Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1 SUHURLUI”
Proiect didactic
EDUCAȚIE CIVICĂ
16 MARTIE 2018
Proiect didactic
Data:16.03.2018
Prof.înv.primar: Dima Silvia- Daniela
Scoala:Gimnazială”NR.1 SUHURLUI”
Clasa: a III-a
Obiectul:Educatie civica
Unitatea tematică: Noi și celelalte viețuitoare
Titlul lecţiei: Atitudinea noastră față de plante și animale
Tipul lecției: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Forma de realizare: activitate integrată
Competențe specifice:
Educație civică :
Muzică și mișcare :
2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul intuitiv
Obiective operaționale:
A. COGNITIVE:
OC 3: să enumere alte atitudini civice ale oamenilor faţă de animale sălbatice, domestice în contexte
diferite, grupândule în atitudini pozitive și negative;
B. AFECTIVE:
C. PSIHOMOTORII:
OPM 6: să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes sugerat de institutor;
Strategii didactice :
a) metode şi procedee:
- M1: Conversaţia
- M2: Explicaţia
- M3: Exerciţiul
- M4: Observaţia
- M5: Jocul didactic
- M6: Jocul de rol
b) mijloace didactice:
C. TEMPORALE: 50 minute
D. UMANE: 13 elevi
IV. Bibliografice:
☺*** Programa şcolară pentru clasa a III –A, Bucuresti MEC 2014
Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici –
program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, suport de curs
METCS, 2012
www.didactic.ro
Ghid metodologic de aplicare a programei şcolare de educaţie civică, învăţământ primar şi gimnazial, Ed.
Aramis Print, Bucureşti, 2001;
SCENARIUL DIDACTIC
3.Captarea O1
atenţiei Le prezint un PPT, având ca scop Privesc PPT-ul și Anexa 2 Apreciere
la final extrag Frontal verbală
sensibilizarea elevilor prinvind Conversaţia PPT individual Observar
(5minute) concluziile.
animale și poezia”Găndăcelul”de Elevii citesc ea
Elena Farago.(Anexa 2) poezia de pe sistematic
videoproiector ă
Elevii răspund la Explicaţia
Voi purta un dialog cu elevii: întrebările
adresate: Conversaţia Frontal Observar
ea
-”Pe gândăcel l-a sistematic
- Cine l-a prins pe gândăcel? prin în pumnul Observația ă
- Ce l-a rugat gândăcelul pe copil? său un copil.„ Conversaţia
- Cum a procedat copilul? -”Gândăcelul l-a
- Cum a încercat copilul să-l rugat să-i dea
readucă pe gândăcel la viaţă? drumul din Frontal
pumn.” conversația
-”Copilul un a
ascultat, și a facut
acest gest pera Frontal
târziu.”
-”Copil a încercat
să-l readucă la
viață, suflându-i Observar
aripile în vânt. ea
Copiii oferă păreri sistematic
Cum trebuie să ne purtăm noi cu privind ă
Conversaţia,
vietăţile din jurul nostru? comportamentul
explicaţia
O4 nostru față de
vietățile din jurul
nostru.
Anunţ tema ,,Atitudinea noastră faţă de
3. Anunţarea plante şi animale”precum şi obiectivele
temei şi a activităţii pe înţelesul elevilor: veţi
obiectivelor învăţa cum trebuie să vă comportaţi Elevii asculta cu Conversaţia, Frontal
faţă de plante şi animale, veţi comenta atentie. Tabla
(1minut)
comportamentul unor personaje pozitive
şi negative şi veţi colabora cu colegii de
echipă pentru realizarea corectă a
sarcinilor.
Se scrie titlul pe tabla si in caiete : Elevii notează titlul
„Atitudinea faţă de plante şi animale”. lecției în caiete Caiete Frontal
Ghicitori
Pe unul îl înhămăm,
De la altul lapte luăm,
Carne, ouă, lapte, lână
Cine le dă la îndemână?
(animale domestice)
Anexa 2
GÂNDĂCELUL
De ce să vrei să mă omori?
Că am şi eu părinţi ca tine,
Şi-ar plânge mama după mine,
Şi-ar plânge bietele surori.
POZITIV NEGATIV
PERSONAJUL
(Numele lui)►
FAPTELE SALE
(Ce a făcut?) ►
Anexa 5
Fişă de evaluare
3. Radu a rupt o creangă cu tot cu cireşe. Ce atitudine aţi avea faţă de gestul lui ? De ce?
L-aţi ruga să vă rupă şi vouă o creangă.
Aţi fi indiferenţi.
I-aţi explica că greşeşte.
Aţi face şi voi ca el.
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ
Data: 16.03.2018
Disciplina : Educaţie Civică
Subiectul: ,,Atitudinea noastră faţă de plante şi animale”
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Testul de evaluare va arăta dacă elevul este capabil:
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ
Anexa 6
Anexa 7
Cum te simţi?
ameţit
fericit
trist extaziat
optimist
suspicios confuz
plictisit
surprins
Anexa 8
Copacelul –
Copacelul din gradina
Primavara an- verzit
Si cu-o raza de la soare
Alb ca neaua an-florit
Primavara copacelul
De omizi l-am curatat
Si la toamna urmatoare
Rod bogat am adunat
Copacel,copacel, Te iubesc de mititel, mititel