Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 20 martie 2014


Educatoare: Solomon Cristina Elena
Grupa: Mare
Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema activității: „ Paradisul din adâncuri”
Forma de realizare: Activitate integrată
Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual
Tipul activității: consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
Componența activității:
Activități de dezvoltare personală ( Întâlnirea de dimineaţă)
Jocuri și activități didactice alese (etapa I şi etapa a III-a)
Activităţi pe domenii experienţiale: Activitate integrată cu tema “S. O. S. ! Salvați Oceanele!”
Domeniul Ştiinţă- Activități matematice- Joc didactic “Flopi și copiii, la pescuit”
Domeniul Om și Societate- Abilități practice – „ Acvarii de buzunar”

Scopul: Consolidarea deprinderilor de calcul cu operația de adunare, crearea unor atitudini


pozitive de implicare conștientă a copiilor în procesul de ecologizare a surselor de apă poluate
prin realizarea unor lucrări din materiale refolosibile.

Obiective: La sfârșitul activității copiii vor fi capabili:

O1- să rezolve exerciții de adunare cu 1, 2 unități în limitele 1- 8, utilizând obiecte sau


reprezentări
O2- să verbalizeze în mod frevent modalitățile de calcul folosite în rezolvarea exercițiilor
O3- să așeze peștișorii crescător și descrescător
O4- să completeze graficul cu peștișori respectând simbolul
O5- să pună în acvariu atâția peștișori câți a pescuit
O6- să umple borcănelele cu ingredientele cerute
O7- să lipească pe capac cifra corespondentă numărului de pești
O8- să spună ce au observat la microscop
O9- să traseze corect peste conturul punctat al literelor
O10- să încercuiască diferențele dintre imagini
O11- să respecte regulile jocului
O12- să manifeste spirit de atenție, atitudini de cooperare

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, explicația, asaltul de idei, problematizarea, demonstrația,


jocul,
Material didactic: calendarul naturii, joc de pescuit realizat de educatoare (jetoane cu exerciții
de adunare ilustrate, jetoane magnetice cu pești numerotați de la 1 până la 8, undițe cu
magneți, două cutii, îmbrăcate în albastru, reprezentând oceanele poluate), coșulețe, grafic,
jeleuri/ biscuiți cu forma de peștișori, borcănele bombate, paiete cu peștișori, sclipici alb,

1
albastru și verde, figurine reprezentând personaje animate din lumea adâncurilor, scoici mici,
jetoane autocolante cu cifre, nisip colorat galben, apă distilată, glicerină lichidă, colorant
alimentar albastru, microscop, lupe, fișe de lucru Salvați apa!, Găsește diferențele! , pixuri cu
sclipici, cd- player, jetoane magnetice cu picături numerotate cu cifre 1- 8.
Resurse umane: educatoarea, copiii și invitatul de onoare.
Durata: o zi

Bibliografie:

MECT, Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), Bucureşti, 2008


Păduraru V., Activităţile matematice în învăţământul preşcolar, Iaşi, Polirom, 1999
Revista Învățământului Preșcolar, Nr. 1- 2/ 2010, pag. 52- 60, Editura Arlequin, București

Webografie:

http://www.google.ro/url?
sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDUQFjAB&url=http%3A%2F
%2Fwww.mmediu.ro%2Fpagina_copiilor%2Fflopi%2F02-
flopi_si_apa.pdf&ei=oGIlU8r6O4KGswbvyoAo&usg=AFQjCNE8ZexOGKPseMiioj9u7tdsji
Xccw&sig2=tA9Y08ic96YDijJaw2WD-A&bvm=bv.62922401,d.Yms
http://www.youtube.com/watch?v=PCvYYmVyR-k
http://being-a-mama.blogspot.ro/2012/02/pinterest-weekly-kids-activitycraft.html
http://stylusa.com/wonderful-mason-jar-snow-globes-for-diy-christmas-ornament-
ideas/glitter-mini-aquarium-in-mason-jar-diy-crafts-ideas/
http://waterkeeper.org/
http://saveourseas.com/
http://ocean.nationalgeographic.com/ocean/take-action/10-things-you-can-do-to-save-the-
ocean/
https://www.google.ro/search?
q=ziua+mondiala+a+apei&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=ntQgU7_DCpCRswb
W6ICQCA&sqi=2&ved=0CDUQsAQ&biw=1366&bih=649
http://www.didactic.ro/materiale-didactice/59034_povestea-picaturii-de-apa
http://www.didactic.ro/materiale-didactice/79213_-apa-si-transformarile-ei
http://www.didactic.ro/materiale-didactice/43927_apa-proiect-tematic

2
ACTIVITATE DEDICATĂ ZILEI DE 22 MARTIE, ZIUA MONDIALĂ A APEI

Joc didactic „S. O. S. ! SALVAȚI OCEANELE!”

Varianta I Flopi a auzit de istețimea copiilor de la grupa mare și le cere ajutorul.


Scopul didactic: consolidarea deprinderilor de calcul cu operația de adunare
Sarcina didactică
Număratul in limitele 1- 8, recunoașterea cifrelor, asocierea numărului la cantitate și cifră, și
rezolvare de probleme
Elementele de joc : întrecerea,cuvintele stimulatorii, mânuirea undițelor, aplauzele,
recompensarea.
Regulile jocului
Nu este permis pescuitul cu mâna.
Peștii salvați nu se lasă pe jos.
Fiecare răspuns corect șterge o pată de poluare.
Fiecare răspuns greșit adaugă o pată de poluare.
Dacă un copil greșește, are dreptul să fie ajutat de echipa sa.
Nu ne supărăm dacă pierdem, așa sunt concursurile!
Copiii își aleg jetoane/ecusoane, apoi se împart în echipe în funcție de jetonul ales. Copiii
sunt împărțiți în două echipe, astfel: echipa delfinilor și echipa căluților de mare. Se explică
sarcinile fiecărei echipe, astfel: fiecare echipă are oceanul ei din care trebuie să salveze
peștișorii de la îmbolnăvirea prin poluare. Așadar fiecare echipă va face coloană în dreptul
propriului ocean, (rezultând două coloane). Cu ochii închiși fiecare copil va extrage din
coșuleț un exercițiu al cărui rezultat va trebui să- l pescuiască. Undița va reprezenta ștafeta
acestui joc, astfel încât după ce primul copil al echipei socotește și pescuiește rezultatul
corect, va duce imediat undița următorului copil din echipa sa. Proba se termină o dată cu
peștii din oceane când fiecare echipă va trebui să așeze peștișorii crescător și descrescător
fiind declarată învingătoare echipa care a curățat prima oceanul de poluare.
Se execută jocul de probă şi jocul propriu-zis.

Varianta a II- a
Sarcina didactică: raportarea cantității la număr și cifră (să așeze în grafic peștișorii- jeleu/
biscuite respectând cifra din tabel, să încercuiască cifra care arată câți pești sunt)
Elementele de joc:
Completarea graficului cu peștișori- biscuit în funcție de simbol, competiția, mânuirea
materialelor, încurajarea
Regulile jocului
Fiecare răspuns corect va aduce echipei o figurină cu personaje din lumea subacvatică
Răspunsul greșit nu aduce nimic echipei
Fiecare copil va da un răspuns.
Nu ne supărăm dacă pierdem, doar ne respectăm colegii!
Copiii sunt împărțiți în 2 echipe sau rămân tot echipele din variantata I- ei vor decide- fiecare
echipă va primi câte o fișă de lucru cu un grafic care va trebui completat conform simbolurilor
din tabel. Copiii vor pune în grafic tot atâția biscuiți cât indică simbolul (cifra pe care ei au
pescuit- o), apoi vor alege jetonul cu cifra corespunzătoare numărului de pești. Va câștiga
echipa care are cele mai multe figurine.
Se execută jocul de probă şi jocul propriu-zis.

3
Complicarea jocului : fiecare copil trebuie să rețină cifra peștișorului salvat și denumirea
acestuia (balenă, delfin, căluț de mare, rac, etc) deoarece îi va fi de folos în etapa ce urmează-
proba cea mai plăcută a concursului- „Casa nouă”- completarea acvariilor , probă care se va
desfășura la centrul MÂNUȚE HARNICE

Scopul didactic:
Dezvoltarea flexibilității gândirii, a imaginației creatoare, cultivarea gustului creației artistice,
dezvoltarea capacității de a cunoaște și înțelege mediul.
Sarcina didactică:
Educarea dragostei pentru mediu, pentru o viață curată în rândul copiilor prin completarea
acvariilor- așezarea vietăților marine în medii noi, nepoluate
(Copiii vor trebui să pună în borcănel tot atâtea scoici, paiete cu peștișori, sclipici, câte îi arată
jetonul extras, să umple borcănelul cu apă distilată și glicerină)
Elemente de joc: mânuirea jetoanelor și a materialelor puse la dispoziție ( borcănele, scoici,
lipici siliconic, apă distilată, sclipici de diferite culori, paiete cu peștișori și steluțe, figurine cu
personaje marine, jetoane cu cifre), cuvintele stimulatorii, bucuria propriilor rezultate,
aplauzele.
Reguli:
Respectăm cifra. Lucrăm cu atenție pentru a nu vărsa apa. Menținem curățenia la locul de
lucru. Nu ne supărăm dacă pierdem, mâine încercăm din nou!
Se execută jocul de probă şi jocul propriu-zis.
Copiii își vor păstra figurinele, vor extrage jetoane cu cifre și, conform cifrelor indicate de
acestea vor completa borcănelul cu scoici și cu paiete- peștișori și steluțe, vor adăuga,
îndrumați de educatoare, cantitățile necesare de apă distilată și glicerină, vor decora acvariul
după bunul lor plac cu materialele puse la dispoziție: sclipici colorat, nisip galben, biluțe
fosforescente. Vor înfileta bine borcănelele, asigurându- se că nu curg. Vor obține astfel, un
mediu nou și curat de viață pentru vietățile marine. Va fi desemnată câștigătoare prima echipă
care termină. Pentru a- și aminti această experiență plăcută și faptul că nu suntem singurii a
căror principală sursă de viață este apa, copiii vor păstra acvariile și vor primi diplome drept
recompensă a dragostei lor pentru mediu.

4
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață. Are loc Înviorarea, (anexa), salutul


Doamna educatoare salută copiii Bună dimineața, picături vesele! apoi copiii se salută între
ei. Panoul cu Prezența și Calendarul naturii va fi completat de asistenții zilei. Copiii vor să
vadă ce conține astăzi Cutia cu noutăți și descoperă mascota Flopi și o scrisoare:
Dragi copii, sunt Flopi, peștișorul zburător,, vă mai amintiți de mine? Sunt tare trist,
paradisul meu din adâncuri este pe cale să se destrame: poluarea cu petrol a oceanelor și
mărilor lumii, deversările apelor menajere, oamenii care aruncă gunoiul în ape, toate
acestea nu pun în pericol doar flora și fauna marină ci și sănătatea și supraviețuirea noastră,
a vietăților apelor. Aceasta este casa mea, casa noastră...și, după cum bine știți, este chiar
sursa vieții întregii Planete. Dar se pare că oamenii uită acest lucru...Familia mea, prietenii
mei sunt toți în pericol. Trebuie să fac ceva! Trebuie să găsesc ajutoare de îndată. Oare cine
ar vrea să mă ajute?Sunt atât de trist!!! Copiii și educatoarea îl înveselesc pe Flopi cântându-
i Five little penguins de Patty Shukla apoi îl întreabă cu ce îl pot ajuta.
Dragii mei, cât de frumos ați cântat, ce fericit m- ați făcut!!! Iată, dragii mei, cum mă
puteți ajuta: să le amintiți oamenilor despre importanța apei în viața lor, a noastră, a tuturor.
Puteți face acest lucru participând la o competiție de pescuit ceea ce presupune să știți să
numărați, să socotiți...Chiar așa, știți să socotiți?...Știam eu că mă pot baza pe voi! Apoi va
trebui să realizați acvarii în care să punem peștișorii salvați. Eu v- am lăsat în Cutia cu
noutăți mascota mea să vă ghideze pe parcursul activităților de astăzi dar și materialele cu
care veți lucra astăzi. Doamna educatoare vă va îndruma.
Haideți să vă prezint centrele de lucru: La centrul Micul Cercetător- (Științe) veți
participa la un joc- concurs intitulat “S. O. S. ! Salvați Oceanele!” Aici va trebui să vă
împărțiți în două echipe. Cu ochii închiși veți extrage de aici câte un cartonaș pe care sunt
scrise operații de adunare Întâi pescuiți peștișorii care au pe înotătoare rezultatul adunării de
pe jetoane. Câștigă prima echipă care pescuiește toți peștișorii. Apoi, tot în echipe, veți așeza
peștișorii în ordine crescătoare și descrescătoare. Câștigătoare va fi prima echipă care
completează graficele. Fiecare copil trebuie să țină minte câți peștișori a salvat deoarece îi
va fi de folos în urmatoarea etapă- proba cea mai placută- umplerea acvariilor cu peștișori și
decorarea acestora, probă care se va desfășura la centrul MÂNUȚE HARNICE. Eu sunt
sigur că vă veți descurca de minune!
- Cât de îngrijit ați lucrat dragii mei! Ce acvarii frumoase ati făcut! Felicitări isteților! Acum
vă invit să serviți gustarea.
După servirea gustării copiilor le sunt prezentate centrele: La centrul CĂSUȚA PĂPUȘII vă
veți juca De- a cercetătorii, unde veți folosi microscopul pentru a cerceta picătura de apă
curată și picătura murdară și veți observa experimentul de ieri, acela cu garoafa albă. La
centrul CREIONELUL FERMECAT (Biblioteca) veți scrie peste conturul punctat al literelor
pentru a forma mesaje pentru salvarea apelor. La centrul MANIPULATIVE veți încercui
diferențele dintre imagini și veți găsi drumul cel bun al labirintului. Copiii iși aleg centrele de
lucru la care doresc să iși desfășoare activitatea; are loc rotirea în centre și turul galeriei.
Eu știu că voi sunteți foarte isteți și talentați. De aceea, ca recompensă, v- am pregătit
câteva jocuri distractive,( iar voi va trebui să va alegeți pe acela care va place cel mai mult).
În cadrul acestor jocuri vă veți dovedi abilitățile artistice dansând Dansul Pinguinului , veți
încerca să imitați vântul și ploaia și vă veți testa capacitatea de atenție într- un joc intitulat
“A câta picătură zâmbește?”
Vă mulțumesc isteții mei! Eu și prietenii mei vă vom fi recunoscători!

5
6
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele activității Conținutul activității Strategii


didactice
1. Moment Se crează condiţii optime pentru desfăşurarea
organizato- activităţilor: aerisirea sălii de grupă, aranjarea
ric mobilierului, a materialului didactic în ordinea
folosirii lui;
- se organizează colectivul de copii și va avea loc Conversația
Înviorarea (Rutine) și Întâlnirea de dimineaţă. Aici
asistenții zilei, ajutați de grupa de copii vor completa
panoul cu prezența și calendarul naturii.
2. Captarea Se realizează prin citirea unei scrisori din Cutia cu Conversația
atenției Noutăți, de la Întâlnirea de dimineață, în care copiii
află de întristarea lui Flopi, peștișorul zburător.
3. Anunțarea Copiii sunt rugați să spună ce le trece prin gând când Asaltul de
temei și a se gândesc la APĂ idei
obiectivelor Se anunță copiii că vor desfășura activitatea numită
”Paradisul din adâncuri”, în care copiii, datorită
dragostei lor pentru vietățile marine, a iscusinței lor Conversația
în arta socotitului, vor salva peștișori, utilizând
undițele și vor realiza acvarii în jocul ”SOS Salvați
Oceanele!!!” și, după servirea gustării, se vor juca la Explicația
centre.
4. Desfășu- Copiii sunt puși în fața problemei: au două undițe, Problematiza
rarea două oceane poluate și foarte mulți peștișori rea
activității bolnăviori.
Pentru început, copiii vor extrage câte un ecuson
dintr-un bol. În funcție de imaginea de pe ecuson
(delfini, balenă, căluți de mare, etc.), copiii se vor
împărți în două echipe: echipa căluților de mare și Instructajul
echipa peștișorilor- curcubeu. Copiilor le sunt verbal
explicate clar regulile jocului, se face demonstrația Demonstrația
prin jocul de probă după care se procede la
desfășurarea jocului propriu- zis „Flopi și copiii, la
pescuit” Fiecare copil extrage un cartonaș cu un
exercițiu ilustrat. Câte un copil de la fiecare echipă
trebuie să salveze vietatea marină care conține
rezultatul corect, după aceea va trebui să ducă repede
undița colegului de echipă. Se continuă până la
ultimul copil. Fiecare răspuns „pescuit” corect va
elimina o pată de poluare din ocean. Copiii sunt
recompensați cu figurine reprezentând vietăți marine.
(figurinele sunt lipite în interiorul capaceleor
borcănelelor, dar copiii nu știu încă de ce) Graficul
La a doua probă ( proba de relaxare), echipele vor
completa graficul peștișorilor salvați, așezând
biscuiții în funcție simbolul din tabel iar proba de

7
maximă distracție dar care implică foarte multă
atenție și grijă este proba în care copiii vor pregăti
acvarii pentru peștiștișorii bolnavi. Fiecare copil
extrage câte un jeton, pe care îl va lipi pe capacul
borcănelului; vor introduce în borcănele peștișori, Consultarea
scoici și steluțe respectând cifra de pe capac. Apoi de grup
vor ornamenta după bunul plac cu sclipici de
culoarea aleasă, biluțe fosforescente și nisip galben.
Sub îndrumarea experților, a educatoarei și a invitatei
de onoare, copiii celor două echipe vor adăuga în
borcane câte o liguriță de glicerină și vor completa cu
apă distilată până la semnul de înfiletare al
borcănelului. Vor înfileta capacele unse cu lipici
siliconic fiind încântați să poarte în propriile
buzunare o parte din Paradisul din adâncuri. Va fi
desemnată câștigătoare echipa care termină prima.
Copiii sunt invitați să- și spele mânuțele pentru a
servi gustarea.
5. Obținerea Jocuri și activități alese I: Copiilor le sunt
performanțe prezentate centrele de activitate și sarcinile de lucru
i corespunzătoare fiecărui centru. Se asigură
vizualizarea materialelor de lucru de către toți copiii,
precum și înțelegerea sarcinilor de îndeplinit:
- Creionelul fermecat (Bibliotecă)- La acest centru se
va desfășura activitatea „ Mesaje dintr-o picătură”. La
acest centru copiii vor scrie oamenilor mesaje de Explicația
salvare, antipoluare a apelor, prin trasarea peste
conturul punctat al literelor;
- Căsuța păpușii (Joc de Rol)- De-a cercetătorii, vor
interpreta rolul de cercetător studiind la microscop
sau cu lupa, picătura de apă curată și picătura de apă
murdară, o frunză verde, una uscată, verbalizând
acțiunea în timpul experimentului;
- Manipulative (Știință) – „Găsește diferențele”vor
lucra pe fișe în care vor distinge diferențele dintre
imagini prin încercuire.
După ce și-au ales centrele de lucru copiii cântă Eu
am zece degețele și își încălzesc mânuțele pentru
activitate.
Copiii se rotesc în centre, are loc turul galeriei, copiii Turul galeriei
fac aprecieri asupra propriilor lucrări dar și asupra
lucrărilor colegilor.
6. Asigurarea Jocuri și activități alese II:
retenției și a Joc distractiv: Dansul pinguinului- pași succesivi la
transferului dreapta, la stânga, înainte și înapoi Jocul
Joc Euritmic: Vântul, ploaia, uraganul!- imitarea
sunetelor din mediul înconjurător. Copiii vor fi
împărțiți, prin numărătoare, în două echipe: Vântul și
Ploaia. O echipă va imita vântul, cealaltă va imita
ploaia. Fenomenele vor fi imitate întâi pe rând de

8
către cele două echipe, apoi împreună. Împreună vor
forma uraganul. Se repetă jocul prin schimbarea
copiilor între echipe. Ambele echipe vor fi
câștigătoare.
Joc de Atenție: A câta picătură zâmbește?-
Prin desfășurarea acestui joc se urmărește
consolidarea spiritului de observație: Sunt puse în
fața copiilor 8 picături triste de apă (realizate de
educatoare din hârtie colorată albastră, pe o parte au
chipuri triste, pe cealaltă parte au chipuri
zâmbitoare). La semnalul educatoarei copiii închid
ochii. Educatoarea schimba o picătură tristă cu una
veselă, după aceea schimba două picături, apoi trei
picături (diferite) și întreabă: A câta picătură
zâmbește? A câta picătură este tristă? Jocul se
încheie când toți copiii au dat răspuns și toate
picăturile sunt vesele.
7. Încheierea Se fac aprecieri asupra modului de desfășurare a Aprecieri
activității activității. Are loc Întâlnirea în cerc în cadrul căreia verbale
fiecare copil va spune ce i- a plăcut cel mai mult
argumentând răspunsul dat. Copiii sunt felicitați, Recompensa
recompensați pentru modul cum au desfășurat
activitatea, pentru dragostea lor dovedită pentru
Paradisul din adâncuri.

Această activitate oferă copiilor posibilitatea de a- și verifica și consolida deprinderile de


calcul folosind operația de adunare, cunoștințele referitoare la apă și importanța acesteia în
viața oamenilor și a tuturor plantelor și viețuitoarelor, de a le aplica în diferite situații practice.
De asemenea, fiecare copil învață să- și asume responsabilitatea pentru propriile fapte, să
manifeste grijă față de mediu, față de animale, având o atitudine pozitivă și o sensibilitate
deosebită la problemele urgente cu care se confruntă Pământul și fascinanta lume a
necuvântătoarelor.

ANEXA

Înviorarea

„Copii din grupa mare/ Haideți toți la- nviorare/ Ne- așezăm doi câte doi/ Și pornim în
pas vioi:/ Pas în față, pas în spate/ Dacă vrei, poți da din coate./ Pas la stânga, mâinile
sus,/ Pas la dreapta, pas în plus/ Sărim, sărim de nouă ori,/ Să ajungem pân’ la nori./
Facem roata în mișcare/ Și pornim o alergare./ Apoi ne oprim frumos,/ Respirăm, dar nu
stăm jos!”

Încălzirea mânuțelor

„Mișcăm degețelele/ Batem tare palmele/ Strângem pumnii binișor/ Și morișca repejor/
Unim degețelele,/ Apăsăm și palmele;/ Pumnișorii îi lovim/ De lucru ne pregătim!”

S-ar putea să vă placă și