Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 2 februarie 2017


Clasa: a V-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: “Amintiri din copilarie” de Ion Creanga.
Tipul lecţiei: De dobândire a noilor cunoştinţe
Durata lecţiei: 45 de minute
Competenţe: (15) Exprimarea adecvata a propriei identitati, prin constientizarea apartenentei la
comunitatea lingvistica a vorbitorilor de limba romana. (15.1) Relatarea despre sine, ca reprezentant
al etniei/generatiei.
Obiective operaţionale:
-explicarea sensurilor cuvintelor necunoscute;
-identificarea sinonimelor pentru unele cuvinte;
-receptarea mesajului operei;
-caraterizarea personajului Nica;
Metode şi tehnici: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, problematizarea, învăţarea prin
descoperire, brainstorming, lucru individual, explozia stelara.
Mijloace de învăţământ: tabla, creta, material ilustrativ, portret, fise de lucru, markere.
Mijloace bibliografice: Viorica Bolocan, Sofoia Dobra, Liliana Alexandru Crisan, Limba și
literatură română, manual pentru clasa a V-a, Curriculum Naţional 2010;

Student-practicant: Besliu Angela


Conducătorul stagiului de practică: Dr. Conf. Univ. Baltatu Ludmila.

Coordonatorul stagiului de practicii: profesor Mandru Valeriu.

DEMERS DIDACTIC EXPLICIT

Evenimente Timp de Activitatea profesorului Resurse Activitatea elevilor


-le lecției lucru materiale și
procedurale
Evocare 5 min Profesorul organizează Conversația Elevii salută profesorul
clasa. Realizează apelul şi se pregătesc pentru
şi asigură climatul lecţie.
necesar bunei
desfăşurări a lecţiei.
Profesorul le propune Conversația Elevii meditează asupra
elevilor un maxima: maximei date:
Copilaria este cel mai Brainstorming Copilaria este cel mai
frumos anotimp dintre frumos anotimp dintre
anotimpurile vietii. anotimpurile vietii.

Profesorul îi antrenează Elevii participă activ în


pe elevi în cadrul unei Conversatia cadrul discuției.
discuții.

Ce altceva ati mai citit


de Ion Creanga?
Realizarea
sensului 28 min Profesorul anunta tema Explicatia Elevii notează în caiete
pe tabla si ii pregateste subiectul lecției.
pe elevi pentru citirea Elevii incep lectura
textului. Conversația textului.

Profesorul dupa citirea


textului pune intrebari Elevii raspund la
pe baza textului. Explicatia intrebari.
Profesorul indica
regionalismele si le Elevii fac notite la ce le
explica sensul. spune profesorul.
Profesorul le cere
elevilor sa citeasca ex 1 Elevii citesc exercitiul
de la pagina 103. Exercitiul din carte.

Profesorul cere elevilor


sa scrie pe o foita ce Elevii scriu pe foite
calitati are personajul calitatile lui Nica:
nostru Nica? Exercitiu indraznet,smecher,
Fiecare elev sa descurcaret,
argumenteze de ce a ales Braingstorming mincinos,furacios…
calitatea aceasta si sa
mearga sa o lipeasca la Elevii trec la tabla si
tabla. lipesc aceste calitati in
jurul portretului lui Nica
Si explica de ce anume
Care dintre acestea sunt au ales asa. Si care
calitati bune si care sunt dintre ele sunt valori si
rele? care sunt valori si nonvalori?
care nonvalori?
Profesorul le explica ce
trebuie sa faca mai
departe.
Se citeste poezia
NICĂ – din ,,Amintiri
din copilărie”
Eu sunt Nică cel hazliu Elevii asculta poezia
Şi de pozne mă cam ţiu. recitata de catre
De la Creangă aţi aflat professor.
Câte mi s-au întâmplat: Lecturarea

Pupăza din tei am luat,


Cireşul l-am scuturat,
Am fugit şi la scăldat,
Mama hainele mi-a luat.

Chiar şi râie am avut!


Nici să dorm nu am
putut:
Mă mânca pe mâini, pe
corp,
Şi m-am răzbunat pe
porc,
Vrând să-l călăresc un
pic
M-a trântit ca pe-un
nimic!

Să ştiţi că tot ce-aţi aflat


S-a-ntâmplat cu-
adevărat!
Căci Bădiţa pe hârtie
Scrie-a lui copilărie!

Reflectia 10 min Profesorul le explica Elevii vor desena in


exercitiul urmator. Vom caiete o stea si la fiecare
folosi metoda explozia Conversatia coltisor ei vor pune cite
stelara. este o metoda o intrebare.
foarte eficienta pentru a Exercitiul Cine este personajul
intelege mai bine textul. principal al acestei
Se deseneaza o stea cu povestiri?
cinci colturi la fiecare Unde are loc actiunea?
colt se scriu intrebarile Cind s-a dus Nica la
cine? Unde? Cand? verisorul lui Ion?
Cum? De ce? Cum a ajuns Nica in
copacul cu cirese?
De ce a fugit Nica de
matusa Marioara?

Fiecare elev trebuie sa


scrie cite o intrebare Conversatia Elevii participa la
care se incepe cu Exercitiul discutie si raspund la
intrebarea din fiecare intrebari. Isi dau
coltisor. intrebari unul altuia.
Problematizarea

Profesorul le da indicatii Conversatia


elevilor cum s-o faca. Demonstratia

Explicatia
Conversatia

Extensia 3 min Profesorul le da tema pe Conversatia Elevii vor nota tema pe


acasa care consta in ex 8 acasa.
si 9 de la pagina 104

S-ar putea să vă placă și