Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATA
Nivel II
Institutor: Sandu Ottilia
Tema anual de nvare: ,,CUM ESTE/A FOST SI VA
FI PE PAMANT?
Tema proiectului : ,,Lumea fascinanta a animalelor
Subtema: ,,Animale din padure
Tema zilei:,,Padurea cu povesti
Forma de realizare:Activitate integrata (DLC; DOS)
Tipul activitatii:mixta
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri
mici;
Durata: o zi
ACTIVITATI DE INVATARE

ADP: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA


ntlnirea de diminea cu tema: Curiozitati din
lumea animalelorstiati ca?
Tranziii:-Puii, veniti la mama!
-Elemente ludice corespunztoare temei;
Rutine: Invatam sa protejam.
ALA : ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE
Sectoare : 1. ARTactivitate practic Masti pentru
dramatizare;
2. BIBLIOTECA-Alegeti si grupati(sortam
jetoane);
3. CONSTRUCTII Adaposturi pentru animale .
ADE :ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:
1.DLC:Educarea limbajului:Prieteni din povesti- joc
didactic ( cu caracter interdisciplinar)
2.DOS:(activitate practica)Animalele si padurea-
decupare, lipire, asamblare.

JOC DE MISCARE:,,Iepurele si ogarul, ,,Vulpe, dormi?;


DRAMATIZARE:,,Casuta din oala.
ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA
(ADP)
NTLNIREA DE DIMINEAA:
Curiozitati din lumea animalelorstiati ca?
Obiective de referinta:
Sa se implice activ n vederea stimulrii comunicrii,
favorizrii interrelaionrii, mprtirii cu ceilali i formrii
comportamentului empatic la precolari.
Obiective operationale:
* S utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei
sau n diferite mprejurri ;
* S adopte un comportament adecvat n timpul salutului
(mimic, gesturi, privire, ) ;
* S sesizeze absena sau prezena unui coleg cunoscndu-i
chipul i n acelai timp numele;
* S observe cu atenie vremea de afar oferind verbal
cteva caracteristici ale acesteia, marcndu-le prin simbolul
adecvat;
* S comunice pe baza unei idei elaborate;
* S schimbe impresii, opinii, preri transmind cu sinceritate
experienele, prerile despre un anumit eveniment.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversaia, explicaia, negocierea,
jocul, problematizarea, brainstormingul.
Materiale didactice: evidena grupei , Calendarul naturii,
jetoane cu caracteristici ale vremii, tablouri cu pduri.
Forma de organizare: individual, frontal.

ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE


(ALA)
Sectoare : 1. ARTactivitate practic Masti pentru
dramatizare
2. BIBLIOTECA-Alegeti si grupati(sortam
jetoane cu animale,recitam poezii,rezolvam fise)
3. CONSTRUCTII Adaposturi pentru animale
Tipul activitii : mixt
Forma de organizare : activitate pe grupuri mici, pe
centre de interes.
Obiective cadru :
Educarea trsturilor de voin i caracter, formarea
unei atitudini pozitivefa de sine i fa de ceilali;
Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a
mediului nconjurtor, precum i stimularea curiozitii
pentru investigarea acestuia;
Dezvoltarea simului practic i estetic;
Stimularea capacitii creatoare.
Obiective operaionale :
1. Art :
O1. s lipeasca fire de mohair pe mastile conturate pe carton
;
O2. s utilizeze cu grija pasta de lipit ;
O3. sa aprecieze obiectiv lucrarile personale cat si pe cele ale
colegilor;
O4. s dea utilitate produselor obinute;
2.Biblioteca:
O1.sa priveasca cu atentie jetoanele;
O2.sa aleaga animalele salbatice de cele domestice
O3.sa gaseasca puiul, hrana si mediul de viata specifice
fiecarui animal.
3.Constructii:
O1. s construiasca forme plane si in relief pentru realizarea
temei propuse;
O2. s colaboreze cu membri grupului;
O3. sa manifeste interes pentru acest tip de activitate care
stimuleaza creativitatea.
Strategii didactice :
`Metode si procedee:
conversaia, expunerea, explicatia, demonstratia, exercitiul,
observatia, repetitia,jocul;
Mijloace didactice :
- hrtie colorata cartonata;
- aracet, pensule, fire de mohair;
- perforator; jetoane cu animale salbatice, domestice, pui si
hrana;
- jocuri lego.
Durata : 60 minute.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:


(ADE)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: DOMENIU LIMB I
COMUNICARE
TEMA ACTIVITII: PRIETENUL MEU DIN POVESTI
MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC (cu character
interdisciplinar)
TIPUL ACTIVITII: evaluarea cunostintelor
SCOPUL JOCULUI: evaluarea cunotielor despre personajele
din povetile cunoscute
(atitudini, conflicte, ntmplri, situaii, trsturi fizice i
morale)
OBIECTIV DE REFERIN: s participe la activitile de
grup, inclusiv la activitile de joc, att n calitate de vorbitor
ct i n calitate de auditor.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s clasifice animalele cunoscute dupa mediul in care
traiesc;
O2 s precizeze hrana si adapostul animalelor facand
clasificari cu ajutorul imaginilor;
O3 s identifice personajele animaleprecizand povestea
din care fac parte;
O4 s adreseze echipei adverse ntrebri din povestile
cunoscute;
O5 s formuleze propoziii dezvoltate utiliznd expresii din
poveti si cntece cunoscute;
O6_ s numere corect elementele multimilor formate
raportand numarul la cantitate si invers.
O7_ s interpreteze corect si expresiv unele cntece despre
animale;
SARCINA DIDACTIC: recunoaterea animalelor slbatice,
formarea unor propoziii dezvoltate utiliznd expresii din
poveti si cntece cunoscute, utilizarea corecta a singularului
si pluralului cuvintelor, precum si formele diminutivale ale
acestora, asocierea numrului cu cifra corespunztoare,
interpretarea corecta si expresiva a unor cntece despre
animale.
REGULILE JOCULUI: copiii vor respecta cerinele
educatoarei, vor lua la ntmplare
un medalion cu un personaj din poveste, se vor grupa i
regrupa pe tot parcursul jocului n funcie de metoda folosit,
vor formula ghicitori, vor adresa ntrebri i vor dialoga
rednd fragmente din poveste. Rspunsurile corecte vor fi
recompensate cu aplauze.
ELEMENTE DE JOC: bagheta fermecat, costumul de
magician, costumatie pentru craiasa povestilor, limitarea
timpului, micarea, ntrecerea, imitarea personajelor din
poveti, versuri distractive.
STRATEGIA DIDACTIC
a) METODE I PROCEDEE: explicaia, demonstraia, metoda
ciorchinelui, metoda ghicitorilor, turnirul ntrebrilor, piramida,
aprecierea verbal, conversaia, expunerea;
b) MIJLOACE DE NVMNT: imagini din poveti*,
medalioane cupersonaje din poveti*, CD player, CD-uri,
calculator, piramida format din ase csue, baghet,
coroni pentru zn, orga;
c) FORME DE REALIZARE A NVRII: individual, frontal,
pe grupuri, n
echip.
DURATA: 35-40 MINUTE
BIBLIOGRAFIE
Antohe, G., Barna, I.: Psihologia jocului, ediia a II-a, Editura Fundaiei Universitare
Dunrea de Jos, 2006.
Antonovici, t., Nicu, G.: Jocuri interdisciplinare, Editura Aramis Print, 2004
Breban, S., Fulga, M., Goncea, E., Ruiu, G.: Metode interactive de grup, Editura
Arves,
Preda, V., Dumitrana, M.: Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de
copii, Editura V&I Integral, 2005
*Imaginile si medalioanele sunt din povetile urmtoare: Capra cu trei iezi, Ursul
pclit de vulpe, Pungua cu doi bani de Ion Creang, Scufia Roie.

CATEGORIA DE ACTIVITATE : DOMENIUL OM SI


SOCIETATE (DOS)
TEMA ACTIVITATII: Animalele si padurea
TIPUL DE ACTIVITATE: Mixt (formare i consolidare
de priceperi i deprinderi)
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate practic (aplicaie)
SCOP:imbogatirea cunostintelor despre tehnicile de
lucru necesare prelucrarii materialelor pentru
realizarea unor produse simple;
OBIECTIV DE REFERINTA: sa fie capabili sa realizeze
lucrari practice inspirate din natura, valorificand
deprinderile de lucru.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 S exerseze tehnici specifice activitilor
practice;
O2 S utilizeze corect materialele de lucru;
O3 S coopereze cu colegii de grup;
O4 S recunoasca frumosul in natura si in creatii
artistice;
O5-- S valorifice lucrrile pentru nfrumusearea
mediului ambiant din sala de grup.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: Conversaia, explicaia,
observaia, demonstraia, Turul Galeriei
MIJLOACE DIDACTICE: Medalioane cu animale,
lipici, siluete cu animale, brdui, fulgi de zpad,
plane suport.
DURATA: 35-40 min.
BIBLIOGRAFIE:
- ,,Curriculum pentru nvmntul precolar, 3-6/7 ani, MECT,
2008;
- Grama F, Pletea M, Culea L, Sesovici A, Ciobotaru A, Spnu C,
Dinc G, Pletea G, Clin E, (2009) Aplicaiile noului curriculum
pentru nvmntul precolar ghid pentru cadrele didactice
Vol I, Vol II, Editura Didactica Publishing House, Bucureti
- Toma G, Petre D, Ristoiu M, Anghel M, (2008) Suport pentru
aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar- nivel
3-5ani, Editura Delta, Piteti
ESFASURAREA ACTIVITATII (DLC)
Evenime Ob Strategii didactice
Mijloace Moduri Evaluare
nte . Coninutul
Metode i de de formativ,
didactic Op stiintific
procedee nvm organiza continu
e . nt re
Moment Se creeaza conditiile psiho-
organizat pedagogice necesare
oric desfasurarii activitatii in
bune conditii. capacitatea
Captarea Se vor descoperi in sala de de
atentiei grupa cateva surprize concentrare
problemat Costumat Frontal
trimise de magicianul care ie (frac si a ateniei
i-zarea,
a prezentat un spectacol in joben)
camin cu cateva saptamani Surpriza bagheta
in urma: un costum de ecusoane
magician,o bagheta masti capacitatea
fermecata, o casuta si de
multe alte surprize. Conversat Frontal reactualizare
Anuntare Magicianul ne roaga sa ia a
a temei si descoperim surprizele din explicatia cunotinelor
a jobenul pe care ni l-a despre
obiectivel trimis. animalele
or Se anunta titlul domestice i
jocului :Prietenul meu din slbatice
povestisi obiectivele
operationale la nivelul de
intelegere al copiilor.Jocul
va avea caracter
interdisciplinar.
Prezentar Se vor prezenta sarcina Explicaia frontal
ea didactic i regulile de conversai
regulilor joc.Pe parcursul jocului a
jocului copiii vor rezolva mai multe expunere
sarcini propuse de a
magician :vor recunoaste si
clasifica animalele in
functie de mediul de viata
DESFASURAREA ACTIVITATII(DOS)
Strategii didactice
Evenim Ob
Forme
ente .
Continitul stiintific Metod de Evaluare
didactic Op Mijloace
e organiz
e .
are
Moment Se creeaza conditiile psiho-
organiza pedagogice necesare
toric desfasurarii activitatii in bune
conditii.
Captarea Captarea ateniei va fi realizat Convers CD Frontal Observarea
ateniei prin vizionarea unui CD.Se va aia comportame
purta o scurt discuie reliefnd ntului
frumuseea naturii si mediul de copiilor
viata al animalelor salbatice.
Anunare Se anun tema activitii - Explica Frontal
a temei Animalele si padurea i se ia
i a prezint succint obiectivele pe
obiective nelesul copiilor.
lor
Dirijarea O1 Se intuiesc materialele puse la Explica Medalioa Pe Observarea
Strategii didactice
Evenim Ob
Forme
ente .
Continitul stiintific Metod de Evaluare
didactic Op Mijloace
e organiz
e .
are
nvrii dispoziie. Se realizeaze ia ne cu grupuri comportame
O2 gruparea copiilor la mesele de Exercii animale, ntului
lucru dup simbolul de pe ul pasta de copiilor
O3 medalioane (Echipa Veverielor, Convers lipit,
Echipa Ursuleilor, Echipa aia siluete
Iepurailor i Echipa Vulpielor). cu
Se explic tehnica de lucru i se animale,
trece la realizarea lucrrilor de brdui,
ctre copii. fulgi
Se ofer sprijin n timpul lucrului, de
urmrind respectarea tehnicilor zpad,
de lucru. plane
suport.
Obinere O3 Fiecare echip va prezenta Turul Lucrrile Pe Observarea
a lucrarea realizat, argumentnd Galeriei realizate grupuri lucrrilor
performa modul de aezare a elementelor, Convers realizate i a
Strategii didactice
Evenim Ob
Forme
ente .
Continitul stiintific Metod de Evaluare
didactic Op Mijloace
e organiz
e .
are
nei respectarea tehnicii de lucru. aia modului de
prezentare
Evaluare O4 Se vor face aprecieri asupra Convers Frontal Aprecierea
a modului de lucru i se va realiza aia modului de
cunotin o expoziie cu lucrrile copiilor la realizare a
elor coltul tematic. lucrrilor
ncheiere Se vor face fotografii pentru Frontal
a albumul grupei.
activitii
PADUREA DE BRAZI SI STEJARI
TREC PRIN CODRU CAPRIOARE
PE ZAPADA LUCITOARE.
VIN LA IESLELE CU FAN
DINTRE BRAZII CEI BATRANI.
IES IN DRUM,STEJARII SUNA:
CAPRIOARE, POFTA BUNA!

Materiale necesare:
Carton albastru pentru fundal;
4 triunghiuri, putin rotunjite la baza, de marimi diferite din care
vom obtine brazii;
Foarfeca,lipici,betisoare ;
Hartie glace de culoare verde si maron,floricele de porumb,vata.
Acuarele sau pasta de dinti.
Fiecare triunghi va fi franjurat pentru ca la lipire sa dea impresia
ca este in relief. Dupa ce fiecare triunghi a fost franjurat, se lipesc pe
rand incepand in ordine descrescatoare. Pentru a fi mai de efect, in
final, prin dactilopictura se aplica fulgii de zapada. Rezultatul cred ca
vorbeste de la sine.
TREC PRIN CODRU CAPRIOARE
PE ZAPADA LUCITOARE.
VIN LA IESLELE CU FAN
DINTRE BRAZII CEI BATRANI.
IES IN DRUM, STEJARII SUNA:
CAPRIOARE, POFTA BUNA!
ACTIVITATI RECREATIVE
JOC DE ATENTIE SI DE MISCARE
TEMA: Vulpe,dormi?-joc de miscare
Casuta din oala-dramatizare
FORMA DE REALIZARE: Jocuri i activiti complementare
(etapa a -III-a)
SCOPUL ACTIVITATII:
Satisfacerea nevoii de micare, destinderea i recreerea
copiilor;
dezvoltarea ateniei, rapiditii n reacii, a ndemnrii;
dezvoltarea fizic general a copiilor;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitiv- informaionale:
- s-i nsueasc corect regulile de joc;
- s respecte regulile de joc ;
- s-i exerseze deprinderile i calitile motrice nvate;
Psiho-motorii:
- s execute corect micrile jocului;
- s-i coreleze micrile n funcie de sarcinile jocului;
- s rspund prompt la semnalul educatoarei;
Afectiv-volitive:
- s coopereze n timpul jocului, acceptnd unele
responsabiliti;
- s-i dezvolte dorina de a se juca n colectiv,
respectndu-se reciproc;
- s manifeste interes prin participare efectiv i afectiv;
METODE SI PROCEDEE: conversaia, explicatia;
demonstratia; exercitiul;
MATERIAL DIDACTIC: masti,ecusoane,casuta,costumatii
adecvate.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitilor instructive-
educative n grdinia de copii, Bucureti, Ed. V.&I.Integral,
2005.
DURATA: 25 35
DESCRIERE:
Intr-o parte a clasei este casuta iepurasilor,iar in cealalta parte
este casa vulpii. Un copil va fi vulpea , care sta in culcusul ei,
restul vor fi iepurasii. Se delimiteaza casutele prin doua linii. La
semnalul de incepere ,iepurasii ies din casuta imitand saritura
iepurasilor si se duc la casuta vulpii unde se opresc si striga :
Vulpea somnoroasa
S-a inchis in casa .
Vulpea se trezeste, alearga dupa iepurasi care se intorc cat de
repede pot la casutele lor. Iepurasul prins este dus in casuta
vulpii si va fi eliberat cand va prinde alt copil. In timpul jocului
mai multi copii vor fi in rolul de vulpe.

CSUA DIN OAL


- dramatizare

Povestitorul: Baba:
A fost odat un btrnel Azi la drum cu oale mergi,
Ce fcea oale fel de fel Fii atent pe unde treci!
Dar, ntr-o zi ca oriicare, C de se vor sparge, zu,
El a fcut o oal mare. Va fi vai de capul tu!
Cnd a vzut-o aa frumoas Nu vom mai avea nimic
i tocmai bun, spaioas, i vom sta la iarn-n frig.
El s-a gndit s mearg-n trg
i s o vnd pe bani grei Povestitorul:
S aib pentru lemne, bieii Moul spre trg a pornit
btrnei! i nici mcar n-a simit
Cnd pe-o groap a trecut
Moul: C o oal i-a czut.
Bab, ajut-m mcar Dar ce oal credei oare?
S sui oala asta-n car Tocmai oala cea mai mare
Eu pe ea bani muli oi lua Moul nici n-avea habar
i lemne oi cumpra. C ea czuse din car.
Chiar acum la trg pornesc i-a plecat pe drumul lui
Nu vreau s mai zbovesc! Peste vi, hai-hui, hai-hui.
Oala a czut pe fn,
Credei-m ce v spun! Vulpia:
i cum sttea rsturnat Sunt vulpia cea rocat
Prea o cas minunat. i-am umblat prin lumea toat
O csu s gsesc...
oricelul: Dar n cale ce zresc?
Iat-o cas minunat O oal mare, spaioas,
Fr u, descuiat. Tocmai bun pentru cas.
A putea s stau n ea Hei, micuii mei amici,
Pn iarna o pleca. M primii cu voi aici?
Mi-aduc lemne, fac mncare, Pn` ce-o trece iarna grea?
Pn` ce trece frigul mare. C de nu, oi digera.

Broscua: Iepuraul:
Toat ziua am umblat Loc mai este n csu
Peste vi n lung i-n lat Hai i stai cu noi, drgu!
Ca s-mi caut o csu C, dac mai muli om fi,
Frumuic i cldu. Mai bine ne-om nclzi.
Dar ce vd n deprtare?
Parc este-o oal mare. Lupul:
Oal, cine st n tine? Lupu-Lupone m numesc
Nu m primeti i pe mine? i o oal acum zresc
Ce-ar fi tocmai potrivit
oricelul: i-ar fi tocmai nimerit
Sunt micuul oricel Ca s stau i eu n ea
Care roade multicel. Pn iarna o pleca.
Te primesc chiar bucuros, Hei, vulpi cumetri,
Timpu-mi trece mai frumos. Pot s stau cu voi, drgu?

Iepuraul: Vulpea:
Toamna este pe sfrite Doar att avem: un loc;
i-a nins pe nepregtite, Chiar c ai avut noroc.
Iar eu, bietul de mine, Vom fi mai nghesuii,
N-am cas cum se cuvine. ns vom fi fericii.
Uite! O oal e n drum. i chiar de-o fi iarna grea
Fug spre ea, zu, chiar acum. Noi de frig n-om tremura.
Poate-oi ncpea n ea
Pn` ce-o trece iarna grea. Povestitorul:
Timp o fi trecut mult, puin,
Broscua: Nu tiu ce s v mai spun,
De-om fi trei, ne-o fi mai bine Doar c toi aceti amici
C iarna prea iute vine; O duceau bine aici.
i cum seara-ncet se las Le-a fost cald i le-a fost bine
Haide, intr iute-n cas. Pn ntr-una din zile
Cnd Ursache, bat-l vina,
Sosi-n locul cu pricina,
i vznd oala frumoas, Ursul:
i dori i el o cas. Dac zici c nu ncap
O s v vin eu de hac.
Ursul: Atta pe oal oi sta
Tare-a vrea s stau aici Pn toat o crpa..
Cu voi, dragii mei amici!
Sunt cam gras, dar n-am ce Povestitorul:
face. Cnd ursul s-a aezat
Strmtorai-v i pace! Oala repede s-a spat
Eu de-aicea n-oi pleca i bietele animale
Pn` ce-n oal n-oi intra. Fugeau de-a dura la vale
S-i caute alt csu
Lupul: Mititic i drgu.
Tu eti gras, zu, nu vezi Iar ursul, dragii mei,
bine?! Sttea i rdea de ei
n-avem ce face cu tine. i-apoi alene-a plecat
Spre brlogu-i vechi i spart.

S-ar putea să vă placă și