Sunteți pe pagina 1din 2

Plan de lectie consiliere educationala

Stima de sine

Clasa: a-VII-a A
Data: 27.03.2019
Durata: 50 minute
Profesor: Dogaru Anca

Obiective generale:

- Sa inteleaga importanta autocunoasterii


- Sa înteleaga rolul si importanta pe care il joaca stima fata de propria persoana si autovalorizarea

Obiective operaţionale:

- O 1- sa constientizeze importanta stimei de sine


- O 2- sa isi doreasca o mai profunda cunoastere de sine
- O 3- sa isi clarifice termenii ce tin de imaginea de sine, stima de sine si increderea in sine
- O 4 – sa constientizeze modul in care suntem perceputi de oameni prin actiunile noastre

Metode: Conversaţia, expunerea, explicaţia, metafora, brainstorming, ex de autocunoastere

Materiale: Prezentare power-point, fise, tabla si creta, foi.


Resurse procedurale
Momentele Timp Resurse
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Forme de
lecţiei alocat materiale
procedee organizare
Organizarea 2 min.  Pregăteşte materialele necesare orei. - aduc la cunoştinţă dacă sunt Conversaţia Frontal -
clasei  Verifică prezenţa elevilor absenţi
 Amplasează mijloacele tehnice;
 Distribuie materialele.
Captarea atenţiei 5 min.  Se prezinta elevilor „Alegoria - ascultă cu atenţie si apoi Conversatia Frontal Prezentare
broscutelor” explica sensurile alegorice ale Power Point
 Apoi sunt intrebati ce au inteles din povestirii
poveste
Anunţarea temei 3 min. - Anunţă titlul activităţii „Stima de - ascultă şi sunt atenţie la Conversaţie Frontal - Prezentare
lecţiei precum şi sine”. expunere. Expunerea Power Point
a obiectivelor - Scrie pe tablă titlul lecţiei.
acesteia - Enumeră obiectivele lecţiei.
Desfăşurarea 35 min.  Organizează exerciţiu de spargere a -Elevii vor trebui să menţioneze Conversaţie Frontal Anexa 1
propriu-zisă a gheţii. Elevilor li se vor împărţi câte o două calităţi proprii si ale Brainstorming
lecţiei foaie (fisa 1), pe care vor trebui să colegului lor
menţioneze două calităţi ale colegului
din dreapta lor. Apoi in ordinea in care
sunt asezati in banci vor citi cele scrise
pe biletele. Apoi vor fi intrebati cum s-
au simtit cand colegul le-a prezentat
calitatile.
 Prezintă noţiunile de bază privind Conversaţie Frontal Prezentare
stima de sine şi imaginea de sine; Expunere Power Point
 Se insista pe faptul ca toti suntem Dialog dirijat
diferiti, important este sa fim mandri
de asta.
 Se completeaza fisa 2: - Completează fisele Conversaţie Individual Anexa 2
Steaua stimei de sine Explicaţie Frontal Anexa 3
 Se prezinta exemplele din fisa 3 iar
elevii sunt solicitati sa identifice
nivelul stimei de sine Activitate
frontală
Asigurarea feed- 5 min. Profesorul va solicita elevilor sa-si - elevii se vor deplasa cu un Individual
back-ului scrie numele pe un post-it si sa-l post-it cu numele lor si il vor
pozitionese pe o plansa pe care este lipi pe plansa
ilustrat un copac.

S-ar putea să vă placă și