24 trepte): [ mm/min ]
1 [A. Vlase - vol. 2, tabelul 10.1]
21
longitudinal : 10; 14; 19; 28; 37.5; 50; 75; 106; 145; 210; 292; 395; 20; 29; 38.5; 56; 78;
100; 150; 212; 290; 420; 585; 790.
transversal: aceleasi valori ca la avansul longitudinal.
vertical: 0.6 din valorile avansului longitudinal.
d) Scula achietoare2 :
Se alege frez frontal cu alezaj F90 SD D125-40-CP12 cu urmtoarele caracteristici:
D = 125 mm
Z = 7 dini
L = 63 mm
Greutate = 2,42 g
unghiul de atac principal = 90
unghi de atac secundar = 10
e) Dispozitivul de prindere al semifabricatului:
Menghin cu acionare manual STAS 8237/2-77;
f) Dispozitivul de prindere al sculei achietoare:
Dorn port-frez STAS 8705-75
g) Mijlocul de control:
ubler 0,1x150 STAS 1373/2-88
- valoarea diviziunii: 1 mm;
- precizia de msurare: 0,1 mm.
h) Adaosul de prelucrare:
2Ac =2*1 =2 mm pentru frezare frontal de degroare
Ac degroare =1 mm pe o fa;
i) Regimul de achiere:
1. Adncimea de achiere
t = Ac t = 1 mm
2. Stabilirea durabilitii economice3
Tec =180 minute
3. Stabilirea avansului4
22
Avansul pe dinte :
Pentru N<5 , rigiditatea MUSDP mic i frezare oel :
sd = 0,04 mm/dinte
Avansul pe rotaie :
sr = sd * z = 0,04 * 7 = 0,28 mm/rot
5. Stabilirea vitezei de achiere5
Avnd n vedere adncimea de achiere i avansul stabilit, se alege valoarea vitezei de achiere
din tabelel 9.34, Vtabel = 44,5 m/min
Coeficienii de corecie pentru viteza n funcie de: D, B, Z, Tec.
KvD = 0,95
KvB = 1,12
Kvz = 1
KvT = 1,06
Vcorectat = KvD KvB Kvz KvT c Vtab
Din caracteristicile mainii unelte, adopt turaia n r = 125 rot/min i se recalculeaz viteza:
d n r 125 125
Vreala 49,08
1000 1000 mm/min
6. Stabilirea vitezei de avans
VS S d Z nr S r nr 0,28 125 35 mm/min
23
Deci Ne < NMe
n concluzie, prelucrarea se realizeaz pe maina de frezat FV2a TOS cu urmtorii
parametrii reali ai regimului de achiere:
- adncimea de achiere t = 1 mm
- numrul de treceri i = 1
24
Ta2 =0,04 + 0,03 + 0,2 = 0,27 min
Timp ajuttor pentru msurri la luarea achiilor de prob10
Ta3 =0,15 min
Timp ajuttor pentru msurarea pieselor11
Ta4 =0,18 min
Ta = 1.31 + 0.27 +0.15 +0.18 = 1,91 min
25
Fig. 4.2
b) Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Frezare ;
3. Desprindere semifabricat;
4. Control.
c) Maina unealt16:
Se alege maina unealt de frezat vertical FV2a TOS avnd urmtoarele caracteristici tehnice
principale:
- Puterea motorului: N = 4.5 kW
- Dimensiunea mesei: S = 1350 X 300 mm
- Cursa maxim: L = 750 mm
- Gama de turaii a axului principal ( 16 trepte): 31.5; 40; 50; 63; 80; 100; 125; 160; 200; 250;
315; 400; 500; 630; 800; 1000 [ rot/min ]
- Gama de avansuri ( 24 trepte): [ mm/min ]
26
longitudinal : 10; 14; 19; 28; 37.5; 50; 75; 106; 145; 210; 292; 395; 20; 29; 38.5; 56; 78;
100; 150; 212; 290; 420; 585; 790.
transversal: aceleasi valori ca la avansul longitudinal.
vertical: 0.6 din valorile avansului longitudinal.
d) Scula achietoare 17 :
Se alege freza deget, integral din carbur metalic, 2 canale elicoidale EC080A20-2C08 cu
urmtoarele caracteristici:
D=8
d=8
L = 63 mm
Z = 6 dini
e) Dispozitivul de prindere al semifabricatului:
Semifabricatul se va prinde n accesoriul mainii unelte - Menghin cu acionare manual
STAS 8237/2-77;
f) Dispozitivul de prindere al sculei achietoare:
Dorn port-frez STAS 8705-75
g) Mijlocul de control:
ubler 0,1x150 STAS 1373/2-88
- valoarea diviziunii: 1 mm;
- precizia de msurare: 0,1 mm.
h) Adaosul de prelucrare:
-
i) Regimul de achiere:
1. Adncimea de achiere
t = Ac = 0
2. Stabilirea durabilitii economice18
Tec =120 minute
3. Stabilirea avansului19
27
Avansul pe dinte:
Pentru N<5 , rigiditatea MUSDP mic i frezare oel :
sd = 0,04 mm/dinte
Avansul pe rotaie :
sr = sd z = 0,04 6 = 0,24 mm/rot
5. Stabilirea vitezei de achiere20
Avnd n vedere adncimea de achiere i avansul stabilit, se alege valoarea vitezei de achiere
din tabelel 9.43, Vtabel = 22,5 m/min
Coeficienii de corecie pentru viteza n funcie de: D, B, z, Tec.
KvD = 0,4
KvB = 1,7
Kvz = 1
KvT = 1
Vcorectat = KvD * KvB * Kvz * KvT c * Vtab
Turaia frezei:
1000 Vcorectat 1000 15.3
n= d = 125 = 38,96 rot/minut
28
Deci Ne < NMe
n concluzie, prelucrarea se realizeaz pe maina de frezat FV2a TOS cu urmtorii
parametrii reali ai regimului de achiere:
- adncimea de achiere t = 0 mm
- numrul de treceri i = 1
29
Ta2 = 0,04 + 0,03 + 0,2 = 0,27 min
Timp ajuttor pentru msurri la luarea achiilor de prob 25
Ta3 = 0,15 min
Timp ajuttor pentru msurarea pieselor 26
Ta4 = 0,16 min
Ta = 1,31 + 0,27 +0,15 +0,16 = 1,89 min
30
a) Schia operaiei cu semifabricatul n poziie de lucru
Fig 4.3
b) Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Rectificare cot 16 mm;
3. Desprindere pies;
4. Control.
c) Maina unealt31:
Operaia se execut pe o main -unealt WMW SFW 200 600 main de rectificat plan cu ax
orizontal avnd urmtoarele caracteristici :
- Tipul prelucrrii: cu periferia discului
- Dimensiunile mesei = 200 600 mm
- Viteza mesei = 2...18 m/min
- Dimensiunile discului abraziv = 200 20 mm
- Puterea motorului: N = 3 kW
- Cursa transversal = 200 mm
- Cursa longitudinal = 700 mm
- Avans vertical = manual
- Avans transversal = 0,1...2 m/min
31
d) Scula achietoare
Se alege ca scul achietoare o piatr cilindric plan conform STAS 601/1-84 cu
urmtoarele caracteristici32:
- dimensiunea discului de rectificat 200 30 30 mm
- rotirea discului abraziv = 30
- materialul abraziv E
- Granulaia 40
- Duritatea J
- Liantul C
e) Dispozitiv de prindere a semifabricatului:
Mas magnetic dreptunghiular
f) Dispozitiv de prindere a sculelor achietoare:
Dorn port-piatr STAS 8705-75
g) Mijloace de control:
Micrometru STAS 1374-88
h) Adaosurile de prelucrare
2Ac = 0,35 [mm] pentru rectificare plan de finisare
Ac rectificare = 0,35 mm pe ambele fee;
i) Regimul de achiere:
1. Adncimea de achiere33
t = 0,01 mm/trecere
A p 0,35
i= = = 35 treceri
t 0,01
2. Stabilirea durabilitii economice34
Tec =15 minute
3. Stabilirea avansului
Avansul transversal35 :
32
sz = 0,2 B = 0,2 30 = 6 mm/ curs
5. Stabilirea vitezei de achiere36
Se alege valoarea vitezei de achiere din tabelul 9.164, Vtabel = 30 m/min
Turaia discului abraziv :
60000 V 60000 30
n= D = 200 = 2864,78 rot/minut
Din caracteristicile mainii unelte, adopt turaia real a discului abraziv n r = 2800 rot/min
i se recalculeaz viteza:
D nr 200 2800
Vreala 29,32
60000 60000 mm/min
6. Stabilirea vitezei de avans37
Se alege din tabelul 9.164 ( tab.3) viteza de avans la o curs a mesei VS 13 mm/min
33
j) Metoda de reglare a sculei la cot:
Reglarea se va realiza prin achii (treceri) de prob pentru primele piese (metoda
achiilor de prob), apoi se lucreaz cu sistemul reglat la cot.
k) Norma tehnic de timp:
T pi
Tn = + Tb + Ta + Tdt + Tdo + Ton [min]
n
Timpul de baz39
l l1 l 2 B p B D 5 h
Tb k
1000 v s BD
t
S p
l = 16 mm
l1 = 0,5 ( D - D B
2 2
p ) 40
= 0,5 ( 200 - 2002162 ) = 94 mm => din tabelul 12.77
pentru distane de ptrundere i depire la rectificare l1 = 100 mm, iar l2 = 8 mm
vs = 13m/min
Bp = 16 mm ( limea piesei)
BD = 30 mm ( limea discului abraziv)
t BD
= 6 mm/ curs ( avans transversal)
h = 0,35 mm ( adaos de prelucrare)
sp = 0,01 mm/ trecere ( adncimea de achiere)
k = 1,4 ( coeficient din tab. 12.76)
16+ 100+8
16+ 30+5 0.35
Tb = 1.4 = 0,0009 8.5 35 1.4 = 0,37 min
1000 13 6 0.01
Timpi ajuttori
Ta =Ta1 + Ta2 + Ta3
Timp ajuttor pentru prinderea desprinderea piesei 41
Ta1 = 0,50 min
Timp ajuttor pentru comanda mainii unelte 42
Ta2 =0,10 + 0,03 + 0,03 + 0,04 = 0,2 min
34
Timp ajuttor pentru msurri de control43
Ta3 =0,37 min
Ta = 0.50 + 0.2 +0.37 = 1,07 min
Td timp de deservire tehnic-organizatoric 44
t dt 1 t
Td = Tdt + Tdo = b
+ 1,5 % ( Tb + Ta )
T ec
1,2 0,37
Td = + 1,5 % ( 0,37 + 1,07 ) = 0,03 + 0,02 = 0,05 min
15
Ton timp de odihn i necesiti fireti 45
Ton = 3% ( tb + ta ) = 3% ( 0,37 + 1,07 ) = 0,04 min
Tpi timp de pregtire ncheiere 46
Tpi = 4 + 9 + 5= 18 min
Tu timp unitar
Tu Tb Ta Tdt Tdo Ton
35
Fig 4.4
b) Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Rectificare cot 16 mm;
3. Desprindere pies;
4. Control.
c) Maina unealt47:
Operaia se execut pe o main - unealt N.A.S main de rectificat plan cu ax vertical avnd
urmtoarele caracteristici :
- Tipul prelucrrii: cu partea frontal a discului
- Dimensiunile mesei = 1000 300 mm
- Viteza de naintare a mesei = 0...16 m/min
- Puterea motorului: N = 15 kW
- Diametrul pietrei d = 350 mm
- Turaia pietrei n = 1420 rot/ min
d) Scula achietoare 48
Se alege ca scul achietoare o piatr cilindric plan conform STAS 601/63 cu urmtoarele
caracteristici :
47 [A. Vlase - Vol 2, tabelul 10.14]
48 [A. Vlase - vol 2, tab 9.142]
36
- dimensiunea discului de rectificat 350
- materialul abraziv E
- Granulaia 40
- Duritatea J
- Liantul C
e) Dispozitiv de prindere a semifabricatului:
Mas magnetic dreptunghiular
f) Dispozitiv de prindere a sculelor achietoare:
Dorn port-piatr STAS 8705-75
g) Mijloace de control:
Micrometru STAS 1374-88
h) Adaosurile de prelucrare
2Ac = 0,35 [mm] pentru rectificare plan de finisare
Ac rectificare = 0,35 mm pe ambele fee;
i) Regimul de achiere:
1. Adncimea de achiere49
t = 0,01 mm/trecere
A p 0,35
i= = = 35 treceri
t 0,01
2. Stabilirea durabilitii economice50
Tec = 5 minute
3. Stabilirea avansului51
Avansul transversal :
sz = 0,2 B = 0,2 30 = 6 mm/ curs
5. Stabilirea vitezei de achiere52
Se alege valoarea vitezei de achiere din tabelul 9.167, Vtabel = 22 m/min
Turaia discului abraziv :
37
60000 V 60000 22
n= D = 350 = 1200,48 rot/minut
Din caracteristicile mainii unelte, adopt turaia real a discului abraziv n r = 1420 rot/min i se
recalculeaz viteza:
D nr 350 1420
Vreala 26
60000 60000 mm/min
6. Stabilirea vitezei de avans53
Se alege din tabelul 9.164 ( tab.3) viteza de avans la o curs a mesei VS 13 mm/min
38
T pi
Tn = + Tb + Ta + Tdt + Tdo + Ton [min]
n
Timpul de baz 55
l l1 l 2 h
Tb k
1000 v s S pc
l = 16 mm
l1 = 0,5 ( D - D B
2 2
p ) = 0,5 ( 350 - 3502162 ) = 61,12 mm
l2 = 7,5 mm
vs = 13 m/min
h = 0,35 mm ( adaos de prelucrare)
spc = 0,01 mm/ trecere ( adncimea de achiere)
k = 1,4 ( coeficient din tab. 12.76 B)
16+ 61,12+ 7,5 0.35
Tb = 1.4 = 0,006 35 1.4 = 0,29 min
1000 13 0.01
Timpi ajuttori
Ta =Ta1 + Ta2 + Ta3
Timp ajuttor pentru prinderea desprinderea piesei 56
Ta1 = 0,50 min
Timp ajuttor pentru comanda mainii unelte 57
Ta2 =0,10 + 0,03 + 0,03 + 0,04 = 0,2 min
Timp ajuttor pentru msurri de control58
Ta3 =0,37 min
Ta = 0.50 + 0.2 +0.37 = 1,07 min
Td timp de deservire tehnic-organizatoric 59
39
t dt 1 t
Td = Tdt + Tdo = b
+ 1,5 % ( Tb + Ta )
T ec
1,9 0,29
Td = + 1,5 % ( 0,29 + 1,07 ) = 0,11 + 0,02 = 0,13 min
5
Ton timp de odihn i necesiti fireti 60
Ton = 3% ( tb + ta ) = 3% ( 0,29 + 1,07 ) = 0,04 min
Tpi timp de pregtire ncheiere 61
Tpi = 4 + 9 + 5= 18 min
Tu timp unitar
Tu Tb Ta Tdt Tdo Ton
40
Fig. 4.5
b) Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Burghiere succesiv 4 guri 3,25
3. Repoziionarea semifabricatului de 3 ori
4. Desprindere semifabricat;
5. Autocontrol.
c) Maina unealt 62:
Operaia se execut pe o main - unealt G6 main de gurit vertical avnd urmtoarele
caracteristici :
- Diametrul maxim de gurire D = 6
- Puterea motorului n = 0,6 kW
- Suprafaa mesei: 600x540 mm
- Turaia axului principal (6 trepte) : 1600, 2300, 4000, 4700, 6300, 10000.[ rot/min ]
41
- Domeniul de avansuri: 0.18 0.22 [ mm/min ]
d) Scula achietoare 63
Se alege ca scul achietoare un burghiu elicoidal scurt cu coad cilindric 3,25 STAS
573-80, din oel rapid.
Din tabelul 9.93 se aleg unghiurile recomandate: = 30 i 2 = 118
e) Dispozitiv de prindere a semifabricatului:
Dispozitiv de gurit
f) Dispozitiv de prindere a sculelor achietoare:
Mandrin portburghiu mrimea 16
g) Mijloace de control:
- ubler L150 STAS 1373/1 -73
- Calibru tampon T-NT
h) Adaosurile de prelucrare
D 3,25
Ap =
2
= 2
= 1,62 [mm]
i) Regimul de achiere:
1. Adncimea de achiere
D 3,25
t = Ap =
2
= 2
= 1,62 [mm]
42
Se alege valoarea vitezei de achiere din tabelul 9.121, Vtabel = 19,3 m/min
Coeficienii de corecie sunt:
- k1 = 1,00 n funcie de starea materialului
- k2 = 1,00 n funcie de adncimea gurii
- k3 = 0,85 n funcie de rezistena materialului
Vcorectat = 19,3 1 1 0,85 = 16,4 m/min
Turaia sculei achietoare :
1000 Vcor 1000 16,4
n = D = 3,25 = 1606,24 rot/minut
Se alege din gama de turaii a mainii - unelte nr = 1600 rot/min i se calculeaz viteza
real de achiere:
D nr 3,25 1600
vr 16,33m / min
1000 1000
6. Verificarea puterii consumate prin achiere67
Din tabelul 9.121 se scoate valoarea momentului de torsiune Mt = 282 daN mm i se
calculeaz puterea real:
2M tv r 228216,33
Nr = = = 0,59 kW
6000D 60003,250.8
Din caracteristicile mainii unelte se scoate puterea motorului electric:
NMe = 0.6 kW
Nr < NMe, astfel prelucrarea se poate executa pe maina de gurit G6 folosind urmtorii parametrii
ai regimului de achiere:
- adncimea de achiere: t = 1,62 mm
- avansul de achiere: sr = 0,18 mm/rot
- viteza de achiere: vr = 16,33 m/min
- turaia: nr = 1600 rot/min
43
T pi
Tn = + Tb + Ta + Tdt + Tdo + Ton [min]
n
Timpul de baz 68
l l1 l 2
Tb i
vs
l = 16 mm
d 3,25
l1 = + 0,5 = + 0,5 =0,97 + 0,5 = 1,47 mm
2 tg 2 tg 59
l2 = 0,5 mm
vs = s n = 0,18 1600 = 288 m/min
16+ 1,47+0,5
Tb = 1 = 0,06 1 = 0,06 min
288
Timpi ajuttori
Ta =Ta1 + Ta2 + Ta3
Timp ajuttor pentru prinderea desprinderea piesei 69
Ta1 = 0,36 + 0,09 = 0,45 min
Timp ajuttor pentru comanda mainii unelte 70
Ta2 =0,02 + 0,03 + 0,03 + 0,13 = 0,21 min
Timp ajuttor pentru evacuarea achiilor 71
Ta3 =0,08 min
Ta = 0,45 + 0,21 +0,08 = 0,74 min
44
Tdt = 2 % Tb = 2 % 0,24 = 0,004 min
Tdo timp de deservire organizatoric73
Tdo = 1,5 % (Tb + Ta) = 1,5 % ( 0,24 + 2,96 ) = 0,04 min
Ton timp de odihn i necesiti fireti 74
Ton = 3% ( Tb + Ta ) = 3% ( 0,24 + 2,96 ) = 0,09 min
Tpi timp de pregtire ncheiere 75
Tpi = 8 + 6 + 3= 17 min
Tu timp unitar
Tu Tb Ta Tdt Tdo Ton
45
Fig. 4.6
b) Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Burghiere simultan 4 guri 3,25 cu cap multiax
3. Desprindere semifabricat;
4. Autocontrol.
46
Caracteristicile mainii :
- Diametrul maxim de gurire D = 16
- Puterea motorului n = 1,5 kW
- Suprafaa mesei: 300 x 400 mm
- lungimea cursei burghiului: 280
- Adncimea maxim de gurire: 225 mm
- Turaia axului principal (9 trepte) : 400, 560, 800, 1120, 1600, 1800, 2240, 3150, 4500
[ rot/min ]
- Domeniul de avansuri (4 trepte): 0,10; 0,16; 0,25; 0,40 [ mm/min ]
d) Scula achietoare 77
Se alege ca scul achietoare un burghiu elicoidal scurt cu coad cilindric 3,25 STAS
573-80, din oel rapid. Din tabelul 9.93 se aleg unghiurile recomandate: = 30 i 2 = 118
e) Dispozitiv de prindere a semifabricatului:
Dispozitiv de gurit
f) Dispozitiv de prindere a sculelor achietoare:
Mandrin portburghiu mrimea 16
g) Mijloace de control:
- ubler L150 STAS 1373/1 -73
- Calibru tampon T-NT
h) Adaosurile de prelucrare
D 3,25
Ap =
2
= 2
= 1,62 [mm]
i) Regimul de achiere:
1. Adncimea de achiere
D 3,25
t = Ap =
2
= 2
= 1,62 [mm]
47
3. Stabilirea avansului
48
- avansul de achiere: sr = 0,13 mm/rot
- viteza de achiere: vr = 18,37 m/min
- turaia: nr = 1800 rot/min
- N = 1,5 kW
Timpi ajuttori
Ta =Ta1 + Ta2 + Ta3
Timp ajuttor pentru prinderea desprinderea piesei 82
Ta1 = 0,36 + 0,10 = 0,46 min
Timp ajuttor pentru comanda mainii unelte 83
Ta2 =0,02 + 0,03 + 0,03 + 0,13 = 0,21 min
Timp ajuttor pentru evacuarea achiilor 84
49
Ta3 =0,08 min
Ta = 0.46 + 0.21 +0.08 = 0,75 min
Tdt timp de deservire tehnic 85
Tdt = 2 % Tb = 2 % 0,06 = 0,001 min
Tdo timp de deservire organizatoric86
Tdo = 1,5 % (Tb + Ta) = 1,5 % ( 0,06 +0,75 ) = 0,012 min
Ton timp de odihn i necesiti fireti 87
Ton = 3% ( Tb + Ta ) = 3% ( 0,06 + 0,75 ) = 0,024 min
Tpi timp de pregtire ncheiere 88
Tpi = 8 + 6 + 3= 17 min
Tu timp unitar
Tu Tb Ta Tdt Tdo Ton
50
Fig. 4.7
Fig. 4.7.1
b) Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
2. Adncire 3 guri 4.5 x 2.5 mm;
3. Repoziionarea semifabricatului de 2 ori;
51
4. Desprindere semifabricat;
5. Autocontrol.
c) Maina unealt 89:
Operaia se execut pe o main - unealt G10 main de gurit vertical avnd
urmtoarele caracteristici:
- Diametrul maxim de gurire D = 10
- Puterea motorului n = 0,8 kW
- Suprafaa mesei: 300 x 400 mm
- lungimea cursei burghiului: 150 mm
- Adncimea maxim de gurire: 100 mm
- Turaia axului principal (8 trepte) : 400, 560, 800, 1120, 1600, 2240, 3150, 4500 [ rot/min ]
- Avansuri : manual [ mm/min ]
d) Scula achietoare: 90
Se alege ca scul achietoare un adncitor cu coad cilindric i cep de ghidare fix cu diametrul
mare D= 4,5 mm i diametrul mic d = 3,25 mm STAS 6411-77 executat din oel rapid cu 4
dini.
e) Dispozitiv de prindere a semifabricatului:
Dispozitiv de gurit
f) Dispozitiv de prindere a sculelor achietoare:
Reducie CM4/CM3 STAS 252-88
g) Mijloace de control:
- ubler L150 STAS 1373/1 -73
h) Adaosurile de prelucrare
D f D i 4,53,25
Ap = = =0,62 mm
2 2
i) Regimul de achiere:
1. Adncimea de achiere
52
D f D i 4,53,25
t = Ap = = = 0,62 mm
2 2
3. Stabilirea avansului92
Se alege din tabelul 9.103, s = 0,5 0,6 mm/rot
Din caracteristicile mainii - unelte adopt avansul sr = 0,5 mm/rot
5. Stabilirea vitezei de achiere93
Se alege valoarea vitezei de achiere din tabelul 9.125, Vtabel = 6,4 m/min
Coeficienii de corecie sunt:
- k1 = 0,9 n funcie de starea suprafeei
- k2 = 1,00 n funcie de rcire
Vcorectat = 6,4 0,9 1 = 5,76 m/min
Turaia sculei achietoare :
1000 Vcor 1000 5,76
n = D = 4,5 = 407,43 rot/minut
Se alege din gama de turaii a mainii - unelte n r = 400 rot/min i se calculeaz viteza
real de achiere:
D n r 4,5 400
vr 5,65m / min
1000 1000
6. Verificarea puterii consumate prin achiere94
Din tabelul 9.121 se scoate valoarea momentului de torsiune Mt = 176 daN mm i se
calculeaz puterea real:
2M tv r 21765,65
Nr = = = 0,09 kW
6000D 60004,50.8
Din caracteristicile mainii unelte se scoate puterea motorului electric:
NMe = 0,8 kW
53
Nr < NMe, astfel prelucrarea se poate executa pe maina de gurit G10 folosind urmtorii
parametrii ai regimului de achiere:
- adncimea de achiere: t = 0,62 mm
- avansul de achiere: sr = 0,5 mm/rot
- viteza de achiere: vr = 5,65 m/min
- turaia: nr = 400 rot/min
- N = 0,8 kW
Timpi ajuttori
Ta =Ta1 + Ta2 + Ta3
Timp ajuttor pentru prinderea desprinderea piesei 96
Ta1 = 0,36 + 0,07 = 0,43 min
Timp ajuttor pentru comanda mainii unelte 97
Ta2 =0,02 + 0,03 + 0,02 + 0,03 + 0,13 = 0,23 min
54
Timp ajuttor pentru evacuarea achiilor 98
Ta3 =0,08 min
Ta = 0.43 + 0.23 +0.08 = 0,74 min
Tdt timp de deservire tehnic 99
Tdt = 2 % Tb = 2 % 0,03 = 0,0006 min
Tdo timp de deservire organizatoric100
Tdo = 1,5 % (Tb + Ta) = 1,5 % ( 0,03 +0,74 ) = 0,0115 min
Ton timp de odihn i necesiti fireti 101
Ton = 3% ( Tb + Ta ) = 3% ( 0,03 + 0,74 ) = 0,023 min
Tpi timp de pregtire ncheiere 102
Tpi = 8 + 6 + 3= 17 min
Tu timp unitar
Tu Tb Ta Tdt Tdo Ton
55
Fig. 4.8
Fig. 4.8.1
b) Fazele operaiei:
1. Prindere semifabricat;
56
2. Alezare prima gaur;
3. Repoziionare semifabricat;
4. Alezare a-2-a gaur;
5. Desprindere semifabricat;
6. Control.
c) Maina unealt 103:
Operaia se execut pe o main - unealt G6 main de gurit vertical.
Caracteristicile mainii :
- Diametrul maxim de gurire D = 6
- Puterea motorului n = 0,6 kW
- Suprafaa mesei: 300 x 400 mm
- Turaia axului principal ( 6 trepte) : 1600, 2300, 4000, 4700, 6300, 10000 [ rot/min ]
- Domeniul de avansuri : manual [ mm/min ]
d) Scula achietoare 104
Se alege ca scul achietoare un alezor cu coad cilindric/Rp3, din oel rapid STAS 588-
80, cu diametrul nominal D = 2,5 mm Parametrii geometrici sunt: 2 = 90 = 10 i =
8.
e) Dispozitiv de prindere a semifabricatului:
Dispozitiv de gurit
f) Dispozitiv de prindere a sculelor achietoare:
Mandrin port burghiu STAS 1657-73.
g) Mijloace de control:
- ubler 150 x 0,1, STAS 1373/2 88
h) Adaosurile de prelucrare
Din tabelul 9.97 se alege adaosul de prelucrare recomandat Ap = 0,07 mm
i) Regimul de achiere:
1. Adncimea de achiere
Adncimea de achiere este dat de adaosul de prelucrare t = Ap = 0,07 mm
2. Stabilirea durabilitii economice105
57
Tec = 40 minute
3. Stabilirea avansului
Pentru diametrul alezorului D = 2,5 mm, la prelucrarea oetului se recomand conform tabelului
9.104 , s = 0,20 mm/rot
Din caracteristicile mainii - unelte adopt avansul sr = 0,18 mm/rot
5. Stabilirea vitezei de achiere106
Pentru diametrul D = 2,5 mm, adaosul de prelucrare t = 0,07 i avansul s = 0,18, se alege
valoarea vitezei de achiere din tabelul 9.135, Vtabel = 48 m/min
Coeficienii de corecie sunt:
- k1 = 0,52 n funcie de calitatea i rezistena materialului
- k2 = 1,00 n funcie de starea materialului
Vcorectat = 48 0,52 1 = 24,96 m/min
Turaia sculei achietoare :
1000 Vcor 1000 24,96
n = D = 2,5 = 3178 rot/minut
Se alege din gama de turaii a mainii - unelte nr = 4000 rot/min i se calculeaz viteza
real de achiere:
D nr 2,5 4000
vr 31,41m / min
1000 1000
6. Verificarea puterii consumate prin achiere
Puterea consumat la relucrarea prin alezare nu are sens s se calculeze ntruct este mult
mai mic dect puterea motorului electric al mainii-unelte.
Astfel prelucrarea se poate executa pe maina de gurit G16 folosind urmtorii parametrii
ai regimului de achiere:
- adncimea de achiere: t = 0,07 mm
- avansul de achiere: sr = 0,18 mm/rot
- viteza de achiere: vr = 31,41 m/min
- turaia: nr = 4000 rot/min
- N = 0,6 kW
58
k) Norma tehnic de timp:
T pi
Tn = + Tb + Ta + Tdt + Tdo + Ton [min]
n
Timpul operaional107
Topi = 0.35 K unde K = k1 k2 k3
k1 = 0,7 n funcie de numrul de piese n lot
k2 = 1 n funcie de rezistena materialului
k3 = 1 n funcie de numrul de guri
k = 0,7 1 1 = 0,7
Topi = 0,35 0,7 = 0,24 min
Timp ajuttor pentru prinderea i desprinderea piesei
Ta = 0,94 ( tabelul 11.78)
Top = Topi + Ta = 0,24 + 0,94 = 1,18 min
Td timp de deservire
Tdt = 8 % Top = 8 % 1,18 = 0,09 min
Ton timp de odihn i necesiti fireti
Ton = 8 % Top = 8 % 1,18 = 0,09 min
Tpi timp de pregtire ncheiere 108
Tpi = 4 +4 = 8 min
Tu timp unitar
Tu = Top + Td + Ton = 1,18 + 0,09 + 0,09 = 2,98 min
B. STUDIUL ECONOMIC
59
1. Caracterul produciei
a) Operaia 2
60
R 48,18
k1 =
t ui
= 10,86 = 4,43
b) Operaia 12
R 48,18
k2 =
t ui
= = 10,47
4,6
c) Operaia 5 V1
R 48,18
k3 =
t ui
= = 31,49
1,53
d) Operaia 5 V2
R 48,18
k4 =
t ui
= = 31,49
1,53
e) Operaia 7 V1
R 48,18
k5 =
t ui
= = 14,46
3,33
f) Operaia 7 V2
R 48,18
k6 =
t ui
= = 57,35
0,84
g) Operaia 8
R 48,18
k7 =
t ui
= = 60,25
0,80
h) Operaia 14
R 48,18
k8 =
t ui
= = 16,16
2,98
61
2. Mrimea lotului optim de fabricaie
2N D
n
C m A'
n care:
N = programa anual total de fabricaie, inclusiv piesele de schimb, piesele de siguran,
rebuturile;
D = cheltuieli dependente de lotul de fabricaie (pregtire - ncheiere, ntreinerea utilajului etc.);
Cm = costul semifabricatului pn la nceperea prelucrrilor mecanice;
A = valoarea aproximativ a cheltuielilor independente de mrimea lotului de fabricaie;
= numrul de loturi aflate simultan n prelucrare [=1]
= 0,2 0,25 [lei/leu investit] , pierderea cu mijloacele circulante imobilizate la un leu investit;
Programa anual total de fabricaie se calculeaz cu relaia:
N 1 N N s N sg
1000 [buc.]
= 2 % procentul de rebuturi
N = 5000 - programa anual planificat
Ns = numrul pieselor de schimb
Nsg = numrul pieselor de siguran
Ns + Nsg = 0,1N = se poate lua 10% N;
2
N 1 5000 500
1000 = 5510 buci
Cheltuielile dependente de lotul de fabricaie:
D = D1 + D2 [lei/lot]
D1 = cheltuieli cu pregtirea - ncheierea fabricaiei i cu pregtirea administrativ a lansrii
lotului;
D2 = cheltuieli cu ntreinerea i funcionarea utilajului;
p k t pii
D1 1
100
60 r mi mi
i 1 [lei/lot],
unde p = 150 450 - regia general a ntreprinderii n procente
62
i = 1k - nr operaiilor active ale procesului tehnologic
tp, i = timpul de pregtire-ncheiere pentru fiecare operaie activ [min]
rm, i = retribuia orar de ncadrare a lucrrii la operaia I [lei/or]
mi - numrul de maini necesare executrii operaiei I
250 1
D1 1
100 60 (28 + 28 + 18 + 18 + 17 + 17 + 17 + 8 ) 1 3= 9,91 RON / lot
k t pii
D2 mi ai
i 1 60
ai = costul unei ore de ntreinere i funcionare a utilajului
D2 = ( 28 + 28 + 18 + 18 + 17 + 17 + 17 + 8 ) /60 x 1 x 5= 14,25 RON / lot
D = 9,91 + 14,25 = 24,16 RON / lot
Costul semifabricatului se poate determina cu relaia:
Cm Gsf p c
[lei]
Gsf = 0,7 kg - masa semifabricatului [Kg]
pc = 1,2 lei
Cm = 0,7 1,2 = 0,84 lei
63
ti
- timpul unitar operaiei i [min]
A =22,68 lei
Lotul optim se determin cu relaia urmtoare:
2 N D
n buc
Cm A
=1 - numrul de loturi aflate simultan n prelucrare
=0,2 - pierderea suportat de economia naional
2 5510 24,16
n
0,84 22,68 1 0,2 =238 piese
Dup determinarea lotului optim se poate determina timpul pe bucat pentru fiecare operaie:
t pii
t buci t ui
n
tbuc2 = 10,86 + 28/238 = 10,97 min
64
tbuc7 =3,33 + 17/238 = 3,4 min
65
Ai, 4
20....25
100
Ai ,1 Ai , 2 Ai ,3
= 2.05 RON/bucat
Ai ,5 2,3 10 7 1,4 C MU tbuc,i
= 2,3 10-7 1,4 35000 6.39 = 0,072 RON/bucat
2,3 10-7 = este un coeficient funcie de cota de amortizare a M.U. pe o perioad de
amortizare de 12 ani.
1,4 = coeficient funcie de cheltuielile de ntreinere i reparaie
CMU = costul iniial al mainii unelte [lei]
tbuc,i = timpul pe bucat pentru operaia i
Ai = 12.37 RON/bucat
Pentru varianta I de realizare a operaiei 1 va exista expresia costului prelucrrii:
66
t buc,i rmi 11.79 12
Ai , 2
60 60 = 2.35 lei/buc
Ai,3 3,5.....4,5 Ai , 2
= 4 2.35= 9.4 lei/buc
Ai, 4
20....25
100
Ai ,1 Ai , 2 Ai ,3
= 3.4 lei/buc
Ai, 5 2,3 10 7 1,4 C MU t buc, i
= 2,3 10-7 1,4 30000011.79 = 0,11 lei/buc
2,3 10-7 = este un coeficient funcie de cota de amortizare a M.U. pe o perioad de
amortizare de 12 ani.
1,4 = coeficient funcie de cheltuielile de ntreinere i reparaie
CMU = costul iniial al mainii unelte [lei]
tbuc,i = timpul pe bucat pentru operaia i
Ai = 20.51 lei/buc
Pentru varianta II de realizare a operaiei 1 va exista expresia costului prelucrrii:
Ci (lei)
410200
247400
Varianta II (Rabotare)
67
Varianta I (Frezare)
x
20000 (buc)
Fig.3.1
Se poate remarca, c pentru orice serie de fabricaie este mai economic prelucrarea prin
frezare plan - varianta I de prelucrare, nu varianta II prin rabotare. Se poate calcula economia
anual n cazul prelucrrii prin frezare- varianta I de prelucrare:
68
Ai,3 = cheltuieli indirecte de sector (regie)
Ai,4 = cheltuieli indirecte generale pentru servicii tehnico-administrative
Ai,5 = costul exploatrii mainii unelte pe timpul executrii operaiei iconsiderate, pt.1
pies.
Ai,2, Ai,3, Ai,4 se vor trece corespunzator pentru fiecare din operatii
Ai,1, Ai,5 maina i semifabricatul sunt aceleai
t buc,i rmi (1.9 1.2)
Ai , 2
60 60 = 0,38 lei/buc
Ai ,3 2 3,5.....4,5 Ai , 2
= 40,38 = 1.52 lei/buc
Ai ,1 Ai , 2 Ai ,3
20....25
Ai , 4 2
100 = 1.43 lei/buc
Ai, 5 2,3 10 7 1,4 C MU t buc, i
= 2,3 10-7 1,4 3500001.9= 0,021 lei/buc
2,3 10-7 = este un coeficient funcie de cota de amortizare a M.U. pe o perioad de
amortizare de 12 ani.
1,4 = coeficient funcie de cheltuielile de ntreinere i reparaie
CMU = costul iniial al mainii unelte [lei]
tbuc,i = timpul pe bucat pentru operaia i
Ai =8,6 lei/buc
Pentru varianta I de realizare a operaiei 4 va exista expresia costului prelucrrii:
69
5
Ai Ai , j
j 1
[lei/buc]
n care:
Ai,1 = 5.25 lei - costul semifabricatului (Ai,1 = Cm)
Ai,2 = costul manoperei pentru o pies la operaia i
Ai,3 = cheltuieli indirecte de sector (regie)
Ai,4 = cheltuieli indirecte generale pentru servicii tehnico-administrative
Ai,5 = costul exploatrii mainii unelte pe timpul executrii operaiei iconsiderate, pt.1 pies.
t buc,i rmi 1.7 10
Ai , 2
60 60 = 0,28 lei/buc
Ai,3 3,5.....4,5 Ai , 2
= 4 0,28= 1.12 lei/buc
Ai, 4
20....25
100
Ai ,1 Ai , 2 Ai ,3
= 1.33 lei/buc
Ai, 5 2,3 10 7 1,4 C MU t buc, i
= 2,3 10-7 1,4 350000 1.7 = 0.019 lei/buc
2,3 10-7 = este un coeficient funcie de cota de amortizare a M.U. pe o perioad de
amortizare de 12 ani.
1,4 = coeficient funcie de cheltuielile de ntreinere i reparaie
CMU = costul iniial al mainii unelte [lei]
tbuc,i = timpul pe bucat pentru operaia i
Ai = 7.99 lei/buc
Pentru varianta II de realizare va rezulta expresia costului prelucrrii:
C = 7.9*x =158000 lei
70
158000
Varianta I (Frezare cu o singur frez)
x
20000 (buc)
Fig.3.2
71
Numrul de maini unelte necesare pentru o operaie i a procesului tehnologic se
Tui
nMU i
calculeaza cu relaia:
Td , unde:
n t ui
Tui Tui
= timpul necesar pentru maina unealt la operaia i , 60
n =
N
5600 buc/an = programa anual total de fabricaie
Td = i h z = 2 8 256 Td = 4096 ore
100 Tu
ki i
i T
Gradul de ncrcare al mainiiunelte se determin cu relaia: d
Pentru operaiile analizate, prin nlocuirea valorilor numerice corespunztoare n relaia de mai
Tui nMU
sus, se obin: , i , Td , dup cum urmeaz:
22040 6.33
Tu
i T
Operaia 1 (Varianta I): 60 ui 2325 min
2325
nMU n
i 4096 MUi 0,56 maini
100 2325
ki k
i 4096 ii 56.76
22040 1.7
Tu
i T
Operaia 4 (VariantaII): 60 ui 624.46 min
624.4
nMU n
i 4096 MUi 0,15 maini
72
100 624
ki k
i 4096 ii 15.23
22040 14 .49
Tu
i T
Operaia 10: 60 ui 5322 min
5322
nMU n
i 4096 MUi 1.2 maini
100 5322
ki ki
i 4096 i 129.9
22040 1.79
Tu
i T
Operaia 12: 60 ui 657 min
657
nMU n
i 4096 MUi 0,16 maini
100 657
ki k
i 4096 ii 16.04
22040 1,76
Tu
i T
Operaia 14: 60 ui 646.5 min
646.5
nMU n
i 4096 MUi 0,15 maini
100 646.5
ki ki
i 4096 i 15.77
Maini de frezat
pe maina de frezat se vor executa numai operaiile pentru care a fost destinat maina de
ntreprinderea constructoare;
73
mainiile de frezat la care se execut frezare rapid trebuie s fie prevzute cu ecrane de
protecie;
nainte de montarea frezei, se va verifica ascuirea acesteia verificndu-se dac aceasta
corespunde materialului ce urmeaz a se prelucra, precum i regimul de lucru indicat n
fia de operaii;
montarea i demontarea frezei se va face cu minile protejate;
dup fixarea i reglarea frezei, se va regla i dispozitivul de protecie, astfel nct dinii
frezei s nu poat prinde minile sau hainele muncitorului;
fixarea pieselor pe masa mainii de frezat trebuie s se execute cu dispositive speciale de
fixare sau n menghin. Se interzice orice improvizaie la fixarea pieselor;
la fixarea pieselor cu suprafee neprelucrate i cu nclcri, n menghin sau direct pe
masa mainii se vor folosi menghine cu flci zimate sau plci de reazem i de strngere
cu zimi;
verificarea cotelor pieselor fixate pe masa mainii, precum i a calitii suprafeei
prelucrate, se vor face numai dup oprirea mainii;
n timpul funcionrii mainii de frezat nu se permite ca pe masa ei s se gseasc scule
sau alte piese nefixate;
la operaia de frezare, cuplarea avansului se va face numai dup pornirea prealabil a
axului frezei. La oprirea mainii de frezat, se va decupla iniial avansul iar apoi se va opri
axul frezei.
74
36. Urdas, V., Tratamente termice. Indrumar Ed. Universitii din Sibiu, 2001.
37. teiu, G. Control tehnic. Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1989.
38. Vlase, A. .a. Regimuri de achiere, adaosuri de prelucrare i norme tehnice de timp vol. I.
Ed. Tehnic, Bucureti, 1984; vol. II. Ed. Tehnic, Bucureti, 1985.
39. Vlase, A. .a. Tehnologii de prelucrare pe strunguri. ndrumar de proiectare. Ed. Tehnic,
Bucureti, 1989.
40. Vlase, A. .a. Tehnologii de prelucrare pe maini de gurit. ndrumar de proiectare. Ed.
Tehnic, Bucureti, 1994.
41. Vlase, A. .a. Tehnologia construciilor de maini. Ed. Tehnic, Bucureti, 1996.
42. XXX Fonte i oeluri. Standarde i comentarii. Ed. Tehnic, Bucureti, 1980.
43. XXX Metale i aliaje neferoase. Standarde i comentarii. Ed. Tehnic, Bucureti, 1980.
44. XXX Scule achietoare i port scule. Colecia STAS vol. I. + vol. II. Ed. Tehnic,
Bucureti, 1987.
75
76