Sunteți pe pagina 1din 5

GRAD.CU P.N.NR.

2 CORNESTI-GORJ

PROIECT DIDACTIC

Grupa :Combinata N-I-II


Propunator : Inst Pirvulescu Simona
Domeniul de activitate : Evaluare sumativa
Tema : “ Carnavalul toamnei “
Tipul de activitate : verificare si consolidare
Forma de realizare : interdisciplinara

Obiective cadru :

1. - intelegerea si utilizarea corecta a semnificatiei structurilor verbale orale ;


2. - dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator , precum si stimularea curiozitatii
pentru investigarea acestuia;
3. - consolidarea capacitatii de a recunoaste , denumi si utiliza figuri geometrice , de a numara corect si de a
folosi un vocabular matematic adecvat ;
4.- consolidarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea de lucrari complexe ( desen, aplicatie ) specifice
nivelului de dezvoltare motrica ;
5. - consolidarea si verificarea deprinderilor motrice de baza si aplicativ-utilitare ;
6. - verificarea deprinderii de exprimare prin muzica.

Obiective de referinta :

- sa identifice si sa descrie caracteristicile anotimpului toamna ;


- sa utilizeze cuvintele noi invatate in contexte adecvate ;
- sa execute grafisme elementare (linii drepte, oblice, curbe ), respectand marimea, spatierea si directia de la
stanga la dreapta ;
- sa inteleaga relatiile spatiale si sa plaseze diferite obiecte si grafisme conform indicatiilor primite ;
- sa redea corect numarul de elemente solicitate ;
- sa recunoasca si sa denumeasca forma partilor componente ale cantinelor pentru pasarele ;
- sa compare dimensiunile ( inaltimea, grosimea ) copacilor din fisele de lucru individuale ;
- sa enumere insusirile caracteristice anotimpului toamna, lunile acesteia cu denumirile stiintifice si
populare ;
- sa recunoasca anumite schimbari si transformari ale naturii in anotimpul parcurs ( fenomene naturale,
modificari in viata plantelor, a animalelor si a oamenilor ) ;
- sa comunice impresii pe baza celor invatate si observate, sa recite poezii despre toamna, sa interpreteze
cantece adecvate ;
- sa manifeste disponibilitate in a participa la actiuni de ingrijire si protejare a mediului inconjurator,
aplicand cunostintele dobandite;
- sa interpreteze date si simboluri ale toamnei ( calendarul naturii ) ;
- sa se foloseasca de actiuni motrice invatate pentru a exprima sentimente si comportamente, pentru a
raspunde la diferiti stimuli si ritmuri.

Metode si procedee : conversatia , exercitiul, problematizarea, auditia, observatia.

Material didactic : foi de bloc de desen, hartie creponata, autocolant, deseuri textile, aracet, pensule, carioca.
2

Material bibliografic :
-“Programa activitatilor instructiv-educative din gradinita de copii”, editia a II-a revizuita si adaugita” , 2005 ;
-“Indrumatorul cunoasterii mediului inconjurator in invatamantul prescolar” ;
-“Educatia ecologica in gradinita de copii” ;
-Texte literare si muzicale pentru prescolari .

Durata : 30 –35 minute

Desfasurarea activitatii

Nr. Momentele Conţinutul stiintific Strategii didactice Evaluare


crt. activitatii

1. Momentul - pregatirea salii de grupa;


organizatoric - asezarea mobilierului si
distribuirea materialului
didactic pentru activitate

2. Captarea - copiii vor interpreta cantecul - exercitiul - urmaresc felul in care copiii
atentiei “Zilele saptamanii” si vor - conversatia interpreteaza cantecul si cum
caracteriza ziua in care ne descriu ziua de toamna in care ne
aflam: ultima zi de toamna . aflam

3. Anuntarea - Astazi ne vom aminti tot ce - expunerea - urmaresc capacitatea copiilor


temei am invatat despre toamna si - explicatia de a asculta si de a intelege
vom realiza un tablou cu
aspecte din acest anotimp!

4. Dirijarea - Vom intui elementele - observatia - copiii vor observa si vor


invatarii specifice toamnei prezente in -conversatia comenta simbolurile celor doua
fisele date . culori care predomina (albastru
si galben )

5. -Obtinerea - Dupa ce anotimp vine -conversatia -urmaresc enumerarea in ordine


performantei toamna ? cronologica a celor trei luni de
-Transferul de - Care sunt cele trei luni toamna
cunostinte calendaristice ale toamnei?
- Care este culoarea -problematizarea -copiii vor explica de ce culoarea
predominanta a lunii: verde a frunzelor se deschide,
septembrie, octombrie, apoi devine galbena, iar cand se
noiembrie? usuca acestea, ea devine maron-
- Ce se intampla la inceputul ruginie
toamnei ? -conversatia -urmaresc corectitudinea
- Care sunt fenomenele raspunsurilor
naturale specifice toamnei?
- Sa ne amintim o poezie -exercitiul -urmaresc modul in care recita
despre toamna! copiii (corectitudine,
- In continuare, pentru expresivitate )
3
destindere, vom interpreta -voi constata corectitudinea
cantecul “Acum e toamna, interpretarii textului muzical
da!”

Nr. Momentele Conţinutul stiintific Strategii didactice Evaluare


crt. activitatii
- -conversatia -urmaresc atentia copiilor in
- Recitam poezia “Toamna”, timpul raspunsului unui coleg
de D. Botez
- Dar gospodinele din oras ce
fac? -exercitiul
- Sa recitam poezia “Supa de
zarzavat” de O. Cazimir -conversatia -urmaresc raspunsurile copiilor
- Ce s-ar intampla cu aceste si expresivitatea in recitare
roade daca oamenii nu ar fi -exercitiul
harnici?
- De ce se ingalbenesc -problematizarea -voi urmari gandirea logica si
frunzele si cad? motivatia copiilor
- Ce formeaza ele jos, pe
pamant, unde se asaza? -conversatia -urmaresc raspunsurile logice ale
- Sa formam si noi sub fiecare copiilor
pom cate un covor de frunze
uscate pentru insectele din
gradina! -exercitiul -urmaresc corectitudinea
- Cati pomi avem in livada? deprinderii de a lipi corect si
- Unde se afla pomul cu curat, ingrijit
trunchiul cel mai gros, dar
cel cu trunchiul cel mai -conversatia -urmaresc numararea corecta a
subtire? -exercitiul pomilor si compararea
- Cum sunt pomii din fata in dimensiunilor si locul fiecaruia
comparatie cu cei din spate, in spatiu din fisa data
de mai departe?
- Va rog sa-mi desenati -conversatia -urmaresc capacitatea copiilor de
deasupra pomului din partea a masura din ochi si de a
stanga-sus un stol de cinci constata dimensiunile pomilor,
pasari calatoare, iar deasupra comentand proportiile acestora
celui din dreapta-sus, sase! -explicatia comparativ cu distanta fata de
- De ce pleaca pasarile -exercitiul noi
calatoare de la noi din tara -urmaresc corectitudinea
toamna? numararii si a executarii grafice
- Ce s-ar intampla cu ele daca -conversatia a celor doua siruri de pasari
ar ramane aici in timpul calatoare
iernii?
- Cate casute pentru pasarele -problematizarea -urmaresc motivatia logica a
avem in castronase? celor afirmate de copii
4
- Ce forma au partile lor
componente? -conversatia -urmaresc capacitatea copiilor de
- Prin ce se deosebesc intre a compara si de a stabili forma,
ele? -exercitiul marimea si culoarea casutelor
- Asezati si lipiti casuta cea
mare pe trunchiul cel mai
gros, pe cea mica in varful
celui mai indepartat pom, iar -explicatia
pe cea mijlocie intre crengile
-exercitiul -urmaresc capacitatea copiilor de
a asculta, intelege, de a se orienta
in spatiu , de a lipi

Nr. Momentele Conţinutul stiintific Strategii didactice Evaluare


crt. activitatii
unuia dintre cei doi pomi care casutele in locurile indicate.
nu au casute . -urmaresc disponibilitatea
- Cum protejam pasarelele -conversatia copiilor de a participa la actiuni
care raman in tara in timpul de ingrijire si protejare a
iernii? vietuitoarelor, aplicand
cunostintele dobandite
- Ce fac gospodarii pentru a -conversatia -urmaresc utilizarea cuvintelor
proteja animalele domestice noi invatate (“cereale”,
in anotimpul rece care vine “adaposturi”) in contexte
dupa toamna? adecvate
- Dar animalele salbatice care -urmaresc acelasi obiectiv
se pregatesc singure in (“scorbura”, “vizuina”,
timpul toamnei pentru iarna? “provizii” )
- Daca toate plantele se -conversatia -urmaresc capacitatea copiilor de
ofilesc, noi ne imbracam mai a intelege si motiva inflorirea
gros, se strang si se pregatesc crizantemelor si a tufanelelor
toate legumele si
zarzavaturile de toamna, de
ce, totusi, mai infloresc unele
flori?
- Care sunt acestea? -urmaresc expresivitatea copiilor
- Sa ne amintim poezia -exercitiul in recitarea poeziei
“Toamna draga, iti voi
spune!”
- Acum, pentru ca este ultima -conversatia
zi de toamna, sa ne -explicatia -urmaresc deprinderea de a
imaginam ca afara bate executa corect liniile oblice spre
vantul si ploua si sa desenam stanga si dreapta si executarea
si noi o frunza sau mai multe -exercitiul grefismelor de sus in jos, de la
ramase pe cate o creanga si stanga la dreapta
“ploaia dusa de vant!”
- In timp ce copiii executa -exercitiul -urmaresc capacitatea copiilor de
semnele grafice indicate, a imbina muzia si desenul
vom canta impreuna cantecul
“Toamna cetoasa” .

6. Evaluarea - Toate raspunsurile corecte -urmaresc spiritul critic si


5
activitatii vor fi recompensate cu autocritic al copiilor in evaluarea
“alune pentru veverite”, iar rezultatelor obtinute
la sfarsit, fiecare copil isi va -explicatia
numara “alunele” din -conversatia
“scorbura”. Ii voi -exercitiul
recompensa si pentru modul
in care au plasat casutele, au
respectat numarul si locul
sirurilor de pasari calatoare si
au executat grafismele
indicate.

Nr. Momentele Conţinutul stiintific Strategii didactice Evaluare


crt. activitatii
- Copiii vor veni in fata cu
lucrarile in mana si le vom
expune pe panou, unde vor fi
analizate impreuna cu ei .

7. Incheierea - Copiii vor interpreta jocul cu -conversatia -urmaresc deprinderea de a


activitatii cantec „A plecat mama la -explicatia imbina miscarile indicate de text
piata” si vor parasi sala de cu linia melodica
grupa . -exercitiul

S-ar putea să vă placă și