Sunteți pe pagina 1din 4

Plan de lectie

Profesor de sprijin: POP IULIA EMANUELA


Scoala: Centrul Scolar pentru Educatie Incluzivă “Speranta”, Zalau
Locul de desfasurare: Scoala gimnaziala “POROLISSUM ”, Zalau - activitate de sprijin
Clasa: a IV-a
Obiectul: Limba romana
Unitatea de învătare: INVAT LITERELE
Subiectul lectiei: SUNETUL SI LITERA „t, T”
Tipul lectiei: mixta
SCOPUL :
 receptarea mesajului scris / citit
 familiarizarea cu sunetul si litera noua
OBIECTIVELE DE REFERINTA:
 sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data, silabele dintr-un cuvant si sunetele dintr-o silaba;
 sa identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte si enunturi in textul tiparit si in textul scris de mana;
 sa scrie corect litere, silabe, cuvinte;
OBIECTIVE OPERATIONALE :
 sa pronunte corect noul sunet ”T”;
 sa asocieze sunetul cu litera noua ”T”;
 sa introduca litera noua in silabe, cuvinte, propozitii;
 sa realizeze analiza si sinteza fonetica specifica sunetului ”T”;
 sa redea onomatopee cu acest sunet;
Strategii didactice: jocul didactic, observaţia, conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, comparaţia, demonstraţia, analiza lexicală şi fonetică
Resurse materiale: manual, caiet, planşe cu literele alfabetului învăţate, fişe de lucru, tabla neagră, caietul special
Desfasurarea activitatii
NR. SECVENTEL CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGII RESURSE
CR E LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR DIDACTICE MATERIALE
T
Momentul - Asigură condiţiile optime pentru buna desfăşurare a - Se pregătesc pentru începerea orei de Dialogul
1. organizatoric lecţiei: aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialului limba română
didactic şi stabilirea liniştii Observatia

Joc la tabla – fiecare elev merge pe rand la tabla, iar Merg pe rand la tablasi scriu ceea ce Conversatia Talba
Verificarea ceilalti ii spun o litera pe care elevul de la tabla colegii lor ii dicteaza. Explicatia
cunoştinţelor trebuie sa o scrie: litera mica, mare, apoi sa scrie un Demonstratia Caietul
2. anterior cuvant care incepe cu litera respectiva. Elevii scriu urmatoarele litere: a, m, n, Observatia
însuşite Ex: a, A, - Ana. o, u, i, e, c, r, ce, l. Dialogul
Se propune elevilor un joc de rol cu marionete: Elevii sunt atenti si identifica imaginile. Fisa de lucru
dramatizare Aniversarea. jocul didactic
Se intuieste ilustrata din carte si se ajunge la Identifica cuvintele cu sens nou. conversatia
3. propozitia Tică are un an. observatia Abecedarul
Captarea - numarul cuvintelor din propozitie Despart in silabe cuvintele din
atenţiei - locul cuvintelor cu sunetul nou propozitie. exercitiul
- despartirea cuvintelor in silabe frontal Tabla
- numarul de silabe Localizeaza sunetul in silabe demonstratia
- localizarea sunetului in silaba

Anunţarea Anuntarea temei noi : vom face cunostinta cu litera t Ascultă cerinţele. abecedarul
4. lecţiei şi a & litera ”T”. Atrage atenţia asupra participării active
obiectivelor şi cu interes la lecţie.
5. Activitatea
propriu-zisa Se pronunta corect si explica modul de pronuntie al Elevii pronunta dupa profesor sunetul Dialogul
cuvintelor nou „t”.
- arata imaginea Dau exemple de cuvinte care se scriu cu Conversatia Tabla
- se exerseaza pronuntia impreuna cu clasa litera „t”mic de mana, apoi cu litere „T”
- dati exemple de cuvinte care se vor scrie cu litera mare de mana. Exercitiul
”T”( nume de persoane, orase, tari, continente,
publicatii, etc) Intuiesc litera. Problematizarea Caiet
Intuirea literei de tipar ( elemente componente) Recunoasc sunetul si litera nou invatata Exercitiul
 comparatie cu litera ”T” „t” / „T” in diferite formate ale scrisului
 recunoasterea literei pe diferite tiparituri de din ziare, reviste, carte. Observatia Fisa de lucru
ziar si pe o plansa
Scriu pe caiete doua randuri de litera „t” Conversatia
Elevii sunt indemnati sa scrie in caiet, pentru o mai
mic de mana si doua randuri de litera Tabla
buna coordonare motrica a manii, doua randuri de
„T” mare de mana. Demonstratia
litera « t » mic de mana si «T» mare de mana.
Studierea textului din manual Citesc textul din manual. Descifreaza in Caiet
* descifrarea in mod independent mod independent. Apoi descifreaza cu Dialogul
* descifrarea cu voce tare voce tare.
Ex: Elevii primesc o fisa lucru pe care realizeaza Conversatia Fisa de lucru
patru cerinte: Realizeaza in fisa de lucru primita
cerintele impuse de profesor.
1. Continuati randurile. Continua randurile incepute pe fisa. Exercitiul
2. Leagă litera „t” mic de mână, apoi litera „T” mare Leaga de literele noi invatate, litera:o, c,
de mână, de următoarele litere: o, c, r, m, u, i. r, m, u, i. Observatia
3. Citeste cu atentie!! Citeste cu atentie!
4. Citiţi propoziţiile de mai jos, apoi uniţi numele Citesc fiecare propozitie, apoi unesc Demonstratia
scrise mai jos cu imaginile corespunzătoare. numele scris cu imaginea
corespunzatoare intelesului din
propozitie.
6. Obţinerea Joc de atentie – oral : Gasiti cuvinte care se scriu cu Realizeaza cu atentie exercitiul oferit de
performanţel litera mare dupa cerintele: profesor. Exercitiul
or  ape : Observatia
 munti : Conversatia
 tari :
 nume de persoane Dialogul

Incheierea Intreb elevii despre ce litera am invatat astazi. Conversatia


7. activitatii
- Îi recompensez pentru participarea activă. dialogul
Sunetul si litera “t”/ “T”
Continuaţi rândurile!!

Leagă litera „t” mic de mână, apoi litera „T” mare de mână, de următoarele litere: o, c, r, m, u, i.

Citeşte cu atenţie!!
tun ta-ta tre-ce Ti-cu
tai ta-re car-te Anton
toc ta-ie toc-mai Marieta
Tom tu-nă tu-nel Otilia

Citiţi propoziţiile de mai jos, apoi uniţi numele scrise mai jos cu imaginile corespunzătoare.

Titi trece cu motoreta.


Toni are o rulotă.
Traian ia o roată.
Timea caută iaurt cu mere.
Tamara cumpără un lacăt.

Toni Titi Tamara Traian Timea

S-ar putea să vă placă și