Sunteți pe pagina 1din 11

Școala Gimnazială „Lucian Blaga”, Fărcașa

PROIECT DE LECŢIE
Inspecție de specialitate la clasă
în vederea obținerii definitivării în învățământ

Clasa: PREGĂTITOARE A

Disciplina: MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI


Subiectul lecţiei: Protejăm Terra!

Prof. înv. primar: MORAR Ioana Lavinia


PROIECT DE LECȚIE

DATA: 28.03.2018
UNITATEA ŞCOLARĂ: Școala Gimnazială „Lucian Blaga”, Fărcașa
CLASA: Pregătitoare A
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Salutare, primăvară!”
SUBIECTUL: Protejăm Terra!
TIPUL LECŢIEI: de transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

DOMENII INTEGRATE:
 Matematică și explorarea mediului
 Comunicare în limba română
 Arte vizuale şi abilități practice

COMPETENŢE SPECIFICE:

Matematică și explorarea mediului

1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;


3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul
identificării unor regularităţi;
4.2. Identificarea relaţiilor de tipul „dacă... atunci…” între două evenimente succesive;
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat.

Comunicare în limba română


2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte;
2
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de
tipar;
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente
familiare

Arte vizuale şi abilități practice


2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O.1: să identifice semnificația imaginii prezentate, prin descrierea detaliilor surprinse ;
O.2: să răspundă în propoziție la întrebările adresate de propunătoare, referitoare la planeta
Pământ/Terra.;
O.3: să formuleze concluzii pe baza celor observate în cadrul experimentelor desfășurate, cu
privire la poluarea apei, aerului și solului;
O.4: să marcheze cu postituri potrivite, acțiunile de protejare a Terrei;
O.5: să sorteze deșeurile ilustrate pe jetoane, lipindu-le corespunzător în spațiul destinat ;
O.6: să rezolve labirintul dat, respectând săgețile marcate pe traseu.

RESURSE:
I. Procedurale: conversaţia euristică, brainstormingul, expunerea, explicaţia, experimentul,
observația, învățarea prin descoperire, demonstrația, exerciţiul.
II. Materiale: calculator, videoproiector, prezentare ppt., ilustrații, jetoane, patafix, flipchart,
markere, postituri, deșeuri (cutii de metal, hârtii, sticle de plastic, borcan, detergent dizolvat, suc,
ulei folosit, cenușă), cutii de plastic transparente, plantă, pământ, apă, fișe.
III. Temporale: 35 de minute activitate +15 minute activităţi liber-alese
IV. Spațiale: sala de clasă

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe


EFECTIVUL CLASEI: 15 elevi

3
MODALITĂŢI DE EVALUARE:
 Formă de evaluare: formativă
 Metode de evaluare: observarea comportamentelor, analiza răspunsurilor, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE:

 xxx Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI,


clasa pregătitoare, Bucureşti, 2013.
 Cucoş, Constantin - „Pedagogie”, Editura Polirom, 2006 ;
 Curt, Sorin - „Prima mea enciclopedie. Protecția mediului - Sănătatea planetei”, Editura
Aquila, 2015.
 Manea, Alexandra; Matache, Claudia; Ioan, Liliana; Ruse, Clara – „Ghid practic pentru
clasa pregătitoare”, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2017
 Muşata, Bocoş; Jucan, Dana- „Teoria şi metodologia instruirii.Teoria şi Metodologia
evaluării” , Editura Paralela 45, Piteşti, 2007 ;
 V. Todor, R. Bărbuleanu, E. Burtea - ,,Metodica predării cunoștințelor despre natură la
clasele I-IV’’, Editura Didactică și Pedagogică, București ,1988.
 Surse internet www.didactic.ro,

4
Strategia didactică
Nr. Evenimentul Ob. Metode şi Mijloace de Forme de
Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor Evaluare
crt didactic op. procedee învăţământ organizare

Se asigura condiţiile optime Elevii respectă Conversaţia Calendarul Frontal observarea


desfășurării activităţii: indicațiile date de către euristică naturii comporta-
1. Moment - aerisirea salii de clasă; învățătoare. mentelor
organizatoric - pregătirea materialului didactic; elevilor
T=5 min - identificarea zilei, precizarea datei,
stabilirea stării meteov, prezența.

Captarea atenției o voi realiza cu Elevii descriu imaginea Brainstorming ilustrație Frontal Aprecieri
ajutorul unei imagini. Solicit elevilor dată și oferă posibile verbale
2. Captarea atenţiei O1 să descrie imaginea prezentată si să-i titluri potrivite
T= 5 min găsească un titlu sugestiv. (Anexa 1) mesajului sugerat,
acesta făcând referire la
îngrijirea Terrei.

Adresez întrebări cu privire la Elevii răspund în Conversația Frontal Analiza


planeta Pământ ? propoziție la întrebări. euristică răspunsuri-
3. Reactualizarea O2 -Care este singura planetă din -Singura planetă pe lor elevilor
cunoștințelor Sistemul nostru Solar, pe care este care există viață este
însușite anterior viață ? Terra.
T = 3 min -A câta planetă de la Soare este -Terra este a treia
aceasta ? planetă de la Soare.
-De ce există viață pe Terra ? -Pe Terra există viață
deoarece,se găsește
apă, aer respirabil și
sol, locul în care
oamenii pot cultiva
legume și astfel au parte
de hrană.
5
Anunț titlul lecției și obiectivele în Elevii sunt atenți. Expunerea Frontal observarea
Anunţarea temei termeni accesibili. comporta-
şi a obiectivelor -Ei bine, ca să putem trăi sănătos mentelor
4. trebuie să avem grijă de aceste trei elevilor
T = 2 min elemente esențiale pe care ni le oferă
planeta Pământ, astfel noi azi vom
învăța cum să „Protejăm Terra !”,

Dirijarea Învățarea prin deșeuri , Frontal Analiza


învăţării Această etapă va debuta cu descoperire cutii de răspunsuri-
5. O3 lor elevilor
realizarea unui experiment.
T = 15 min Conversaţia plastic
-După cum bine puteți observa, în
euristică transparente Aprecieri
prima cutie transparentă se găsește
verbale
apă iar la baza ei se află puțin nisip Experimentul pământ, apă.
amestecat cu pământ, așa cum se
găsesc în natură lacurile, râurile, Observația
mările, oceanele.
În a doua cutie găsim pământ dar
și o plantă plantată .
-Cum vi se par mediile din cele -Mediile sunt curate,
două cutii ? îngrijite.
-Să vedem ce se întâmplă dacă
aruncăm în aceste două cutii de
plastic, câteva deșeuri
(resturi pe care nu le mai folosim).
-Ce observați, ce s-a întâmplat cu -Apa s-a murdărit.
apa ?
- Ce consecință are asupra -Acestea vor muri.
viețuitoarelor care trăiesc în apă,
dacă noi am arunca deșeuri în -Ne-am îmbolnăvi .
lacuri, râuri etc. ?

6
O3 -Dar noi, oamenii ce am păți dacă Învățarea prin Deșeuri, Frontal Analiza
am bea această apă murdară ? descoperire cutii de răspunsuri-
-Ce credeți că se întâmplă cu planta -Aceasta se ofilește și lor elevilor
Conversaţia plastic
daca în sol s-au infiltrat tot felul de moare.
euristică transparente Aprecieri
substanțe toxice ?
verbale
-Ce ne oferă plantele ? -Hrană și oxigen. Observația , plantă,
-Și dacă ele nu vor mai exista, -Nu vom mai avea aer pământ.
atunci noi ce nu vom mai avea ? respirabil.
Concluzia
-Acest fenomen prin care distrugem
mediul înconjurător se numește Expunerea
poluare.
-În cele ce urmează vom viziona un -Vizionează materialul
Prezentare
scurt material cu imagini de pe ppt.
planetă, unde aerul, apa și solul ppt.
sunt poluate și cum putem noi să Exercițiul
intervenim .
-In urma celor văzute, haideți să -Găsesc imaginile
rezolvăm un mic exercițiu, să găsim potrivite.(anexa 2)
acele imagini în care sunt ilustrate Ilustrații
O4
acțiunii de protejare a mediului iar -Noi putem să plantăm Postituri
mai apoi le vom marca cu ajutorul copaci, să îngrijim
Conversația
acestor postituri. plantele, să nu
euristică
-Așadar ce putem face pentru a aruncăm gunoiul pe
proteja planeta ? jos, ba din contră să-l
strângem.
-Foarte bine, dar ce putem face cu -Putem să îl reciclăm !
gunoiul după ce-l strângem ?
-Așa este, dar pentru a-l putea Cutii
recicla, trebuie mai întâi a-l sorta.. Demonstrația transparente
Am să le arăt un exemplu practic deșeuri
de sortare a deșeurilor.
7
Așa cum am sortat eu deșeurile Exercițiul Planșe Pe grupe Aprecierea
strânse și voi va trebui să curățați raspunsuri-
6. Obținerea planeta și să sortați deșeurile -Ascultă cu atenție Jetoane cu lor
performanței ilustrate pe jetoane. explicațiile. deșeuri
O5
T = 10 min Veți lucra pe echipe, astfel avem tpatafix
echipa nr.1, 2 și 3. Fiecare echipă va
primi o planșă pe care se găsește
planeta Pământ pe care sunt lipite cu
patafix jetoane cu deșeuri. Voi va
trebui să dezlipiți jetoanele și să le
puneți în pubela potrivită,.
Să vedem care echipă este cea mai -HÂRTIE, PLASTIC,
harnică. Dar mai întâi de toate, să METAL, STICLĂ
citim ce scrie pe fiecare pubelă.
După ce finalizează sarcina de lucru, -Rezolvă sarcina.
lucrările vor fi expuse pe tablă.
Activitate Activitatea recreativă presupune Rezolvă labirintul. Exercițiul Fișă labirint Individual Observarea
7. recreativă rezolvarea unui labirint ( Anexa 3) comporta-
O6 mentelor
T= 7 min elevilor

Retenția și -Care este titlul lecției de azi ? -Protejarea Terrei Conversaţia Frontal Observarea
transferul -Cum putem noi să protejăm planeta euristică comporta-
8. -Să reciclăm, să
noastră ? mentelor
T = 2 min ocrotim plantele etc. elevilor

Activitatea se finalizează cu Conversaţia Bulinuțe Frontal Aprecierea


Încheierea aprecierea modulului de desfăşurare Primesc recompense euristică modului de
9. activităţii a lecţiei. elevii activi. lucru.
Elevii care au răspuns foarte bine vor
T = 1 min
fi recompensati cu o bulinuță în
borcănaș.

8
Anexa 1

9
Anexa 2

10
Anexa 3

11

S-ar putea să vă placă și