Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

Data: 15.03.2017
Clasa: I C Step by Step
Invatator: Demeter Ana
Disciplina: Matematica
Unitatea de nvare: Adunarea i scderea numerelor naturale de la 0 la 100
Subiectul : Adunarea i scderea numerelor naturale de la 30 la 100 fr trecere peste ordin
Tipul leciei: de aprofundare a cunotinelor
Obiective operaionale:

Cognitive: Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:


OC1- s utilizeze limbajul matematic adecvat situaiilor date;
OC2 s efectueze operaii de adunare i scdere fr trecere peste ordin ;
OC3 - s utilizeze algoritmii de calcul n aflarea termenului necunoscut ;
OC4 s rezolve probleme.

B. Motrice:
La sfritul lectiei elevii vor deveni capabili :
OM1 i vor dirija efortul oculomotor ctre centrul de interes sugerat de nvtor;
OM2- s execute micri ale aparatului verbo-motor n conformitate cu cerinele
disciplinei;

C. Afective: Elevii:
OA1 vor manifesta interes fa de oferta didactic;
OA2 se vor mobiliza pentru realizarea fiecrei sarcini date.
Resurse:

A: Bibliografice
Aron Ioan, Herescu I. Gheorghe: Aritmetica pentru nvtori, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1977, pp.286-291;

B: Metodologice:
a. strategie didactic : inductiv, algoritmic;
b. metode i procedee: conversaia, exerciiul ,explicaia, cubul;
c. forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
d. mijloace didactice: manual,tabl, cret ,markere, plane, fie, cub.
C: Temporale: 45 50 minute.

SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea Obser
STRATEGIA DIDACTIC Evaluare
elevilor vaii

Nr. Secvenele OB. Activitatea


Forme
Crt leciei OP. propuntoarei
Metode i Material de
procedee didactic organiza
re
Captarea OM1 nvtorul propune Rspund direct la
1.
ateniei
elevilor s dezlege o
ntrebare:
ghicitoare matematic:
(1 min.) 16 fluturi n grdin 16-2= 14 (fluturi) conversaia
Se rotesc lng-o
jocul didactic Carte cu Activita- Evaluare
tulpin.
Ma st i mi-i ghicitori te oral
pndete,
frontal
Hector latr i-i
gonete.
2 din fluturii zglobii
Activitatea Obser
STRATEGIA DIDACTIC Evaluare
elevilor vaii

Nr. Secvenele OB. Activitatea


Forme
Crt leciei OP. propuntoarei
Metode i Material de
procedee didactic organiza
re
S-au ascuns n blrii Plansa
Ceilali zboar tocmai
sus
Socotii-i, ci s-au
dus? (Anexa 1)
Explic pe nelesul elevilor Elevii ascult
Enunarea coninutul nvrii i i i exprim
nivelul performanelor acordul pentru
2. obiectivelor ateptate (calcularea realizarea
i a temei corect a obiectivelor.
OC1 expunerea
rezultatelor/termenului rvae
(1 min.) necunoscut la adunare i conversatia Activita-
OA1
scdere, rezolvarea
explicatia te Observarea
problemelor).
Obiectivele vor fi prezentate Elevii scriu titlul frontal sistematic
sub form de rvae. leciei pe caiete
Scriu titlul leciei la tabla.
Activitatea Obser
STRATEGIA DIDACTIC Evaluare
elevilor vaii

Nr. Secvenele OB. Activitatea


Forme
Crt leciei OP. propuntoarei
Metode i Material de
procedee didactic organiza
re
Actualiza- Se face verificarea
3. cantitativa si calitativa a
rea conversaia,
temei,n timp ce elevii
cunotine- rezolva cteva exercitii de Rezolv exerciiile tabla Activita- Verificare
munc independent.
lor OC2 de munc cret te orala
16+3=
(5 min.) 18+20= independent. caiete frontal
48-28= 17+ 5=
Ascult cu atenie munca Autoevalua
Citirea rezultatelor si
corectarea lor (dac este observaiile fcute independenta re
cazul).
Elevii urmresc i
Se verifica apoi tema
calitativ, citindu-se selectiv corecteaz
o parte din rspunsurile de
eventualele greeli
la sarcinile temei.

Conversatia Observarea
OC1 Explicatia sistematic
frontal
Activitatea Obser
STRATEGIA DIDACTIC Evaluare
elevilor vaii

Nr. Secvenele OB. Activitatea


Forme
Crt leciei OP. propuntoarei
Metode i Material de
procedee didactic organiza
re
Prezenta- OA1 Adresez o serie de Analizeaz cu Verificare
ntrebri referitoare la
rea optim atenie fiecare orala
terminologia matematic.
a - Prin ce operaie ai aflat cerin i rspund
numrul de fluturi care au
coninutu- oral.
zburat?
lui - Ce reprezint acest numr
pentru operaia de scdere?
nvrii OC1
Cum se numesc numerele
(5 min.) care se scad? Cum se
numete numrul din care se
exerciiul plane Frontal
scade? Dar numrul care se
scade? Vor rezolva mintal explicatia Evaluare
- Care este operaia invers
OC2 exerciiile orala
scderii?
- Cum se numete rezultatul propuse,comunic
adunrii?
nd rezultatele.
- Dar numerele care se
adun?
i ndeamn s caute
soluii pentru urmtoarele
exerciii de calcul mintal :
a.7+5= 12-8=
Activitatea Obser
STRATEGIA DIDACTIC Evaluare
elevilor vaii

Nr. Secvenele OB. Activitatea


Forme
Crt leciei OP. propuntoarei
Metode i Material de
procedee didactic organiza
re
9+ 7= 16-7=
b. Aflai suma nr. 4 i 10; 12
Evaluare
i 8;
c. Gsii numerele care sunt orala
mai mari dect 6 cu 2; 10.
exerciiul frontal
d. Cu ct este mai mic 8
dect 10; 2 dect 9?
Activitatea Obser
STRATEGIA DIDACTIC Evaluare
elevilor vaii

Nr. Secvenele OB. Activitatea


Forme
Crt leciei OP. propuntoarei
Metode i Material de
procedee didactic organiza
re

5. -Copii, Albinua, prietena


Dirijarea conversaia, Activitat Evaluare
noastr, care ne vegheaz
nvrii activitatea nc din clasa I a Lucreaz sarcinile e oral
avut un mare ghinion! Un pe caiet conform
(13 min.) OC1 exerciiul frontal
trntor i-a stricat un fagure cerinelor.
OC2 de miere i ne roag s o
ajutm , s-l reconstruim.
OC3
(Anexa 2 Fagurele cu
miere) Observarea
Pe fiecare celul a
OC4 Activitat sistematic
fagurelui sunt scrise
exerciii. Cte un elev va flipchart e
veni la catedra, va alege
o celul, va rezolva Elevii rezolv
exerciiul, dac l va sarcinile . Dac se
rezolva corect, va ataa rezolv corect
exerciiul Evaluare
celula la flipchart. Vor sarcinile de pe
OM2 trece i ali elevi pentru a fiecare celul , oral
ataa i celelalte celule, acestea vor fi
astfel nct, la final, vor ataate la flipchart.
reconstitui ntregul
fagure.
Activitatea Obser
STRATEGIA DIDACTIC Evaluare
elevilor vaii

Nr. Secvenele OB. Activitatea


Forme
Crt leciei OP. propuntoarei
Metode i Material de
procedee didactic organiza
re
frontal

6. Obtinerea Elevii sunt mprii n 6 cubul Observarea


grupe a cte 4 elevi.
performan- cub, fise sistematic
Reprezentantul fiecrei
ei OC1 grupe rostogolete cubul i exercitiul individuale
alege fia de lucru care
Fiecare echip se algoritmiza- cu cele 6 Activitat
corespunde feei de
OC2 deasupra a cubului. mobilizeaz rea exercitii, fise e pe
OC3 1. Descrie
pentru atingerea problematic de A3 pentru grupe Evaluare
2. Compar
(15 min.) 3. Analizeaz obiectivelor i zarea lucrul pe scris
OC4 4. Asociaz
realizarea demonstraia grupe
5. Aplic
OM2 6. Argumentea sarcinilor de grup.
z
( Anexa 3)
Explicaia
Activitatea Obser
STRATEGIA DIDACTIC Evaluare
elevilor vaii

Nr. Secvenele OB. Activitatea


Forme
Crt leciei OP. propuntoarei
Metode i Material de
procedee didactic organiza
re
OC1 Exercitiul manualul Evaluare
7. Feedbackul OC3 oral
Se rezolv exerciiul
(3 min.)
3,pagina 37 din manual

Activita- Evaluare
Elevii calculeaz exerciiul te scris

OC1 corect fie individu Evaluare


8. Elevii primesc o fi de
Evaluarea completnd fia, al reciproc
evaluare.
(5min.) se evalueaz
( Anexa 4)
reciproc.

Activita-
te
Activitatea Obser
STRATEGIA DIDACTIC Evaluare
elevilor vaii

Nr. Secvenele OB. Activitatea


Forme
Crt leciei OP. propuntoarei
Metode i Material de
procedee didactic organiza
re
individu
al
Evaluare
Retenia
9. oral
(1 min.)
Revin asupra
terminologiei:
- Cum se afl un termen explicaia Activita-
necunoscut cnd se d :
te
a. suma i cellalt termen
b. desczutul i restul conversaia frontal
c. scztorul i restul
plane

10. Transferul Tema pentru acas ex. 1, Ascult Activita- Aprecieri


(1min.) 4,5,6/p. 47 ( culegere). Se aprecierile.
te verbale
explic modul de rezolvare. Noteaz tema pe
Se fac aprecieri verbale caiet. frontal
asupra participrii elevilor la
lecie.
Anexa 2

Fagurele cu miere a+ 54=86

97 n= 43

m- 24= 62
Cu ct este mai mic
63 dect 98?

73+15=
Cu ct este mai
mare 87 dect 56?

36+62=

23+41-34=

La diferena
numerelor 74 i 51
94- 73= adugai suma
numerelor 56 i
40.
59- 37= Afl suma dintre
ntr-un parc s-au predecesorul i
plantat 32 de succesorul
65- 42+13= trandafiri i panselue
numrului 12.
cu 47 mai multe.
Cte flori s-au
plantat n parc?
Anexa 3 Cubul

1. Descrie noiunile matematice referitoare la :

a.Adunare :
numerele care se adun se numesc
rezultatul adunrii se numete

b. Scdere :
numrul din care scdem se numete.
numrul care se scade se numete...
rezultatul scderii se numete

2. Compar rezultatele:

35+ 24 32-11

48-28 53+20

25+30 20+9
3. Analizeaz dialogul copiilor i compunei o problem dup acesta.Rezolvai problema.

- Bieii sunt cu
- n clasa noastr
13 mai puini
sunt 27 de elevi.
dect fetele!
4. Asociaz expresiile cu operaia matematic potrivit:

au venit mrete

a primit diferena

+
rest micoreaz

cu 3 mai mult
- cu mai puin

suma total
5.Aplic
La librrie

Afl ci lei i trebuie lui Mircea pentru a cumpra:


Un caiet i o ppu;

O felicitare, un penar i un creion;

O mainu i un pix.
6. Argumenteaz :

Adevrat sau fals?


Suma poate fi egal cu unul din termeni:
0 + 25=25

Scztorul nu poate fi mai mare dect desczutul, scderea 26-32 este imposibil.

Suma poate fi mai mic dect primul termen.


Anexa 4

Fi de evaluare
Fi de evaluare

1. Calculai:
1. Calculai:
66- 27+
31 62
66- 27+
31 62

78- 45+
54 33
78- 45+
54 33

2. Aflai termenul necunoscut:


2. Aflai termenul necunoscut: a+ 16= 89
a+ 16= 89

S-ar putea să vă placă și

  • Istoric Tranzactii Perioda Curenta
    Istoric Tranzactii Perioda Curenta
    Document1 pagină
    Istoric Tranzactii Perioda Curenta
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • RevistaEducrates Nr. 13
    RevistaEducrates Nr. 13
    Document107 pagini
    RevistaEducrates Nr. 13
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • 4 Proiect
    4 Proiect
    Document15 pagini
    4 Proiect
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • 3 Proiect
    3 Proiect
    Document6 pagini
    3 Proiect
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • Matematica
    Matematica
    Document10 pagini
    Matematica
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • SIMPOZION
    SIMPOZION
    Document5 pagini
    SIMPOZION
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • Mate
    Mate
    Document6 pagini
    Mate
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • Parteneriatstomatolog (1
    Parteneriatstomatolog (1
    Document6 pagini
    Parteneriatstomatolog (1
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • CEAC
    CEAC
    Document24 pagini
    CEAC
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • CEAC
    CEAC
    Document24 pagini
    CEAC
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • Nimic Interesant
    Nimic Interesant
    Document5 pagini
    Nimic Interesant
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • Parteneriat Simona Si Margareta
    Parteneriat Simona Si Margareta
    Document10 pagini
    Parteneriat Simona Si Margareta
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • 0 Proiect Didactic Mate
    0 Proiect Didactic Mate
    Document19 pagini
    0 Proiect Didactic Mate
    Alina Elena Gheorghe
    Încă nu există evaluări
  • Acord Parteneriat
    Acord Parteneriat
    Document1 pagină
    Acord Parteneriat
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • s3 Si s4
    s3 Si s4
    Document2 pagini
    s3 Si s4
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • Parteneriatstomatolog (1
    Parteneriatstomatolog (1
    Document6 pagini
    Parteneriatstomatolog (1
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • 0,1,2 PDF
    0,1,2 PDF
    Document11 pagini
    0,1,2 PDF
    George Danaila
    Încă nu există evaluări
  • Scris - CES
    Scris - CES
    Document2 pagini
    Scris - CES
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • CLR CP Ii PDF
    CLR CP Ii PDF
    Document22 pagini
    CLR CP Ii PDF
    Claudiu Negru
    Încă nu există evaluări
  • CEAC
    CEAC
    Document24 pagini
    CEAC
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • Proba 2
    Proba 2
    Document1 pagină
    Proba 2
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • SIMPOZION
    SIMPOZION
    Document5 pagini
    SIMPOZION
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • Comper Etapa 2 Fisa1
    Comper Etapa 2 Fisa1
    Document3 pagini
    Comper Etapa 2 Fisa1
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • Comper-Matematica Etapa AIIa 2015 2016 Clasa1-Subiect Concurs
    Comper-Matematica Etapa AIIa 2015 2016 Clasa1-Subiect Concurs
    Document2 pagini
    Comper-Matematica Etapa AIIa 2015 2016 Clasa1-Subiect Concurs
    SarbuAnamaria
    Încă nu există evaluări
  • Model Raport Activitate Comisii
    Model Raport Activitate Comisii
    Document5 pagini
    Model Raport Activitate Comisii
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • Proba 1
    Proba 1
    Document1 pagină
    Proba 1
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • Proba 3
    Proba 3
    Document1 pagină
    Proba 3
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • Test Ces Citit
    Test Ces Citit
    Document2 pagini
    Test Ces Citit
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări
  • Tabel Corectare Pentru Test MATEMATICA - 4-B
    Tabel Corectare Pentru Test MATEMATICA - 4-B
    Document28 pagini
    Tabel Corectare Pentru Test MATEMATICA - 4-B
    Simona Petran
    Încă nu există evaluări