Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a VI-a B
Profesor: Bezman Adriana Liliana
Disciplina: Literatura română
Titlul lecţiei: Doina – Doină, doină, cântic dulce
Tipul lecţiei: de însuşire a cunoştinţelor
Competenţe specifice:
3.1 citirea unei varietăţi de texte literare sau nonliterare, demonstrând înţelegerea sensului acestora;
3.2 identificarea modurilor de expunere într-un text epic şi a procedeelor de expresivitate artistică
într-un text liric;
3.3 sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite.

Obiective operaţionale:
O1- să citească expresiv textul dat:
O2 – să precizeze caracteristicile liricii populare din textul suport;
O3 – să explice rolul şi semnificaţia procedeelor artistice din textul dat;
O4 – să recunoască trăsăturile specifice doinei.

Strategia didactică:
Metode şi procedee: Audiţia, conversaţia, explicaţia, exemplificarea, lectura expresivă.
Forme de organizare: Activitate frontală şi individuală
Resurse:
 materiale:fişe de lucru, flipchart, coli, markere, textul operei-suport, CD player, CD.
 temporale: 50 min.
 umane: colectivul clasei a VI-a B

Evaluare: Se face permanent în timpul orei prin aprecieri verbale şi se reţin spre notare trei-patru elevi
care răspund adecvat temelor propuse.

Bibliografie:
 programa de cls. a VI-a cf. Metodologiei MECI, aprobată cu OM în august 2009
 manual de cls a VI-a, ed. All
 Doină, doină, cântic dulce – din Poesii poporale ale românilor adúnate şi întocmite de V. Alecsandri
 www.youtube.com – Doină de jale, Gheorghe Zamfir
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Ob. Conţinutul activităţilor Strategia didactică Evaluare


Evenimentele Op.
lecţiei Activitatea Activitatea Resurse
profesorului elevilor forma
timp procedurale materiale de org.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1.Moment Asigură ordinea şi verifică dacă Se pregătesc pentru lecţie. Dacă 1’ conversaţia Catalogul frontal
organizatoric toţi elevii au toate materialele este cazul, semnalează absenţii
necesare pe bancă. sau probleme de organizare.
2. Verificarea O2 Pornind de la noţiunile caracter Explică semnificaţia noţiunilor 4’ conversaţia Caietele frontal Aprecieri
temei şi a oral, anonim, colectiv, sincretic indicate şi trăsăturile pe care Coli verbale
cunoştinţelor cere elevilor informaţiile pe care acestea le imprimă textelor de Flipchart
anterioare le cunosc despre acestea. sorginte populară.
3. Captarea Propune elevilor audiţia unei Ascultă cu atenţie fragmentul 5’ audiţia CD frontal Aprecieri
atenţiei doine şi solicită elevilor să muzical şi exprimă starea pe care Textul verbale
exprime starea sufletească le-o creează audiţia. Discută suport
inspirată de fondul sonor. Induce despre modalităţi de transmitere a
elevilor asocierea transmiterii sentimentelor în operele literare.
sentimentelor cu arta cuvântului.

4. Anunţarea Notează titlul lecţiei şi Notează titlul în caiete şi ascultă 1’ conversaţia Tabla, frontal Aprecieri
temei şi a formulează obiectivele pe cu atenţie obiectivele. caietele verbale
obiectivelor înţelesul elevilor.

5. Dirijarea O1 Solicită lecturarea expresivă a Citesc expresiv textul indicat. 28’ lectura Aprecieri
învăţării textului suport. expresivă verbale
frontal
Textul indivi-
Cere elevilor să încadreze textul Încadrează textul în genul liric,
O3 conversaţia suport dual
într-unul dintre genurile literare argumentând modalitatea direct explicaţia
studiate şi să explice opţiunea de transmitere a sentimentelor. exemplifi-
făcută. Le solicită apoi indicarea Indică pastelul ca specie lirică carea
unei specii lirice studiate anterior studiată şi precizează ca
şi precizarea unei particularităţi. particularitate a sa descrierea
subiectivă a unui tablou de
natură.
Solicită o nouă lectură, pe Rezolvă sarcinile primate şi
fragmente şi dirijează elevii spre formulează concluzii în legătură
O2 descoperirea semnificaţiilor şi a cu particularităţile de vocabular, conversaţia
O3 procedeelor artistice. a procedeelor artistice sau a explicaţia
semnificaţiilor textului: exemplifi-
 prezenţa formelor carea
populare şi regionale;
 mărcile eului liric;
 figuri de stil;
 imagini artistice;
 semnificaţiile mesajului
poetic;
 particularităţi de formă şi
prozodie;
 încadrarea textului în
specia doină.
Îndrumă elevii spre formularea Formulează definiţia doinei şi
definiţiei doinei. notează pe caiete conform
O4 indicaţiilor. conversaţia
6. Asigurarea O4 Propune elevilor fişa de feed- Completează fişa de feed-back şi 5’ conversaţia Coli frontal Arecieri
feed-back-ului back (anexa) şi solicită motivează alegerile făcute. markere verbale
completarea spaţiilor punctate cu Fişa de
elemente adecvate şi motivarea lucru
alegerilor.
8. Tema pt Indică tema: Alegeţi una dintre Notează tema. 1’ conversaţia caiete frontal Aprecieri
acasă doinele de la paginile 204-205 şi verbale
motivaţi încadrarea textului la
specie într-o compunere de cca
15-20 de rânduri. .

S-ar putea să vă placă și