Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a III-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Titlul lecției: ,,Puișorii”- după Emil Gârleanu
Tipul lecției: consolidare de cunoștințe
Competențe generale:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
Competențe specifice:
1.1. Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar simplu;
1.4. Manifestarea curiozității față de diverse tipuri de mesaje audiate;
2.2. Povestirea unei întâmplări cunoscute pe baza unui suport adecvat din partea profesorului;
2.5. Adaptarea vorbirii la diferite situații de comunicare în funcție de partenerul de dialog.
Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor trebui:
O1. Să citească în mod corect, conștient și expresiv povestirea din manual.
O2. să răspundă unor întrebări privind subiectul povestirii ,,Puișorii”;
O3. să povestească întâmplarea descrisă în manual;
O4. să descrie pe baza povestirii din manual schimbările din natură specifice toamnei;
O5. să analizeze diverse comportamente ale personajelor din povestire.

Strategia didactică: activ-participativă


Resurse procedurale: joc didactic, demonstrația la hartă, expunerea, conversația examinatoare, descoperirea, lanțul ideilor, exercițiul, metoda
cubului, explicația.
Resurse materiale: manual, videoproiector, flip-chart,tabla, material video, glob pământesc, material PPT, cărți, cub, fișe cu sarcini de lucru.
Resurse temporale: 50 min.
Resurse umane: 25 elevi
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Locul desfășurării: sala de curs

1
SCENARIUL DIDACTIC
Momentul lecției Ob. Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Strategia didactică
Dozarea
Resurse Resurse
procedurale materiale
Moment Face prezența. Se pregătesc pentru activitate.
Pregătește materialele necesare desfășurării
organizatoric
2 min. orei.
Captarea și O5 Profesorul le prezintă elevilor un Elevii urmăresc cu atenție Jocul didactic Videoproiector
menținerea documentar fără sonor ce ilustrează documentarul. Pe rând, elevii numiți
Observația Material
atenției migrația păsărilor. Pe măsură ce rulează vor fi vocea de fundal, ei trebuind să
documentar
8 min.
documentarul, elevii trebuie să fie ,,vocea descrie imaginile ilustrate în
Demonstrația
de background” ce prezintă acțiunea din documentar.
la hartă Globul
Urmăresc indicațiile profesorului.
film. De asemenea, le indică pe Glob
pământesc
locurile unde pleacă păsările călătoare.
Consolidarea Notează titlul lecției la tablă.
2
cunoștințelor Bazându-se pe faptul că ora anterioară s-a Elevii ascultă cu mare atenție Conversația Material audio
35 min.
citit povestea din manual, profesorul povestea.
Expunerea
prezintă elevilor un material audio cu
O2 Cărți
textul din manual. Răspund întrebărilor profesorului.
După ce fragmentul a fost ascultat, se Urmăresc indicațiile profesorului.
Conversația
identifică autorul povestirii, apoi se
examinatoare
O1 Manual
prezintă elevilor mai multe cărți ale Elevii numiți citesc câte un fragment
O2 aceluiași autor, îndemnându-i la lectură. din povestire. Videoproiector
Descoperirea
O3 Profesorul numește mai mulți elevi pentru Elevii rezolvă sarcinile din materialul Material PPT
Lanțul ideilor
a citi povestirea din manual. PPT. Conversația
După ce elevii au citit fiecare câte un
examinatoare
fragment, pe baza unui material PPT, Exercițiul
O4 Cub
profesorul cere elevilor să rezolve câteva
Fișe cu sarcini
Elevii își aleg șefii de grupă care vin
cerințe privind subiectul lecției. În acest fel
de lucru
O5 în fața clasei pentru a extrage sarcina Metoda
se poate observa în ce măsură au înțeles ei
specifică, apoi fiecare grupă rezolvă cubului
firul povestirii.
Explicația
Împarte elevii pe grupe, le prezintă un cub în timpul indicat de profesor fiecare
pe pe ale cărui fațete sunt trecute 6 sarcini sarcină ce i-a fost atribuită.
de lucru. (Anexa 1). Profesorul cere ca
fiecare grupă să își desemneze un lider
pentru a extrage sarcina specifică grupei
lui. Pe durata cât elevii realizează sarcinile
După ce s-au rezolvat sarcinile, șefii
primite, profesorul urmărește și
3
supraveghează activitatea acestora, de grupă vin în fața clasei pentru a
intervine cu explicații suplimentare, îi prezenta munca fiecarei grupe.
îndrumă pe elevi în măsura în care au
nevoie.
După ce au fost rezolvate sarcinile,
profesorul invită liderii de grupă în fața
clasei pentru ca aceștia să prezinte sarcinile
lor. În cazul în care este nevoie, profesorul
intervine cu explicații suplimentare.
Retenția O1 Profesorul prezintă elevilor varianta în Elevii ascultă indicațiile profesorului. Joc didactic Flipchart
cunoștințelor versuri a povestirii (Anexa 2) despre care Citesc poezia și completează lacunele
Exercițiul
5 min
s-a discutat. Le explică faptul că din poezie acesteia.
lipsesc anumite cuvinte, ei trebuind să
completeze spațiile punctate.
Pe măsură ce se citește poezia, invită elevii
la tablă pentru a completa versurile
acesteia, iar ceilalții completează poezia pe
fișele distribuite de profesor.
Prezintă concluziile și face aprecieri cu
privire la activitatea elevilor.

4
Anexa 1
1. Selectați expresii/enunțuri care ilustrează schimbările din natură.
2. Analizați comportamentul băiatului.
3. Povestiți întâmplarea.
4. Argumentați explicația mamei.
5. Motivați că textul citit este unul narativ.
6. Realizați un desen potrivit textului.

Anexa 2
Pace e în aer, pace afară Și-n asfințit un copilaș Dar rândunelele statornice nu-s
Se lasă asfințitul peste case iară. Doar în cămașă, desculț, golaș Puii se-nalță șis-au tot dus
Soarele pâlpâie-n zări să se culce, Ce poartă dorul vremii ce-a fost, Căci vine vântul și se lasă gerul,
Tomna-și așterne boarea dulce. Puii și-i cheamă, dar fără rost. Nu vor să-nghețe, se-ntunecă cerul.

Peste căsuțe, peste pitici Puii, micuții, din ouă ieșiți Plângând, la mama copilul se duce.
Să vină somnul și la cei mici. Dau să se culce că-s obosiți Mama-l alintă cu glasul ei dulce:
Case-amorțite, frunze ruginite El de la mama lui i-avea în dar Nu plânge pui, că pustiu e afară,
Copacii-și scutură crengile rupte. Și-i urmărea cu ochi de ștrengar. Puii se-ntorc și la primăvară!

S-ar putea să vă placă și