Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Bahan Simona Mihaela


DATA: 9 noiembrie 2009
CLASA: a VIII-a
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL LECIEI: Situaia de comunicare monologat i dialogat
TIPUL LECIEI: de actualizare de cunotine
DURATA: 50

COMPETENE GENERALE:
2. utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare
monologat i dialogat
3. receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
4. utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse

COMPETENE SPECIFICE:
2.2. utilizarea n mod nuanat a categoriilor lexicale ntr-un mesaj oral;
3.2. sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de mbogire a vocabularului i a
categoriilor semantice nvate;
4.1. redactarea diverselor texte, adaptndu-le la situaia de comunicare concret;
4.2. utilizarea n redactarea unui text propriu a cunotinelor de morfo-sintax, folosind adecvat semnele
ortografice i de punctuaie

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s defineasc situaia de comunicare;
O2 s disting dialogul de monolog, referindu-se la situaii concrete de via;
O3 s numeasc elementele unei situaii de comunicare orale;
O4 s utilizeze n mod nuanat diferite categorii lexicale n dialog;
O5 s foloseasc formulele specifice (iniiale, de ntreinere, de ncheiere) n organizarea unui dialog;
O6 s foloseasc n mod corect semnele ortografice i de punctuaie n realizarea unui dialog;
O7 s creeze contexte, folosind diferite tipuri de monolog;
O8 s manifeste gndire creativ, imaginaie i gust pentru frumos.

STRATEGIA DIDACTIC

RESURSE:
-capaciti normale de nvare ale elevilor
-loc de desfurare: sala de clas

METODE I PROCEDEE:
-observaia, conversaia euristic, explicaia, problematizarea, argumentarea, exerciiul de creaie
MATERIALE I MIJLOACE:
-fie de lucru, text-suport din Cldur mare de I. L. Caragiale, manualul, fie de portofoliu

FORME DE ORGANIZARE:
-frontal, individual, pe grupe

FORME DE EVALUARE:
-oral

BIBLIOGRAFIE:
-Limba i literatura romn, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Corint
-Alina Pamfil Limba i literatura romn n gimnaziu, structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, 2007
-M. Cerkez, F. Lupu, V. Pdureanu, I. Triculescu Comunicare i gramatic n exerciii, Ed. Paralela 45, 2003
-Comloan Doina Dicionar de comunicare (lingvistic i literar),

SCENARIUL DIDACTIC

MOMENTE I TIMP CONINUTUL LECIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


OBIECTIVE FORME RESURSE
OPERAIONA DE ORG. MAT. I
LE PROCED.
Moment 2 -organizarea clasei i asigurarea Frontal Conversaia Verificarea modului n care
organizatoric climatului necesar desfurrii activitii Caietele elevilor elevii au alctuit tema pentru
-verificarea temei pentru acas acas i corectarea
eventualelor greeli

Captarea 2 -exerciiu de spargere a gheii Frontal Conversaia


ateniei Exerciiul

Anunarea 1 Profesorul scrie titlul noii lecii pe tabl, Frontal Conversaia Elevii noteaz titlul noii lecii
subiectului iar elevii l noteaz n caiete: Situaia de n caiete.
leciei i comunicare monologat i dialogat
enumerarea
obiectivelor

Conducerea 5
nvrii i Pentru valorificarea cunotinelor Frontal Conversaia Reactualizarea cunotinelor
asigurarea feed- anterioare ale elevilor, se solicit definirea Individual Explicaia anterioare , urmrind
back-ului situaiei de comunicare, fcndu-se apel i Problematizarea identificarea elementelor
O1 la fiele de portofoliu pe care elevii le-au componente ale situaiei de
primit. comunicare.

20
O2, O3, O4, O5, Se mparte elevilor, spre exemplificare, Pe grupe Text-suport Rezolvarea corect a sarcinilor
O6 un scurt fragment din textul Cldur Fie de lucru pe de pe fia de lucru.
mare de I. L. Caragiale. (Anexa 1) grupe
Elevii sunt pui n situaia de a descoperi
lipsurile n comunicare i posibiliti de
ameliorare a acestora, prin rezolvarea
sarcinilor de pe fia de lucru. (Anexa 2)
O2, O3, O4, O5, 5 n paralel cu discutarea rspunsurilor, se Frontal Conversaia
O6 vor nota pe tabl i n caiete, regulile Explicaia
comunicrii verbale, privind emitorul i
receptorul.
E:
-trebuie s foloseasc o formul de
iniiere a dialogului;
-trebuie s se fac neles prin claritate,
concizie, coeren, convingere;
-trebuie s tie el nsui foarte bine ceea
ce vrea s comunice;
-s aplice regulile exprimrii corecte.
R:
-trebuie s fie atent la ce-i comunic E;
-trebuie s cear informaii suplimentare,
n cazul unui mesaj neneles;
-trebuie s preia rolul de E cnd
interlocutorul i-a ncheiat intervenia
-E i R trebuie s foloseasc formule de
ntreinere i de ncheiere a dialogului ;
-intervenia nu trebuie s fie lung;
-E i R nu se ntrerup unul pe altul.

O2 10 Se cere elevilor precizarea Pe grupe Exerciiul de Realizarea sarcinilor de pe


caracteristicilor monologului, plecnd de creaie fia de lucru.
la realizarea sarcinilor de lucru de pe fia
de lucru. (Anexa 3)
Consolidarea
cunotinelor 3 Elevii sunt solicitai s realizeze un tabel Frontal Explicaia Diferenierea situaiei
comparativ n care s cuprind Observaia monologate de cea dialogat,
O1 O8 elementele comune i elementele Conversaia identificnd elementele
specifice dialogului i monologului. specifice fiecreia.

Asigurarea 2 Tem pentru acas:


reteniei i a Imaginai-v un dialog cu un coleg, pe o tem la alegere, n care s inserai i fragmente de monolog.
transferului

ANEXA 1

SITUAIA DE COMUNICARE DIALOGAT

Se d texteul:
Domnul: Domnu-i acas?
Feciorul: Da; dar mi-a poruncit s spui, dac l-o cuta cineva, c-a plecat la ar.
D: Dumneata spune-i c-am venit eu.
F: Nu pot, domnule.
D: De ce?
F: E ncuiat odaia.
D: Bate-i, s deschid.
F: Apoi, a luat cheia la dumnealui cnd a plecat.
D: Care va s zic, a plecat?
F: Nu, domnule, n-a plecat.
D: Amice, eti... idiot!
F: Ba nu, domnule.
D: Zici c nu-i acas.
F: Ba-i acas, domnule.
D: Apoi, nu zisei c-a pleact?
F: Nu, domnule, n-a plecat.
D: Atunci e acas.
F: Ba nu, da n-a plecat la ar, a ieit aa.
D: Unde?
F: n ora.
D: Unde!?
F: n Bucureti.
D: Atunci s-i spui c-am venit eu.
F: Cum v cheam pe dv.?
D: Ce-i pas?
F: Ca s-i spui.
D: Ce s-i spui? de unde tii ce s-i spui, dac nu i-am spus ce s-i spui? Sti, nti s-i spui: nu te repezi...
S-i spui cnd s-o-ntoarce c l-a cutat...
F: Cine?
D: Eu.
F: Numele dv?...
D: Destul atta! m cunoate dumnealui... suntem prieteni...
F: Bine, domnule.
D: Ai neles?
F: Am neles.
D: A!... spune-i c s ne-ntlnim negreit.
F: Unde?
D: tie dumnealui... da s vie neaprat.
F: Cnd?
D: Cnd o putea.
F: Prea bine.
D: Ai neles?
F: Am neles.

( I. L. Caragiale Cldur mare)

ANEXA 2
Grupa I

Fi de lucru

1. Artai dac dialogul reprodus mai sus respect structura specific dialogului. Identificai posibiliti de
completare a unor replici din text.

2. Pornind de la replicile urmtoare, realizai o alt continuare a dialogului:


D: Atunci s-i spui c-am venit eu.
F: Cum v cheam pe dv.?

Grupa II
Fi de lucru

1. Indicai un exemplu de informaie contradictorie oferit de unul dintre interlocutori. Ce genereaz


aceast situaie? (2-3 rnduri)

2. Completai replicile alese, astfel nct s fie eliminate informaiile contradictorii.

GRUPA III

Fi de lucru

1. Precizai dac fiecare dintre partenerii de comunicare tie ce vrea s spun atunci cnd preia cuvntul.
Motivai-v rspunsul n 2-3 rnduri.

GRUPA IV

Fi de lucru
1. Alegei rspunsul care credei c este corect i motivai-v alegerea (2-3 rnduri).

n acest fragment cei doi interlocutori nu se neleg pentru c:


a) Nu folosesc acelai cod;
b) Niciunul nu este atent la ce spune cellalt;
c) Unul dintre interlocutori nu ofer toate informaiile necesare pentru a se realiza comunicarea;
d) Cei doi interlocutori nu folosesc acelai canal.

ANEXA 3

SITUAIA DE COMUNICARE MONOLOGAT

GRUPA I

1. Realizai un scurt monolog (5-6 rnduri) n care s prezentai colegilor modul n care este amenajat
camera ta.

GRUPA II

1. Realizai un scurt monolog (5-6 rnduri) n care s prezentai colegilor o ntmplare fericit de care ai
avut parte n ultima vreme.
GRUPA III

1. Realizai un scurt monolog (5-6 rnduri) n care s prezentai colegilor impresiile din ultima excursie la
care ai participat.

GRUPA IV

1. Realizai un scurt monolog (5-6 rnduri) n care s prezentai colegilor tabloul pe care tocmai l-ai
terminat de pictat pentru concurs.

S-ar putea să vă placă și