Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

 Unitatea de învăţământ:Grup Scolar”GOGA IONESCU”-Titu


 Profesor:Bratcovici Iuliana
 Aria curriculară:Matematica si stiintele naturii
 Disciplina:Biologie
 Clasa:a VIII-a
 Data :16.11.2011
 Unitatea de învăţare :Factori determinanti in raspandirea si adaptarea la mediu a organismelor vii.
 Subiectul lecţiei:Interactiunea biotop-biocenoza.Relatia apa –vietuitoare.
 Resurse de timp :50 minute
 Tipul lecţiei:lectie mixta
 Scopul lecţiei: dobandirea de catre elevi a unor cunostinte referitoare la relatia apei ca element al biotopului asupra
vietuitoarelor.
 Competenţe specifice:2.1;2.2;2.3.
 Obiective operaţionale(competente derivate):
La sfârşitul lectiei elevii trebuie să fie capabili :
O1-sa clasifice plantele si animalele in functie de cerintele fata de apa;
O2-sa caracterizeze adaptarile plantelor si animalelor xerofile;
O3- sa caracterizeze adaptarile plantelor si animalelor higrofile;
O4- sa caracterizeze adaptarile plantelor si animalelor hidrofile;
O5- sa caracterizeze adaptarile plantelor si animalelor mezofile;
 Resurse procedurale:conversatia euristica,explicatia ,observatia,lectura.
 Resurse materiale:manual, CD, tabla magnetica,calculator,videoproiector,fise de activitate,fise de evaluare,carte
lectura:’’Natura-fenomene extraordinare’’,
 Tipul de organizare a activităţii:frontal,individual,pe grupe.
 Anticiparea dificultăţilor:- intrerperea curentului→utilizarea planselor;
-intrebari ale elevilor ce depasesc programa→asigurarea unui fond de documentare;
 Bibliografie
-Aurora Mihail,Gheorghe Mohan, Biologie. Manual pentru clasa aVIII-a, editura ALL, 2005

1
-Ciurchea Maria,Ciolac –Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982-Ghid metodologic de aplicare a
programei de biologie, CNC
-Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lectia- forma de baza a organizarii procesului de predare invatare la disciplina
Biologie”, Ed. ARVES, 2007.
-Viorel Lazar,Daniela Caprarin:”Metode didactice utilizate in predarea biologiei”,Ed.Arves,2008
- Ion Iordache si Ulpia Maria-Leu, Metodica predării biologiei, editura Universităţii ”Al. I. Cuza” Iaşi, 2001
- Programa de biologie pentru gimnaziu, clasa a VIII-a, aprobată cu ordinul MedCT

DESFASURAREA LECŢIEI

Nr. Etapele lecţiei ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ Resurse Resurse Resurse Metode


crt Competenţe Activitatea Activitatea elevilor procedurale materiale temporale de ev.
derivate profesorului

1. Organizarea -pregateste materialul -isi pregatesc cartile si 5’


clasei didactic; caietele;
-noteaza in catalog
elevii absenti si verifica
daca sunt conditii
optime pentru
desfasurarea orei;
2. 2.Reactualizarea - adreseza întrebări, -ascultă, răspund. Conversatia 10’ oral
cunoştinţelor urmăreste elaborarea Euristica
anterioare răspunsurilor din care
verifica notiunile
predate.
3. Captarea - prezinta imagini power -urmaresc imaginile Conversatia CD, 3’
atentiei –point cu diferite plante euristica calculator,
si animale ce prezinta videoproiect-
anumite adaptari la or
factorul de mediu apa
.

2
4. Anuntarea temei - anunţa titlul lecţiei -ascultă ,noteaza Conversatia 2’
si obiectivelor “Interactiunea biotop- euristica
biocenoza.Relatia apa
–vietuitoare. “ si il
scrie pe tabla ;
- comunica clar
obiectivele operaţionale
ale lecţiei;

5. Dirijarea O1 Din imaginile urmarite -ascultă, observă, scriu, Observatia -Fisa de 20’ oral
invatarii clasifica vietuitoarele in Explicatia activitate,
functie de cerintele fata Conversatia -CD,
de apa.Imparte colectivul -Calculator
de elevi in 4 grupe .Ofera -video-
fiecarei grupe fise de
proiector
lucru si textul lectiei.
O2 (Anexa 1 si 2).Stabileste - fiecare grupa va completa
ca : fisa de activitate.
grupa I sa caracterizeze
adaptarile plantelor si
O3 animalelor xerofile;
grupa II sa caracterizeze
adaptarile plantelor si
O4 animalelor higrofile;
grupa a III-a sa
caracterizeze adaptarile
O5 plantelor si animalelor
hidrofile,
grupa IV sa caracterizeze
adaptarile plantelor si
animalelor mezofile .
Dupa ce elevii isi
exercita rolurile ,liderul
fiecarei grupe prezinta
sarcina ce a avut de

3
indeplinit.Pe parcursul
redarii noilor notiuni,
profesorul explica si
realizeaza schema lectiei
la tabla.
6. Obţinerea Inventariaza principalele Citesc fragmentul de text, Lectura Fragment text 5’
performanţei informatii si solicita dau raspunsuri la din :
elevilor sa dea raspunsuri intrebari. ’’Natura-
clare pentru a verifica fenomene
masura in care au fost
extraordinare’
atinse obiectivele, pe
baza unui fragment de
text pe care il lectureaza .
7. Asigurarea Prin chestionare orala pe Completeaza fisa de Fisa de 5’ scris
feed– back-ului tot parcursul lectiei si pe evaluare evaluare.
baza fisei de evaluare
(Anexa 3)

4
ANEXA 1. Interactiunea biotop-biocenoza.Relatia apa-vietuitoare

GRUPA DE PLANTE SI ANIMALE ADAPTARI


XEROFILE La plante:
Prefera locuri uscate ,cu deficit permanent sau  Frunze mici solzoase sau spini;
temporar de umiditate.  Epiderma cu multe straturi,cu perisori;
 Cuticula groasa,cerata;
 Stomate multe dispuse adanc;
 Tesuturi de rezistenta;
 Tulpina tansformata (depozitare apa);
 cactusi
La animale:
 Parul,penele,cuticula chitinoasa sau
cornoasa le protejeaza si impiedica
pierderea apei din organism;
 Mamiferele elimina putina urina
,concentrata in uree;
 Camila si dromaderul folosesc apa din
grasimea oxidata aflata in cocoasa.
 Dromader,camila
HIGROFILE La plante:
Prefera umiditatea excesiva  -frunze relative mari si subtiri
 -epiderma subtire, foarte rar cu cuticula
 -stomate putine, dar proeminente
-sistem radicular,slab dezvoltat.
Higrofilele sunt plantele care traiesc in mlastini,
pe marginea apelor si pe pajistile umede fiind
plantele care fac tranzactia de la plantele acvatice
la cele terestre. Higrofilele au caractere
intermediare intre plantele hidrofile si cele
mezofile.

5
 Drete,
La animale:
 Pielea este bogata in glande,golasa,cu un
strat protector;
 Transpiratia este redusa;
 Traiesc in locuri umbroase.
 Salamandra
HIDROFILE La plante:
Plantele si animalele acvatice  frunze latite sau fin divizate
 epiderma subtire fara cuticula
 stomate putine,lipsesc de pe partea inferioara a
frunzei
 spatii intercelulare mari pline cu aer.
 Nufarul
La animale:
 Forma corpului hidrodinamica
 Organele de locomotie sub forma de
vasle,inotatoare,palete.
 Delfin,

MEZOFILE La plante
Prefera umiditatea moderata  Nu au caractere adaptative speciale
 In locuri umede pot prezenta caractere de
higrofile,iar in cele uscate de xerofile
 smardar
La animale
 Nu au caracteristici specifice de adaptare
 Suporta variatiile mari de umiditate,fiind de cele
mai multe ori rezistente in raport cu factorul apa.
 Pisica,cainele,gugustiucul,vrabia

6
Anexa 2.

FISA DE ACTIVITATE
Grupa I
Materiale:manual, fise de activitate.
Cerinte:
 Citeste cu atentie textul referitor la adaptarile vietuitoarelor xerofile.
 Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din ceea ce ati citit ,raspunzand la
urmatoarele intrebari:
 Prin ce se caracterizeaza un organism xerofil?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile plantelor xerofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile plantelor xerofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................

FISA DE ACTIVITATE
Grupa a II-a
Materiale:manual, fise de activitate.
Cerinte:
 Citeste cu atentie textul referitor la adaptarile vietuitoarelor higrofile.

7
 Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din ceea ce ati citit ,raspunzand la
urmatoarele intrebari:
 Prin ce se caracterizeaza un organism xerofil?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile plantelor higrofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile animalelor higrofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................

FISA DE ACTIVITATE
Grupa a III-a
Materiale:manual, fise de activitate.
Cerinte:
 Citeste cu atentie textul referitor la adaptarile vietuitoarelor hidrofile.
 Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din ceea ce ati citit ,raspunzand la
urmatoarele intrebari:
 Prin ce se caracterizeaza un organism hidrofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile plantelor hidrofile?
............................................................................................................................................................................................................

8
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile animalelor hidrofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
FISA DE ACTIVITATE
Grupa a IV-a
Materiale:manual, fise de activitate.
Cerinte:
 Citeste cu atentie textul referitor la adaptarile vietuitoarelor mezofile.
 Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din ceea ce ati citit ,raspunzand la
urmatoarele intrebari:
 Prin ce se caracterizeaza un organism mezofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile plantelor mezofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile animalelor mezofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................

9
Anexa 3.

FISA DE EVALUARE

1.Completati spatiile libere:

Xerofilele sunt organismele care prefera locuri ................................................................. .


Higrofilele sunt organismele care prefera.................................................................. .
Hidrofilele sunt .............................................................................. .
Mezofilele prefera................................................................................................. .

2. Stabiliti corespondenta notiunilor punand litera in dreptul cifrei corespunzatoare:


..... 1. Xerofilele a.salamandra
..... 2. Higrofilele b.pisica
..... 3. Hidrofilele c.delfinul
..... 4. Mezofilele d.dromaderul

Punctaj: oficiu 2p;subiectul 1=4p,subiectul 2=4p

Timp de lucru: 5 minute

10
Anexa 4.Schema tablei
Interactiunea biotop-biocenoza.Relatia apa –vietuitoare.

Clasificare vietuitoare in functie de nevoile fata de apa: Xerofile


Higrofile
Hidrofile
Mezofile
Xerofile:
- plante:
 Frunze mici solzoase sau spini;
 Epiderma cu multe straturi,cu perisori;
 Cuticula groasa,cerata;
 Stomate multe dispuse adanc;
 Tesuturi de rezistenta;
 Tulpina tansformata (depozitare apa);
 cactusi
- animale:
 Parul,penele,cuticula chitinoasa sau cornoasa
 Mamiferele elimina urina ,concentrata in uree;
 Camila si dromaderul folosesc apa din grasimea oxidata aflata in cocoasa.
Dromader,camila
Higrofile:
- plante:
 -frunze mari si subtiri
 -epiderma subtire
 -stomate putine, proeminente
 -sistem radicular,slab dezvoltat.
 Drete,
- animale:
 Pielea este bogata in glande,golasa,cu un strat protector;
 Transpiratia este redusa;

11
 Traiesc in locuri umbroase.
 Salamandra
Hidrofile:
- plante:
 frunze latite sau fin divizate
 epiderma subtire fara cuticula
 stomate putine,lipsesc de pe partea inferioara a frunzei
 spatii intercelulare mari pline cu aer.
 Nufarul
-animale:
 Forma corpului hidrodinamica
 Organele de locomotie sub forma de vasle,inotatoare,palete.
 Delfin,
Mezofile:
-plante:
 Nu au caractere adaptative speciale
 In locuri umede pot prezenta caractere de higrofile,iar in cele uscate de xerofile
 smardar
La animale
 Nu au caracteristici specifice de adaptare
 Suporta variatiile mari de umiditate, rezistente in raport cu factorul apa.
 Pisica,cainele,gugustiucul,vrabia

12

S-ar putea să vă placă și