Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE LECŢIE

Data: 4 mai 2011


Clasa: a II-a B
Şcoala: Liceul Teoretic „ Mihail Săulescu” Predeal
Propunător: prof. înv. primar Laura Boamfă
Disciplina de învăţământ: Limba si literatura română
Aria curriculară: Limbă si comunicare
Unitatea de învăţare: LUMEA NECUVÂNTĂTOARELOR
Subiectul: Textul narativ – Dumbrava minunată, după M. Sadoveanu
Tipul lecţiei:mixtă
- achiziţii de informaţii şi formare a priceperilor şi deprinderilor;
- consolidare a priceperilor şi deprinderilor.
Obiective de referinţă:
3.2 să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit;
3.4 să citească în ritm propriu un text de mică întindere;
4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii.

Obiective operaţionale:
Pe parcursul şi la sfârşitul orei de limba şi literatura română elevii de clasa a II-a vor fi
capabili :
 Cognitiv-informationale:
OC1 să citească în mod corect, conştient şi expresiv cel puţin o unitate logică din
textul Dumbrava minunată, după M. Sadoveanu;
OC2 să identifice titlul, autorul, personajele, numărul de alineate şi fragmente din
text;
OC3 să utilizeze în contexte proprii cuvintele şi expresiile: dumbravă, scorbură,
răchită, bursuc, dispreţ, a avea ac de cojoc, mata, admiraţie;
OC4 să răspundă la întrebări legate de conţinutul textului;
OC5 să scrie corect propoziţii (copiere, transcriere, dictare);
OC6 să explice semnele de punctuaţie din text pe baza cunoştinţelor însuşite ;
OC7 să descopere personaje din text pe baza unor descrieri sumare ;
OC8 să scrie cuvinte cu sens asemănător pentru cele date;
OC9 să găsească cuvinte cu sens opus pentru cele date;
OC10 să aleagă variantele corecte de răspuns pentru enunţuri date.
 Afectiv-atitudinale:
OA1 să se ofere voluntar in realizarea sarcinilor de învăţare propuse;
 Psiho-motorii:
OP1 să scrie corect respectând poziţia corpului şi cea a instrumentului de scris;
OP2 să manevreze materialul de lucru corespunzător;

Strategii didactice:
 Resurse procedurale: conversatia euristica, explicatia, demonstraţia,
exercitiul, audiţie, metoda RAI, problematizarea
 Resurse materiale: video proiector, Power Point, minge, fişe de lucru,
casetofon, casetă audio Dumbrava minunată, de M. Sadoveanu, foarfecă, lipici

1
 Resurse temporale: 100 minute
 Organizarea clasei: frontal, individual, în perechi
 Evaluare: formativa, orala, scrisă

Bibliografie:
1. Panţuru, S. (2006), Ghid metodologic pentru activitatea de practica
pedagogică, Braşov, pag. 7-8
2. Mitu, F. (2006), Metodica predarii-invatarii integrate a limbii romane in
invatamantul primar, Ed Humanitas, Seria Didactica, Bucuresti
3. Niculescu, M.R. (2003), Toeria si managementul curriculum-ului, Ed.
Universitatii Transilvania, Brasov
4. Pitila, T. Si Mihailescu, C.(2007), Limba şi literatura română - manual
pentru clasa a II-a, Ed. Aramis, Bucuresti
5. Iordăchescu, C.,(2004), Să dezlegăm tainele textelor literare - clasa a II-
a, Ed. Carminis, Piteşti

2
Eşalonarea în Conţinutul înformaţional şi demersul

Operaţion.Obiective
timp a Strategia didactică
didactic
situaţiilor de
învăţare Resurse
Evaluare
Activitatea
Activitatea elevilor Forme de
cadrului didactic Timp Procedurale Materiale
organizare

Asigurarea
climatului
educaţional. Pregătesc materia- Casetofon+
Pregătirea lele necesare casetă
materialului începerii orei de Dumbrava
Moment 2 minunată Observarea
organizatoric
didactic. limba şi literatura Conversaţia Frontal
min. Video sistematică
Propune o fişă de română. proiector
lucru elevului CES. Fişe de
ANEXA 6 lucru

Ascultă cu atenţie
fragmentul propus
Propun elevilor
spre audiere şi
audierea unui Casotofon
recunosc povestea Povestea
fragment dintr-o
Dumbrava Dumbrava
Captarea poveste sub formă 5 Conversaţia
atenţiei
minunată, scrisă minunată, Frontal Orală
de joc: min. Audiţia de M.
de Mihail
Recunoaşte Sadoveanu
Sadoveanu. În
povestea, autorul - fragment
fragment apar
şi personajele!
personajele
Lizuca, Patrocle....
Enunţarea Precizează că în 2 Conversaţia Video Frontal Observarea
subiectului şi această oră de min. Proiector, sisitematică
a obiectivelor suport
limba şi literatura Tablă
română vor intra Caiete
într-o nouă unitate Ascultă cu atenţie. manuale

3
de învăţare
intitulată Lumea
necuvântătoarelor
care începe printr-
un fragment din
povestea
Dumbrava
minunată, scrisă
de M. Sadoveanu.
Dorim să citim, să
explicăm cuvinte şi
expresii noi , să
formulăm
răspunsuri la
Notează titlul şi
întrebări.
autorul pe caiete.
Se afişează primul
slide.
OP1 Se notează titlul şi
autorul pe tablă.
Dirijarea Propune citirea Citesc în gând 3 Exerciţiu de Manualul Individual Observarea
învăţării integrală a textul propus. min. citire în sistematică
OC1 fragmentului din gând.
OA2 manual, mai întâi Ascultă citirea
în gând, model a 1 Demonstra- Manualul Frontal
individual, apoi cu învăţătoarei. min. ţia
voce tare, model,
de către Citesc cu voce 5 Exerciţiu de Manualul
Frontal Orală
învăţătoare. tare, în lanţ. min. citire în lanţ

Care este titlul Răspund la


textului? întrebări pe baza Conversaţia
Manualul Orală
Cine este autorul informaţiilor 2 euristică Frontal
OC2 lui? proaspete culese min.
OC4 În câte fragmente din text.
4
OA2 este împărţit
textul?
Câte alineate are
textul?
Propune reluarea Citesc cu voce tare
citirii pe fragmente pe fragmente, Conversaţia
pentru rspectând Explicaţia Manual Frontal
Caiet Orală
identificarea intonaţia impusă Exerciţiul Tablă
cuvintelor şi de semnele de 10 Demonstra-
OC3 expresiilor punctuaţie. min. ţia
OC4 necunoscute, dar Propun spre
OC5 şi pentru explicare cuvinte
OC6 consolidarea sau expresii noi,
OA2 deprinderilor de necunoscute.
OP1 citire corectă prin Formulează
respectarea enunţuri cu sensul
semnelor de cuvintelor/expresii
punctuaţie. -lor explicate.
Se explică Notează pe caiete.
cuvintele, se
formulează
propoziţii şi se
notează pe tablă.

Propune, sub Caută indiciul (un


formă de joc, bileţel ascuns sub
identificarea unor scaun) , citeşte 5 Exerciţiu de Manual, Frontal
Bilet Orală
fragmente şi cerinţa şi identifică min. citire
citirea acestora: fragmentul/propo- selectivă.
1.Citeşte ziţia.
fragmentul în care
Lizuca îi spune lui
OC1 Patrocle de cine îi
OA2 e teamă;

5
2.Citeşte enunţul
în care Lizuca îşi
exprimă
încrederea faţă de
căţel;
3.Citeşte cuvintele
care arată locul
unde poposesc cei
doi. Anexa 5

Propune elevilor Citesc pe roluri 10 Exerciţiu de Manual Frontal Orală


OC1 citirea pe roluri. textul. min. citire pe
OA2 roluri.

Folosind mingea şi Prind mingea, Conversaţia Minge Frontal Orală


OC4 Manual
metoda RAI răspund la 5 euristică
OP2
propune elevilor să întrebare, pun altă min.
răspundă la întrebare şi aruncă
întrebările 4,5,6,7 mingea.
care însoţesc
textul.

Propune elevilor Extrag un bilet,


OC7 un joc de rol: citesc 5 Conversaţia Bilete Frontal Orală
OA2 Despre cine este caracteristicile min. euristică
vorba? personajului şi cer
Elevul voluntar va colegilor să
extrage un bileţel recunoască
în care va citi : personajul.
- nu mă tem
de bursuc;
- am ajuns
lângă o
6
scorbură;
- sunt
prietenul
Lizucăi.
Cine sunt eu?
Sau
- sunt
bătrână;
- am o
scorbură;
- o adăpostesc
pe Lizuca.
Cine sunt eu?
Sau
- am plecat la
bunici;
- prietenul
meu cel mai
bun este
Patrocle;
- îmi este
teamă de
bursuc.
Cine sunt eu?
Sau
- ştiu că
Lizuca
merge la
bunici;
- mă sprijin
într-un
toiegel alb;
- am o
căţeluşă cu
7
dinţi de fier.
Cine sunt eu?

Cer elevilor să Elevii primesc


OC8
citească propoziţii nişte benzi cu 5 Conversa- Frontal
OA2
date, să le enunţuri legate de min. ţia Benzi
OP1
decupeze, să le text. Ei trebuie să Explicaţia Lipici Individual
Orală
ordoneze conform le decupeze, să le Exerciţiul Foarfecă
desfăşurării lipească în ordinea Caiet
acţiunii, să le întâmplărilor, Video
lipească pe caiete, lăsând între ele proiector Scrisă
apoi să rând liber pentru
înlocuiască completarea cu
cuvintele sinonime a
subliniate cu cuvintelor
altele cu acelaşi subliniate.
înţeles, scriind
sub primele. 3 Frontal
Anexa 3 min.
Verifică fişa de
lucru a elevului
CES.
Se corectează cu Video
OC9 toată clasa şi cu proiector Frontal
OA2 ajtorul slide-urilor.

Propun elevilor un Modofică sensul 3 Exerciţiul


exerciţiu oral de propoziţiilor prin min.
schimbare a aflarea unor
sensului unor cuvinte cu sens
propoziţii, opus.
înlocuind cuvintele
subliniate.

8
Propun elevilor o
fişă de lucru în
OC grupe de câte
10 care le solicită
alegerea
Completează o fişă
răspunsului Exerciţiul
Asigurarea prin alegerea 5 Fişă de Scrisă
feedbackului
corect. Anexa 1 Problemati- În perechi
răspunsurilor min. lucru Formativă
Verifică fişa de zarea
corecte .
lucru a elevului
CES.
Se corectează
împreună cu toată
clasa.
Ob.
de Propun elevilor o Completează
15 Fişă de Scrisă
Evaluare eva- fişă de evaluare. evaluarea Exerciţiul Individual
lua- min. lucru Sumativă
Anexa 2 propusă.
re
Se fac aprecieri în
legătură cu
desfăşurarea
activităţii.
Tema pentru 3 Observaţia
acasă
Tema pentru Notează tema. Conversaţia Agende Frontal
min. sistematică
acasă :
Răspundem pag.
94, manual +
citirea textului.

9
10
ANEXA 6
FIŞĂ DE LUCRU

1. Citeşte în gând şi scrie:

ac, doi, pai, ou, nai, cal, foc, sac, nor.

mama, tata, casa, masa, fata, para.

Ana are mere.

Riri are pene.

Ina e mare.

2. Decupează, lipeşte una sub alta imaginile, scrie şi


colorează:

11
ANEXA 1
FIŞĂ DE LUCRU

Colorează căsuţa din dreptul răspunsului/răspunsurilor corecte:

1. Autorul textului este:

 Ion Pas  Mihail Sadoveanu  Elena Farago

2. Locul întâmplărilor este:

 în luncă  la izvor  în dumbravă

3. Personajele sunt:

 bursucul  Lizuca  iepurele  Patrocle

4. S-au culcat:

 într-o grotă  într-o căpiţă de fân  într-o scorbură de răchită

5. Fetiţa se temea de:

 zmei  mama pădurii  bursuc

6. Căţelul a alungat:

 bursucul  ursul  iepurele

7. Cuvântul dumbravă are:

 5 V şi 3 C  3 V şi 5 C  4 V şi 4 C

8. Cuvântul Lizuca se desparte în silabe:

 Liz – u – ca  Li – zu – ca  Li – zuc - a

*9. Sfânta Miercuri, Domniţa şi prichindeii sunt personaje:

 reale  imaginare (fantastice)  nu sunt personaje

10. Alege proverbul care se potriveşte textului:

 Ulciorul nu merge de multe ori la apă.


 Să te asemeni cu frunica la muncă, cu iepurele la somn, cu câinele la credinţă.
 Prietenul la nevoie se cunoaşte.

12
ANEXA 2

Numele şi prenumele: ................................ 4 mai 2011

PROBĂ DE EVALUARE

I1. Scrie după dictare:

___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

I2. Desparte în silabe cuvintele şi scrie V sub vocale şi C sub consoane: amic,
şcolar, ramură.

I3. Alcătuieşte propoziţii cu cuvinte cu înţeles opus celor de la exerciţiul 2, punând


punct, semnul întrebării şi semnul exclamării la sfârşitul lor:

___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
I4. Completează cu semnele de punctuaţie potrivite:
Buburuza cea mică şi roşie a ieşit din crăpăturile scoarţei copacului
Ce bine că s-a dus iarna
Deodată s-a întristat şi a zis
Ce mică şi neînsemnată sunt Nimeni nu mă bagă în seamă

I5. Ordonează corect cuvintele pentru a obţine un proverb:


cumpără, bani, se, prietenul, nu, cu .

__________________________________________________________________

13
Obiective de evaluare:

O1: să scrie corect după dictare;


O2: să despartă corect în silabe cuvintele din lista dată;
O3: să precizeze vocalele şi consoanele cuvintelor ;
O4: să formuleze propoziţii cu cuvintele date;
O5: să folosească semnele de punctuaţie cerute;
O6: să completeze semnele de punctuaţie potrivite textului dat;
O7: să ordoneze cuvintele date într-un enunţ corect.

Descriptori de performanţă:

Foarte bine Bine Suficient


Scrie cu una – două Scrie cu trei –patru
Scrie corect textul
O1-I1 greşeli, inclusiv semne greşeli, inclusiv semne
dictat.
de punctuaţie. de punctuaţie.
Desparte corect în Desparte corect în Desparte corect în
O2-I2
silabe 3 cuvinte. silabe 2 cuvinte. silabe 1 cuvânt.
Precizează vocalele şi
Precizează corect
O3-I2 consoanele cu una – -
vocalele şi consoanele.
două greşeli.
Fromulează trei Formulează două
Formulează o
propoziţii corecte cu propoziţii corecte cu
O4-I3 propoziţie corectă un
antonimele cuvintelor antonimele cuvintelor
antonim .
date. date.
Foloseşte corect Foloseşte corect două Foloseşte un semn de
O5-I3
semnele de punctuaţie. semne de punctuaţie. punctuaţie.
Completează toate Completează 6 semne Completează 4-5
O6-I4
semnele de punctuaţie. de punctuaţie. semne de punctuaţie.
Ordonează corect
Ordonează cuvintele cu Ordonează cuvintele cu
O7-I5 cuvintele într-o
o greşeală admisă. două greşeli admise.
propoziţie.

Text pentru dictare:

Ioana are nouă ani. Azi este ziua ei.


– La mulţi ani, Ioana! Ce îţi doreşti de ziua ta? zice Mioara.
– Îmi doresc să fiu sănătoasă! răspunde ea.

14
ANEXA 3

Lizuca a pornit spre bunici împreună cu Patrocle.

Auzind un zgomot căţelul aleargă în direcţia lui.

Lizuca îi spune lui Patrocle că îi este frică de bursuc.

Lizuca îl mângâie cu simpatie.

Câinele revine mormăind.

Cei doi prieteni s-au adăpostit în scorbura unei sălcii.

Lizuca a pornit spre bunici împreună cu Patrocle.

Auzind un zgomot căţelul aleargă în direcţia lui.

Lizuca îi spune lui Patrocle că îi este frică de bursuc.

Lizuca îl mângâie cu simpatie.

Câinele revine mormăind.

Cei doi prieteni s-au adăpostit în scorbura unei sălcii.

Lizuca a pornit spre bunici împreună cu Patrocle.

Auzind un zgomot căţelul aleargă în direcţia lui.

Lizuca îi spune lui Patrocle că îi este frică de bursuc.

Lizuca îl mângâie cu simpatie.

Câinele revine mormăind.

Cei doi prieteni s-au adăpostit în scorbura unei sălcii.

15
ANEXA 4

- nu mă tem de bursuc;
- am ajuns lângă o scorbură;
- sunt prietenul Lizucăi.
Cine sunt eu?

- sunt bătrână;
- am o scorbură;
- o adăpostesc pe Lizuca.
Cine sunt eu?

- am plecat la bunici;
- prietenul meu cel mai bun este Patrocle;
- îmi este teamă de bursuc.
Cine sunt eu?

- ştiu că Lizuca merge la bunici;


- mă sprijin într-un toiegel alb;
- am o căţeluşă cu dinţi de fier.
Cine sunt eu?

16
ANEXA 5

1.Citeşte fragmentul în care Lizuca îi spune lui


Patrocle de cine îi e teamă;

2.Citeşte enunţul în care Lizuca îşi exprimă


încrederea faţă de căţel;

3.Citeşte cuvintele care arată locul unde poposesc


cei doi.

17

S-ar putea să vă placă și