Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE:Nedelcu Ruxandra-Maria
GRUPA : Mare-mijlocie „Furnicutele”
TEMA ANUALA: CUM ESTE, A FOST SI VA FI AICI PE PAMANT?
SUBTEMA: Mijloace de transport maritime si aeriene
MIJLOC DE REALIZARE : Activitate
TIPUL ACTIVITĂŢII : Consolidare
CATEGORII DE ACTIVITATI : DLC – „Cu ce calatorim?” – joc didactic

SCOPUL ACTIVITĂŢI : - Verificarea cunostintelor despre mijloacele de transport;


- Formarea deprinderii de a se exprima corect in propozitii si fraze
OBIECTIVE OPERAŢIONALE : - Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile
de joc atât în calitate de vorbitor cât şi în calitate de auditor;
- Să înţeleagă şi să transmită mesaje simple, şi să reacţioneze la acestea;
- Să distingă sunetele ce compun cuvintele şi să le pronunţe corect;
- Să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei activităţii personale;
- Să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;
SARCINA DIDACTICA:
- Descrierea unui mijloc de transport si plasarea acestuia la locul potrivit (apa,aer, uscat)
- Recunoasterea mijloacelor de transport dupa ghicitori.

REGULILE JOCULUI: Plicul care cotine imaginea mijlocului de transport porneste din mana
in mana ‚la semnalul verde.El se opreste numai la semnalul rosu.
Copilul la care s-a oprit plicul,prezinta imaginea si o descrie dupa criteriile stabilite.
Complicarea jocului:
Copilul la care s-a oprit plicul il dscrie fara sa mai arate imaginea celorlalti copii si formuleaza
propozitii sau ghicitori despre mijlocul de transport ilustat. Copilul care va ghici mai repede, va
aseza jetonul pe tabloul ce reprezinta: apa, uscat,aer.
Elemente de joc: miscarea plicului,semnalizarea,expunerea ghicitorii, ghicirea,plasarea
ilustratiei, aplauze.
METODE ŞI PROCEDEE : Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucru pe echipe,
problematizarea.

MATERIAL DIDACTIC : Planşe cu imagini ale diferitelor mijloace de transport, jetoane cu


obiecte specifice mijloacelor de transport, panou cu recompense pentru răspunsurile corecte.

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
1. Moment organizatoric Asigurarea condiţiilor pentru activitate : observare
aerisirea sălii, pregătirea materialului curentă
didactic, aranjarea mobilierului
2. Captarea atenţiei Se realizează prin citirea unei scrisori adusă observarea
de poştaş: comporta-
„Dragi copii, eu ma numesc Daniel,marele mentului
mecanic de masini si nu numai si va trimit audiţia copiilor
acesta scrisoare pentru a va da o veste
buna.M-am hotarat sa plec intr-o
calatorie prin tara pe la toate gradinitele,
pentru a-mi gasi niste ajutoare.Nu mai
pot face fata de unul sigur,s-au inmultit
masinile in garajul meu.
Eu v-am trimis si un colet in care am pus
cateva lucruri care v-ar putea
ajuta..........”

3. Reactualizarea -Care este tema saptamanii? Conversaţia Răspunsurile


cunoştinţelor Se va purta o discutie referitoare la copiilor
mijloacele de transport de cate feluri sunt, Problematizarea
utilitatea lor si importanta lor.

4. Anunţarea temei şi a In prima parte a activitatii copii se vor observare


obiectivelor indrepta in centrele de interes si anume: Expunerea; curentă
ARTA:unde vor avea de facut cu ajutorul
plastelinei vaporul sau avionul.
CONSTRUCŢII :vor fi pregătite materialele
pentru a realiza tema „Mijlocul de transport
preferat...” (figuri geometrice).
JOC DE MASA: Puzzle:”Avionul”
„Masina”, „Vaporul”.Copii vor imbina
piesele de puzzle pentru a reda imagini cu
mijloace de transport.
Se anunţă copii că vor desfăşura o activitate
„Mici calatori” în care vor vorbi despre
mijloace de transport, vor executa un joc
didactic „Cu ce calatorim”, joc în care ei îşi
vor etala cunoştinţele despre mijloace de
transport ,vor face propoziţii, vor număra
cuvintele dintr-o propoziţie, vor despărţii în
silabe, vor ghicii ghicitori .Vor decupa
trenul, vor desena mijloace de transport pe
care le vor lipi in prealabil in trenul decupat
si lipit si el pe un tablou pictat de
educatoare.
5. Dirijarea jocului Se desfăşoară jocul didactic la educarea Copiii ascultă
limbajului „Cu ce calatorim”. cu atenţie
Copiii se împart în două grupe : grupa Explicaţia modul de
trenuletelor şi grupa masinutelor. desf. a jocului

Educatoarea prezintă copiilor regulile şi Demonstraţia


sarcinile copiilor.
Jocul este o întrecere între cele două grupe;
fiecare răspuns corect va fi răsplătit cu
aplauze şi o recompensă pe panou. Câştigă
grupa cu cele mai multe recompense.

-plicul ce contine imaginea mijloacelor de Problematizarea Copiii rezolvă


transport porneste din mana in mana,la sarcinile iar
semnalul verde ;el se opreste la semnalul ceilalţi
rosu;copilul la care se afla plicul,il deschide apreciază
arata copiilor imaginea si o descrie dupa corectitudinea
criteriile stabilite(cum se numeste, partile rezolvării
componente,cine-l conduce. acestora
Alt copil va completa sau corecta daca este
nevoie.

Exerciţiul

6. Desfăşurarea jocului -plicul ce contine imaginea mijloacelor de Exerciţiul


transport porneste din mana in mana,la
semnalul verde ;el se opreste la semnalul
rosu;copilul la care se afla plicul,il deschide
arta copiilor imagineasi o descrie dupa
criteriile stabilite(cum se numeste, partile
componente,cine-l conduce,cate silabe are
sunetul initial).
Alt copil va completa sau corecta daca este
nevoie.
Câştigă grupa care are cele mai multe
recompense.

7. Complicarea jocului Copilul la care s-a oprit plicul, il deschide


fara sa mai arate imaginea celorlalti copii si Problematizarea Copii
formuleza propozitii sau ghicitori despre verbalizează
mijlocul de transport ilustat. Copilul care va şi motivează
ghici mai repede, va aseza jetonul pe tobloul răspunsurile
ce reprezinta:pe apa,pe uscat, in aer.
Jocul va continua pana se termina jetoanele
din plic.
Vom repeta titlul jocului.
Câştigă grupa cu cele mai multe
recompense.

Demonstraţia Copiii
apreciază
corectitudinea
rezolvării
sarcinilor
8. Asigurarea retenţiei şi Conversaţia Copiii rezolvă
a transferului sarcinile
primite

Exercitiul

Demonstraţia

Copii realizează sarcinile primite. Educatoarea


Educatoarea supraveghează modul de lucru Munca observă
al copiilor, făcând sugestii referitoare la individuala; modul de
realizarea temei şi ajutând unde este nevoie. munca in echipa lucru al
copiilor

9. Evaluarea
performanţei

10. Încheierea activităţii Educatoarea face aprecieri generale şi Se stabilesc


individuale. câştigătorii
Educatoarea recompensează copiii pentru Conversaţia
dărnicia cu care au realizat lucrările.
Copii se vor angaja într-un joc de miscare
numit „Zburam ca avioanele” si „Plutim ca
vapoarele”.

S-ar putea să vă placă și