Sunteți pe pagina 1din 12

Universitatea din Bucuresti

Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei


D.F.P./ CREDIS

PORTOFOLIU

Metodica activitatilor matematice


Conf. univ.dr Mihail Rosu

Student:
Spiridon T. Ionela-Mihaela
Anul II 2017/2018
Proiect de activitate

DATA: 11.12.2017
GRADINITA: Compania Mica, Bucuresti
EDUCATOARE: Spiridon Ionela Mihaela
GRUPA: Mica
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
TEMA: “Patrat mare - patrat mic”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare de priceperi si deprinderi
FORMA DE ACTIVITATE: Formarea priceperii de a sorta elementele unei multimi in functie
de culoarea si marimea lor.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Sa caute in sala de grupa cel putin un cartonas “ascuns”.
O2 :Sa puna cartonasul la multimea potrivita in functie de marimea si culoarea lui.
O3: Sa aleaga din multimile cartonaselor de pe covor 3 cartonase de culori diferite, in functie de
marimea steagului de pe fisa de lucru (mare sau mic)
O4: Sa lipeasca cartonasele autoadezive pe fisa de lucru asezand culorile in ordine, dupa model.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicatia, demonstratia, munca independenta.
 Mijloace de învăţământ: buline, cartoane colorate autocolante, fisa de lucru, steagul.
 Forme de organizare: frontal, individual
Bibliografie: *Preda, Viorica, Metodica activitătilor instructiv-educative în grădiniţa de copii,
Editura Gheorghe-Cârţu Alexandru, Craiova, 2009
Resurse umane: Educatoarea şi copiii
Durata activităţii: 15-20 minute

Scenariul didactic
Etapele activităţii Ob Tim Conţinutul Strategii didactice Evaluare

op p instructiv-educativ Metode şi Mijl de Forma de

proc. did. învăţământ organizare

1. Momentul Se asigură condiţiile


organizatoric necesare pentru desfăşurarea
activităţii:
-aerisirea sălii de grupă
-aranjarea scaunelor
-pregătirea materialului
didactic
2. Captarea atenţiei 1` O voi realiza prin Explicaţia Frontal

30`` intermediul chenarelor de


doua dimensiuni, de culori
diferite.
3. Anunţarea temei 30`` Astăzi noi vom invata Explicatia Frontal

şi a obiectivelor despre patratul mare si


patratul mic cu ajutorul
chenarelor.
4. Dirijarea Copii, am ascuns prin grupa Patrate

invatarii noastra cartonase colorate Explicatia Frontal


Evaluaez priceperea
pe care voi trebuie sa le copiilor
de a preciza marimea
gasiti si sa le puneti in Conversat marului extras din cos

chenare. ia Evaluez priceperea copiilor


Ele sunt de doua culori. de a aseza patratul mare
si patratul mic in chenare si
O1 Care credeti ca sunt aceste pe dimenisuni.
6` culorile ? Individual
- Rosu si galben. Patrate
Dragii mei, cum sunt aceste Demonstr
cartonase colorate? atia
- Unele sunt mari si Fise de lucru

altele sunt mici. Conversat


O2 Noi trebuie sa facem ia
gramajoare de cartonase
rosii si galbene. Invit copiii
sa gaseasca cartonasele
colorate si sa formeze
multimi in functie de
culoare si marime. Ii rog sa
verbaliezeze fiecare actiune.
- Eu am gasit un
cartonas de culoare
galbena. Il voi
aseza aici.
5. Obţinerea Copiii vor merge si se vor Explicatia Cartonase Individual
realizare din
performanţei aseza la masute in functie de hartie
11`
cum ii ordonez eu, pentru a autocolanta
rosie, galbena
evita formarea grupuletelor
“nastrusnice”.
Fiecare copil are deja in fata
o fisa de lucru. Ii intreb pe
copii ce au pe fisa de lucru. Fise de lucru
- Noi avem pe fisa Individual
doua chenare. Munca
Ce observam? Aveti cu totii independe
patrate identice? nt Evaluez priceperea copiilor
de a alege cartonasele in
- Unii copii au functie de marimea
patratelor de pe fisa-
patrate mari si altii mari sau mici.
au patrate mici.
.
Cat timp copiii stau cu ochii
inchisi, voi uni toate Deprinderea copiilor de a
fi atenti in timpul
cartonasele si vor ramane explicatiilor
pentru a fi capabili sa
doar 2 multimi: multimea resolve corect cerinta
cartonaselor rosii si Cartonase de pe fisa de lucru.
realizare din
Individual
multimea cartonaselor hartie
autocolanta
galbene. rosie, galbena
- Ce s-a intamplat
cat ati fost voi cu Munca
Deprinderea copiilor de a
O3 ochii inchisi? independe rezolva cerinta data pe fisa
- Ati amestecat din nta de lucru, lucrand dupa
indicatiile si modelul oferit
greseala Fise de lucru de mine.

cartonasele
colorate. Voi acum
trebuie sa luati 2
cartonase- in
functie de marimea
lor pe care le veti
lipi pe fise. Voi lua
un cartonas galben
si mare si un
cartonas rosu si
mare. Aceste
cartonase le voi
O4 dezlipi si le voi lipi
pe fisa.
In acest timp voi trece
printer masute pentru a oferi
indicatii copiilor care nu au
inteles foarte bine
explicatiile.
6. Asigurarea 1 -Ce am făcut astăzi la Conversaţ Frontal

retenţiei şi a min activitatea matematică? Voi ia


transferului face aprecieri generale si
individuale asupra
desfăşurării activităţii,
oferind stimulente copiilor
si urmand a le expune la
panou lucrarile copiilor.
Proiect de activitate
DATA: 6.11.2017
GRADINITA: Compania Mica, Bucuresti
EDUCATOARE: Spiridon Ionela Mihaela
GRUPA: Mica
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
TEMA: „Roata norocului – de la numarul 1 la 5”
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITATII: - verificarea si sistematizarea cunostintelor referitoare la figurile
geometrice si numere invatate ( cercul ).
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa recunoasca figurile geometrice invatate( cercul );
- sa identifice ce figura geometrica au jetoanele;
- sa respecte regulile jocului ;
METODE SI PROCEDEE:
- explicatia, observatia, conversatia, exercitiul, demonstratia.
SARCINA DIDACTICA: clasificarea figurilor geometrice intalnite.
REGULILE JOCULUI: la cererea educatoarei copiii vor veni si vor invarti roata, vor lua
jetonul.
ELEMENTELE DE JOC: elementul surpriza( Roata Norocului de la numarul 1 la 5),
MATERIAL DIDACTIC: - roata norocului, medalion cu cifra 1, jetoane cu imagini, piese
geometrice, recompense.
DURATA: 15-20 minute.
Scenariul didactic

Evenimentul Stategii
Continutul stiintific Evaluarea
didactic didactice

Se aeriseste sala de grupa, se aranjeaza


mobilierul în formă de semicerc.
1.Moment
Se pregateste materialul didactic, apoi frontal -
organizatoric
copiii intra ordonat in sala de grupa si se
asaza pe scaunele.

Astazi ne jucam cu o roata magică. Acum


am mare nevoie de ajutorul vostru să imi dau conversaţia
2.Captarea seama ce e cu aceste figuri geometrice şi
numere. “Roata
atentiei -
Norocului”

frontal

Astăzi, la activitatea de matematică vom


descoperi o lume formata din figuri geometrice
3.Anuntarea explicatia
si vom juca jocul ”Roata Norocului de la 1 la 5 ”
temei -
.
frontal
Sa repete cineva numele jocului pe care il
vom juca astazi.

Inainte de a incepe sa ne jucam haideti sa


facem niste exercitii:
- culegem o floare , o ducem la nas, o
4.Dirijarea conversatia
mirosim si spunem: -
invatarii
“ Ce frumos miroase floarea?”- repetam
exercitiul de doua ori;
- umflam un balon- mai tare si mai tare si
mai tare si se sparge: poc! – repetam
exercitiul de doua ori.
a) Prezentarea regulilor jocului

- Copii, fiti foarte atenti la mine, pentru ca o


sa va explic regulile jocului. Roata este
numerotata de la 1 la 5, voi trebuie sa invartiti exercitiul
de ea, iar ce numar va cade, atatea jetoane veti
pune in dreptul numarului. Eu voi chema, pe Roata Norocului
rand cate un copil, care atunci cand va ajunge in -
fata va invarti roata magica. Daca nu stie sa
raspunda tot atunci il veti ajuta voi. Cine frontal/individual
raspunde primul si corect va primi medalionul
cu numarul 1 care inseamna ca esti cel mai bun.
Cand raspunde un alt coleg tot bine ii dam
medalionul lui si tot asa.

b) Desfasurarea jocului de proba


Explicatia
Acum va arat cum se joaca jocul si voi
trebuie sa fiti foarte atenti ca sa nu se supere -
Exercitiul
spiridusul pe noi: chem un copil care va
invarti roata.

c)Executarea jocului de catre copii


5.Obtinerea
performantei si Exercitiul
Voi numi pe rand, cate un copil sa vina la
asigurarea Demonstratia Apreciere verbala
roata magica sa o invarta si sa vorbeasca despre
conexiunii
numar si cate jetoane trebuie sa puna, fiind
inverse
ajutat de colegii lor daca nu stiu.

d) Complicarea jocului
6.Asigurarea
retentiei si a Exercitiul
Ii asez la masute si le dau cate o fisa pe care
transferului colectiv
se afla numere de la 1 la 5, urmand a desena cate
un cerc in fata fiecarui numar.
Ati fost cuminti si ati vorbit frumos. Sa-mi
5)Evaluarea
repete cineva titlul jocului de azi!
performantelor
Pentru ca ati stiut sa raspundeti cum trebuie Aprecieri verbale
si incheierea -
azi am pentru voi cate ceva. Banuti de ciocolata
jocului
PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.09.2017
GRADINITA: Compania Mica, Bucuresti
EDUCATOARE: Spiridon Ionela Mihaela
GRUPA: Mica
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
TEMA: „Unde s-au ascuns creioanele colorate?”
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: dezvoltarea deprinderii de a clasifica dupa criteriul culorii/
marimii ;
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Recunoaşterea şi denumirea corectă a poziţiei spaţiale
 Consolidarea cunoştinţelor referitoarea la denumirea grupelor de obiecte, a mărimii şi
culorii acestora
 Consolidarea deprinderii de a plasa o grupă de obiecte într-un spaţiu dat
 Trezirea interesului pentru activitate şi a dorinţei de a participa alături de colegi la joc.

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
 Să utilizeze limbajul adecvat relaţiilor spaţiale însuşite: sus, jos, pe, sub, lângă.
 Să denumească grupe de obiecte, mărimea şi culoarea acestora
 Să ordoneze obiectele în spaţiul solicitat
 Să participe cu plăcere la activitate.

METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul


MATERIAL DIDACTIC: Fişe individuale, creioane colorate
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Liliana Ezechil „Laborator preşcolar” V &
integral, Bucureşti,2001.
DURATA: 15-20 min.

SCENARIU DIDACTIC

Evaluarea
Evenimentul
Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice (instrumente şi
didactic
indicatori)
1 2 3 4
Aranjarea mobilierului
I Organizarea în careu deschis.
activităţii Pregătirea materialului
didactic
Educatoarea doua seturi de creioane  Conversaţia
de diferite marimi si diferite culori.  Explicaţia
II Captarea
atenţiei

„- Copii, astazi jucam “Unde s-au  Explicaţia


ascuns creioanele colorate?’ ”
III Anunţarea Se prezintă obiectivele pe înţelesul
temei copiilor.
Se vor forma doua grupe de copii  Recitare
care vor cauta prin clasa, creioanele  Explicaţia
colorate. O grupa va avea de gasit  Demonstraţia
creioanele colorate mici, iar cealalta
grupa va avea de gasit creioanele
colorate mari.
IV
Desfăşurarea
activităţii

 Exerciţiul

Se cere copiilor să formeze grupe  Explicaţia


V Asigurarea după criteriul mărimii şi culorii şi să
 Demonstraţia
retenţiei şi le aranjeze în spaţiul solicitat.
transferului  Exerciţiul

Se împarte copiilor fişele de lucru.  Explicaţia Itemi


 Să coloreze
cu creioanele
VI Evaluarea gasite casa
primita, din
figuri
geometrice
VII La final, v-am pregatit aprecieri si  Conversaţia Aprecieri
Încheierea recompense (aptibilduri smile face). verbale,
activităţii recompense.

S-ar putea să vă placă și