Sunteți pe pagina 1din 4

,, In lumea povestilor”

PROIECT DE ACTIVITATE

D.O.S.
ACTIVITATE PRACTICA
,,Hora personajelor din
poveste’’

„Să nu faci niciodată pentru un copil ceea ce poate să facă singur”


( MARIA MONTESSORI)
DEFINITIVAT
29.01.2019
UNITATE DE INVATAMANT: GRADINITA NR.3
GRUPA: MARE 3
PROFESOR INV.PRESCOLAR: BASAMAC CRINA ADRIANA
TEMA ANUALA: ”Cand,cum si de ce se intampla?”
TEMA SAPTAMANALA: ”In lumea povestilor ”
CATEGORIE DE ACTIVITATE: Activitate practica D.O.S
TEMA ACTIVITATII: ,,Hora personajelor din poveste’’
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consoliare de priceperi si deprinderi de lucru
FORMA DE REALIZARE: Activitate practica

SCOPUL:
Consolidarea deprinderilor tehnice de lucru: indoire si lipirea hartiei; utilizarea
creativitatii si imaginatiei in realizarea unei lucrari oroginale.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: Să indoaie hartia conform precizarilor facute;


O2: Să lipeasca personajele corect in urma instructiunilor primite;
O3: Să asambleze corect hora personajelor respectand indicatiile;
O4: Să personalizeze lucrarea, dovedind creativitate;
STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDE: conversatia, explicatia, exercitiul, munca independenta,


MIJLOACE DIDACTICE: planse, pesonaje povesti, lipici, , diplome :”Micul artist”
FORMA DE REALIZARE: frontal, individual.

DURATA ACTIVITĂTII: 30-35 minute.

LOCUL DE DESFĂSURARE: sala de grupă

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
 Curriculum pentru învătământul prescolar, Ed. Didactica Publishing House 2009;
 Preda, V.(Coord),Metodica activitătilor activitătilor instructiv-educative în grădinita
de copii”,Edit.Gheorghe Alexandru,Craiova 2009
 Culegere de cântece si jocuri pentru prescolari de Petre Sipordei

DESFASURAREA ACTIVITĂTII
Etapele Strategii didactice Evaluare
activităţii Conţinutul activităţii Metode şi Materiale Forme de Instrum
procedee didactice organizare te şi
indicator

1.Moment Se asigură condiţiile necesare


organizato- desfăşurării optime a activitătii:
ric -aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialelor necesare;
-aranjarea mobilierului;
Se prezintă copiilor o petrecere
2.Captarea surpriză cu ajutorul căruia invităm Conversaţia Petrecere Frontal Observar
atenţiei să vină la noi pe Zana Povestilor. surpriză comporta
mentului
copiilor
Se va anunta tema
activitatii:,,Hora personajelor din Observar
3.Anunţarea povesti”. comporta
Conversatia
temei şi a Se transmit obiectivele fixate, pe Frontal mentului
Explicaţia
obiectivelor baza cărora se va desfăsura nonverba
activităţii activitatea. copiilor

Se prezinta lucrarea model, se


4. poarta o discutie cu copiii privind
Prezentarea modul de realizare, tehnicile de Observar
si intuirea lucru si ordinea in care vor fi modului
Explicatia, Lucrare
modelului utilizate. Frontal care
Demonstratia model
Intuim materialele de pe masute. Individual realizeaz
Exercitiul
Copiii privesc, denumesc, analizeaza sarcina
materialele de lucru existente in
tavite.

5. Se va demonstra modul de
Desfasura- realizare a lucrarii si se vor enumera Conversatia Plansa Frontal Evaluare
rea tehnicile de lucru ce se vor utiliza in Explicatia Personaje Individual practic-
activitatii activitate: indoire, lipire, asamblare Exercitiul povesti actionala
Inainte de inceperea lucrului se Lipici
va intui materialul de lucru apoi se
vor executa cateva miscari de
incalzire a mainilor.
Se amintesc criteriile de evaluare
a lucrarilor.
-corectitudinea executarii tehnicilor
de lucru;
-imbinarea elementelor;
-acuratetea lucrarii;
Se urmareste pozitia corecta la
masute, modul de lucru. Sunt ajutati
copiii care intampina greutati in
executarea temei.

Se vor face precizari asupra


respectarii corectitudinii/ acuratetea
elementelor si a produsului.
6. Evaluarea Copiii vor aseza pe rand Observatia Lucrarile Frontal Analiza
lucrarile apoi se va realiza analiza si Conversatia copiilor Individual capacitat
aprecierea lucrarilor pe baza Explicatia copiilor d
criteriilor de evaluare, in legatura cu Expozitia indeplini
felul in care au fost respectate lucrarilor criteriile
obiectivele propuse pentru realizarea date
temei. Vor fi solicitati sa mentioneze
lucrarea preferata si sa Turul
argumenteze ,,De ce?’’. galeriei
Autoevaluarea si evaluarea
lucrarilor de catre copii se realizeaza analiza
pe baza urmatoarelor criterii:
-corectitudinea executarii tehnicilor
de lucru;
-imbinarea elementelor;
-acuratetea lucrarii.
7.Asigurarea Prescolarii vor fi solicitati sa
retentiei si a mentioneze ce au realizat in cadrul Conversatia Expozitie Capacitat
transferului activitatii, iar cu ajutorul lor Analiza lucrari Frontal copiilor d
expozitia va primi si un nume/ o raspunde
denumire. intrebari
8.Încheierea Se fac aprecieri cu privire la Conversaţia Recompen- Frontal Aprecieri
activităţii participarea şi implicarea în se:diplome Individual generale
activităţile zilei. Primesc ,,Micul
recompense. artist”

S-ar putea să vă placă și