Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect de lecție
Subiectul: Marea Neagră
Clasa: a VIII-a
Obiectul: Geografia României
Categoria de lecție: lecție mixtă, de predare-învățare-evaluare
Competenţe generale (din programa școlară pentru clasa a VIII-a):
Descrierea elementelor, fenomenelor, proceselor sau sistemelor geografice utilizând
termeni geografici
Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi
Citirea hărţii şi utilizarea semnelor convenţionale
Elaborarea unor desene schematice ale elementelor şi fenomenelor naturale
Analizarea elementelor, fenomenelor şi proceselor din realitatea observată (direct sau
indirect)
Competente specifice:
a) Utilizarea corectă a elementele hărţii
b) Identificarea legăturilor dintre Marea Neagră și Oceanele Atlantic și Indian
c) Definească sensului termenilor de bază
d) Explicarea modului de distribuţie si caracteristicile termice și de salinitate din Marea
Neagră
Obiective operaţionale:
A) Atitudinale. Pe parcursul lecţiei elevii ar trebui:
- să efectueze o sarcină de lucru în timpul acordat
B) Metodologice. Pe parcursul lecţiei elevii ar trebui:
- să localizeze spațial șările care au ieșire la Marea Neagră precum și
principalele orașe porturi la Marea Neagră
-să elaboreze un organizator grafic
-să analizeze harta curenților maritimi și să explice urmările acestora
C) Cognitive. Pe parcursul lecţiei elevii ar trebui:
- să stabilească principalii factori care determină aparitia curenților maritimi
- să identifice particularităţile Mării Negre
- să explice importanța vecinătății cu MareaNeagră
Desfăşurarea lecţiei
1. Moment organizatoric
2. Verificarea cunoştinţelor din lecţia anterioară
1
3. Dobândirea noilor cunoştinţe
Fixarea cunoștințelor: Utilizând imaginile de pe Power Point precizați care sunt punctele
tari și punctele slabe datorate vecinătății României cu Marea Neagră și a expotării resurselor
acesteia.
2
PUNCTE TARI PUNCTE SLABE
Posibilitatea realizării transportului maritim Poluarea apei marine.
Potențial turistic litoral Poluarea datorată deșeurilor lăsate în urmă de
turiști
Resurse piscicole importante Moartea peștilor datorită poluării.
Schița de pe tablă:
3
- stratul de la suprafaţă, până la 180 m. are o salinitate scăzută (17-18%o). datorită
apelor dulci aduse de fluvii şi râuri: este numit stratul vieţii.
- în adâncime salinitatea creşte la 22%o. Aici apele sunt mai dense, lipsesc curenţii
verticali, se formează gaze otrăvitoare (hidrogen sulfurat) care împiedică viaţa, de
aceea este numit şi stratul tară viaţă (stratul morţii).
- Prezenţa celor două straturi de apă dă elementul de originalitate al Mării Negre.
Mişcările apei:
- mareele reduse (flux, reflux) deoarece este o mare de tip continental (închisă);
- valurile, determinate de vânturi;
- curenţii de apă sunt de două categorii:
1. curenți de suprafaţă (circulari), neregulaţi determinaţi de vânturi, formează două
circuite, care în zona noastră au o orientare NE-SV ce au permis formarea cordoane
litorale care au închis laguna Razim ş.a.
2. curenţii complementari (compensaţie):
+ un curent de descărcare la suprafaţă dinspre Marea Neagră spre Marea
Mediteraneană – ape dulci
+ un curent de compensare în adâncime dinspre Marea Mediteraneană spre Marea
Neagră – ape sărate
Viaţa în Marea Neagră:
- plante: algele pe platforma continentală:
- peşti: scrumbiile albastre, pălămida. stavrizii, chefalii, rechinii mici;
- mamifere: delfinii.
- specificul faunei este dat de prezenţa sturionilor (nisetrul, morunul, păstruga,
cega)
Oraşe importante: Mangalia, Constanţa, Sulina, Odessa, Sevastopol, Ialta,
Novorossiisk, Soci, Suhumi, Poti, Batumi, Trabzon, Sinope, Zonguldak, Istambul,
Burgas şi Varna
Importanţa Litoralului Românesc:
- are o lungime de 244 km de la braţul Chilia la Vama Veche;
- staţiuni balneoclimaterice: Mamaia. Eforie Nord. Eforie Sud, Techirghiol.
Costineşti. Olimp. Mangalia
- prin portul Constanţa se importă şi se exportă tot anul numeroase mărfuri;
- Marea Neagră favorizează legăturile maritime cu alte ţări ale lumii.