Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Niculcea Antoaneta


Clasa: a III-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Iarna
Subiectul lecției: Scrierea corectă a cuvintelor la / l-a
Tipul lecției: predare – învățare de noi cunoștințe

Obiective de referință:
3.5. Sesizarea unor regularități ale limbii pe baza textului citit;
4.1. Aplicarea regulilor de despărțire în silabe la capăt de rând, de ortografie și de punctuație în redactarea de text.

Obiective operaționale:
O1 – să recite corect și expresiv poezia;
O2 – să sesizeze caracteristici ale textului liric Iarna de N. Labiș;
O3 – să explice scrierea corectă a ortogramelor la / l-a;
O4 – să completeze enunţuri lacunare;
O5 – să aleagă varianta corectă de răspuns;
O6 – să integreze în enunţuri proprii ortogramele la / l-a.
Strategii didactice
 Metode și procedee: conversaţia, observația, problematizarea, explicaţia, exercițiul, jocul didactic, metoda cadranelor;
 Resurse materiale: manualul, caietele elevilor, laptop, videoproiector, banda desenată, fişe de lucru, jetoane, cartonașe, planşe, flip-chart;
 Forme de organizare: frontal, individual, în echipă.

DEMERSUL DIDACTIC

Etapele lecției Conținutul învățării Strategii didactice Evaluare

1
Metode și Mijloace Forme de
procedee organizare
Moment Se pregǎtesc materialele necesare unei bune desfǎşurǎri a conversația frontal
organizatoric lecţiei. Se asigură climatul de încredere reciprocă pentru
reuşita actului didactic.
Verificarea Se verifică tema prin sondaj, fiecare elev urmărind și conversația caietele de frontal orală
explicația individual autocorectură
temei corectând acolo unde este necesar. teme

Captarea Le prezint elevilor o imagine cu anotimpul iarna, apoi se conversația laptop / frontal orală
problematizarea individual
atenției va discuta pe marginea ei: videoproiector
- Ce anotimp este prezentat în imagine ?
- Ce elemente vă indică acest fapt ?
- Utilizați cuvinte și expresii deosebite învățate
pentru a descrie !
- Cum vede poetul N. Labiș anotimpul iarna?
Reactualizarea Pornind de la imaginea peisajului de iarna, le voi cere conversația laptop / frontal orală
exercițiul în echipă
cunoștințelor elevilor să recite poezia Iarna de N. Labiș, după care se videoproiector
fișa de lucru
anterioare analizează structura textului, tema, mesajul printr-un
exercițiu lacunar (Anexa 1)
Se reamintesc și cuvintele noi din text și expresiile
deosebite, cu care se alcătuiesc propoziții orale, precum și
mesajul transmis.
Anunţarea Voi anunța subiectul lecției de zi – Scrierea corectă a conversația tabla frontal
temei şi a explicația caietele de
cuvintelor l-a și la .
obiectivelor Voi scrie pe tablă data și titlul lecției, iar elevii notează în clasă

2
caiete. Voi explica, pe înțelesul elevilor, obiectivele lecției,
și anume că ei vor trebui să știe la sfârșitul orei să scrie
corect la, l-a rezolvând exerciții în care vor completa
enunțuri, vor alege varianta corectă, vor alcătui enunțuri.
Dirijarea Le prezint elevilor Banda desenată – Poveste de iarnă conversația banda frontal orală
individual
activității (Anexa 2) și se poartă o scurtă conversație pe baza acesteia: desenată
- Care sunt personajele acestei povești?
observația
- De ce era supărat omul de zăpadă?
- Cum a reacționat vulpea?
- Ce a pățit, în final, iepurele cel hoț?
problematizarea
Elevii vor nota în caiete chenarele 4 și 5 din banda desenată caietele de
și vor deduce situațiile de folosire a ortogramelor la și l-a: clasă
LA explicația tabla
Se scrie LA atunci când însoțește
la el cuvinte care arată locul / direcția,
la iepure timpul
la amiază

L-A

l-a luat Se scrie L-A când precede un verb


l-a recuperat

Le voi cere elevilor să ofere exemple orale pentru aceste


exercițiul oral
situații.
Voi nota la tablă următoarele exemple, elevii fiind
îndrumați să aleagă varianta corectă și să observe valoare caietele de
termenului ce urmează după la sau l-a: clasă
exercițiul
3
Taie varianta greșită:
 Nu la / l-a invitata la / l-a masă. tabla
 La / L-a lăsat la / l-a o mătușă la / l-a țară.
 Împărăteasa la / l-a chemat la / l-a palat pe vânător.
 Unde la / l-a pus, acolo la / l-a.
 De cum la / l-a văzut, la / l-a și recunoscut.
 La / L-a ascultat la / l-a matematică.
 La / L-a așteptat la / l-a gară și la / l-a condus la /
l-a hotel.
 El cântă la / l-a mandolină și la / l-a flaut.
Obținerea Se va împărți colectivul clasei în echipe de câtre patru conversația fișa de lucru în echipă orală
performanței elevi. Fiecare echipă va primi câte o fișă cu patru cadrane –
elevul cu numarul 1 va completa primul cadran și va da fișa explicația
mai departe la elevul cu numărul doi din echipă care
metoda
completează al doilea cadran, rezolvându-se așadar toate
cadranelor
cele 4 sarcini. Echipa care termina prima și corect toate
cadranele va fi desemnată câștigătoare (Fișa de lucru –
Anexa 3).
Asigurarea Joc didactic: Verde sau roșu? jocul didactic flip-chart frontal orală
Elevii au pe bancă câte un cartonaș verde pe care este explicația cartonașe individual
feed-back-ului
scrisă ortograma l-a și un cartonaș roșu pe care este scrisă colorate
ortograma la. Voi dezvălui la flip-chart o serie de enunțuri
lacunare, iar elevii trebuie să ridice cartonașul potrivit
pentru a le completa. (Anexa 4)
Încheierea Le explic elevilor tema pentru acasă și fac aprecieri asupra conversația frontal
explicația
4
activității desfășurării lecției și asupra comportamentului lor în
timpul desfășurării lecției.

S-ar putea să vă placă și