Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data : 12.05.2015
Şcoala : Gimnazială Nr.1 Poiana Mărului
Clasa : a III-a
Învățătoare : Toader Andreea
Aria curriculară : Matematică și Științele naturii
Disciplina : Matematică
Unitatea de învățare : Unități de măsură
Subiectul lecției : Monede și bancnote
Tipul lecției : însușire de noi cunoștințe
Obiective operaționale :
a. cognitive – să denumească unități de măsură pentru valoare;
-să estimeze valoarea unor lucruri sau servicii;
- să identifice monede și bancnote românești;
- să descrie și să compare bancnotele și monedele românești după mărime,
culoare, simboluri, valoare;
- să compare diferite valori exprimate în lei;
- să utilizeze terminologia specifică;
- să efectueze operații matematice de adunare, scădere, înmulțire, împărțire cu
valori exprimate în lei;
- să compună și să descompună anumite valori exprimate în lei;
-să asocieze expresii matematice cu operațiile corespunzătoare;
-să rezolve corect probleme matematice;
-să verbalizeze demersul de calcul;
b. motrice –să manifeste rapiditate în scrierea și rezolvarea exercițiilor propuse;
c. atitudinal- afective – să participe cu interes și plăcere la activitate;
- să colaboreze cu colegii pentru realizarea sarcinilor.
Strategii didactice:
a. metode și procedee: exercițiul, explicaţia, conversaţia, observația dirijată,
problematizarea, jocul didactic, munca independentă
materiale: fișe de lucru, manual, caiete, monede și bancnote românești
b. forme de organizare: activitate frontală, în echipe și individuală
c. durata: 45 minute

1
Bibliografie: Dumitru A, Dumintru V, Matematică , manual pentru clasa a III-a, ed Corint
-Minculescu M, Oltean E, Șeulean A, Culegere de matematică clasa a III-a, ed Kreativ
-Ministerul Educației și cercetării, Programa școlară clasele a III-a și a IV-a, București 2004

2
ETAPELE OB. STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECȚIEI OP. DEMERSUL DIDACTIC
Metode și Resurse Forme de
procedee materiale organizare
1. Moment Se asigură climatul necesar desfășurării lecției. Se pregătesc manuale activitate
organizatoric materialele necesare. conversația caiete frontală
penare
1 min. fișe lucru
2.Reactualizarea Verificarea temei din punct de vedere cantitativ și calitativ. conversația activitate chestionare orală
cunoştinţelor -Ce însușiri ale corpurilor am învățat să măsurăm? frontală aprecieri orale
- Ce unități standard de exprimare a măsurării folosim pentru
5 min fiecare?
-Ce instrumente folosim?
-Care e unitatea standard de exprimare a măsurării timpului?
- Care sunt instrumentele de măsurare pentru timp?
- Ce alte unități de măsură se folosesc pentru timp?
3. Captarea atenţiei Discuție pregătitoare conversația
-Noi am învățat să măsurăm câteva însușiri ale corpurilor din euristică activitate
3 min jurul nostru, cum ar fi lungimea, grosimea, lățimea, capacitatea, frontală
masa. După cum știți și voi, multe din lucrurile care ne înconjoară aprecieri orale
au o valoare. Valoarea lor este exprimată în bani.
- Știți cum se numesc banii României? (lei)
-Există și alte tipuri de bani pe care îi folosesc românii? Cum se
numesc? (dolari, euro= valută)
-De câte feluri sunt banii? (monede și bancnote)
4. Anunţarea titlului -La ora de matematică vom învăța despre Monede și bancnote. explicația caiete activitate
şi enunţarea Vom stabili caracteristicile monedelor și bancnotelor ca să le tabla frontală
obiectivelor puteți recunoaște și folosi cu ușurință, vom efectua operații conversația
3 min matematice astfel încât să vă descurcați foarte bine atunci când
mergeți la cumpărături. Învățând valoarea banilor, veți ști să îi
apreciați corespunzător.
Scrierea titlului pe tablă și în caiete.
5. Dirijarea învăţării -Unitatea românească de exprimare a valorii este leul sau spunem caiete aprecieri orale
că Moneda națională a României este leul. 1 leu este format din explicația activitate
100 unități numite bani sau 1 leu= 100 bani. tabla frontală
Prezint tipurile de bancnote și monede. Elevii stabilesc observarea
monede
caracteristicile lor de mărime, culoare, valoare, simboluri. Eu
adaug explicațiile suplimentare. conversația bancnote
Monedele sunt făcute din metal. Ele sunt confecționate la o de
fabrică numită Monetăria Statului. 1,5,10,50,
Monedele au valori de 1 ban, 5 bani, 10 bani și 50 bani. 100,500 lei
Bancnotele sunt bani tipăriți pe suport de polimer. Ele sunt
confecționate (tipărite și tăiate ) la Imprimeria Băncii Națioanale
a României. Bancnotele diferă în funcție de mărime, culoare ,
simboluri și valoare.
Bancnotele au valori de 1 leu, 5 lei, 10 lei, 50 lei, 100 lei, 200 lei
și 500 lei. (Distribui elevilor bancnote pentru a le observa)
Bancnota de 1 leu are culoare verde. Pe ea este imprimat portretul
istoricului,scriitorului și jurnalistului Nicolae Iorga.Pe reversul ei
este imaginea Catedralei Episcopale a Mănăstirii Curtea de Argeș,
construită de domnitorul Neagoe Basarab (1512-1521).
Bancnota de 5 lei are culoare violet, portretul compozitorului
George Enescu (1881-1955). Pe verso este ilustrat Atheneul
Român.
Bancnota de 10 lei are culoare roz, portretul pictorului Nicolae
Grigorescu (1838-1907). Pe verso are imaginea unei case din
Oltenia și portretul unei fete realizat de pictor, „Rodica”.
Bancnota de 50 lei e galbenă. Are portretul lui Aurel Vlaicu-
inginer constructor de avioane, inventator și pilot român. Pe verso
sunt ilustrate un cap de acvilă de munte (simbolul zborului,
libertății) și o schiță a avionului numit „Vlaicu”.
Bancnota de 100 lei este albastră, are portretul lui Ion Luca
Caragiale (1852-1912) - scriitor, dramaturg, nuvelist. Pe verso
este imaginea vechii clădiri a Teatrului Național din București.
Bancnota de 200 lei este roz, are portretul poetului Lucian Blaga.
Pe verso sunt ilustrate o statuetă foarte veche -„Gânditorul de la
Hamangia”- și o moară veche de apă.
Bancnota de 500 lei este indigo.Conține portretul marelui poet
Mihai Eminescu (1850-1889). Pe verso sunt imaginea clădirii
Bibliotecii Centrale Universitare din Iași și cea a unei ediții a
ziarului „Timpul”.
-Toate bancnotele conțin niște elemente de siguranță specifice
pentru a nu putea fi falsificate.
Fiecare monedă sau bancnotă are imprimate: anul fabricației,
valoarea, semnăturile guvernatorului Băncii Naționale și a
casierului central.
După confecționare, banii sunt trimiși la Banca Națională a
României și păstrați într-un loc mare și sigur numit tezaur. De
acolo sunt trimiși la bănci. Cu acești bani sunt plătite serviciile
prestate de părinții voștri sub formă de salariu. Dar banii nu stau
pe loc. Ei circulă. Puteți spune unde se duc banii ajunși la
părinții voștri?
Elevii oferă informațiile cerute. (Cu banii se plătesc unele servicii
cum ar fi furnizarea energiei electrice, a gazului metan, de
telefonie, internet, televiziune sau cumpără diverse lucruri.)
6. Fixarea Propun rezolvarea unor exerciții practice.
cunoștințelor 1.Ordonați monedele crescător, după valoare. exercițiul monede activitate aprecieri orale
2. Ordonați bancnotele descrescător, după valoare. explicația bancnote independentă
3. Puneți separat o bancnotă de 200 lei, una de 50 lei, una de 10 conversația
lei și una de 1 leu. Câți lei ai?
3. Cu ajutorul monedelor și bancnotelor aflate la dispoziție, activitate în
formați 215 lei și 67 bani.Ce variante ați găsit? pereche

Prezint și distribui elevilor fișe care conțin imaginile unor jucării explicația fișa de
și prețurile lor, exerciții și probleme.Îndrum activitatea elevilor. lucru activitate
1.Care este cea mai ieftină jucărie? ........... exercițiul frontală
(Ieftin=valoare mică) conversația
2.Care este cea mai scumpă jucărie? ........ problematiza-
rea
(Scump=valoare ridicată)
3.Cât costă o mașinuță și tabla de șah?........................

4. Cât costă două globuri pământești? ..............................

5. Cu cât este mai scumpă bicicleta decât ursuleții?.........

6. Câte văcuțe pot lua cu prețul unui castel?.......................

7.Care este prețul unui ursuleț?..........................................

8. Cât voi plăti pentru 2 cărți și o zornăitoare?...................

9. Raul vrea o bicicletă. Pentru asta, el a economisit alocația sa,


în valoare de 42 lei timp de 6 luni. Își poate cumpăra bicicleta?
10. Vlad e de vârsta ta. A economisit 50 de lei. Vrea să cumpere
o jucărie pentru el și una pentru surioara lui în vârstă de 4 ani .
Ce jucării poate cumpăra și ce rest primește?
Discuție despre preferințele pentru jucării ale băieților și fetelor,
7.Obținerea activitate în evaluare reciprocă
performanței stabilirea posibilităților de alegere a jucăriilor, calcularea grup
costurilor și aflarea restului.

8. Încheierea 11. Compune o problemă după exercițiul 100 lei – 2x14 lei =
activității După compunerea problemelor, grupele fac schimb de fișe și
corectează eventualele greșeli. Se citesc problemele și se aprecieri orale
corectează frontal eventualele greșeli..

Apreciez calitatea răspunsurilor elevilor și gradul de participare la


activitate.Tema pentru acasă- ex pag.
8

S-ar putea să vă placă și