Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTE

Data: : 12.11.2011
Clasa: a-VII-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Obiectul: Biologie
Profesor: Magureanu Simona
Unitatea de invatare: Organe de simt
Tema: Urechea, organ al auzului si echilibrului
Scopul: Insusirea de catre elevi a unor cunostinte despre componentele urchii si identificarea
melcului membranos sediul celulelor receptoare auditive si pentru echilibru.
Tipul lectiei: Dobandire de cunostinte
Competente specifice :
1.1. Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale
corpului uman
1.2.Stabilirea relaţiilor între funcţiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman şi
influenţa factorilor de mediu
4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specific biologiei în diferite situaţii de comunicare
5.1. Interpretarea relaţiilor dintre propriul comportament şi starea de sănătate

Competente derivate:
Sa identifice componentele urechii
Sa prezinte alcatuirea urechii externe, medii si interne
Sa localizeze receptorii pentru auz si pentru echilibru
Sa reprezinte schematic structura urechii
Activitati de invatare :
Observarea alcatuirii urechii pe mulaj si planse
Prezentarea componentelor urechii externe , medii si interne
Stabilirea localizarii celulelor receptoare auditive si a celor pentru echilibru
Resurse procedurale : 1. Observatia 4. Problematizarea
2.Conversatia euristica 5. Demonstratia
3. Explicatia
Resurse materiale : 1.Manual 3.Fise de lucru
2.Planse 4Mulaje
Forme de organizare: Frontal
Evaluare : Observarea sistematica a elevilor
Evaluare scrisa cu fise de lucru
Bibliografie
Florica Tibea-Atlas de Biologie-EDP.2005
Gheorghe Dragusoiu, Ion Chita, Elena Onea, -Algoritm practic de biologie si agroecologie
Ed.Printeura Ploiesti 2005
Mihaela Marcu-Lapadat, Biologie clasa a-VIIa 2005
Adriana Barna, Irina Pop, Agaftea Moldovan –predarea biologiei in invatamantul gimnazial
EDP-Bucuresti1998.

DESFASURAREA LECTIEI

Evenimentul didactic Activitatea de învăţare Metode şi


procedee
Activitatea profesorului Activitatea elevului evaluare

1. Organizarea Noteza absentii Pregăteşte materialul


colectivului de elevi necesar pentru lecţie
Pregăteste climatul socio –
afectiv necesar actului învăţarii

2. Reactualizarea Lucreza frontal, adresez Ascultă,gândesc, răspund: Conversaţia


cunoştinţelor întrebări din lectia Organul de fronta
anterioare simt - ochiul, urmăresc
elaborarea răspunsurilor, dacă
realiazează conexiuni între
noţiunile discutate .
Adereseza intrebari de tipul:
1.Din ce este alcatuit globule 1Globul ocular este format
ocular? din 3 tunici suprapuse
externa, medie si interna.
2 Cine este sediul receptorilor 2.Sediul receptorilor
vizuali si care sunt acestia? vizuali este retina, iar
acestia sunt celulele cu
con si bastonas.
3. Ce este acomodarea? etc. 3.Acomodarea este
procesul automat pentru
vederea clara a obiectelor
de aproape si la
departare.etc.

3. Captarea atentiei Profesorul produce in sala de Raspund ca au perceput


clasa un zgomot si intreaba zgomotul cu ajutorul
elevii cum au putut sa perceapa urechii.
acest zgomot.
Anunţa titlul lecţiei, îl scrie pe
Explicaţia
tablă: Urechea organ al auzului
si al echilibrului

4.Anuntarea temei si Comunica clar competentele


Ascultă, scriu
obiectivelor derivate ale lecţiei.

5.Dirijarea invatarii Utilizez mulajul cu urechea Observa urechea externa , Conversaţia


pentru ca elevii sa poata medie si interna.
identifica cele 3 parti ale Observaţia
acesteia.
Demonstratia
Prezint componentele urechii
Problematizare
externe, medii si interne.
Elevii sunt atenti si
Explic localizarea celulelor noteaza in caiete.
pentru auz si echilibru.
Descriu cale ape care o
urmeaza impulsul nervos pana
la creierunde se formeaza
senzatia auditiva si de
echilibru.

6.Obţinerea Cer elevilor sa repete calea Repeta Activitate


performanţei parcursa de impulsul nervos frontală
pana la aria auditiva si de
echilibru.
7. Asigurarea feed– Adresez intrebări Raspund si comunica cu Activitate
back-ului clasei,raspunsurile sunt profesorul
aprobate sau nu, si daca este individuala
necesar se explica; urmăresc
activitatea elevilor

8.Evaluare Imart fisele de lucru Lucreaza Scrisa

9.Tema pentru acasa Exercitiile din manual Scriu Observatia


Fisa de lucru

1.Recunoasteti urmatoarele componente ale urechii:

a. b. c.

2.Raspundeti la urmatoarele intrebari:

I.Componenta urechii care capteaza undele sonore…………………………………………………………………………………

II.Care sunt osicioarele urechii medii?..........................................................................................................

III.Membrana care separa urechea externa de cea medie………………………………………………………………………..

IV. Cum se numeste osciorul care se sprijina pe ureche interna?................................................................

V.Lichid care se gaseste in melcul osos………………………………………………………………………………………………………

VI.Componenta a melcului membranos in care se gasesc receptorii auditivi……………………………………………..

VII. Unde sunt localizati receptorii pentru echilibru?...................................................................................

VIII.Ce lichid contine melcul membranos?...................................................................................................

S-ar putea să vă placă și