Sunteți pe pagina 1din 6

PARCURS DIDACTIC 1 SEPTEMBRIE 2015

Disciplina: Dirigenie
Subiectul leciei: Independena este suma vieii noastre istorice (M. Eminescu)
Obiective operaionale:
O1 s defineasc noiunile: etnie, naiune, patrie, patriotism;
O2 s valorifice simboluri ale patriei;
O3 s exprime opinii argumentate cu referire la subiectul discutat;
O4 s descopere componente ale statului/patriei;
O5 s perpetueze eforturile profesorilor/prinilor/colegilor ntru asigurarea libertii,
independenei i unitii patriei.

Finalitate: formularea de ctre elevi a judecilor de valoare privind responsabilitile ce le revin, n calitate
de ceteni ai Republicii Moldova, pentru perpetuarea patrimoniului cultural i spiritual al rii

Strategii didactice: Graffiti (dezvoltarea gndirii asociative), dezbatere, discuie dirijat, problematizare,
analiza surselor vizuale, exerciii creatoare, argumentul, activitate n grup, n perechi.

Resurse educaionale: Proiect didactic, nregistrri audio, Simboluri de Stat ale R.M.,harta R.M., citate,
aforisme, fie de lucru, etc

Evocare
1. Se propune elevilor fie: (pe fi este scris o parte de vorbire)
Substantive - Suveranitate Valoare Patrie Limba Responsabilitate Progres
Verbe - A pstra a participa a schimba a vorbi a fortifica a progresa
Adjective - Naional european fericit important independent liber
Adverbe - Acolo departe mereu aproape cndva astzi
Numerale - 29 iulie 1987 26 aprilie 1988 27 august 1989
31 august 1989 16 decembrie 1990 27 august 1991
(copiii se grupeaz conform prilor de vorbire)
2. Denumirea grupurilor:
INDEPENDEN
LIMBA
MOLDOVA
PATRIE
CETEAN
3. Salutul colegilor:

1. Bun ziua_______________.
2. Astzi__________________.
3. Sunt fericit/fericit________.
4. Prima or a acestui an______.
5. V doresc tuturor__________.
Realizarea sensului

4.Se definesc anumite concepte, cu ajutorul dicionarului: Etnie, Naiune, Patrie,


Patriotism.

Definii urmtoarele concepte: (fi propus grupurilor)


Etnie Naiune Patrie Patriotism

ETNIE
Oamenii care: triesc pe un anumit teritoriu, vorbesc aceeai limb, valorific aceeai cultur,
formeaz o ETNIE.
Naiunile se caracterizeaz prin : teritoriu, populaie, guvernare proprie, independen...
Teritoriul unei naiuni, definit prin Istoria i Cultura sa, formeaz PATRIA.
PATRIOTISMUL - sentiment de dragoste i devotament fat de patrie i de popor, statornicit
n decursul istoriei.
A fi patriot nseamn:
- s cunoti Istoria, Geografia i Cultura rii;
- s vorbeti corect limba romn;
- s respeci Tradiiile i Valorile naionale;
- s promovezi Valorile naionale reale, autentice... .

5. Notai, n tabel, evenimente din viaa/activitatea voastr, din viaa familiei, din
viaa rii care considerai c au contribuit/contribuie la meninrea Independenei
Republicii Moldova.
(fia propus grupurilor)

CINE? VIAA ISTORIC


=
EU + I
+
+
N
+ D
+ E =
Familia mea + P
+
+
E
+ N
+ D
ara + E =
Poporul +
+
N
+
+

5. Suntem o naiune, avem o patrie, manifestm sentimentul de patriotism. Astfel, am


devenit o ar independent - primul parlament al R.M. a votat Independena rii la 27
august 1991. Anul acesta (2015), am srbtorit 24 de ani de la proclamarea Independenei
R.M.
6.Fiecare stat are anumite nsemne, denumite Simboluri de Stat.
SIMBOLURILE DE STAT ALE REPUBLICII MOLDOVA
R. Moldova are Drapel, Stem i Imn.
- Care este rolul Simbolurilor se Stat? (se ofer fie, pe grupuri)
Gr. I
Simbolurile de stat:
- individualizeaz, reprezint ara n cadrul comunitii mondiale;
- sunt simboluri ale suveranitii statului;
- exprim unitatea i egalitatea n drepturi a cetenilor;
- ntruchipeaz solidaritatea naional.
Gr. II
DRAPELUL
Drapelul de Stat al R. Moldova a fost adoptat prin lege la 27 aprilie 1990.
Pn la 3 noiembrie 1990, cnd s-a adoptat stema rii, drapelul naional s-a folosit fr
imaginea stemei.
Drapelul de Stat al R. Moldova este tricolor: culorile sunt dispuse vertical, ncepnd de la
lance: albastru, galben, rou.

n centru, pe fia de culoare galben, este imprimat Stema de Stat a Republicii Moldova.
TRICOLOR - albastrul este culoarea cerului, a fidelitii i a perseverenei. De asemenea,
este culoarea Europei.
Galbenul este smaltul soarelui, al luminii, al inteligenei, al prestigiului, al virtuii,
grandorii, al bogiei.
Roul este culoarea focului i a sngelui, a iubirii, a curajului i a scrificiului.
Heraldic tiin istoric al crei obiect de studiu l constituie stemele de toate tipurile.
Gr. III
Stema semn convenional distinctiv, caracteristic i simbolic al unei ri, al unui ora, al
unei dinastii, al unei familii, al unei organizaii etc., conceput dup canoanele tiinei, a crui
imagine se folosete pe actele oficiale, sigilii, monede etc.

STEMA de Stat a R.M. reprezint un scut tiat pe orizontal, avnd n partea superioar
cromatica roie, n cea inferioar albastr.
Pe fundal capul de bour - care are ntre coarne o stea cu 8 raze.
Capul de bour este flancat n dreaptea de o roz cu 5 petale, iar n stnga de o semilun
conturat.
Toate elementele n scut sunt de aur. Scutul este plasat pe pieptul unei acvile care poart n
cioc o cruce de aur i ine n gheara dreapt o ramur verde de mslin, iar n strnga un sceptru
de aur.
Gr. IV
Capul de bour, nsoit ntre coarne de o stea i flancat la dreapta de o roz heraldic, iar la
stnga de o semilun conturat, reprezint stema istoric a rii Moldovei.
Acest blazon apare din vechime, din sec. al XIV-lea, pe moneda rii, documente i sigilii
emanate din cancelaria domneasc.
Bourul este strmoul vitelor domestice. n Evul Mediu era considerat cea mai nprasnic
fiar din codrii Europei Rsritene.
Steaua dintre coarne, n cele mai vechi imagini, avea 5 raze pe monede i 6 raze n pecetea
domneasc. Steaua din Stem are 8 raze pentru a nu se confunda cu steaua roie (anex) sau cu
steaua lui David.
Suportul scutului Stemei de Stat este o acvil. Ea semnific originea latin a poporului
nostru. Acvila roman a figurat pe steagurile legiunilor romane. La nceput, a fost de lemn, apoi
de argint, innd n gheare fulgere cu raze aurite, iar, mai trziu, a devenit cu totul de aur i fr
fulgere.
Acvila moldoveneasc se individualizeaz de altele prin faptul c poart n cioc o cruce. Ea
se numete acvila cruciat sau valahic, deoarece ea a devenit nsemnul urmailor daco-romani.
n gheara dreapt, ine o ramur de mslin simbolul vocaiei panice, al dorinei de
prietenie i de colaborare. Ramura de mslin era unul dintre atributele zeiei pcii Eirene la
greci, Pax- la romani.
n gheara stng, ine un sceptru de aur ceea ce semnific autoritate, demnitate
voievodal, suveranitatea statului nostru.
Gr. V
IMN poezie sau cntec solemn, compus pentru preamrirea unei idei, a unui eveniment, a
unui erou.
IMN de Stat cntec solemn adoptat oficial ca simbol al unitii naionale i de stat.

Marea Adunare Naional din 27 august 1991 a cerut conducerii republicii adoptarea imnului
Deteapt-te, Romne.
Primul Imn de Stat al R.M. a fost Deteapt-te, Romne pn la data de 7 iunie 1994.
Apoi, a fost nlocuit, provizoriu, cu versurile poeziei Limba noastr(catrenele 1,2,4,5,8,12)
pn la aprobarea unui nou Imn elaborat prin concurs.
n urma protestelor, ideea concursului a fost anulat i la 22 iulie 1995, Parlamentul a votat
Legea cu privire la Imnul de Stat al R.M. Astfel, Limba noastr a devenit Imn de Stat oficial
al rii.
Autorul versurilor Imnului este poetul Alexe Mateevici.
Autorul muzicii Imnului este compozitorul Alexandru Cristea.
Drapelul, Stema i Imnul sunt simbolurile de stat ale R. Moldova i sunt ocrotite de lege.
(Extras din articolul 12, Simbolurile statului, pct.1,5 al Constituiei R. Moldova)

7.Ziarul Timpul a propus un concurs: Trei lucruri cu care se poate mndri Moldova!
Noi vom scrie altfel: (fiecare grup primete cte 6 funze decupate)

Scriei, dup prerea voastr, cu ce/cine se poare mndri Moldova, n aceti 20 de ani?
- evenimente istorice /realizri/alte evenimente, ...
- personaliti: scriitori, actori, cntrei / interprei, politicieni, ceteni, ...
- tradiii, ...
- monumente, ...
- locauri sfinte/localiti, ...
- Simboluri, ...
- Etc. ...

REFLECTIE :INDEPENDENA este suma vieii noastre istorice

8. Se citete din rspunsurile oferite de ctre cititorii ziarului Timpul:


Trei lucruri cu care se poate mndri Moldova!
1. Romanitatea noastr. 1. Propriul popor.
2. Caracterul moldoveanului. 2. Grigore Vieru.
3. Tradiia vintitului. 3. Credina cretin-ortodox.

1. Trecutul istoric. 1. Frumuseea rii.


2. Vertebra cultural a neamului. 2. Locuitori harnici.
3. Puterea de rbdare. 3. Buctria naional.

1. Ospitalitate. 1. Independena, Suveranitatea.


2. Solidaritate. 2. 7 aprilie nlturarea comunitilor de la putere.
3. tefan cel Mare.
3. Scoaterea srmei ghimpate de pe Prut.
1.Tnra generaie. 1. Redobndirea grafiei latine.
2. Tinere talente. 2.Simbolurile R.M.
3.Cu o mare parte a cetenilor. 3. Picior de plai/gur de rai... .a.

Se propune elevilor sa comenteze urmatoarele citate:

9. Comentai urmtoarele citate:


ara nu se servete cu declaraii de dragoste, ci cu munc cinstit i, la nevoie, cu jertf...Nu
nseamn ur mpotriva altor neamuri, ci datorie ctre neamul nostru; nu nseamn pretenia c
suntem cel mai vrednic popor din lume, ci ndemnul s devenim un popor vrednic i contient.
Munca cinstit, viaa curat, iubirea de semeni, mplinirea datoriilor pe care le avem - adic
faptele - acestea nseamn patriotism, i nu vorbe dearte. (Mihail Sadoveanu)
10. Concluzia se pune pe tabl:

Trebuie s fim convini c, oricnd, NOI putem reprezenta o VALOARE!

11. Se citete povaa:


Tinere, s-i faci Patria scump i sfnt ca mama! S-o iubeti i s-o
respeci din adncul sufletului tu! (I.L.Caragiale)
12.Relaionai cuvntul de la nceputul leciei, de pe fi, cu tema orei: substantive,
verbe, adverbe, adjective, numerale.
30 octombrie 1987
26 aprilie 1988
27 august 1989
31 august 1989
16 decembrie 1990
27 august 1991
30 octombrie 1987 Plenara Uniunii Scriitorilor din Moldova adopt o rezoluie prin care
solicit Comitetului Central al Partidului Comunist din Moldova s fie creat o comisie
tiinific pentru discutarea problemei aducerii grafiei moldoveneti n corespundere cu natura
i specificul limbii i apartenenei acesteia la limbile romanice. nceputul btliei pentru
reabilitarea grafiei i a limbii romne n Moldova.
26 aprilie 1988 Are loc prima edin oficial a Cenaclului literar-muzical; socio-politic
Alexei Mateevici.
27 august 1989 S-a desfurat prima Marea Adunare Naional.
31 august 1989 Au fost adoptate actele legislative cu privire la funcionarea limbii romne i
revenirea la grafia latin.
16 decembrie 1990 S-a desfurat cea de-a doua Mare Adunare Naional.
27 august 1991 s-a votat Independena R.M.
EXTINDERE (se ofer fiecrui elev)
13.Eseu de 3 minute:
1. Scriei o informatie noua nvata azi la ora____________________________________
____________________________________________________________________________.
2. Formulai o ntrebare pe care o avei, raportnd-o la subiectul orei__________________
____________________________________________________________________________.
3. Exprimai-v prerea cu referinta la subiectul leciei_____________________________
____________________________________________________________________________.
Succes!!!

Nota:
Stimati colegi,Ministerul Educatiei, prin scrisoare oficiala, lasa la discretia institutiei modalitatea
desfasurarii sarbatorii Zilei Cunostintelor, precum si alegerea temei pentru prima ora de dirigintie. Pentru ca
sa va usurez munca, va ofer un suport posibil pentru prima ora, care nu-mi apartine, dar pe care l-am adaptat
putin pentru ca sa fie aplicabil contingentului nostru de elevi. Tema este unica pentru toate grupele de elevi,
modalitatea de abordare ramine insa la discretia Dumneavoastra. Sinteti liberi si indemnati sa imbunatatiti
modelul !
Cu respect, A. Clima

S-ar putea să vă placă și