Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Profesor:
Clasa: a V-a
Aria curriculara: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Titlul lecţiei: Figuri de stil. Comparatia. Repetitia
Unitatea de învăţare: Tipuri de texte
Tipul lecţiei: insusire de noi cunostinte

Competenţe generale:
1. Utilizarea corectă a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor , în diferite situaţii de comunicare ;
2. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;

Obiective operaţional-educaţionale :
a) COGNITIVE :
La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili :
OC1 – să definească conceptul de figura de stil ;
OC2 – să defineasca figurile de stil invatate – comparatia si repetitia ;
OC3 – să recunoasca in diferite texte suport figurile de stil invatate ;

b) AFECTIVE :
Elevii :
OA1 – vor dovedi receptivitate faţă de exerciţiile primite, implicându-se în rezolvarea acestora;
OA2 – vor introduce cunoştinţele acumulate în propriul sistem de valori;
c) MOTRICE :
Pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili să :
OM1 – să foileteze în condiţii de igienă şi securitate materialele : manualul,auxiliarul;
OM2 – să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul lecţiei;

STRATEGIA DIDACTICĂ :

1. Metode şi procedee : conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia , lucrul cu manualul


2. Forme de organizare a învăţării : activitatea frontală, individuală ;
3. Resurse : cunoştinţele însuşite anterior de catre elevi despre opera literara ;
4. Materiale didactice : manualul, caietul auxiliar;

Resurse bibliografice :
A1. oficiale :
 „ Limba română- manual pentru clasa a V-a” Ed. Humanitas , Bucuresti
A2. pedagogice :
 Dumitriu,Gheorghe, Dumitriu,Constanta, „Psihopedagogie”, Bacau, Editura „Alma Mater”, 2002;
A3.metodico-didactice :
 Pamfil, Alina, „Limba si literatura romana in gimnaziu.Structuri didactice deschise” , Pitesti Ed. „Paralela 45”, 2008;
 Eftenie,Nicolae, „Introducere in metodica studierii limbii si literaturii romane”, Pitesti, Ed. „Paralela 45”

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare
Metode şi Forme de Materiale
procedee organizare didactice Obs.
 Se asigura un climat  Elevii îşi pregătesc Conversaţia Frontal Catalogul Evaluare orală
Momentul favorabil bunei caietele şi manualele; Caiete
organizatoric desfăşurări a lecţiei ;  Prezintă tema ; Dacă este
(5min)  Se notează absenţii; necesar se
 Se verifică prin sondaj corectează
atât calitatea cât şi greşelile
cantitatea temei ;
Captarea  Profesorul noteaza pe  Sunt atenţi la indicaţii; Exerciţiul Frontal Tabla
atenţiei tabla urmatoarele  Răspund la întrebările Creta
(3min) versuri : profesorului ; colorata
 ,, Pe un deal răsare
luna, ca o vatră de
jăratic. “
 ,, … că-s plin de noroc
ca broasca de păr … “
 ,, Şi pluteşti, pluteşti,
pluteşti,
 Vrea totul, ştie totul,
poate totul.
Enunţarea  Profesorul anunţă  Sunt atenţi la Conversaţia Frontal Tabla
temei şi a tema lecţiei şi indicaţiile profesorului Caietele
obiectivelor obiectivele acesteia; şi notează titlul în
(1min)  Notează titlul pe tablă caiete ;
„Figuri de stil.
Comparatia. Repetitia ”

Reactualizarea  Se realizează printr-o  Se implică activ în Conversatia Frontal Observarea


cunoştinţelor serie de intrebari. discuţie. răspunzând la catihetica Individual sistematică a
învăţate întrebări; elevilor
anterior
(5min)
Dirijarea  Pornind de la versurile  Sunt atenţi la indicaţii Conversaţia Frontal Manualul
invatarii scrise pe tabla , şi noteaza in caiete Explicaţia Tabla
(15min) profesorul , da definitii
pentru cele doua figuri
de stil .
Obţinerea  Profesorul solicită  Deschid manualele , Explicaţia Frontal Manualul Evaluare orală
performanţelor elevilor să deschidă citesc cu atenţie şi Lucrul cu Individual
şi asigurarea manualele la pagina 68 răspund la întrebări ; manualul
feedback-ului pentru a rezolva o serie Exerciţiul
(10min) de exercitii.
Evaluarea  Se realizeaza prin  Rezolvă cerintele Exerciţiul Individual Fisa Evaluarea
performanţelor rezolvarea unei fise de  Raspund la intrebari ; răspunsurilor
(9min) lucru
Asigurarea  Propun elevilor tema  Notează tema in caiete Conversatia Frontal
retenţiei şi a pentru data viitoare
transferului
cunoştinţelor
(1min)

S-ar putea să vă placă și