Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE ACTIVITATE
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. Să utilizeze corect instrumentele de lucru primite;
2. Să realizeze chipul unui prieten de departe, respectând trăsăturile rasei din care acesta face parte;
3. Să lucreze îngrijit, încadrând corect pictura pe spaţiul de lucru;
4. Să aprecieze atât lucrarea sa cât şi a colegilor pe baza criteriilor stabilite la începutul activităţii.
STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, turul galeriei
Mijloace: Pensule groase şi subţiri, pahare cu apă, şerveţele, culori acrilice, tricouri, fond muzical.
DURATA: 30 minute
BIBLIOGRAFIE
„Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,
„Metodica predării activităţilor plastice în grădiniţa de copii”
STRATEGII DIDACTICE
SECVENŢA Material
DIDACTICĂ CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Metode şi didactic / EVALUARE
procedee Mijloace de
învaăţământ
1.Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a activităţii:
organizatoric aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului, pregătirea
materialului didactic.
2.Captarea Se realizează printr-o discuţie referitoare la dorinţa copiilor de Conversaţia Frontală
atenţiei departe de a fi prietenii noştri.
3.Anuntarea Educatoarea anunţă tema activităţii „Prieteni de departe”, Conversaţia Frontală
temei si a prezentând, de asemenea, şi obiectivele acesteia. Explicaţia
obiectivelor
4. Desfasurarea Copiii enumeră materialele de lucru primite pe Explicaţia Pensule groase şi
masă.
activitătii subţiri, pahare cu Individuală
Educatoarea prezintă modul de lucru.
Inainte de lucrul efectiv copiii vor realiza câteva Exerciţiul apă, şerveţele,
exerciţii de încălzire a musculaturii fine a mâinilor. culori acrilice,
Executarea temei de către copii
Mai întâi se conturează faţa (nici foarte mare, dar nici tricouri, fond
foarte mică), ochii, sprâncenele, nasul, gura şi urechile, apoi se muzical.
trece la umplerea spaţiilor cu culoare, totul în funcţie de rasa din
care fac parte copiii ale căror chipuri vor fi pictate.
Pentru a crea o atmosferă cât mai plăcută, întrega
activitate se va desfăşura pe un fundal sonor.
5. Evaluarea Copiii vor aprecia propria lucrare, pe baza criteriilor Frontală
stabilite la începutul activităţii.
Apoi, vor forma un trenuleţ şi se vor deplasa
organizat printre toate mesele de lucru. Ei vor face aprecieri la Turul galeriei
adresa lucrărilor realizate de ceilalţi colegi, după aceleaşi criterii.
9.Încheierea Se fac scurte aprecieri referitoare la modul în care s-a Conversaţia Frontală
activităţii desfăşurat activitatea şi la comportamentul copiilor.