Sunteți pe pagina 1din 8

Cadru didactic:

PROIECT DIDACTIC

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE


 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic Mitropolit Ioan Mețianu Zărnești
Observații
 CLASA: a-I-a B 1*
sunt preluate din programa disciplinei;
 ARIA CURRICULARĂ/DOMENIUL ACADEMIC: : Matematică și Științe ale naturii 2*
se formulează cu respectarea celor 5 pași și a
condițiilor de operaționalizare;
 DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului 3*
se prescurtează pentru o completare facilă în
organigrama instruirii;
 UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Adunarea și scăderea numerelor naturale din concentrul 0 -31 4*
secvențele instruirii sunt cele care orientează tipul
 SUBIECTUL: Exercitii de adunare şi scădere cu numere naturale de la 0 la 31 de lecție;
5*
proiectul didactic este însoțit de bibliografie și
 DURATA ACTIVITĂŢII: 45minute anexe;
 DATA: 12.01.2018
 TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare

II. OPERAŢIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMĂ COMPETENŢELE SPECIFICE

Obiective operaţionale 2*
CODUL Competenţele specifice vizate1* Pe parcursul activității elevii clasei a-I-a B la disciplina Matematică și explorarea
mediului cu subiectul Exerciții de adunare și scădere cu numere naturale de la 0 la
31 vor fi capabili :
Efectuarea de adunări și scăderi, mintal și în 1.1 Să efectueze oral exerciții de adunare si scădere;
scris, în concentrul 0-31, recurgânt frecvent la (obiectiv cognitiv )
numărare 1.2 Să mânuiască corect instrumentul de scris;(Obiectiv psiho-motor)
C. 1.
1.3 Să manifeste interes pentru învăţarea şi aplicarea matematicii în
contexte variate; (Obiectiv afectiv-atitudinal)

C. 2. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate 2.2 Să efectueze corect operații de adunare și scădere cu numerele
prin numărare şi reprezentări obiectuale în naturale din concentrul 0-10; (Obiectiv cognitiv)
1
concentrul 0-10

III. NECESARUL DE CUNOŞTINŢE ŞI DEPRINDERI FORMATE ANTERIOR


 Utilizarea numerelor în calcule
 Rezolvarea de probleme în situaţii familiare
IV. ARIA DE CONŢINUT

 Exerciții de adunare și scădere în intervalul 0-31


 Compunerea de exerciții în intervalul 0-31
 Rezolvarea exercițiilor
V. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECŢIE
 Fulgi
 Flipchart
 Planşe
 Fișe de lucru
VI. METODE DE PREDARE-ÎNVĂTARE

Codul 3* Metode tradiționale Codul Metode moderne


C Conversația JD Joc didactic
E Explicația P Problematizare
EX Exercițiul
EP Expunerea

VII. STRATEGIA DE EVALUARE

2
Codul Metode de evaluare Codul Forme de evaluare
ES Evaluare sumativă EI Evaluare inițială
EF Rvaluare finală

VIII. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII

Codul Forme de organizare


F Frontal
I Individual
G Grupuri

3
IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII
aleaționoperctiveObie

Forme
Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
instruirii4* procedee didactice organiza
evaluare
re

0 1 2 3 4 5 6 7 8
Asigur condiţiile optime pentru buna Pregătesc materialele.
Momen

desfăşurare a lecţiei: aerisirea sălii de clasă,


organiz t

pregătirea materialului didactic. Observaţie


C Frontal 3
sistematică
atoric

Se desfăşoară jocul “Descoperă mesajul” în Copiii efectuează operaţiile


Observaţia
pereche. date pentru a descoperii
sistematică
Elevii trebuie să calculeze operaţiile date şi să mesajul.
Captarea atenţiei

potrivească în căsuţe literele pentru a afla ce vor


face în ora de matematică. C Fisă de
EP lucru
Frontal 5
2+3=C 1+2=L EX Plansă
4–2=O 3–2 =I JD
Aprecieri
5 + 4 =Ă 6–2=T
verbale
3 + 4 =R 6+2=E
5 9 3 9 4 2 7 1 8
C Ă L Ă T O R I E
Anunţarea Pornind de la cuvântul “Călătorie”,elevii sunt
Copiii ascultă cu atenţie
temei lecţiei anunţaţi că personajul Crăiasa Zăpezii îi va
ceea ce vor face astazi la Observarea
şi a purta într-o călătorie a numerelor, că vor avea E Frontal 5
ora de matematică. sistematică
obiectivelor de rezolvat operaţii de adunare şi scădere cu
numere cuprinse în intervalul 0-31.

4
aleaționoperctiveObie

Forme
Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
instruirii4* procedee didactice organiza
evaluare
re

0 1 2 3 4 5 6 7 8
Sarcina 1 – Citeşte propoziţiile! Numără Copiii numără cuvintele
cuvintele din fiecare propoziţie şi spune câte spunând câte sunt.
litere sunt .Numără toate cuvintele!
MIRUNA IESE CU SANIA. Observa re
E
EA SUIE ALENE DEALUL sistemati că
NEAUA E MOALE.

Sarcina 2 – Grupează câte cinci fulgi de nea!


Poveste didactică ( spusă de învăţător )
J.D
“În timpul zborului cu sania, de pe rochia Copiii grupează fulgii şi
Planşă
Crăiesei Zăpezii s-au desprins mai mulţi rezolvă sarcina a doua.
EX Flipchart
fulgişori. Sarcina voastră este de a grupa Frontal
fulgişorii câte 5 şi de a preciza câţi fulgişori Aprecieri
sunt în total.” verbale
Exerciţiul se lucrează şi la flip-chart.
Sarcina 3 – Calculează repede şi bine!
Dirijarea Poveste didactică
învăţării “Lui Key îi plăcea tare mult matematica. În Copiii rezolvă sarcina pentru 25
P
ziua răpirii sale el avea de scris ca temă câteva a o ajuta-o p Zână să își Observarea
exerciţii la matematică. Din păcate tema a rezolve tema . sistematică
rămas nerezolvată, iar prietena lui, Gerda, vă
roagă să o ajutaţi şi să îi lucraţi voi această temă
C
prietenului său.
Sarcina 4 – Găseşte drumul corect!
“Gerda vă mulţumeşte pentru că aţi rezolvat Copiii rezolvă sarcina Observarea
tema lui Key, dar acum are o altă problemă. patru ,găsind cele trei cărări sistematică
Ex
Fiindu-i foarte dor de prietenul său, a plecat să-l spre castelul
5 de gheață.
aleaționoperctiveObie

Forme
Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
instruirii4* procedee didactice organiza
evaluare
re

0 1 2 3 4 5 6 7 8

Sarcina 5 – Descoperă culorile castelului!


“După ce Gerda a ajuns la palat, Key a Observarea
rezolvat puzzle-ul, iar blestemul a fost înlăturat. Copiii rezolvă operațiile sistematică
C
Obtinerea Imediat întregul Palat de Gheaţă a prins culoare. pentru a descoperii culorile Fișă de Individu
EX
performantei Calculaţi operaţiile pentru a descoperi culorile castelui . lucru al Aprecieri
EP
sale! Rezolvaţi în pereche!” verbale

Elevii ascultă aprecierile.


Se fac aprecieri generale şi individuale asupra Frontal
C
participării elevilor la lecţie, precum şi asupra
Aprecieri
Evaluare comportamentului lor pe parcursul orei. 5
verbale
Se fixează tema pentru acasă: Individu
Elevii notează tema de E
Exercitii pagina 54 manual al
casa.

6
aleaționoperctiveObie

Forme
Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
instruirii4* procedee didactice organiza
evaluare
re

0 1 2 3 4 5 6 7 8

7
aleaționoperctiveObie

Forme
Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
instruirii4* procedee didactice organiza
evaluare
re

0 1 2 3 4 5 6 7 8

X. Bibliografie și anexe5*
„Programa pentru disciplinele Matematică şi explorarea mediului, Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, Muzică şi mişcare, aprobată prin
ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Curs formare: ,,Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii din clasele
I-IV” - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar
Ghid metodologic pentru clasa pregătitoare – “Prietenul meu pe drumul cunoaşterii” – Editura Explorator

S-ar putea să vă placă și