Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lectie

Școala Gimnazială „George Tutoveanu”, Bârlad


Profesor pentru învățământul primar: ȘOLCĂ IULIA
Clasa a III-a A
Data: 21 noiembrie 2017
Aria curriculară: Educație fizică, sport și sănătate
Disciplina: Joc și mișcare
Unitatea de învățare: Deprinderi de comunicare și lucru în echipă
Subiectul: Tehnici de comunicare eficientă în jocurile de mișcare
Tipul lecției: mixtă- consolidare și formare de priceperi și deprinderi
Obiective operaționale:
O1. să aplice etapele de executare ale jocurilor propuse;
O2. să respecte regulile jocurilor propuse;
O3. să colaboreze cu membrii echipei pentru a finaliza sarcinile impuse de joc;
O4. să manifeste fair-play.
Resurse:
I.Metodologice- Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;
 Mijloace de învăţământ: fluier, cercuri de gimnastică, jaloane, bastoane, mingi
de oină;
 Forme de organizare: frontală, pe echipe.
II.Temporale: 45 de minute
III.Umane: clasa are un efectiv de 32 de elevi, care se caracterizează printr-o
dezvoltare psihică şi fizică normală, corespunzătoare vârstei, cu excepția unui elev
diagnosticat cu cerințe educaționale speciale (handicap fizic și psihic).
IV.Bibliografice:
 Joc și mișcare- culegere de jocuri, Elena Ailincăi, Galați, 2015
 Programa şcolară pentru disciplina Joc și mișcare, nr. 5003 /02.12.2014
Strategii didactice Evaluare
Etapele Conţinuturi
Metode si Mijloace Forme de
lecţiei/Obiective
procedee organizare
operaționale
I. Moment *Se organizeazǎ sala pentru începerea orei de Joc și Conversaţia Frontal Observarea
organizatoric mișcare. directă a
(1 minut) *Se asigură un climat afectiv pozitiv, favorabil comportamentului
bunei desfăşurări a activităţii. și atitudinii
*Se realizează alinierea elevilor pe un rând și
începerea activității prin salut.
II. Captarea - la primul fluier – alergare ușoară, la al doilea Exercițiul Fluier Frontal Observarea
atenției fluier- revenirea în formație; sistematică
(2 minute) - la primul fluier – poziția ghemuit, la al
doilea fluier- revenirea în poziție de drepți;
- executarea comenzilor „La stânga!”, „La
dreapta!”.
III. Pregătirea *Pregătirea organismului pentru efort este realizatǎ Exercițiul Frontal Observarea
organismului prin exerciții de mișcare având în vedere încǎlzirea sistematică
pentru efort fiecarei pǎrți a corpului. Se merge în cerc
(5 minute) interpretând cântecul „Câte unul pe cărare” și
realizând mișcările sugerate de versuri (încălzirea
analitică a aparatului locomotor).
IV. Consolidarea *Joc de mișcare și ștafetă cuprinzând variante de Exercițiul Cercuri de Pe echipe Observarea
deprinderilor alergare, „Cursa șoriceilor”. gimnastică sistematică a
motrice de bază - se reamintesc sarcinile și regulile jocului; comportamentului
- se formează grupele, echilibrate valoric, Jaloane elevilor în
Repetarea unui joc evitându-se astfel dezavantajarea elevilor cu desfășurarea
învǎțat capacitate motrică mai scăzută și integrarea Bastoane jocurilor, vizând
( 10 minute) elevului cu cerințe educaționale special. cu precădere
O1 Elevii se așază în 2 echipe a câte 2 grupe Mingi de oină executarea
O2 care cuprind câte 8 elevi, în dreptul acțiunilor motrice
O3 jaloanelor corespunzătoare culorilor de pe Fluier ale jocului,
O4 maiouri. Jaloanele sunt poziționate la respectarea
distanță de 10-15 m unul în fața celuilalt. regulilor de joc,
- se reia jocul de 2-3 ori, pentru a da utilizarea
posibilitatea de revanșă grupei/echipei deprinderilor de
învinse; comunicare și
lucru în echipă și
*Se oferă posibilitatea refacerii organismului după îndeplinirea
efort prin așezarea elevilor, în cerc, pe podea rolurilor atribuite
executând exerciții de respirație ( „Răcim ceaiul”). în desfășurarea
*Exercițiul se repetă de 4-5 ori. jocurilor;

Aprecieri verbale
IV. Anunțarea *Se anunță jocul nou, care vizează domeniul Conversația
temei și a „Deprinderi de comunicare și lucru în echipă”
obiectivelor prin aplicarea unor tehnici de comunicare eficientă Explicația
(3 minute) și variante de alergare, cu ocolire de obstacole.
*Elevii sunt anunțați că pe parcursul acestei ore își
dezvoltă atenţia, viteza de reacţie, îndemânarea și
comunicarea intergrup.
V. Dirijarea jocului „Calculatoarele” Conversația Bilete cu Pe echipe Observarea
nou Organizarea clasei pentru joc: exercițiile sistematică a
Explicația
Explicarea jocului *Elevii sunt împărțiți pe 4 echipe, în funcție de matematice și comportamentului
și executarea lui culoarea maiourilor, fiecare echipă așezându-se în Demonstrația cu numere elevilor în
( 20 minute ) coloană câte unul înapoia unei linii de reprezentând desfășurarea
Exercițiul
O1 plecare/sosire. În fața fiecărei echipe, la distanță de rezultatul jocurilor, vizând
O2 5 m se așază un cerc și la altă distanță de 5 m se acestora cu precădere
O3 așază un reper (jalon) care să poată fi ocolit. executarea
O4 Explicarea jocului: Jaloane acțiunilor motrice
*Fiecare elev alege dintr-un coș un cartonaș pe care ale jocului,
este scris un număr. Numerele vor fi aceleași pentru Cercuri de respectarea
fiecare echipă. gimnastică regulilor de joc,
*Cadrul didactic pronunță/afișează un exercițiu utilizarea
matematic, în care se vor folosi operații aritmetice Fluier deprinderilor de
cu numere mici, pentru a fi rezolvate cu ușurință și comunicare și
rapiditate (ex. 2+3; 9-7; 4x2; 27:9, dublul lui 5, lucru în echipă și
treimea lui 21etc.). îndeplinirea
*Pornește în cursă elevul care are pe bilet numărul rolurilor atribuite
corespunzător rezultatului exercițiului. Acesta în desfășurarea
aleargă până la cercul care se află la jumătatea jocurilor;
distanței, se oprește în cerc, arată biletul pentru a
confirma corectitudinea rezultatului, aleargă apoi Aprecieri verbale
până la jalon, îl ocolește, se oprește în cerc și lasă
biletul și apoi aleargă înapoi la echipă aducând
acesteia un punct. Dacă rezultatul nu este bun, nu
merge mai departe către jalon, ci se întoarce la
echipă neprimind niciun punct.
*Câștigă echipa care acumulează cel mai mare
număr de puncte. Se acordă medalii.
Demonstrarea jocului:
*Cadrul didactic împreună cu una dintre echipe
demonstrează executarea jocului.
Desfășurarea jocului:
*Jocul se reia de 2-3 ori pentru a da posibilitatea de
revanșă grupei/echipei învinse.
VII. Revenirea „Umflăm balonul”- exerciții de respirație Explicația Frontal Observarea
organismului *Elevii se așază în cerc strâns, inspiră și se Demonstrația directă a atitudinii
(2 minute) depărtează la expirare umflând astfel balonul. Exercițiul și
*Exercițiul se repetă de 4-5 ori. comportamentului
VIII. *Alinierea; Conversația Medalii Frontal Aprecieri verbale
Încheierea *Se prezintă elevilor concluzia asupra lecției și se Acordarea de
activității. fac aprecieri și recomandări privind participarea și calificative
Concluzii, aprecieri implicarea acestora pe parcursul activității;
și recomandări *Se acordă calificative;
( 2 minute) *Salutul.

S-ar putea să vă placă și