Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Şcoala de Arte şi Meserii Drăgoieşti


Data: 6.05.2009
Clasa: a V-a
Disciplina : Geografia generală
Unitatea de învăţare : Resursele economice. Activităţile economice.
Titlul lecţiei: AGRICULTURA
Tipul lecţiei: predare - învăţare
Locul de desfăşurare: cabinetul de geografie
Timp: 50 min.
Obiectiv fundamental : dobândirea de noi cunoştinţe despre practicarea agriculturii pe Glob
Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili
- să definească termenul de agricultură
- să precizeze ramurile agriculturii şi factorii care o influenţează
- să clasifice principalele plante de cultură
- să localizeze pe hartă principalele zone de cultură a plantelor
- să argumenteze importanţa culturii plantelor şi a creşterii animalelor
Metode : conversaţia, explicaţia, lucrul cu harta,lucrul cu fişa, comparaţia, problematizarea,
ciorchinele
Mijloace : Harta resurselor naturale ale Terrei, Atlas geografic, imagini
Mod de organizare: frontal, individual
Bibliografie :
- Daniela Strat, Manuela Popescu, Manual de geografie, cl. a V-a, Ed. Teora
- Jana Ionaşcu, Dan Dumitru, Manual de geografie, cl. a V-a, Ed. Didactică şi
Pedagogică
- ***, Atlas geografic mondial , ed. Tipocart Braşovia, 1998
- Colecţia revistei Atlas, Terra Magazin, alte imagini,
- Internet.

Evaluare – curentă – orală (stimularea participării elevilor la formulări de răspunsuri; analiza


şi aprecierea răspunsurilor prin note)
- evaluare practică (lucrul cu harta, interpretarea de hărţi şi planşe)
Desfăşurarea lecţiei:
Momentul lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Mod de Evaluare
organizare
Organizarea clasei - notează absenţele Pregătesc cărţile şi conversaţia
- pregăteşte materialul caietele
didactic
Verificarea Se verifică lecţia Elevii completează fişa 1. Lucrul cu fişa Harta
cunoştinţelor anterioară . „Resursele resurselor Individual
Pământului”. Elevii au de naturale ale
completat în 5 minute un Terrei
text lacunar (fişa 1) Orală
folosind termeni învăţaţi.
Cere elevilor să Localizează la hartă zone Lucrul cu harta Fişa de lucru Frontal
localizeze la hartă regiuni de exploatare a petrolului,
de exploatare a cărbunilor.
petrolului, cărbunilor ,
precum şi regiuni cu mari
păduri.
Trecerea la lecţia De ce solul este Pentru că este folosit în conversaţia frontal
nouă considerat una din cele agricultura, la cultivarea
mai importante resurse ? plantelor.

Dobândirea de noi Lecţia noua - Agricultura Notează titlul în caiete


cunoştinţe Prezintă obiectivele
lecţiei. Dau o definiţie cu Conversaţia
Definiţi agricultura. cuvintele lor, apoi notează
în caiete definiţia Frontal
corectă,precum şi cele 2
ramuri ale agriculturii. Comparaţia
Se cere elevilor sa
precizeze ce plante se Orală
cultivă în satul lor, să le
compare cu cele din altă
zonă climatică. Ce s-ar Harta fizică a
întâmpla dacă am planta Problematizarea lumii
un bananier sau un Frontal
cocotier în curtea şcolii?
Care sunt factorii care
influenţează cultivarea Emit păreri despre factori.
anumitor culturi pe
Terra? Ciorchinele
Se realizează o clasificare Elevii fac apel la
a plantelor şi cu ajutorul cunoştinţele lor despre
elevilor se completează plantele cultivate pe Glob,
ciorchinele semidirijat cu iar cu ajutorul profesorului
referire la plantele le clasifică , le scriu în
alimentare şi plantele ciorchine.
tehnice. Descriu caracteristici ale Fişa nr.1
Cere elevilor să mediului necesar Lucrul cu harta Harta fizică a
localizeze la hartă câteva dezvoltării acelor plante. Conversaţia lumii
zone de cultură diferitelor Localizează la hartă. explicaţia
tipuri de plante .

Consolidarea Realizaţi corelaţia dintre Elevii rezolvă exerciţiul, Fişa nr. 2 individual Apreciere
cunoştinţelor cele 2 coloane din apoi îl corectează orală
exerciţiul de pe fişa 2. împreună cu profesorul.
Temă acasă Ex 3 pag. 144 din manual
Fişa nr. 1

Completaţi spaţiile libere cu informaţia corectă:

Atmosfera este învelişul de ……….. al Pământului. Un element ce


caracterizează orice tip de climă este vântul, folosit în producerea energiei
electrice , în centrale ……………. Hidrocentralele folosesc pentru obţinerea
curentului electric forţa ……………. În interiorul scoarţei terestre se găsesc
zăcăminte de……………………………………………………., care sunt
folosite în industria chimică, metalurgică etc. Este important să păstrăm aerul
curat, iar pentru aceasta trebuie să protejăm „aurul verde”, adică
…………………. În viitor se preconizează că oceanele ne vor da nu numai peşti
ca hrană , ci şi …………. Plantele îşi iau substanţele necesare vieţii din
…………….

Fişa nr. 2

Realizaţi corelaţia dintre cele 2 coloane de mai jos, în coloana A fiind


numite câteva plante de cultură de pe Glob, iar în coloane B tipul de climă în
care se cultivă:
Grâu mediteranean
Orez musonic
Citrice tropical
Bananier ecuatorial
Trestia de zahăr temperat
a

tomatele

porum cartof
grâu b manioc
ore
z trestia de zahăr
Cereale
Leguminoas
ovăz e
secară

măr, păr, me Plante


prun, cais i Plante zaharoase Sfecla
alimentare de zahăr
Pomi fructiferi floarea
şi citrice soarelui
Plante
uleioase
arahide soia
banan, portocal,
ananas, lămâi,
curmal mandarin măsli Palmierul de ulei de cocos
Pt. băuturi n soia

viţa de
cea
vie
caca cafe i
o a
Plante
tehnice

in

Plante
producătoare de

Plante textile cauciuc

arborele de
cauciuc

cânepă iut
ă
bumba
c

S-ar putea să vă placă și