Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data:
Clasa: a VII-a
Profesor: Budeanu Rodica
Durata: 45 min.
Disciplina: Limba şi literatura românǎ
Subiectul: Locuţiunea verbală
Tipul lecţie: mixtă
Obiective operaţionale:

O1: sǎ defineascǎ locuţiunea verbală;


O2: să identifice locuțiuni verbale asociind cuvintele;
O3: să utilizeze în contexte adecvate locuțiunile verbale;
O4: sǎ explice sensul locuțiunilor verbale;
O5 - să înlocuiască locuțiunea verbală cu verbul care îi corespunde
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: brainstorming, ştiu - vrea să ştiu - am învăţat, învǎţarea prin descoperire, conversaţia, explicaţia, schema la tablǎ,
exerciţiul, exemplul, jocul didactic.
b) Mijloace de învăţământ: manualul, caietele, fise de lucru
c) Forme de organizare a activităţii : activitate pe grupe, activitate frontală, activitate individualǎ.
d) Bibliografie:
Evenimentele
instruirii obiec Metode Forme de Evaluarea
tive Activitatea profesorului/ profesorului de organizar
Scenariu învăţămâ e didactic
nt
Evocarea . Pe tablă sunt afișate mai multe expresii, elevilor li se Jocul
cere să reprezinte printr-un desen conținutul acestora. didactic
Activitat oralǎ
Fiecare prezintă frontal şi explică desenul şi expresia. Explicaţi
e pe
a
grupe
Anunţarea Profesorul anunţǎ tema lecţiei şi obiectivele . Se expunere
temei noi şi a noteazǎ titlul la tablǎ. a
obiectivelor
operaţionale
Dirijarea 1. Se realizează o interogare a elevilor privire la Brainstor
învăţării . locuţiuni; ideile vor fi notate într-o rubrică a unui tabel ming Activitat
– „STIU”; ştiu - e frontală Orală
Ei vor nota apoi şi ideile despre care au îndoieli sau vrea să Răspunsurile
ceea ce ar dori să ştie în legătura cu tema; aceste idei ştiu - am elevilor
sunt grupate în rubrica „VREAU SA STIU”; învăţat
Profesorul va propune apoi studierea temei prin explicaţi
diverse metode; noile cunoştinţe sunt notate în rubrica a
„AM ÎNVĂŢAT”; (fişa 2)

Se citește din manual definiția locuțiunii verbale și se


precizează că locuțiunea are aceleași funcții sintactice
ca verbul și nu se descompune la analiză

Pe grupe, elevii lucrează asupra exercițiilor din manual


Gr.1 – ex. 11
Gr. 2 –ex. 12
Gr.3- ex. 13
Gr. 4-ex. 14
Gr.5- ex. 15- (14 loc.)
Gr. 6- ex. 15- (13 loc)
6 Activitat
min. e în
Reflecție: perechi
. Sublinuiaţi locuţiunile verbale din enunţurile de mai Activitat
jos şi scrieţi pentru ele, în dreptunghi, un verb sinonim e frontală
de conjugarea a IV-a.
1. Hoţul şi-a luat piciorele la spinare când a fost Exerciţiu
observat. l orală
10 2. A încercat să-şi ducă prietenii cu preşul. Învăţarea răspunsurile
Fişa nr. 1
Grupa 1
a. Desenaţi expresiile următoare ;
b. Explicaţi colegilor ce înţelegeţi prin expresiile desenate :
- a veni cu sufletul la gură ;
- a avea fluturaşi la stomac.

Grupa 2
a. Desenaţi expresiile următoare ;
b. Explicaţi colegilor ce înţelegeţi prin expresiile desenate :
- a călca pe cineva pe coada ;
- a da o mână de ajutor ;

Grupa 3
a. Desenaţi expresiile următoare ;
b. Explicaţi colegilor ce înţelegeţi prin expresiile desenate :
- a ţi se lungi ochii de dor ;
- a scoate flăcări pe nări ;

Fişa nr. 2

Ştiu Vreau să ştiu Am învăţat

Fişa nr. 3
Grupa 1
- Scrie câte două locuţiuni verbale în componenţa cărora să intre verbele: a da, a lua, a face.
- daţi sinonime locuţiunilor găsite ; Cu ce parte de vorbire sunt ele sinonime ?
- Alcătuiţi propoziţii cu 2 locuţiuni verbale ; De cine este deteminată locuţiunea verbală?

Grupa 2
Scrie câte două locuţiuni verbale în componenţa cărora să intre verbele: a sta, a arde, a căuta.
- daţi sinonime locuţiunilor găsite ; Cu ce parte de vorbire sunt ele sinonime ?
- Alcătuiţi propoziţii cu 2 locuţiuni verbale ; De cine este deteminată locuţiunea verbală?

Grupa 3
Scrie câte două locuţiuni verbale în componenţa cărora să intre verbele: a prinde, a rupe, a tăia.
- daţi sinonime locuţiunilor găsite ; Cu ce parte de vorbire sunt ele sinonime ?
- Alcătuiţi propoziţii cu 2 locuţiuni verbale ; De cine este deteminată locuţiunea verbală?

Fişa de lucru nr. 4:


a. Sublinuiaţi locuţiunile verbale din enunţurile de mai jos şi scrieţi pentru ele, în dreptunghi, un verb sinonim de conjugarea a IV-a.
1. Hoţul şi-a luat piciorele la spinare când a fost observat.
2. A încercat să-şi ducă prietenii cu preşul.
3. Au încercat să dea bice pentru a termina treaba mai repede.
4. Toată ziua taie frunze la câini.
5. Cei doi îndrăgostiţi au hotărât să-şi pună pirostiile.
6. George turna întruna gogoşi prietenilor
7. Maria a călcat iar în străchini.
8. A ajuns la sapă de lemn datorită lenei.
1. 2. 3. 4.

5. 6. 7. 8.
b. Identificaţi elementele componente din structura locuţiunilor verbale: a lua foc, a-şi da seama, a se lua la harţă, a da pe din două, a o face lată, a da înpoi, a
se da jos, a lua la trei păzeşte, a-i părea bine. Observaţi rolul gramatical al verbelor şi rolul lexical al celorlalte elemente din structura locuţiunilor verbale.
c. Pornind de la examplele alăturate, ce observaţie puteţi face asupra caracteristicilor gramaticale ale locuţiunilor verbale?

El are de gând să plece în excursie.


S personal
Îi prinde bine învăţătura.
S nonpersonal
A luat în seamă toate posibilităţile.
CD
Nu au nevoie de ceartă.
CI
Fişa de lucru nr. 5

Identificaţi funcţiile sintactice ale locuţiunilor verbale:


a. Am de gând să învăţ mai bine.
b. A-mi aduce aminte de întâmplări triste n-ar fi un lucru înţelept.
c. Din neatenţie, poate da foc casei.
d. Pricepându-se la a-l lua peste picior, n-a mai fost agreat de cei prezenţi.
e. Fără a mai sta pe gânduri s-a adresat celor din jur.
f. Ideea de a se da de-a rostogolul i-a venit văzând verdele crud al ierbii.
g. Dorinţa lui este de a băga de seamă la cele din jur.

Fişa de lucu nr. 6

Grupa 1
Mimaţi următoarele locuţiuni verbale:
a-şi lua inima în dinţi, a o scălda.

Grupa 2
Mimaţi următoarele locuţiuni verbale:
a bufni în râs, a da ortu popii.

Grupa 3
Mimaţi următoarele locuţiuni verbale:
a se da huţa, a trage pe sfoară.

S-ar putea să vă placă și