Sunteți pe pagina 1din 8

Academia Forțelor Aeriene "Henri Coandă" NECLASIFICAT

Departamentul de Tactica Armei Exemplar nr.


Sd. sg. Simion Catalin-Ionut
Data:9.01.2018

-APROB-
Director Departament T.G.
Col. dr.
Ovidiu Mosoiu

PROIECT DIDACTIC/PLAN DE DESFĂȘURARE

LA CUNOASTEREA SI ITAI

TEMA:Cunoasterea si instrucția tragerii cu armamentul de infanterie


ȘEDINȚA: Grenadele de mana antiinfanterie(A.I).Caracteristici tehnico-
tactice,compunere,mod de functionare.Reguli,operatiuni si masuri de siguranta pe timpul
aruncarii grenadelor de mana.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul ședinței militarii trebuie să fie în măsură :
O1- Sa cunoasca principalele caracteristici tehnico-tactice
O2- Sa enumere regulile si masurile de siguranta pe timpul aruncarii grenadelor de mana
O3-Sa-si insuseasca modul de functionare si compunerea grenadelor de mana A.I.
DETALII ORGANIZATORICE:
PARTICIPANȚI: Militarii plutonului 1
DURATA : 90 minute
LOC DE DESFĂȘURARE: Sala de clasa
FORMA DE ORGANIZARE: Lecție de transmitere de noi cunoștințe
METODE DIDACTICE: Metoda didactică de bază este expunerea, iar ca procedee metodice
se folosesc: explicația, conversația, repetiția
ASIGURAREA MATERIALĂ:
- caiete și ustensile de scris

BIBLIOGRAFIE: F.T.-11,F.T.-14

Nr. Secvențele Conținutul ședinței Indicații Obs.


Crt. ședinței metodice,
materiale
1. Secvența Organizarea și pregătirea clasei:
introductivă
(7 minute) - Primesc raportul Conversația
-Verific prezența
-Verific ținuta și asigurarea materială
-Enunț tema, ședința și obiectivul
didactic fundamental Interogarea
-Prezint modul de organizare a ședinței
2. Secvența de Regulile și măsurile de siguranță
instruire nr. 1
(30 minute) 1.1 Captarea atenției:
-la începutul lecției, voi informa
militarii despre importanța însușirii
noțiunilor ce urmează, subliniind faptul Conversația
că numai cunoscând regulile
,operatiunile si măsurile de siguranță pe
timpul aruncarii grenadelor de mana vor
fi admiși la tragere

1.2 Anunțarea obiecivelor


- cunoașterea regulilor,operatiunilor și Explicarea
măsurilor de siguranță

1.3 Reactualizarea cunoștințelor


-verific daca exista cunoștințele
anterioare care au legătură cu noul Interogarea
conținut în scopul asigurării
continuității învățării și pentru sporirea
gradului de accesibilitate
(ex: întrebare-răspuns)
Ce se interzice pe timpul executarii
sedintelor de aruncare a grenadelor de
mana? .Etc.

1.4 Transmiterea noului conținut și Explicarea


dirijare învățării: Expunerea
-le prezint în amănunt regulile și
măsurile de siguranță
-le explic fiecare regulă în parte
-le detaliez prin exemple si ilustrare
personala

Explicarea
1.5 Dirijarea învățării Expunerea
-folosirea celor mai adecvate mijloace
pentru a-i pune pe militari în situațiile
cele mai favorabile îndeplinirii
obiectivelor operaționale.
Ex: citit din FT-11, interacțiune

1.6 Obținerea performanței Interogarea


-verific nivelul de îndeplinire al Repetarea
obiectivelor propuse prin punerea unor
întrebări privind elementele cheie ale
conținutului transmis.
Cine poate sa imi enumere minim doua
restrictii in poligon pe timpul executarii
sedintei. Repetarea
Expunerea
1.7 Realizarea feed-back-ului
-se realizează odată cu transmiterea
cunoștințelor, prin lansare de întrebări
referitoare la noțiunile predate,
analizarea și corectarea răspunsurilor
primite pentru realizarea unei însușiri
corecte a informațiilor transmise
Ex. Ce nu este voie să facem în
poligon?
Ce se întâmplă dacă: apar defectiuni Conversația
-in cazul in care o grenada nu
explodeaza

1.8 Evaluarea performanțelor


-se realizează concomitent cu cu feed- Conversația
back-ul și vizează gradul de îndeplinire Repetarea
al obiectivelor operaționale

1.9 Intensificarea retenției


-reiau regulile și măsurile de siguranță

1.10 Asigurarea transferului de Interogarea


cunoștințe: Repetarea
-cer militarilor să repete regulile și
măsurile de siguranță pe timpul
executării tragerilor cu armamentul de
infanterie
-cer militarilor răspunsuri la diferite
situații ce se pot întâlni în poligon prin
aplicarea regulilor învățate

3. Secvența de
instruire nr.2
(30 minute) Secțiunea a 2-a Grenadele de mana
A.I.Caracteristici tehnico-
tactice,compunere,mod de functionare
2.1 Captarea atenției:
- voi informa militarii despre importanța
însușirii noțiunilor ce urmează, Conversația
subliniind faptul că necunoasterea
acestor detalii ce se vor afla si in testul
de admitere la tragere pot duce la
excluderea militarului de la tragere in
cazul in care nu obtine minim 7
2.2 Anunțarea obiecivelor
-să-si insuseasca caracteristicile Explicarea
tehnico-tactice, compunerea si modul de
functionare al grenadelor de mana A.I

2.3 Reactualizarea cunoștințelor


- verific daca exista cunoștințele
anterioare care au legătură cu noul
conținut în scopul asigurării
continuității învățării și pentru sporirea
gradului de accesibilitate Interogarea
-Cate tipuri de grenade de mana A.I
cunoasteti?
-Cum se utilizează respective categorie
de armament?
Etc.

2.4 Transmiterea noului conținut și Explicarea


dirijare învățării: Expunerea
-le prezint caracteristicile tehnico-
tactice
-le detaliez in amanunt si prin ilustrare
compunerea unei grenade de mana A.I
-le explic modul de functionare al
acestora Explicarea
Expunerea
2.5 Dirijarea învățării
-folosirea celor mai adecvate mijloace
pentru a-i pune pe militari în situațiile
cele mai favorabile îndeplinirii
obiectivelor operaționale.
Ex: citit din FT-11,interacțiune

Interogarea
2.6 Obținerea performanței Repetarea
-verific nivelul de îndeplinire al
obiectivelor propuse prin punerea unor
întrebări privind elementele cheie ale
conținutului transmis
Ex. Cine poate să imi enumere primele
doua etape din functionare unei
grenade.
2.7 Realizarea feed-back-ului
-se realizează odată cu transmiterea Repetarea
cunoștințelor, prin lansare de întrebări Expunerea
referitoare la noțiunile predate,
analizarea și corectarea răspunsurilor
primite pentru realizarea unei însușiri
corecte a informațiilor transmise
Cine poate sa imi detalieze compunerea
unei grenade pe macheta?
Care sunt caracteristicile tehnico-tactice
al grenadelor de mana offensive. Conversația

2.8 Evaluarea performanțelor


-se realizează concomitent cu feed-
back-ul și vizează gradul de îndeplinire
al obiectivelor operaționale Conversațiea
Repetarea
2.9 Intensificarea retenției
-mă asigur că este cunoscuta
compunerea grenadelor si
caracteristicile acestora.
-reiau modul de functionare

2.10 Asigurarea transferului de


cunoștințe: Interogarea
-cer militarilor să explice modul de Repetarea
functionare al grenadelor

Secvența Bilanțul ședinței:


4. Finală Evidențiez pozitiv sau negativ studenții
(8 minute) care s-au remarcat
Apreciez ordinea și disciplina pe
parcursul lecției
Transmit bibliografia: FT 11 Regulile si
masurile de siguranta pe timpul
aruncarii grenadelor de mana.pg 47-49. Explicarea
F.T-14 Grenadele de mana antiinfanterie
si antitank pg.46-49.
Menționez următoarea temă:
Cunoasterea armamentului de grupa:
Pusca mitraliera calibru
5,45x39mm,model 1986

ÎNTOCMIT:

Sd. sg.

Catalin-Ionut SIMION

S-ar putea să vă placă și