Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
GRADINITA P.P.Nr. 1
PROIECT DIDACTIC
ACTIVITATE INTEGRATĂ
ACTIVITATI DE INVATARE
ADP:
-Întâlnirea de dimineaţă
-Rutine: - Servirea micului dejun;
- Servirea fructului;
- Tranziţii: 1. ,,Iute,iute s-alergăm,
Iepuraşul s-ajutăm! „
3. Joc muzical:,,Iepuraşul Tup”
4. Cantec ,,In casa cu jucarii’’
5. Cantec ,, A venit un iepuras’’
Joc de masă:
,,Ouă sparte”, ,, Cosul cu oua’’, ,,Iepurasul de Paste’’
-puzzle
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
D.S.
- ,, Al catelea ou a gasit iepurasul? – joc didactic;
D.E.C.
- ”Felicitari de Pasti” - tehnici de pictură.
OBIECTIV DE REFERINTA:
Intelegerea semnificatiei sarbatorilor Pastelui si modul de a primi musafiri;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- să mânuiască şi să utilizeze corect materialele puse la dispoziţie ;
- sa aranjeze masa de Pasti;
- să colaboreze pentru a realiza tema dată ;
STRATEGII DIDACTICE
- Metode si procedee didactice: explicatia, conversatia, exercitiul;
- Mijloace didactice: suporturi de oua, vaza, fata de masa, farfurii, cani;
- Forme de organizare – in grup, individual;
CENTRUL DE INTERES – ARTA
OBIECTIV DE REFERINTA:
Intelegerea semnificatiei sarbatorilor Pastelui si importanta mesei in familie sau cu prietenii;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- să decoreze oul de Paste;
- sa modeleze forme de prajituri;
- să foloseasca corect materialele puse la dispozitie;
- se realizeze lucrari estetice;
STRATEGII DIDACTICE
- Metode si procedee didactice: explicatia, conversatia, exercitiul;
- Mijloace didactice: Contur de ou pe carton, flori decupate, aracet, plastilina forme, planseta;
- Forme de organizare – in grup, individual;
OBIECTIV DE REFERINTA:
- Dezvoltarea dexteritatii si a perspicacitatii in imbinarea elementelor componente ale unei imagini;;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa imbine puzzle-ul corespunzator;
- sa identifice materialele de lucru;
- sa manifeste interes in realizarea lucrarilor;
STRATEGII DIDACTICE
- Metode si procedee didactice: explicatia, conversatia, exercitiul;
- Mijloace didactice: Puzzle pe tema Pascale;
- Forme de organizare – in grup, individual;
ADE:
DS: ( Matematica): -
TEMA - ,, Al catelea ou a gasit iepurasul’’ – joc didactic
OBIECTIV DE REFERINTA
Recunoasterea si precizarea locului fiecarui numar in sirul numeric, utilizarea corecta a numeralului cardinal si ordinal 1- 5;
OBIECTIVE OPERATIONALE
- sa constituie multimi dupa anumite criterii (forma, marime, culoare)
- sa formeze sirul numeric in limitele 1 -5, utilizand numeralul ordinal corespunzator;
- sa stabileasca vecinii numerelor naturale in sirul numeric 1- 5;
- sa identifice lipsa unui obiect, (imagine) dintr-un sir format, sa-l denumeasca utilizand numeralul ordinal corespunzator , prin
respectarea acordului verbal intre numeral si substantivul care-l insoteste;
- sa denumeasca corect pozitii spatiale (pe, sub, dupa, in spatele, in fata, in)
- sa foloseasca limbajul matematic corespunzator;
- sa aseze in corespondenta obiectele – unu la unu;
STRATEGII DIDACTICE
- Metode si procedee didactice: jocul didactic, explicatia, conversatia, exercitiul, problematizarea, algoritmul;
- Mijloace didactice: Macheta, cifre, animale, suprturi, oua colorate, casetofon, fise de lucru;
- Forme de organizare – in grup, individual;
OBIECTIVE OPERATIONALE
- să obţină efecte plastice prin tehnici specifice picturii;
- să compună în mod original şi personal spaţiul plastic;
- să utilezeze materiale şi tehnici diverse;
- să analizeze în spirit critic lucrarea personală şi a celorlalţi copii.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:
- explicaţia, exerciţiul, observarea, demonstatia, turul galeriei.
Resurse materiale: pensule, felicitari, beţişoare, acuarele, casetofon, casetă muzicală calculator;
Forma de organizare:
- frontal, individual, în grup.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa se deplaseze in directia data, respectand comanda educatoarei;
- să respecte regulile de joc;
- să participe activ la joc;
- să manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă, de competiţie şi fair-play.
STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee:
- jocul de miscare, conversaţia, explicaţia, exerciţiul;
Resurse materiale – Oua mari de carton, iepure, vulpe;
Forma de organizare:
- frontal, individual, pe grupe.
Material bibliografic:
- Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-6/7 ani),M.E.C.-2009;
- Revista învăţământului preşcolar 3-4 / 2010
www.didactic.ro
www.educatoarea.ro
SCENARIUL ACTIVITATII
Întâlnirea de dimineaţă
Se intra in sala de clasa, copiii se aşează în cerc pe pernuta.
Salutul:
- Bună dimineaţa Anastasia, ma bucur sa te vad astazi!
- Bună dimineaţă, doamna Viorica!
Este salutat un copil, iar ceilalţi se salută între ei.
Prezenţa:
Se strigă ,,catalogul”;
Se completeaza Calendarul naturii.
Se stabileste anotimpul, luna, ziua, anul, sarbatoritul zilei (daca este cazul) .
Activitatea de grup:
Se initiaza o discuţie despre frumuseţea si magia sarbatorilor. Se vor prezenta copiilor imagini în care sunt reprezentate diverse
aspecte de iarna si primăvara. Ei vor trebui sa aleaga imaginile cu sarbatoarea Craciunului si a Pastelui.
Se poarta o scurta convorbire despre semnificatia religioasa si laica a acestor sarbatori in punandu-se accentul pe sarbatoarea Pastelui
si pregatirile care se fac in familie cu acest prilej. Se repeta forma de salut specifica de Paste.
Noutatea zilei :
Apare „Iepurasul de Pasti”, cu un cos gol, si care este supărat pentru că a pierdut ouăle încondeiate pe care trebuia să le ducă
musafirilor la masa de Paşti. Şi în timp ce căuta ouăle pierdute le-a spart şi pe cele pe care le mai avea. Acesta roagă copiii să îl ajute
să caute ouale, sa pregateasca masa pentru musafiri – astazi asteapta la masa de Paste niste prieteni.
Tema zilei :,,Iepuraşul asteapta musafiri de Paste”
Tranziţie: . ,, Iute,iute s-alergăm,
Iepuraşul s-ajutăm!”
Copiii se îndreaptă spre centrele de interes şi încep să lucreze după ce li se explica sarcinile de lucru:
Imaginatie - Joc de rol ,,Micile gospodine’’
- să colaboreze pentru a realiza tema dată .
- sa aseze masa festiva – 5 scaune, fata de masa, vaza cu o crenguta, 5 suporturi pentru oua, 5 farfurii, 5 servetele, 2 lumanari;
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimente Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare
didactice didactice
1. Moment Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii:
organizatoric -se va aerisi sala de grupă;
-mijloacele de învăţământ vor fi distribuite în fiecare sector.
Întâlnirea de dimineaţă:
Salutul:”Buna dimineaţa, iepuraş....”
Calendarul Naturii: Cum este vremea astăzi?
2. Captarea şi Discuţie cu preşcolarii despre magia sarbatorilor de Craciun si de Paşte. Povestirea; Răspund la
orientarea Conversaţia; întrebări ;
atenţiei Aprecieri
copiilor verbale ;
3. Anunţarea Se prezintă preşcolarilor tema zilei,obiectivele şi modul de desfăşurare a activităţii. Explicaţia;
temei şi a Conversaţia;
obiectivelor
4.Prezentarea Se realizează prin sosirea la grădiniţă a „Iepurasului de Pasti” care este supărat Conversatia
conţinutului şi pentru că are nevoie de ajutor sa aseze masa de Paste si ca a pierdut ouăle
dirijarea încondeiate pe care trebuia să le serveasca musafirilor si sa ciocneasca de Pasti. Şi Executa jocul
învăţării în timp ce caută ouăle pierdute le-a spart şi pe cele pe care le mai avea. Acesta
roagă copiii să îl ajute să caute ouăle în sală, în timp ce el le va căuta prin grădiniţă.
Tranziţie:
,,Iute,iute s-alergăm,
Iepuraşul s-ajutăm! “
Copiii se îndreaptă spre centrele de interes şi încep să lucreze după ce educatoarea
le mai explică încă o data sarcina de lucru:
Imaginatie - Joc de rol ,,Micile gospodine’’
- să mânuiască şi să utilizeze corect materialele puse la dispoziţie ;
- să colaboreze pentru a realiza tema dată .
- sa aseze masa festiva;
Arta :,, Confectionam felicitari pentru musafiri’’- Aplicatie
- să decoreze oul rosu;
- sa aplice pe suprafata oului flori.;
- să foloseasca corect materialele puse la dispozitie;
Joc de masă: ,,Ouă spart Iepurasul de Paste’’, ,,Cosul cu oua’’-puzzle
Sarcina de lucru: să îmbine puzzle-ul corespunzător.
La terminarea lucrului,copiii vor alege cele mai frumoase 5 lucrari si le vor aseza
sub fiecare suport pentru oua, celelalte pe panou, pregătind astfel expoziţia pentru
părinţi.Vor fi solicitaţi să observe lucrările şi şi să-şi spună părerea despre felul în
care au lucrat.
Material didactic
Demonstartiv
Masa festiva, macheta reprezentand o gradina cu elemente de primavara, oua
colorate, cifre, jucarii.
Strategie stimulativ –evaluativa
- aprecieri, recompense.
Resurse temporale
25.min
Introducerea in joc
Se pregatesc materialele necesare.
Captarea atentiei
Se prezinta masa festiva aranjata de dimineata, si dorinta iepurasului de a-l ajuta
sa-si primesca musafirii cum se cuvine.
Prezentarea titlului si a regulilor jocului
- se descopera macheta
- de cere denumirea elementelor din macheta, caracterizarea lor prin atribute de
culoare, forma, marime.
- Se anunta titlul jocului ,, Al catelea ou a gasit iepurasul’’, se precizeaza
regulile si sarcinile de invatare.
Demonstarea jocului
Reactualizarea cunostintelor anterioare
Se cere numararea elementelor din gradina, a celor de pe masa,
recunoasterea si denumirea cifrelor lipite pe suporturile pentru oua.
Executarea jocului
Intensificarea retentiei si asigurarea transferului
Copiii sunt rugati sa priveasca cu atentie si sa observe unde ar putea fi ascunse
ouale
sa le gaseasca pe rand, sa denumeasca locul si al catelea este, apoi sa le aseze pe
masa in fiecare suport. Copiii caută ouăle prin gradina şi le aşează pe suporturile de
pa masa in dreptul fiecarui scaun.
Intrebare ,,Al catelea ou l-ai gasit?” Pe primul
Unde l-ai gasit?’’
,,Sub un ghiocel
’’In al catelea suport il asezi”
,,In primul”
Complicarea jocului
Realizarea feed-back-ului si obtinerea performantei.
Copiii inchid ochii, se aud batai in usa.
Sosesc musafirii care se aseaza pe scaune, in ordinea sosirii. Ultimul musafir (un
iepure) , intarzie, iar cand apare vine cu un cos cu oua pe care doreste sa le agate
pe crengile din vaza de pe masa, Iar restul sa le imparta la copii. Copiii aseaza
ouale , respectand cerinta educatoarei( oul rosu pe prima creanga ..)
Realizarea feed-back-ului si obtinerea performantei.
Prezentarea fisei de lucru si solicitarea rezolvarii ei;
Sa formeze perechi intre grupele de oua si cele de copii, care au acelasi numar,
astfel incat fiecare copil sa primeasca un ou rosu’’
,,Sa uneasca fiecare cifra cu medalionul corespunzator numarului indicat de ea’’;
Incheierea jocului
Cu toţii îl intreaba pe iepuras daca este multumit de aranjarea mesei si de
servirea musafirilor. Iepuraşul le mulţumeşte pentru ouăle găsite, pentru primirea
musafirilor dar totuşi se arată a fi în continuare trist. Un copil îl întreabă ce s-a
întâmplat, iar acesta va răspunde că ouăle găsite nu sunt suficiente, el mai are de
rezolvat o problema. Trebuie sa picteze felicitari de Paste pentru expozitia cu
vanzare organizata cu parintii pentru a strange bani sa plateasca masa copiilor din
Asociatia ,,Iubire si Speranta’’Copiii se oferă să-l ajute şi să picteze felicitarile.
Tranziţie: ,,Iepuraşul Tup”
5.Obţinerea Copiii se vor aşeza la măsuţe.Pe mese vor găsi acuarele şi felicitari de Paste. Se
performanţei prezintă materialele de pe masă ,explică sarcina de lucru:,,astăzi vom picta
felicitari;
,,Decoram oul cu rosu, folosind radiera creioanelor de contur, pictam vaza cu oua
colorate cu partea de lemn a pensonului si cu varful subtire al acestuia, coloram Conversatia,
cosul cu oua, cu pensonul’’. Se prezintă apoi lucrarile model şi demonstrează Demonstratia;
tehnicile de lucru.
Înainte de începerea lucrului se vor face câteva exerciţii pentru încălzirea Exerciţiul;
muşchilor mici ai mâinii(batem din palme,morişca înainte,înapoi,zburăm că
păsărelele).
Se ureaza ,,spor la lucru !” şi în timp ce lucrează vor asculta la casetofon şi o
Execută
melodie pentru a-i inspira mai bine.
lucrările;
În timpul muncii independente copiii vor fi indrumati individual în şoaptă, vor fi
ajutati să se hotărască în alegerea modelului preferat dacă este cazul.Pe măsură ce
vor termina, fiecare copil îşi va aseza lucrarea pe masa ca sa se usuce. După
terminarea lucrului vor merge la baie pentru a se spăla pe mâini.
6.Evaluarea La revenirea în sala de grupă,copiii îşi vor exprima părerea cu privire la la Conversaţia; Analizează
lucrările pe care le-au executat. lucrările;
Turul
galeriei;
Aprecieri
verbale;
7. Incheirea În încheiere, iepuraşul se declară mulţumit de activitatea copiilor, le oferă ouă de Conversatia Aprecieri
activităţii ciocolată . Solicită ca în zilele de Paşti să-i ajute pe cei aflati in nevoie, care nu au, verbale
să-i respecte, să le asigure prietenia şi dragostea lor. individuale şi
colective;
Recompense;
PROIECT DIDACTIC
ACTIVITATE INTEGRATA
PROF. INV. PRESC.– VIORICA ADIACONITEI