Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lectie

Data:
Disciplina: Biologie
Clasa : a-VI-a
Profesor: Barbu Oana
Scoala Gimn. “A.I.Cuza”,Dulcesti,Trifesti
Tema : Moluste- sepia si caracatita
Unitatea de învatare: Caractere generale morfofuncţionale, comportament, adaptări şi importanţa
ale unor grupe de vieţuitoare - protozoare şi nevertebrate
Tipul lecţiei: de comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: dobândirea de către elevi a unor cunoştinţe legate de alcătuirea sepiei şi caractiţei şi
adaptarile lor la mediul de viaţă.
Competenţe specifice :
1.1.Identificarea unor grupe şi specii de animale
1.3 Stabilirea relaţiilor între factorii de mediu şi diversitatea animalelor
1.4. Explicarea structurii şi funcţiilor oranismului unor vieţuitoare
1.5. Stabilirea relaţiilor între tipurile de comportament şi procesul de adaptare a organismului la
mediu.
2.1. Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate explorării lumi animale
3.1. Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor
Competenţe derivate
C1- să identifice părţile componente ale sepiei şi caractiţei
C2-.să precizeze mediul lor de viată
C3-să stabileasca legatura dintre alcatuirea corpului acestora şi mediul de viaţa si modul de
hranire.
Strategia didactică
Metode didactice: - conversaţia euristică
- observaţia
- învăţarea prin descoperire
- metode interactive: cubul.
Forme de activitate: - frontală
- independenta
Material didactic: - manual
- atlase
- fise de lucru
- material power-point
-calculator
-retroproiector
Bibliografie:
o Ionel Aglaia, Partin Zoe- Biologie, Manual pentru clasa a VI A , Editura Humanitas,
Bucureşti 2001.
o Ion Iordache, Ulpia Maria Leu, Constantin Ion - Metodica predării-invatarii biologiei,
Editura Solaris,Iaşi, 2004
o Prof dr.Viorel lazar, prof. Mariana Nicolae-Lectia - forma de baza a organizarii procesului de
predare-invatare-evaluare la disciplina biologie- Ed Arves 2007
o Maria Brânduşoiu , Constanţa Androne , Manual pentru clasa a VI a , editura Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti , 2006.
o Prof.dr. Viorel Lazar , prof.Daniela Căprărin , Metode didactice utilizate in predarea
biologiei , edit, Aves
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

MOMENTELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR


LECŢIEI

1. Organizarea clasei - notarea absentilor - elevii isi pregatesc cele necesare


( 2 min.) - pregatirea bazei materiale pentru inceperea inceperii activitatii
activitatii
2. Reactualizarea - cere elevilor ca pe baza cunoştinţelor - răspund la întrebările
cunoştinţelor însuşite din lecţia anterioară să profesorului
( 5 min. ) răspundă la următoarele întrebărisi
• Ce sunt molustele?
• Care este mediul de viata al scoicii?
• De catre ce este protejat corpul scoicii?
• Cum se hranesc si cum respira scoicile?
• Cum se inmultesc scoicile?
3. Captarea atenţiei - cere elevilor să observe plansa si fisa de Elevi deduc ca astazi vor studia
( 2 min.) lucru sisa identifice ce vor studia astazi- sepia si caracatita.
4. Comunicarea titlului - precizează faptul că azi vor studia sepia şi - notează titlul lecţiei în caiete
noii lecţii si a caractiţa
obiectivelor - prezinta obiectivele operationale
operationale - notează titlul lecţiei pe tablă
( 2 min.)

5. Transmiterea şi - împarte elevii în 6 grupe şi folosind metoda - dirijaţi de profesor urmaresc


însuşirea noilor interactivă - CUBUL dirijează conversaţia in imaginilor din manual şi pe cele
cunoştinţe scopul identificarii si descrieri principalelor din atlasele şi identifică partile
organe ce alcatuiesc corpul sepiei si componente care alcătuiesc
O1 caractiei. corpul sepiei si caractiei.
O2 - pe baza imaginilor din manual şi a celor din
atlasele, dirijază conversaţia, în sensul - observă imaginile din atlas şi
O3 identificării modului de hranire, respiratie si manual si fiecare grupă îşi rezolvă
înmultire la sepie si caracatiţa. sarcina de lucru
( 20 min.) -pe baza imaginilor din manula si a
materialului power-point ajuta elevi sa
identifice animalele înrudite

6. Fixarea şi - întocmeşte pe tablă schiţa lecţiei cu ajutorul - întocmesc în caiete schiţa lecţiei în
consolidarea noilor elevilor paralel cu profesorul
cunoştinţe
( 10 min.)
7. Asigurarea - se solicita elevilor sa gaseasca asemanari si - rezolva sarcina gasind asemanari si
feed-back-ului deosebiri intre sepie şi caracatiţă. deosebiri intre sepie şi caracatiţă.
O4
( 7 min.)
8. Evaluare - se apreciaza si se noteaza elevii care au avut o
contributie deosebita in desfasurarea
( 2 min.) activitatii.
Grupa I – Descrie
Fişă de activitate
Sepia şi caracatiţa
Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, poza cu cele 2 animale luate în
discuţie
Mod de lucru

Învăţaţi prin descoperire


Care sunt moluştele studiate si care sunt adaptările lor la mediul de viaţă.
medi de viaţă(păsări scurmătoare

Sarcini de lucru
 Observă în imaginile de mai jos moluştele studiate
 Recunoaşte aceste animale.descrie forma corpului, mărimea, culoarea
Grupa II Compară; Ce este asemănator , ce este diferit

Fişă de activitate
Sepia şi caractiţa
Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, poza cu cele 2 animale luate în
discuţie
Mod de lucru

Învăţaţi prin descoperire


Care sunt molustele studiate si care sunt diferenţele dintre ele .

Sarcini de lucru
 Observă în imaginile de mai jos moluştelestudiate
 Recunoaşte aceste animale, observă alcătuirea corpului şi compară-le

Completează tabelul de mai jos


Animalul Alcătuirea corpului Mod de hranire Înmulţire Respiraţia

Sepia

Caracatiţa
Grupa III Asociază; La ce te indeamnă să gândeşti?

Fişă de activitate
Sepia şi caracatiţa
Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, poza cu cele 2 animale luate în
discuţie
Mod de lucru

Învăţaţi prin Care sunt moluştele studiate si care sunt adaptările lor la mediul de viaţă.
descoperire

Sarcini de lucru
 Observă în imaginile de mai jos moluştele studiate
 Prezintă care sunt adaptarile pe care le prezintă aceste animale la mediul de viaţă

Completează tabelul de mai jos

Animalul Mediul de viaţa Adaptari la mediul de viaţa

Sepia

Caracatiţa
Grupa IV Analizează ; Spune adaptari la modul de hranire, dar si la mediul de viaţa .

Fişă de activitate
Sepia şi caracatiţa
Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, poza cu cele 2 animale luate în
discuţie
Mod de lucru

Învăţaţi prin descoperire


Care sunt adapatrile acestor moluşte la modul de hranire, dar si la mediul l de viaţa.

Sarcini de lucru
 Observă în imaginile de mai jos moluştele studiate studiate
 Observă si analizaza alcatuira corpului, analizeza adaptari la viata de prădător

Ce ai constat?
Grupa V Aplică
Fişă de activitate
Sepia şi caracatiţa

Materiale necesare: manualul de biologie, fişa de activitate, atlas zoologic, planşe, poza cu animale inrudite .
Mod de lucru

Sarcini de lucru
 Gândeştete există animale înrudite , da exemple si gaseste aceste animale inrudite dinn atlas si din fisele de
lucru.
Grupa VI; Argumentează

Sepia şi caracatiţa
Învăţaţi pri descoperire

Sepia si caractiţa sunt/ nu sunt animale folositoare omului?

Argumentează pro sau contra şi enumeră o serie de motive care vin în sprijinul afirmaţiei tale!!!
Sepia si caractiţa

Schema lecţiei pe tablă

Asemanari Deosebiri
1.Mediul de viaţa – acvatic (mari şi
oceane din zona temperata şi zona
caldă)
2. Alcătuirea corpului:
-au corpul moale, musculos, format Sepia are un rest de cochilie numit”os
din cap si trunchi, legate prin gat. de sepie”.
-acoperit de manta
-la nivelul capului se observă 2 ochi La sepie 2 tentacule sunt mai lungi.
mari şi o coana de tentacole cu
ventuze(8-10)
3.Locomoţia : se deplaseaza cu Sepia prezintă o glandă cu cerneală(rol
ajutorul tentacolelor în aparare de prădatori)
4.Hranirea: sunt animale pradatoare,
se hranesc cu melci, raci, scoici, peşti.
5. Respiratia : prin branhii
6. Înmultirea prin ouă.
Importanţa sunt specii comestibile .

Animale înrudite: nautilius, calmarul,

S-ar putea să vă placă și