Proiect de Lectie - Ritmul Muzical

S-ar putea să vă placă și

Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA:13 .12. 2007


CLASA: a II-a A
ÎNVĂŢĂTOR: Miculiţă Elena, SAM Ciocăneşti, Dâmboviţa
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Ritmul muzical
SUBIECTUL:
a) teoretic: Sunete lungi şi sunete scurte: exersare
b) practic: interpretare: „După datini colindăm”, muzica şi versurile: Al. Paşcanu
OBICTIVE DE REFERINŢĂ: 1.3; 1.4; 1.6; 1.7; 2.4
SCOPUL:
 Dezvoltarea auzului muzical;
 Formarea deprinderii de emisie şi intonaţie corectă;
 Dezvoltarea capacităţii de a simţi ritmul unei melodii;
 Educarea gustului estetic;
 Dezvoltarea dragostei şi a interesului pentru muzică.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
a )cognitiv:
O1- să perceapă auditiv exerciţiile şi cântecul, după model;
O2- să diferenţieze auditiv duratele sunetelor care apar în cântec;
O3- să perceapă vizual duratele, folosind semne convenţionale;
O4- să recite ritmic textul cântecului, după model;
O5- să marcheze duratele sunetelor, prin diverse procedee cunoscute (indicate,
preferate);
O6- să interpreteze corect noul cântec, în colectiv, în grupuri mici, individual;
O7- să acompanieze cântecul, liber şi spontan, marcând ritmul, cu propriul corp şi
jucării muzicale;
b) afectiv:
O8- să manifeste plăcerea de a cânta;
O9- să manifeste interes şi perseverenţă în a cânta corect;
c) psihomotor:
O10-să adopte poziţia corectă în timpul cântării;
O11-să execute mişcări spontane, sugerate de linia ritmico-melodică.
TIPUL LECŢIEI: consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
SISTEM DE METODE ŞI PROCEDEE: demonstraţia prin cântare, modelarea,
povestirea, conversaţia euristică, exerciţiul, algoritmizarea
RESURSE MATERIALE: planşă didactică cu reprezentarea duratelor, jucării muzicale,
cântecul „ După datini colindăm”, Al. Paşcanu - Sofica Matei, Antologie pentru serbările
şcolare, Editura Aramis.
SCENARIUL DIDACTIC

1. ACTIVITĂŢI INTRODUCTIVE
a) se anunţă condiţiile în care se desfăşoară lecţia, se stabileşte atmosfera propice
desfăşurării în condiţii optime a activităţii;
b) exerciţii pregătitoare: - ţinuta corectă
- exerciţii prevocale( respiraţie, dicţie)
- gimnastica prevocală
- asigurarea liniştii interioare şi a relaxării
c) încălzirea vocală (vocalize grupate în jurul sunetului „sol”)

2. VERIFICAREA CÂNTECULUI ÎNVĂŢAT ANTERIOR


a) se reactualizează titlul cântecului, prin apel la povestea spusă în ora anterioară;
b) se reactualizează structura ritmico-melodică, de către învăţătoare;
c) se interpretează cântecul „Ninge”, M. V lada, integral: frontal; fragmentar: grupe,
individual, cu acompaniament ritmic;
d) se analizează câteva sunete, după durată: sunete lungi, sunete scurte

3. CAPTAREA ATENŢIEI
- o ghicitoare, al cărei răspuns este „Bradul de Crăciun”, apoi se continuă cu o
scurtă discuţie legată de obiceiuri, specifice acestei sărbători creştine, şi un mic exerciţiu
de vocabular: obicei=datină, util înţelegerii textului care însoţeşte melodia cântecului
nou.
4. ANUNŢAREA CÂNTECULUI SI A OBIECTIVELOR
- titlul cântecului „După datini colindăm”
- anunţarea obiectivelor se face în manieră personală, astfel încât să fie înţelese
de către elevi
5. CONSOLIDAREA CUNOŞTINŢELOR ŞI A DEPRINDERILOR
 Exerciţii de învăţare a cântecului nou:
a) prezentarea noului cântec, în interpretarea învăţătoarei;
b) scurtă discuţie asupra primei impresii, după audiere, şi a conţinutului tematic;
c) recitarea ritmică a textului: pe strofe, refren, în întregime; colectiv;
d) învăţarea melodiei: pe strofe, refren, în întregime; colectiv;
d) recunoaşterea duratelor sunetelor ce compun melodia;
 Exerciţii de consolidare a cântecului nou:
- cântare în lanţ
- cântare alternativă
- cântare cu acompaniament

6. EVALUARE FORMATIVĂ
 se cântă pe grupe, apoi individual, în perechi, respectând opţiunile copiilor
 autoaprecieri şi aprecieri ale elevilor, însoţite de argumentări
 aprecieri colective şi individuale ale învăţătoarei, cu argumentări
7. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI
- se reia interpretarea integrală de către toţi elevii, manifestându-se aşa cum
simt şi adresându-se musafirilor

S-ar putea să vă placă și