Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 02/10/2017
TEMA DE STUDIU: Cine sunt/suntem?
TEMA PROIECTULUI: Eu si lumea mea
SUBTEMA: Familia mea
DOMENII EXPERIENTIALE: Domeniul Stiinta si Domeniul Om si Societate
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
TEMA ACTIVITATII:Membrii familie mele
TIPUL ACTIVITATII: Consolidare de cunostinte (prin aplicarea metodei explozia stelara si lipirea
unor siluiete).
SCOPUL ACTIVITATII:
Consolidarea si sistematizarea cunostintelor copiilor referitoare la familie, transpunand intr-o
lucrare individuala cunostintele dobandite;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa priveasca cu atentie imaginea pregatita;
sa enumere membrii familiei din imaginea prezentata;
sa denumesca activitatile desfasurate de fiecare membru al familiei;
sa alcatuiasca cat mai multe intrebari pe baza continutului imaginii, folosind pronumele
interogative:CE?,CINE?,CAND?,UNDE?,DE CE?;
sa descopere materiaalele pe masute;
sa lipesca siluietele umane pe suport conform cerintelor;
sa manuiasca materialul in mod organizat;

sa se organizeze pe grupuri si sa colaboreze intre ei;


sa manifeste spirit de echipa;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, descrierea, dialogul, brainstorming, analiza, explozia
stelar.
MIJLOACE DE INVATARE:1 stea mare, 5 stele mici, tablou ce reprezinta familia, cinci sgei, stelute
mici, siluiete umane de hartie (tata, mama, fetita, baietel din hartie decupate diferite culori),lipici, foi albe,
lensule de intins lipiciul.
DURATA:70 minute
FORMA DE ORGANIZARE:Pe grupe, frontal
LOCUL DE DESFASURARE: Sala de grupa
Evenimentul
didactic Continutul stiintific Strategia Evaluare
didactica
Evocare Voi aseza mobilierul si voi pregati Observarea
cele necesare pentru buna desfasurare comportament
a activitatii: ului;
aranjarea masutelor
pregatirea materialelor
didactice;
aerisirea salii de grupa;
intrarea copiilor ordonata in Corectarea
sala de grupa. tinutei
Copiii vor fi repartizati in sala de Surpriza Interesul
grupa in cinci grupe, dupa culoarea pentru
bulinei pe care au ales-o(galben, continutul
verde, rosu, albastru, portocaliu). surprizei
Cei care au aceeasi culoare de bulina
se vor aseza la echipa la care gasesc
bulina reprezentativa.
Captarea atentiei se realizeaza printr-
o ghicitoare:
Sora, fratele, mamica
Tata, bunicul, bunica
Ce alcatuiesc cu totii?
Hai ghiceste daca poti!
(Familia)
Realizarea sensului DS-Cunoasterea mediului Conversatia Proba orala:
Voi purta o scurta discutie despre Recunoasterea
familie dupa ccare lansez o intrebare: elementelor
-Cum ar fi sa nu avem o familie? Brainstorming specifice
Desigur ca vor aparea si multe familiei.
intrebari.Voi concluziona:
Familia reprezinta cea mai de pret
comoara a noastra, este locul unde
intodeauna ne vom simti in siguranta,
iar parintii sunt cei care vor veghea la
Conversatia
linistea copiilor lor.
Voi anunta copiii ca vom desfasura
o activitate interesanta folosind
materialele pregatite :o plansa mare
ce cuprinde imaginea unei familii,
cinci stelute mici si una mare din care
vom afla din cine este formata o
familie si care sunt actiunle fiecarui
membru al acesteea .

Se organizeaza colectivul de Explicatia Proba orala.


prescolari sub forma de semicerc,iar Descrierea
in mijlocul lor se aranjeaza materialului
stelutele.In mijloc este asezata o pregatit si a
steluta mare,iar peste ea se aseaza o sarcinilor de
imagine mare ce reprezinta Familia lucru.
in bucatarie Celelalte 5 stelute mici
se aseaza in jurul stelutei
mari,atentionand copiii ca pe fiecare
steluta este scrisa cate o intrebare,cu
culori diferite.Intrebarile folosite
sunt:CE?, CINE?,UNDE,
CAND?,DE CE?
Astfel, copiii vor retine ca intrebarea
CE?este scrisa cu rosu, CINE?
cu culoarea verde, CANDcu
culoarea galbena, UNDE?cu Conversatia
culoarea albastra si DE CE? cu
culoarea portocalie.
Pe rand, educatoarea le citeste
intrebarea de pe steluta si le explica
fiecarei echip trebuie sa gaseasca cat
mai multe intrebari referitoare la
imaginea prezentata,folosind
intrebarea de pe steluta aleasa.
Reflectia Toti copiii privesc cu interes Observatia
imagine Familia in bucatarie si
formuleaza, in grup, cat mai multe Explicatia
intrebari legate de imagine. Proba oral
Pentru a obtine cat mai multe Realizarea
conexiuni intre intrebarile sarcinilor de
descoperite se stabileste ordinea lucru.
adresarii intrebarilor (CE, CINE,
UNDE, CAND, DE CE).
Pe rand, fiecare grup vine langa Explozia
imagine si adreseaxa intrebarile stelara
celorlalte grupuri, acestia raspund, si
astfel se stimuleaza activitatea
grupelor.

CE ?
Ce vedeti in aceasta imagine?
Ce mancare face mama ? Dialogul Formularea
Ce cumparaturi are tata in rapida a
sacosa? intrebarilor
Ce forma are masa? si raspunsul la
Ce formeaza toate persoanele intrebari
din imagine?
CINE?
Cine a intrat in casa?
Cine aranjeaza tacamurile la
masa?
Cine gateste?
Cine ajuta baiatul la aranjarea
mesei?
CAND?
Cand mananca membrii
familie?
Cand vine tatal acasa?
Cand se intalneste toata
familia?
UNDE?
Unde serveste masa familia?
Unde aseaza baiatul
tacamurile?
Unde sunt asezate caratitile?
Unde se afla asezata masa?
Unde sunt aseazate scaunele?
DE CE ?
De ce aseaza baiatul masa ?
De ce gateste mama ?
De ce ajuta fetita baiatul?
De ce a venit tatal acasa?
De ce mama poarta sort?
De ce mama si-a acoperit
capul cand gateste?
De ce amesteca mama in
mancare?
Dupa fiecare intrebare adresata si
dupa fiecare raspuns corect primit,
fiecare echipa va primi o steluta.La
final vom numara stelutele primite, Interpretarea
astfel vom centraliza care eschipa a cantecului cu
raspuns mai bine. gesturi specifice
Tranzitie:Familia mea
Extensia DOS-Activitatea practica Explicatia
Copiii au de lipit pe o foie A4 siluiete
umane decupate (tata, mama, frate Conversatia
sora).Isi aleg din tavite siluietele Observarea
membrilor familiilor lor in functie Exercitiul comportament
din cine este compusa familia lor. individual ului fiecarui
Copiii se aseaza la mese; copil
Se intieste materialul; .
Explicarea si demonstrarea
modului de lucru;
Exercitii pregatitoare;
Relizarea temei de catre
copiii
Voi indruma indirect copii, prin
sugestii pentru a finaliza lucarea
conform cerintelor si voi semna cu
numele copilului fiecare lucrare.

Evaluare La final copii vor explica din cine Aprecieri


este compusa familia lor si daca au Conversaia verbale.
respectat cerintele date de Recompense
educatoare.
Lucrarile vor fi asezate intr-o mini
expozitie.
Se fac aprecieri asupra modului de Conversatia
desfasurare a activitatii si li se ofera Interpretarea
copiilor recompense . cantecului cu Observarea
La final, copiii canta miscari comportament
tranzitia : Randul iute sa-l specifice ului
formam si parasesc sala de grupa.
EXPLOZIA STELAR Ce?, Cine? Unde?, Cnd?, De ce?

CE?
CINE?

CAND
?

DE CE?

S-ar putea să vă placă și

  • Craiasa Zapezii
    Craiasa Zapezii
    Document3 pagini
    Craiasa Zapezii
    Ionel Braescu
    100% (1)
  • Craiasa Zapezii
    Craiasa Zapezii
    Document3 pagini
    Craiasa Zapezii
    Ionel Braescu
    100% (1)
  • Primăvară, Primăvară
    Primăvară, Primăvară
    Document1 pagină
    Primăvară, Primăvară
    Mariana Railean
    Încă nu există evaluări
  • Proiect
    Proiect
    Document2 pagini
    Proiect
    Mariana Railean
    Încă nu există evaluări
  • Posturi Vacante
    Posturi Vacante
    Document13 pagini
    Posturi Vacante
    Alexandr Grigorovschii
    Încă nu există evaluări
  • Proiect
    Proiect
    Document2 pagini
    Proiect
    Mariana Railean
    Încă nu există evaluări
  • Primavara
    Primavara
    Document4 pagini
    Primavara
    Mariana Railean
    Încă nu există evaluări
  • Nojnn
    Nojnn
    Document4 pagini
    Nojnn
    Mariana Railean
    Încă nu există evaluări
  • Scrisoare PENTRU PARINTI
    Scrisoare PENTRU PARINTI
    Document2 pagini
    Scrisoare PENTRU PARINTI
    Mariana Railean
    Încă nu există evaluări
  • Proiect
    Proiect
    Document3 pagini
    Proiect
    Mariana Railean
    Încă nu există evaluări
  • Serbare Craciun 1
    Serbare Craciun 1
    Document11 pagini
    Serbare Craciun 1
    Georgiana Cristina
    Încă nu există evaluări
  • Proiect
    Proiect
    Document2 pagini
    Proiect
    Mariana Railean
    Încă nu există evaluări
  • RCR Nou
    RCR Nou
    Document2 pagini
    RCR Nou
    Mariana Railean
    Încă nu există evaluări
  • Litere
    Litere
    Document14 pagini
    Litere
    Mariana Railean
    Încă nu există evaluări
  • Planificare Anuala
    Planificare Anuala
    Document9 pagini
    Planificare Anuala
    Mariana Railean
    Încă nu există evaluări
  • Cosul Cu Legume de Toamna Ds Observare
    Cosul Cu Legume de Toamna Ds Observare
    Document6 pagini
    Cosul Cu Legume de Toamna Ds Observare
    Mariana Railean
    Încă nu există evaluări
  • Castelul Cu Povesti
    Castelul Cu Povesti
    Document3 pagini
    Castelul Cu Povesti
    Mariana Railean
    Încă nu există evaluări
  • Curriculum Pentru Invatamantul Prescolar 3 - 6-7 Ani PDF
    Curriculum Pentru Invatamantul Prescolar 3 - 6-7 Ani PDF
    Document164 pagini
    Curriculum Pentru Invatamantul Prescolar 3 - 6-7 Ani PDF
    Emm Emy
    Încă nu există evaluări
  • Caietul Educatoarei 2015-2016 PDF
    Caietul Educatoarei 2015-2016 PDF
    Document84 pagini
    Caietul Educatoarei 2015-2016 PDF
    Georgiana Moga
    Încă nu există evaluări
  • Albin Ute
    Albin Ute
    Document5 pagini
    Albin Ute
    Mariana Railean
    Încă nu există evaluări
  • Albine
    Albine
    Document9 pagini
    Albine
    Mariana Railean
    Încă nu există evaluări