Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea: Şc. cu cls. I-VIII “Leonida Marineanu”, Tia- Mare
Clasa: a IV- a
Învăţătoare: Sprîncenatu Florica Felicia
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Genul substantivului
Tipul lecţie: comunicare/ însuşire de noi cunoştinţe
Nivelul experienţial al elevilor: au mai desfăşurat astfel de lecţii
Obiective cadru:
 dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral
 dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
 dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris (citirea/
lectura)
 dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă
Obiective de referinţă:
 să integreze adecvat, în exprimarea orală proprie, elementele de
construcţie a comunicării studiate
 să recunoască în textele studiate elwmente de construcţie a
comunicării învăţate
 să utilizeze corect, în textile redactate, elementele de construcţie
a comunicării studiate
Obiective operaţionale:
 cognitive O1- să definească substantivul
O2- să recunoască felurile substantivului dintr-un
text dat
O3- să treacă substantivele de la singular la plural şi
invers
O4- să recunoască genul unor substantive
 afective O5- să manifeste interes pentru lecţie
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul
Mijloace şi materiale: manualul, planşă
Strategii didactice: inductiv- semialgoritmice
Forma de organizare: frontal- individuală
Durata: 45 minute
Bibliografie:
 Manualul pentru clasa a IV- a
 Programa şcolară pentru clasa a IV- a, 2004-2005
Desfăşurarea activităţii

Nr. Evenimente Ob. Activitatea Activitatea Strategii didactice


crt. instrucţionale op. propunătorului elevilor Metode şi Mijloace şi
procedee materiale
1. Moment organizatoric Asigur condiţii ergonomi-ce
pentru buna desfăşurare a
lecţiei de limba şi litera-tura
română.
2. Rectualizarea cunoştinţe- Verific tema cantitativ şi calita- tiv.
lor Le pun copiilor mai multe între-
bări despre substantiv.  conversaţia
- Ce este substantivul?
- Substantivul este par- tea
tea de vorbire care denu-
meşte fiinţe, lucruri,
- După ce cunoaştem că un fenomene ale naturii.
cuvânt este substantiv? … substantivul se nu-
mără, îi atribuim o
- De câte feluri poate fi substan- însuşire.
tivul? … propriu sau comun
- Daţi- mi exemple de substan-
tive comune. … masă, casă, pahar,
- Daţi- mi exemple de substan- televizar
tive proprii. … Mihai, Bucureşti
- La ce număr este substantivul
“cărţi”? … numărul plural
- Treceţi substantivul “perdele”
la singular, şi substantivul … perdele- perdea
“băiat” la plural. … băiat- băieţi
Substantivul pe lângă fel şi
număr mai are şi gen.
Astăzi vom trece mai departe şi
3. Anunţarea temei şi a vom descoperi care sunt genurile Elevii sunt atenţi la * conversaţia
obiectivelor substantivului. propunător
-Număraţi următoarele substan-
4. Dirijarea învăţării tive: ţară, deal, strop, caiet. o ţară- două ţări
un deal- două dealuri * manualul
un strop- doi stropi
-Substantivele care se numără la un caiet- două caiete
singular cu un şi la plural cu
doi, este la genul masculin.
-Substantivele care se numără la
singular cu o şi la plural cu două
este la genul feminin. * explicaţia
-Substantivele care se numără la Elevii îşi notează titlul
singular cu un şi la plural cu lecţie în caiete
două, este la genul neutru.
Pentru a înţelege mai bine noţi-
unea de gen, rezolvăm exerciţii
la tablă.
1. Numeşte genul următorelor
substantive: deal, nori, stropi, deal- neutru
culegători, văzduh, fulg. nori- masculin
stropi- masculin * exerciţiul
culegători- masculin
văzduh- neutru
2. Subliniaţi substantivele şi fulg- masculin
precizaţi numărul şi genul:
“Bate toamna nucile, Elevii rezolvă exerciţiul
Aureşte frunzele,
Rumeneşte merele… * manualul
Ce eşti trist măi greiere?”
Grigore Vieru
3.Treceţi următoarele substanti-
ve la plural: corn, şale, masă, corn- coarne, cornuri
casă. şale- şale
masă- mese
Pe tablă este aşzată o planşă, casă- case * conversaţia
5. Realizarea feed-back-ului copiii au sarcina de a sublinia Elevii rezolvă sarcina * planşă
numai substantivele comune,
genul feminin.
Le dau copiilor tema
6. Încheierea lecţiei Se fac aprecieri generale şi indi- Elevii îşi notează tema.
viduale asupra modului în care Sunt atenţi la aprecieri
a decurs ora de limba română.

S-ar putea să vă placă și