Sunteți pe pagina 1din 9

ROMNIA

JUDEUL PRAHOVA
COALA GIMNAZIALA B.P.HASDEU MUNICIPIUL CMPINA
Adresa : Mihail Koglniceanu nr. 31, Tel. 0244/330036; Tel. / Fax 0244 / 374252
Email : scoala7hasdeu@yahoo.com

CERCUL PEDAGOGIC
AL CONSILIERILOR EDUCATIVI,
NR. 4, VALEA PRAHOVEI
4 NOIEMBRIE 2016

A cunoate pe alii este o mare stiin, dar cunoaterea de sine este suprema
tiin (Lao Tzu)
PROIECT DIDACTIC

ARIA CURRICULAR: Consiliere i orientare


CLASA: a VI-a A
PROFESOR: Cerasela Marin
DATA: 04.11.2016
MODUL TEMATIC: Autocunoatere i dezvoltare personal
SUBCOMPONENTA: Autocunoatere
TEMA LECIE: Cum m vd eu, cum m vd ceilali
COMPETENA GENERAL:
1. Explorarea resurselor personale care influeneaz autocunoaterea i atitudinea pozitiv fa de
sine i ceilali.
COMPETENE SPECIFICE:
1.1. Argumentarea importanei ncrederii n sine, pentru evoluia personal;
1.2. Examinarea caracteristicilor specifice preadolescenei;
OBIECTIVE:
- O.1. Dezvoltarea abilitilor de autocunoatere i intercunoatere.
- O.2. Identificarea aspector pozitive i negative despre ei nii i despre alii.
- O.4. Evaluarea punctelor tari i punctelor slabe, intereselor, abilitilor personale.
- O.5. Cunoaterea mijloacelor de mbuntire a propriei imagini;

VALORI I ATITUDINI:
- respect i ncredere n sine i n ceilali;
- aprecierea unicitii fiecruia;

CONCEPTE CHEIE: imagine de sine, autocunoatere, intercunoatere


RESURSE:
Resurse materiale: fie, flip-chat, markere, video-proiector, calculator, post-it-uri.
Resurse procedurale/metode: conversaia, lectura, explicaia, expunerea, reflecie individual,
exerciiul, autoanaliza, studiu de caz, argumentarea.
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupe.
Bibliografie:
1. A. Baban, Ghid metodologic pentru orele de dirigenie i consiliere, Ed. SC Psinet, Cluj-
Napoca, 2001;
2. Andrei Cosmovici, Luminia Iacob - Psihologia social - Editura Polirom, Iai 1998;
3. Adrian Neculau (coordonator) - Manual de psihologie social - Editura Polirom 2003;
Surse electronice:
www.didactic.ro
http://www.e-scoala.ro/psihologie/formarea_imaginii_de_sine_rolul_ei.html
MOMENTUL ORGANIZATORIC:
- verificarea prezenei elevilor;
- discutarea unor aspecte legate de activitatea de pe parcursul sptmnii anterioare;
- stabilirea cauzelor i msurilor ce se impun pentru ameliorarea situaiilor negative;
- pregtirea celor necesare nceperii leciei.

DESFURAREA ACTIVITII:
nainte de a ncepe lecia se stabilete, de comun acord, o lista cu reguli. Trebuie s se
creeze un mediu prielnic, cerndu-se elevilor s nu se tachineze, s nu se jigneasc i s se
acorde anse egale i fetelor i bieilor pentru a participa la aceast activitate.

Secvenele activitii:
Captarea atenei anunarea temei i obiectivelor fixate, dup care elevii sunt informai c vor
participa la un exerciiu de spargere a gheii care va anticipa tema orei respective.
Exerciiu de spargere a gheii: Nume-adjectiv
Fiecare elev trebuie s-i spun prenumele: i un adjectiv care i reprezint i ncepe cu
aceeai liter ca i prenumele lor Vlad cel vioi, Cristi cel credincios, Alina cea ambiioas,
David cel darnic etc.
1. Este prezentat elevilor slide-ul 2, povestea scris de Anthony de Mello, de la care va fi
iniiat discuia pe marginea ntrebrii centrale Cine sunt eu?.
a) Care a fost ntrebarea la care nu a putut s rspund femeia?
b) Cum s-a definit ea? De ce nu a putut s rspund?
c) Cum credei c ar fi trebuit s rspund? Facei o list a nsuirilor, aptitudinilor prin
care credei c ar fi trebuit s se defineasc?
Discuia este dirijat spre conceptul de autocunoatere (slide-ul 3) i spre imaginea de sine
(slide-ul 4), conceptele fiind definite i analizate mpreun cu elevii.
2. Se prezint elevilor componentele imaginii de sine i factorii care determin imaginea de sine
(slide-ul 5) i cum, anume pot influena comportamentul lor.
Activitate : Studiu de caz film didactic: Elevii vor viziona fragmentul din filmul
Zootropolis, n care imaginea de sine a unuia dintre personaje nu corespunde cu imaginea
real/sau pe care o au ceilali despre el, i vor discuta pe marginea a ceea ce ne dorim noi,
cum vrem s fim vzui de ceilali i cum suntem n realitate.
a) Cum este prezentat personajul la nceputul fragmentului de film? Ce imagine de sine
credei c reprezint?
b) Cum este prezentat personajul n urmtoarea secven? Ce credei despre acest lucru?
c) De ce credei c personajul s-a imaginat n acel mod?
d) Au fost situaii n care v-ai fi dorit s fii altfel dect suntei n realitate?
e) Au fost cu siguran situaii n care, dei nu v caracterizeaz o atitudine, ai adoptat-o?
De ce?
f) Cnd avei tendia de a va supraevalua? Dar de a v subevalua?
3. Le sunt prezentate, elevilor, metodele/cile prin care i pot contura o imagine de sine ct mai
corect (side-ul 6).
Pe flip-chat se va face un ciorchine cu tema : Cine m poate ajuta s m cunosc mai bine.
Elevii vor completa ciorchinele, astfel nct s s identifice de la cine sau de unde pot primi
informaii care s-i ajute s se autocunoasc. Discuia este dirijat, astfel nct printre cei
enumerai s apar i colegii.
Activitate: Aa m vd eu! vs Aa m vd ceilali! : Elevii vor fi organizai n grupe de
cte 5 i vor primi, fiecare cte o fi. Fiecare elev din grup va fi solicitat s rezolve
cerinele de pe ea n mod individual, fr ca ceilali colegi s vad rspunsurile date (n
interiorul unei inimi desenate i mprite n 4 cmrue - cte 3 caliti, 3 lucruri pe care le
fac bine, 3 motive pentru care ei cred c sunt apreciai de ctre cei din jur i 3 lucruri pe
care ar dori sa le schimbe la ei). Fiele vor fi lipite cu faa n jos, astfel nct s nu poat fi
citite. Primesc instructajul de a se ridica de pe scaun i de a completa fia prins pe spatele
colegilor (n interiorul unui trifoi cu patru foi - ce culoare ar fi acel coleg, ce apreciaz la el,
ce face el bine i ce ar schimba).
Dup completarea tuturor foilor, acestea sunt desprinse, astfel nct fiecare s poat citi
comparativ, att ceea ce a notat el despre sine, ct i ceea ce au scris ceilali participani la
grup.Timp de aproximativ 5-6 minute, elevii vor reflecta la aspectele consemnate pe cele
dou fee ale colii de lucru, comparndu-le i stabilind eventualele asemnri i deosebiri.
Elevii care se ofer voluntari vor prezenta n faa ntregului grup informaiile ( exemplu:
,,Aa m vd eu! vs Aa m vd ceilali!)

4. Activitate: Joc de autocunoatere i recunoaterea colegilor: Ceapa : Fiecare elev primete


8 foi colorate pe care va rspunde la urmtoarele ntrebri:
Rou: 1. Ce muzic i place s asculi?
2. Ce preferi s mnnci?
Verde: 1. Ce apreciezi cel mai mult la apropiai/prieteni?
2. Ce obicei prost ai?
Galben: 1. Un punct forte al tu...
2. Un punct slab al tu...
Albastru: 1. Care este lucrul care i este cel mai des reproat de cei apropiai?
2. Ce nu vei face niciodat?
Se vor mototoli formnd o ceap foile colorate, ncepnd cu cele albastre i terminnd cu
cele roii. Toate cepele se vor amesteca, iar elevii vor extrage pe rnd o ceap i vor
identifica persoana dup rspunsurile la ntrebri.

Asigurarea transferului:
Ce trebuie s reinem? slide-ul 7
Activitate: Accept sau schimb

Concluzii i aprecieri : chestionar de evaluare


Fia 1
Fia 2
Dac ar fi o culoare, ce
culoare ar fi acest coleg? Ce apreciezi la
acest coleg?

Ce face el bine? Ce ar trebui s


schimbe?
Fia 3

Accept sau schimb

Nu pot schimba Pot schimba

Nasul -------------------------------------------------------------------------------------------
Greutatea----------------------------------------------------------------------------------------
nlimea-----------------------------------------------------------------------------------------
Notele--------------------------------------------------------------------------------------------
Relaia cu prinii-------------------------------------------------------------------------------
Relaia cu profesorii----------------------------------------------------------------------------
Atitudinea fa de sine-------------------------------------------------------------------------
Vrsta--------------------------------------------------------------------------------------------
Culoarea pielii-----------------------------------------------------------------------------------
Familia-----------------------------------------------------------------------------------------
Relaiile cu prietenii --------------------------------------------------------------------------

Fia 4
CHESTIONAR DE EVALUARE

Exprim-i prerea asupra eficienei activitii educative desfurate, acordnd note de la 1 la


10.

1. Cunotinele dobndite mi sunt utile. Nota: .........


2. Timpul rezervat activitilor n grup i discuiilor a fost suficient. Nota: .........
3. Profesorul a avut un comportament . Nota: .........

Sugestii pentru activitile viitoare:


.............................................. .............................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
.

S-ar putea să vă placă și