Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: Școala Gimnazială ,, Gheorghe Munteanu Murgoci ” Bisoca


Propunător: Neculai Ana-Maria
Data- 24 aprilie 2018
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa: a VIII-a
Unitatea de invatare: Genul dramatic
Subiectul lecţiei: Propozitia subordonata conditionala.
Tipul lecţiei: transmitere de noi cunoştinţe

COMPETENȚE SPECIFICE:

3.2.sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, in mijloacele de


imbogatire a vocabularului si a categoriilor semantice studiate
4.2. utilizarea in redactarea unui text propriu a cunostintelor de morfo-sintaxa,
folosind adecvat semnele ortografice si de punctuatie;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul orei elevii vor fi capabili:

O1– sa delimiteze fraze în propoziții, specificând felul lor


O2– să identifice elementele introductive ale propozitiei subordonate conditionale;
O3–să recunoasca elementul regent al propozitiei sub. conditionala;
O4–să recunoască propozitia circumstantiala conditionala intr-o fraza data;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, descoperirea, , ciorchinele organizat;

MIJLOACE: fişe de lucru;

Bibliografie: Limba şi literatura română pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas


educational, Gramatica practică a limbii române; Bucureşti, Editura Academiei,
București 2005.

Diana-Andreea Pop, Sintaxă. Teorie şi exerciţii, Edit. Universitară, Bucureşti,


2010
Constantin Parfene, Metodica studierii limbii și literaturii române în școală,
Edit. Polirom, Iași, 1999.
Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu,
ediţia a II-a, Edit. Dacia Educaţional, Cluj-Napoca, 2008

Gramatică, fişe de lucru pentru clasa a VIII-a, autori Eliza-Mara Trofin, Luminiţa
Ardelean, Editura

Paralela 45, Piteşti 2014,

Exerciţii practice de limba română competenţă şi performanţă în comunicare: clasa


a VIII-a, autori Mina Maria Rusu, Geanina Cotoi, Editura Paralela 45, Piteşti 2016
Etapele lecţiei Obiective Conţinut ştiinţific evaluare
Metode Activitatea profesorului Activitatea elevilor
1.Dezgheţul conversaţia Stabileşte condiţiile optime şi asigură climatul Se pregătesc pentru lecţie.
2 minute necesar pentru buna desfăşurare a lecţiei.

conversația Profesorul pune întebări referitoare la propoziția Răspund la întrebările puse.


2 exercițiul subordonată de cauză și verifică cantitativ și
Reactualizarea calitativ tema pentru acasă.
cunoștințelor
5 minute

Orală

Profesorul propune elevilor să găsească un alt


deznodământ al comediei ,,O scrisoare pierdută
conversatia ”de I L Caragiale dacă nu s-ar fi trimis de la Elevii găsesc un alt
3 Captarea descoperirea centru candidatura lui Agamemnon Dandanache. deznodământ pentru comedie. Orală
atenţiei brainstor-
5 minute mingul
4.Comunicarea Conversatia Comunică tema lecţiei şi prezintă obiectivele Ascultă cu atenţie.
temei şi a propuse. Noteaza titlul pe tabla. Isi noteaza titlul lectiei in
obiectivelor caiete si asculta cu atentie
2 minute obiectivele propuse pt aceasta
ora.
5.Dirijarea Problemati- Ascultă cu atenție. Notează Scrisă
învăţării zarea Profesorul noteaza pe tabla trei fraze continand frazele.
prop. circumstantiale condiționale, solicitand
20 minute elevilor sa le delimiteze .
Conversatia Dacă ar fi învăţat ar fi reuşit. Citesc enunţurile şi le notează
în caiete. Elevii lucrează orală
Şi piatra se acoperă de muşchi dacă şede mult
frontal, la tablă, răspund la
într-un loc”
cerinţele profesorului, arătând
De vei învăţa, apoi îţi va fi bine în viaţă. că propoziţia subordonată
Descoperi- depinde de o condiţie, de o
Cere elevilor să explice algoritmii sintaxei frazei ipoteză.
rea scrisă
şi să observe:

- numărul şi felul propoziţiilor;

- elementele relaţionale prin care se introduc scrisă


Explicatia propoziţiile subordonate;

- termenii regenţi;

- de ce depinde realizarea acţiunii din propoziţia


regentă.

Se solicită explicarea termenului condițional Notează definția în caiete.


modalitățile prin care putem exprima o condiție
Dirijează definirea propozitiei circumstantiale
conditionale.
Propoziţia circumstanţială condiţională
exprimă o condiţie sau o ipoteză de a cărei
îndeplinire depinde realizarea acţiunii din
regentă.

Profesorul noteaza pe tabla cinci fraze, elevii


fiind solicitati sa le delimiteze, sa identifice Elevii delimiteaza la tabla
elementele introductive si elementele regente pe frazele date, observand astfel
care le pot avea. ca prop. circ. conditionala
poate avea ca elemente
→ un verb : Dacă nu poţi singur /, te ajut. / P1 introductive:
1 2

– CȚ, P2 – PP -conjunctii subordonatoare


-In caz ca vei lua o nota mare la (daca, de, sa)
evaluare,/ ne vom bucura toti./ P1 –CȚ, P2- PP -locutiunea conjunctionala
→ o locuţiune verbală : Să fi citit poezia /, își
1
subordonatoare: in caz ca;
aducea aminte. / P1 – CȚ, P2 – PP
2
Si ca termen regent:
→ interjecție predicativă : De vrei, / hai cu noi. -un verb
1
2
/ P1 – CȚ, P2 - PP -o locutiune verbala
Să fi avut un prieten ca tine,¹/ apoi nu m-aş -o interjectie predicativa
teme./² P1- CȚ, P2 -PP
Elevii vor rezolva frazele,
Când ar fi după tine¹/, atunci n-am mai realiza descoperind că:
nimic/.² P1-CȚ, P2- PP
modurile verbale sunt:

- indicativ (cele introduse


Profesorul face schema lectiei pe tabla cu toate prin dacă, de);
cele descoperite si le aduce la cunostinta elevilor
ca prop. circ. conditionala se desparte prin virgula - conjunctiv (cele introduse
de regenta si ca aceasta de obicei, sta inaintea
regentei dar poate sta si dupa aceasta. prin să);

- condiţional-optativ
(introduse prin să ,când).

Topica:

- în general, propoziţiile
subordonate precedă
regentele lor;

- când se insistă asupra


regentei, condiţionala îi
urmează;

Punctuaţia: oricare ar fi

poziţia acestora faţă de


regentele lor, condiţionalele
se despart prin virgulă.

Elevii notează în caiete


concluziile la care s-a ajuns.

Elevii noteaza in caiete.

Elevii vor fi îndrumaţi să


Li se atrage atenţia elevilor să privească atent
observe că „apoi” şi „atunci”
enunţurile de la punctele 4 şi 5 şi să încerce să sunt adverbe corelative pentru
precizeze ce rol au adverbele „apoi” şi „atunci” condiţională şi îşi notează în
subliniate în text. caiete.Elevii vor observa că:

Cere elevilor să precizeze felul subordonatelor din - subordonata condiţională se


exemplele: poate construi şi prin
juxtapunere fără elemente
a) Ai carte, ai parte.
relaţionale care se pot
b) Munceşti, ai de toate. subînţelege.

c) În caz că vine, voi sosi şi eu.

6.Obţinerea Fișe de Dirijează împărțirea elevilor pe grupe. Elevii rezolva fisele de lucru. Scrisă
performanţei lucru Le ofera fise de lucru (anexa 1,2) Elevii participa activ la ora.
12 minute Fiecare grupa va arata modul Gândire
de rezolvare al fisei de lucru critică
la tabla.
Prin ciorchinele dirijat (anexa 3) se Participa la ora si raspund
Ciorchinele sistematizeaza cunostintele acumulate de elevi intrebarilor.Completeaza
dirijat referitoare la propoziții subordonate introduse ciorchinele.
prin conjuncția subordonatoare ,, dacă” astfel
profesorul putand obs. in ce masura obiectivele au
fost atinse.
7.Asigurarea explicaţia Se face pe parcursul lectiei, prin aprecieri verbale Îşi notează tema şi ascultă
transferului de tipul: BINE!, CORECT!, DA!, EXACT!. Prin explicaţiile date.
2 minute raspunsurile pe care le dau elevii. orală
Anunţă tema pentru acasă. Explică modul de
rezolvare.

8.Încheierea conversaţia Face aprecieri individuale şi colective, observaţii Ascultă cu atenţie autoeva-
activităţii şi recomandări. luarea
2 minute

Propoziţia circumstanţială condiţională

Dacă ar fi învăţat 1/ ar fi reuşit.2/ P1 – CȚ, P2 - PP

DEF : Propoziţia circumstanţială condiţională exprimă o condiţie sau o ipoteză de a cărei îndeplinire depinde
realizarea acţiunii din regentă.

TERMENI REGENȚI :
→ un verb : Dacă nu poţi singur 1/, te ajut. 2/ P1 – CȚ, P2 - PP
→ o locuţiune verbală : Să fi citit poezia 1/, își aducea aminte. 2/ P1 – CȚ, P2 – PP
→ interjecție predicativă : De vrei, 1/ hai cu noi. 2/ P1 – CȚ, P2 - PP

ELEMENTE DE RELAȚIE :
- conjuncții subordonatoare : dacă, de, să ;
Să fi știut adevărul, 1 / nu plecam de-acasă. 2/ P1 – CȚ, P2 – PP
Nu greșeai, 1/ dacă ascultai sfatul meu. 2/ P1 – PP, P2 – CȚ
De aș fi avut puțin noroc, 1 / aș fi câștigat concursul. 2/ P1 – CȚ, P2 – PP
- locuțiuni conjuncționale subordonatoare : în caz că ;
In caz că te răzgândești, 1/ m-aș bucura să mă însoțești. 2/

Topica şi punctuaţia :
→ poate sta înaintea regentei : Dacă a venit 1/, a primit o carte. 2/
→ poate sta după regentă : Voi veni la nuntă 1/ de voi fi invitat. 2/
OBS : Condiţionala se desprate prin virgulă de regentă. Nu se desparte prin virgulă numai cand exprimă singura
condiţie necesară pentru realizarea acţiunii din regentă.
CŢ PP
Ai carte/, ai parte./
∟ condiţională prin schimbarea topicii Ai parte/ dacă ai carte./
PP CŢ
Fișă de lucru Anexa 1

1. „De treci codrii de arama, de departe vezi albind...”

2. Daca lumea ar fi mai buna,pamantul ar arata altfel.

3. „Sa –l vad venind, as mai trai o viata.”

4. În caz că apele râului cresc, nu trece podul.

5 În caz ca ai febra, ia o aspirina.

6 La intrebarea daca va veni nu mi-ai raspuns.

7 Daca ar alerga, ar mai slabi.

8 Nu stim daca vom pleca.


Anexa 2

1. Completați răspunsurile:

Cum realizăm schema lecției unei propoziții subordonate?

- Exemplu

- Definiție

- Termeni regenți

- Elemente de relație

- Adverbe corelative

2. Analizați următoarele fraze, delimitându-le în propoziții și precizând felul propozițiilor, elementele de


relație și valoarea lor morfologică:

• Sună-mă, în caz că ieși în oraș.

• De nu era vinovat, apoi n-ar fi luat-o la sănătoasa când m-a văzut.

• Să fi fost eu acolo, nu pleca.

• Dacă îți face plăcere, hai la petrecere.

• De nu-ți convine, atunci găsește tu altă soluție.

S-ar putea să vă placă și