Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Clasa:I
Propuntor: prof. nv. primar Burdei Onia
Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii
Disciplina: Matematic i explorarea mediului
Tipul de curriculum : extins
Unitatea de nvare: Adunarea i scderea cu trecere peste ordin a numerelor de la 0 la 100
Subiectul: Adunarea numerelor formate din zeci i uniti cu trecere peste ordin
Tipul leciei: formare i consolidare de priceperi i deprinderi.
Obiective de referin vizate:
1.1. Scrierea, citirea i formarea numerelor pn la 100;
1.2. Compararea numerelor n concentrul 0-100;
1.3. Ordonarea numerelor n concentrul 0-100;
1.4. Efectuarea de adunri i scderi, mintal i n scris, n concentrul 0-100, recurgnd frecvent la numrare;

1.6. Utilizarea unor denumiri i simboluri matematice (termen, sum, total, diferen, <, >, =, +, -) n rezolvarea i/sau compunerea
de probleme;
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regulariti din mediul apropiat;
5.2. Rezolvarea de probleme simple n care intervin operaii de adunare sau scdere n concentrul 0-100, cu sprijin n obiecte, imagini
sau reprezentri schematice.
Obiective operaionale:
a)cognitive:
O1-s citeasc i s scrie numere naturale de la 0 la 100;
O2-s ordoneze i s compare numere naturale;
O3-s utilizeze terminologia specific;
O4-s aplice tehnici diverse de calcul n efectuarea exerciiilor;
O5-s efectueze corect exerciii de adunare i scdere, folosind dac va fi cazul, obiecte pentru o mai bun nelegere;
O6-s identifice propriile greeli de comportament fa de mediul nconjurtor;
O7-s compun i s rezolve probleme, utiliznd numere n concentrul 0-100.
b)psiho-motorii:
OM1- s scrie corect i estetic pe caiete i fie;
OM2-s-i stpneasc tendina de a practica micri inutile n timpul leciei.
c)afectiv-atitudinale:
OA1-s manifeste curiozitate i s participe activ la activitile propuse.
Strategia didactic:
1.Resurse procedurale:
a)Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, cubul, munca independent, problematizarea, jocul didactic.

b)Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe


2. Resurse materiale: manual, caiet-culegere, creioane colorate, fie de lucru, tabl, fie de munc independent.
3. Forme i tehnici de evaluare: observare sistematic, prob scris, prob oral, evaluare de ctre colegi.
4. Resurse umane: elevi
5. Resurse temporale: 35 minute
6. Resurse spaiale: sala de clas
7. Resurse informaionale:
Curriculum Naional-Programa colar pentru clasa I, 2013;
Matematic-clasa I (manual), Victoria Pdureanu, Tudora Piil,Cleopatra Mihilescu, Ed. Aramis, 2004;
Matematic i explorarea mediului (partea a II-a) clasa I, caiet-culegere, Dumitru D. Prial, Viorica Prial, Cristian-George
Prial, Florina Prial, Ed. Euristica, 2013;
Activiti n completarea programului din ciclul primar-V. Prial, D. Prial, Claudia Balan, A. Vasilache, T. Tanas, Ed. Euristica,
2004;
SCENARIUL DIDACTIC

SECVENE OB. CONINUTUL INSTRUCTIV-DIDACTIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


Nr. -LE OP. Metode i Mijloace de Forme de
Crt. LECIEI procedee nvmnt organizare
1. Moment Se creeaz condiiile optime pentru conversaia manuale, caiete, frontal Observare
organizatoric desfurarea leciei. Elevii i ordoneaz pe instrumente de sistematic
1 min. banc toate materialele necesare i se scris
concentreaz ct mai bine.
2. Captarea OA1 Se continu cu o ghicitoare : conversaia Coninutul frontal Stimularea
ateniei OM2 ,,Nousprezece-albine mititele ghicitorii i al interesului i
O6 Au pornit s-adune miere, problemei a curiozitii
3 min. O7 Opt, iute au terminat, tuturor
i-au luat zborul i-au plecat. pentru lecie
Iat, ncepe s plou !
Albinuele-s pe flori doar ------ ! R :
Propun elevilor o problem de atenie :
Constenii omului lene erau la munca
cmpului. Dintre ei, 15 lucrau n grdina de
legume, iar 20 culegeau ciree din livad.
Ci oameni lucrau n total ? R :
3. Enunarea OA1 Copiii vor fi anunai c astzi vor efectua Explicaia Tabl, cret, frontal
titlului i a exerciii de adunre cu trecere peste ordin cu caiete,creioane
obiectivelor numerele naturale din concentrul 0-100 i
1 min. vor aplica acestea n diverse exerciii i
probleme i n completarea fielor de lucru.
4. Reactualizarea O4 n timp ce verific tema calitativ, elevii Exerciiul Caiete de lucru frontal, Completez,
cunotinelor OM1 lucreaz independent la tabl cte un individual punctez,
5 min. exerciiu de la pag.50 din caietul de lucru corectez
ed.Euristica (anexa 1) activitatea
Scot cte doi elevi la tabl, simultan. elevilor de la
tabl.
Aprecieri
verbale
asupra
temelor de
exerciiul lucru
Elevii rezolv exerciii de calcul mintal de frontal
O3 tipul :
O5 a 6+7= ; 18-9= ; Acord
b Mrii pe 5 cu 6 ; pe 25 cu 5 ; calificative
Micorai nr. 18cu9 ;30 cu 4. verbale
c)Aflai suma numerelor
6 si34 ;diferena dintre 65 si 4 ;
d)Ct adaug la 63 ca s obin 70 ?
e)Calcul n lan :16-8+4+8=20

5. Dirijarea O3 Efectueaz exerciiile 4,6 pag.50,51 din Conversaia Tabl,cret, Frontal Urmresc
nvrii caietul de lucru (ed. Euristica, anexa 2) Exerciiul caiete de atent
10 min. lucru,creioane activitatea
elevilor de la
tabl , ct i
pe aceea din
caiete.
Evaluare
reciproc
O4 JOC DIDACTIC :
OM2 Se formeaz grupele dup extragerea Jocul didactic
jetoanelor dintr-un coule. Jetoanele conin Explicaia Jetoane, fie de Pe grupe
numere diferite. Membrii grupului vor avea Problematizarea lucru Evaluare
acelai numr. Prima grup va fi cea cu frontal i
numr mai mic, iar urmtoarele n ordinea reciproc
cresctoare a numerelor de pe jetoane.
Elevii ascult regulile jocului. Propun spre
rezolvare din fia de lucru (anexa 3).

Rezolv problema scris pe tabl din pauz: Analiza,sinteza, frontal Calificative


O7 Maria a cules 19 lalele. Ea a dat prietenei 11 raionamentul caiete verbale
lalele. logico-matematic
Cte lalele i-au rmas?
6. Obinerea O7 Elevii sunt mprii pe grupe i avnd conversaia Caiete, creioane Pe grupe Observare
performanei OM1 model problema de pe tabl lucreaz dup cub sistematic
6 min. metoda cubul (anexa 4).
7. Feed-back Rezolv fia de evaluare (anexa 5). Exerciiul fie de evaluare individual Evaluare
4 min. OM1 scris
8. Evaluarea O1 Verific frontal corectitudinea rezolvrii Calificative
2 min. O2 sarcinii de lucru. scrise
9. Finalizarea OA1 Tema pentru acas- ex.6 pag.51 din caietul Conversaia caiete frontal Calificative
leciei de lucru (ndrumri orale) ; explicaia scris n
3 min. Evaluare global i individual ; catalog
Intonarea cntecului Albinia mea .
ANEXA 1

1. Calculeaz, dup model:


a) 56 +34=50+30+6+4 17+43=
=80+10 25+35=
=90

b)36+18=54 30+ 6+ 59+26=


10+ 8 19+15=
40 + 14=54

c)53+19= 53+10+9 39+27=


=63+9 17+39=
=72

49+ 74+

19 36

ANEXA 2

Ex. 4 pag.50 (sunt scrise n caietele de lucru)


a) Primul termen al adunrii este 28, iar al doilea este 17. Care este suma?
b) Primul termen al adunrii este 19, al doilea este 27, iar al treilea este 21. Care este suma?

Ex. 6 pag. 51

Calculeaz, apoi compar(<, >, =):

57+14 i 39+21

34+19 i 18+29

ANEXA 3-joc didactic

Scrie egaliti : fia nr.1 fia nr. 2 fia nr. 3

Model : 31, 9, 40 ; 38,50, 12 ; 72,55,17 ; 23,47,70.

31+9=40 9+31=40
40- 9=31
40-31= 9

ANEXA 4 - CUBUL

Maria a cules 19 lalele. Ea a dat prietenei 11 lalele.

Cte lalele i-au rmas?

-problema este scris pe tabl din pauz

1. Rezolv problema schimbnd numele fetiei.

2. Transform enunurile n problema de adunare folosind aceleai numere.


3. Transform enunurile n problem de adunare folosind alte numere.

4. Compune o problem de adunare cu aceleai numere despre fructe.

5.Compune o problem de adunare cu aceleai numere despre bomboane.

6.Compune o problem de adunare despre copii cu numerele 37 si 17.

ANEXA 5 - FI DE EVALUARE

23 32 3 17

15 56 88

52 68

91 86 1OO

1. Scriei n ordine cresctoare numerele :


a) Din interiorul dreptunghiului:--------------------------------------------
2. Scriei n ordine descresctoare numerele din exteriorul dreptunghiului
----------------------------------------------------------------------------------------

3.Bifeaz caseta din dreptul enunului corect:

Mdlina are 27 de baloane, iar Teodora are 13 baloane.

Teodora are cu 14 baloane mai puine dect Mdlina.

Mdlina are cu 14 baloane mai multe dect Teodora.

Cele dou fete au mpreun 40 de baloane.

S-ar putea să vă placă și