Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL LIMBA SI LITERATURA ROMANA


CLASA a VI a
TITLUL LECTIEI – « AMINTIRI DIN COPILARIE » DE I. CREANGA
TIPUL LECTIEI – RECEPTARE A UNEI OPERE EPICE
COMPETENTE SPECIFICE:
- identificarea informatiilor esentiale dintr-un mesaj cu scopul intelegerii sensului global al acestuia
- identificarea trasaturilor unui personaj literar
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- sa stabileasca trasaturile morale ale personajului principal argumentand cu exemple din text ;
O2- sa povesteasca pe scurt fragmentul ;
O3- sa comenteze unele expresii folosite de autor in text.
METODE SI PROCEDEE: lectura expresiva, lucrul cu manualul, conversatia euristica, explicatia, metoda cadranelor, ciorchinele.
FORME DE ORGANIZARE A INVATARII : activitate frontala, activitate individuala, activitate pe grupe
MIJLOACE DE INVATAMANT : textul suport din manual, fise de lucru.
TIMP DE LUCRU : 50 min

ETAPELE LECTIEI OB ELEMENTE DE CONTINUT STRATEGII


. DIDACTICE
OP.
Moment Se pregatesc cele necesare pentru inceperea orei. Se asigura linistea si disciplina in Conversatia
organizatoric clasa pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.
1
Captarea atentiei Un elev va recita poezia urmatoare, avand in prim plan un personaj foarte indragit din Lectura expresiva
literatura romana :

NICĂ – din ,,Amintiri din copilărie”


Eu sunt Nică cel hazliu
Şi de pozne mă cam ţiu.
De la Creangă aţi aflat
Câte mi s-au întâmplat:

Pupăza din tei am luat,


Cireşul l-am scuturat,
Am fugit şi la scăldat,
Mama hainele mi-a luat.

Chiar şi râie am avut!


Nici să dorm nu am putut:
Mă mânca pe mâini, pe corp,
Şi m-am răzbunat pe porc,
Vrând să-l călăresc un pic
M-a trântit ca pe-un nimic!

Să ştiţi că tot ce-aţi aflat


S-a-ntâmplat cu-adevărat!
Căci Bădiţa pe hârtie
Scrie-a lui copilărie!

Enuntarea Cadrul didactic scrie pe tabla titlul lectiei si enunta obiectivele propuse pentru aceasta explicatia
subiectului lectiei si ora de curs.
a obiectivelor
stabilite
2
Dirijarea invatarii Se citeste textul din manual.
O1 Prin intermediul metodei circhinelui, elevii vor gasi insusirile morale ale personajului ciorchinele
principal din acest fragment, fiecare trasatura fiind argumentata cu exemple din text.

O2 Fragmentul din « Amintiri din copilarie » este povestit pe scurt (oral). povestirea

O3 Oral, elevii vor comenta expresii intalnite in fragment : ursul nu joaca de buna voie, sa
nu dam cinstea pe rusine si pace ape galceava, banii nu se culeg de la trunchi ca conversatia
surcelele, sa dea Dzeu sa fie tot anul sarbatori si numai o zi de lucru si atunci sa fie euristica
praznic si nunta. explicatia

Obtinerea Este imaginat un interviu luat lui Nica, elevii fiind invitati sa se gandeasca ce intrebari conversatia
performantei i-ar pune acestuiain cazul in care s-ar afla fata in fata cu acesta.

Metoda cadranelor :
I. Care sunt sentimentele parintilor fata de Nica. metoda cadranelor
II. Notati sentimentele pe care vi le starneste Nica.
III. Dati un sfat personajului.
IV. Dati un alt nume personajului (pornind de la trasaturile sale de caracter).

Cadrul didactic le cere elevilor sa citeasca un pasaj/ un fragment din text in care apare exercitiul
descrierea/ dialogul/ naratiunea.

Elevii sunt indemnati sa descopere in text cuvinte care apartin campului lexical al
satului.

Din dialogul dintre Nica si parinti se pot desprinde cateva invataturi, rezultate din
incelepciunea populara. Elevii au ca sarcini descoperirea si comentarea lor.

Elevilor li se cere sa isi exprime parerea/ opinia in legatura cu fragmentul urmator din
text : « Dragu-mi era satul nostru cu Ozana cea frumos curgatoare si limpede ca
cristalul…………. ». Ganditi-va daca sentimentele lui Nica sunt asemanatoare cu ale
voastre.
3
Se imparte clasa pe 4 grupe, iar fiecare grupa avand o sarcina de indeplinit :
Gr.1 – Argumenteaza sentimentul de panica simtit de Nica la momentul plecarii din satul exercitiul
natal.
Gr.2 – Numiti cateva insusiri ale mamei lui Nica, sustinandu-va opinia cu argumente din
text.
Gr.3 – Scrieti o scurta compunere in care sa spuneti cum ar trebui sa fie viata de familie
si relatiile intre parinti si copii.
Gr.4 – Explicati de ce autorul intituleaza romanul sau « Amintiri din copilarie » (7-8
randuri).

Evaluarea Se fac aprecieri asupra lectiei. Se noteaza elevii. conversatia


Asigurarea retentiei Tema pentru acasa : compunere cu titlul « Copilaria in satul meu ». Conversatia
si a transferului Explicatia

Gr.1 – Argumenteaza sentimentul de panica simtit de Nica la momentul plecarii din satul natal.

4
Gr.2 – Numiti cateva insusiri ale mamei lui Nica, sustinandu-va opinia cu argumente din text.

5
Gr.3 – Scrieti o scurta compunere in care sa spuneti cum ar trebui sa fie viata de familie si relatiile intre parinti si
copii.
6
7
Gr.4 – Explicati de ce autorul intituleaza romanul sau « Amintiri din copilarie » (7-8 randuri).

S-ar putea să vă placă și

  • Programa Scolara Pentru Psihologie Clasa X
    Programa Scolara Pentru Psihologie Clasa X
    Document8 pagini
    Programa Scolara Pentru Psihologie Clasa X
    iulianadascalu
    Încă nu există evaluări
  • Notiuni de Fonetica
    Notiuni de Fonetica
    Document4 pagini
    Notiuni de Fonetica
    Tabita Petrean
    Încă nu există evaluări
  • Modul
    Modul
    Document1 pagină
    Modul
    Tabita Petrean
    Încă nu există evaluări
  • Proiect Gramatica
    Proiect Gramatica
    Document9 pagini
    Proiect Gramatica
    Tabita Petrean
    Încă nu există evaluări
  • Modul
    Modul
    Document1 pagină
    Modul
    Tabita Petrean
    Încă nu există evaluări
  • Mor Fo Logie
    Mor Fo Logie
    Document5 pagini
    Mor Fo Logie
    Tabita Petrean
    Încă nu există evaluări
  • 1 Imbogatirea Vocabularului
    1 Imbogatirea Vocabularului
    Document7 pagini
    1 Imbogatirea Vocabularului
    Maria
    Încă nu există evaluări
  • Tema 1
    Tema 1
    Document3 pagini
    Tema 1
    Tabita Petrean
    Încă nu există evaluări
  • 0 1proiectdelectie
    0 1proiectdelectie
    Document7 pagini
    0 1proiectdelectie
    Tabita Petrean
    Încă nu există evaluări
  • POEZIA
    POEZIA
    Document7 pagini
    POEZIA
    Tabita Petrean
    Încă nu există evaluări
  • POEZIA
    POEZIA
    Document7 pagini
    POEZIA
    Tabita Petrean
    Încă nu există evaluări