Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Disciplina: Biologie
Clasa: a-VI-a
Profesor: Barbu Oana
Tema: Psri picioroange i agtoare
Tipul lectiei: comunicare i nsuire de noi cunotine
Unitatea colar:
Scopul leciei: nsuirea de ctre elevi a unor cunotine despre particularitile
alctuirii psrilor picioroange i agtoare i evidenierea adaptrilor acestora la
mediul de via
Competene specifice :
1.1Identificarea unor grupe i specii de animale;
1.2Recunoasterea alcatuirii generale a animalelor;
1.3Stabilirea relatiilor dintre factorii de mediu i diversitatea animalelor;
1.4Explicarea structurii i funciilor organismului unor vieuitoare;
2.1 Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate explorrii lumii animale;
4.1Exersarea utilizrii unor surse de informare
Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii trebuie s fie capabili s realizeze urmtoarele:
O1. S defineasc noiunile de psri picioroange i psri agtoare.
O2. S recunoasc dup caracterele distinctive cele dou categorii de psri .
O3. S indice mediul de via al berzei i ciocnitoarei.
O3. S evidenieze adaptrile acestor psri la mediul de via.
O4. S numeasc alte psri nrudite cu barza i ciocnitoarea.
Demersul didactic
a)resurse procedurale: observaia, explicaia,algoritmizarea,conversaia
euristic,metoda cubului,problematizarea, nvarea prin descoperire
b) resurse materiale: manual, atlas zoologic, psri naturalizate,prezentare power
point:Psrile-fiine zburtoare desvrite, retroproiector, laptop,plane ce
reprezint barza,ciocnitoarea i alte psri nrudite cu acestea,fie de lucru;
c) forma de activitate: frontal, individual ,pe grupe
Locul de desfurare: laboratorul de biologie
Bibliografie
Programa colar;
Brnduoiu M., Androne C.: Biologie, manual clasa a VI-a, Ed. Didactica si
Pedagogica, 1999.
Aglaia Ionel, Zoe Partin: Biologie, manual clasa a VI-a, Ed. Humanitas
Educaional, 2007.
EVENIMENTELE LECIEI

Evenimentul Activitatea de nvare Metode i


didactic Ce face profesorul Ce face elevul procedee
evaluare
1.Moment -Se creaz climatul -Elevii se mobilizeaz pentru
organizatoric favorabil nceperii orei de nceperea orei i ascult
biologie. ndrumrile i indicaiile date
-Profesorul face prezena i de profesor pentru lecia ce va
noteaz absenii urma.
2. Se realizeaz reactualizarea conversaia
Reactualizare cunotinelor anterioare Pe baza cunotinelor comparaia
a Psri de curte dobndite elevii rspund oral activitate
cunotintelor Prin chestionare oral la ntrebrile adresate de ctre frontal
verific cunotinele din profesor.
lecia anterioar:
-Ce psri de curte am
studiat?
-Care sunt caracterele
generale ale psrilor
scurmtoare?
-Ce reprezentani
cunoatei?
-Ce adaptri la mediul
acvatic au psrile
nottoare
-Ce importan au psrile
de curte?

3.Captarea Prezint elevilor 2 imagini- Elevi studiaz imaginile i


ateniei cu barza i cu formuleaz ipoteze problematiza
ciocnitoarea, solicitndu- rea
le s le recunoasc i s
precizeze dac exist
deosebiri
4. - anun titlul leciei, l scriu pe Noteaz n caiete titlul explicaia
Transmitere tabl leciei i urmresc
a Psri picioroange i obiectivele.
agtoare
i nsuirea - comunic clar obiectivele
operaionale ale leciei:
noilor O1. S defineasc noiunile
de psri picioroange i psri
cunotine agtoare.
O2. S recunoasc dup
caracterele distinctive cele
dou categorii de psri .
O3. S indice mediul de via
al berzei i ciocnitoarei.
O3. S evidenieze adaptrile
acestor psri la mediul de
via.
O4. S numeasc alte psri
nrudite cu barza i
ciocnitoarea
.
5.Dirijarea Profesorul explic metoda de conversaia
nvrii predare care va fi folosit observaia
metoda cubului metoda cubului
Se realizeaz un cub pe ale activitate pe
crui fee se noteaz grupuri.
cuvintele:descrie,compar,
analizeaz, asociaz, aplic, Se gndesc la rezolvarea
argumenteaz, fielor de lucru.
Anun tema pus n discuie
Imparte clasa de elevi n ase
subgrupe, fiecare subgrup
urmnd s examineze tema Rezolv fiele de lucru
aleas din perspectiva cerinei
de pe una din feele cubului.
Se imparte grupelor cele 6
fie de lucru(anexa 1, 2, 3, 3,
4, 5, 6
La sfrit se completeaz
schema leciei pe tabl Scriu la sfrit schema lecei
Psri picioroange- Barza n caiete.
Mediul de via: triete pe
cmpii mltinoase i pe
marginile blilor
Este o pasre migratoare,de
talie mare, adaptat la viaa
semiacvatic.
Alctuirea corpului:
-cap rotunjit,cioc lung,conic,
drept,se continu cu un gt
lung, mldios
-ciocul i picioarele sunt de
culoare roie-portocalie
-picioarele lungi,puternice,se
termin cu 4 degete,3
ndreptate anterior i unul
posterior,unite la baz cu o
membran scurt
-migreaz toamna datorit
schimbrii temperaturii i
lipsei de hran
Alte
picioroange:egreta,strcul,
loptarul
Psri agtoare
-Ciocnitoarea
Mediul de via: triete n
pduri,parcuri,livezi,gospodr
iile oamenilor
Adaptri la mediul
arboricol:
-cioc
puternic,drept,conic,limba
lung cu periori aspri
-picioare puternice,terminate
cu4 degete: 2 ndreptate
anterior i 2 posterior
-gheare
lungi,ncovoiate,ascuite la
vrf-se aga de scoara
copacilor
-pasre sedentar,insectivor
Alte agtoare:cucul
6.Obinerea Inventariaz principalele Rspund la ntrebri pe baza Activitate
performan informaii i solicit elevilor observailor efectuate n frontal
ei s dea rspunsuri clare pentru timpul rezolvrii sarcinilor
a verifica msura n care au din fielor de lucru
fost atinse obiectivele propuse
pentru aceast lecie
7.Evaluarea Prin chestionare oral pe tot Se gndesc, rspund la Activitate
performan parcursul leciei, pe baza ntrebri frontal
ei elevilor fielor distribuite la metoda
cubului dar si pe baza
verficrii cunotinelor din
lecia anterioar.

Grupa I Descrie:
Fi de activitate

Psri picioroange i agtoare


Materiale necesare:
manualul de biologie, fia de activitate, atlas zoologic, plane, imagini video cu cele 2 tipuri de
psri
Mod de lucru

nvai prin descoperire


Care sunt psrile picioroange i agtoare studiate i care sunt
adaptrile lor la mediul de adaptrile la mediile lor de via (psri picioroange-barza, psri
agtoare - ciocnitoarea)

Sarcini de lucru

Observ n imaginile de mai jos psrile studiate

Recunoate aceste animale:descrie forma corpului, mrimea, culoarea penjului


Grupa II Compar: Ce este asemnator, ce este diferit
Fi de activitate
Psri picioroange i agtoare
Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, atlas zoologic, plane, imagini
video cu cele 2 tipuri de psri
Mod de lucru
nvai prin descoperire
Care sunt psrile picioroange i agtoare studiate i care sunt
adaptrile lor la mediul de adaptrile la mediile lor de via (psri picioroange-barza, psri
agtoare - ciocnitoarea)

Sarcini de lucru
Observ n imaginile de mai jos psrile studiate
Recunoate aceste animale, observ alctuirea corpului i compar-le

Completeaz tabelul de mai jos:


Psri Mediul de via Ciocul Picioare Aripi Hrnirea

Barza
Ciocnitoarea

Grupa III Asociaz: La ce te indeamn s gndeti?

Fi de activitate
Psri picioroange i agtoare
Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, atlas zoologic, plane, imagini
video cu cele 2 tipuri de psri

Mod de lucru
nvai prin descoperire
Care sunt psrile picioroange i agtoare studiate i care sunt
adaptrile la mediile lor de via (psri picioroange-barza, psri agtoare - ciocnitoarea)

Sarcini de lucru
Observ n imaginile de mai jos psrile studiate
Precizeaz care sunt adaptarile pe care le prezint aceste animale la mediul de via

Completeaz tabelul de mai jos


Animalul Mediul de via Adaptri la mediul de via
Barza

Ciocnitoarea

Grupa IV Analizeaz: Spune din ce este fcut

Fi de activitate
Psri picioroange i agtoare

Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, atlas zoologic, plane, imagini cu
cele 2 animale

Mod de lucru

nvai prin descoperire


Care sunt psrile picioroange i agtoare studiate i care sunt
adaptrile lor la mediul de adaptrile la mediile lor de via (psri picioroange-barza, psri
agtoare - ciocnitoarea)

Sarcini de lucru
Observ n imaginile de mai jos psrile studiate
Observ si analizeaz alctuirea corpului, analizeaz penajul, analizeaz membrele
Ce ai constatat?

Grupa V Aplic:

Fi de activitate
Psri picioroange i agtoare

Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, atlas zoologic, plane, imagini cu
cele 2 animale luate n discuie

Mod de lucru

nvai prin descoperire


Care sunt psrile picioroange i agtoare studiate i care sunt
adaptrile lor la mediul de adaptrile la mediile lor de via (psri picioroange-barza, psri
agtoare - ciocnitoarea)

Sarcini de lucru
Observ n imaginile de mai jos psrile studiate
Gndete-te dac exist animale nrudite cu barza i ciocnitoarea, d exemple, caut
aceste animale nrudite n atlas
Psri nrudite cu barza:................................................................................................

Psri nrudite cu ciocnitoarea.....................................................................................

Grupa VI Argumenteaz :

Fi de activitate
Psri picioroange i agtoare

Materiale necesare: manualul de biologie, fia de activitate, atlas zoologic, plane, imagini
video cu cele 2 psri luate n discuie

Mod de lucru

nvai prin descoperire


Care sunt psrile picioroange i agtoare studiate i care sunt
adaptrile la mediile lor de via (psri picioroange-barza,psri agtoare- ciocnitoarea)
Sarcini de lucru
Gndete-te i rspunde la ntrebarea de mai jos
Barza i ciocnitoarea sunt/ nu sunt animale folositoare ?
Argumenteaz pro sau contra i enumer cteva motive care vin n sprijinul afirmaiei
tale !

............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și