Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scoala Gimnazială Nr. 27 Timişoara

PROPUNĂTOR: Maria

DATA: 24.10.2016

CLASA: a VIII-a A

ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate

OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Cultură civică

TEMA LECŢIEI: Libertate personală și lege

TIPUL LECŢIEI: de dobândire de noi cunoştinţe

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfîrşitul orei, elevii vor fi capabili:


O1: Se intuieste, de către elevi, termenii: libertate politică, libertate
economică.
O2: Să exemplifice cu 3 argumente de ce nu este posibil ca
cineva(persoana sal grup) să solicite doar drepturi, doar îndatoriri sal doar responsabilități.

O3: Să precizeze din própria experiență de situații în care: libertatea de


acțiune nu a fost însoțită de exprimare; libertatea de exprimare nu este însoțită de libertatea de
acțiune; libertatea de acțiune și cea de exprimare se manifestă simultan; libertatea de exprimare
și cea de acțiune sunt interzise.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode didactice: conversaţia, expunerea, explicaţia.

Mijloace didactice: tablă, manual, caiet.

Forme de organizare: pe grupe, colectiv, individual

EVALUARE: evaluare formativă


BIBLIOGRAFIE: Simona, Adam.(2010). Caiet de practică pedagogică discipline socio-
umane, Timișoara: Universitatea de Vest din Timișoara, Departamentul pentru Pregătirea
Personalului Didactic; https://europa.eu/european-union/about-eu/countries/member-
countries_ro
Secvenţele lecţiei Obiecti- Conţinutul ştiinţific al lecţiei Strategia didactică Observaţii
vele Metode Mijloace Forme de *
operațio- organizare
nale C G I
1. Activitatea introductivă - elevii îşi pregătesc cărţile şi caietele Conver- x
2 minute pentru lecţia de Cultură Civica saţia
- se face prezenţa

2. Reactualizarea cunoştinţelor - Se verifică tema de casă con


5 minute Se pun cîteva întrebări legate de ver-saţia Cartea x
lecţia precedentă :
Ce reprezintă ordinea socială, dar
anomia?
Este excesul de autoritate dăunător în
ce fel?
Să dea exemple de reguli încălcate de
aceștia și ce repercursiuni au existat
în urma nerespectării regulii? con
ver-saţia
3. Catarea atenţiei exerciţi- x
15 minute Vom forma 6 grupe, fiecare grupă va ul
primi de discutat, ce înseamnă pentru
ei să fie liberi și dacă libertatea lor
implică restricții, iar apoi vom trece
împreună pe tablă răspunsurile
fiecărei grupe.
4. Anunțarea Se anunţă tema lecţiei şi se scrie titlul pe tablă: Expu- tabla
temei și a “Libertate personală și lege” nerea
obiectivelor Se anunţă verbal obiectivele care se doresc să fie atinse.
2 minute

5. Dirijarea expune-
învățării rea
17 minute O1. Se intuieste, de către elevi, termenii: libertate politică,
libertate economică. explica-ţia
Libertatea politică : desemnează participarea la viața
politică adica la dreptul de a fi corect informat in legatura
cu problemele vietii politicie si de a actiona prin libera
exprimare a opiniei.
Libertatea economică: este condiția esențială a dezvoltării. con
versația

O2.
Să exemplifice cu 3 argumente de ce nu este posibil ca
cineva(persoana sal grup) să solicite doar drepturi, doar expunerea X
îndatoriri sal doar responsabilități.
Aici elevii vor discuta pe grupe și vor menționat ce
reprezintă pentru fiecare în parte aceste situații, iar apoi
vor dezbăte împreună acest exercițiu. conver-
O3. saţia
Să precizeze din própria experiență de situații în care: x
libertatea de acțiune nu a fost însoțită de exprimare;
libertatea de exprimare nu este însoțită de libertatea de
acțiune; libertatea de acțiune și cea de exprimare se
manifestă simultan; libertatea de exprimare și cea de
acțiune sunt interzise.
6. Fixarea Pentru asigurarea feed-back-ului, elevii vor nota pe tablă,
cunoștințelor ce presupune încălcarea autorităților și a cetățenilor a x
5 minute legilor statului nostru.

7. Tema de
casă
2 minute Se anunţă tema de casă: încercați să vă imaginați ce s-ar
putea întâmpla în școala voastră dacă s-ar suspenda pentru
trei zile orice regulă.
8 Concluzii
și aprecieri
2 minute
Se vor face aprecieri pentru participarea activă a elevilor
la oră.

S-ar putea să vă placă și