Sunteți pe pagina 1din 3

Plan de lectie

Profesor de sprijin: POP IULIA EMANUELA


Scoala: Centrul Scolar pentru Educatie Incluzivă “Speranta”, Zalau
Locul de desfasurare: Scoala Gimnaziala “POROLISSUM ”, Zalau - activitate de sprijin
Clasa: a Iv-a
Obiectul: Limba romana
Unitatea de învătare: INVAT LITERELE
Subiectul lectiei: SUNETUL SI LITERA „a, A”
Timp: 50 min
Tipul lectiei: mixta
Obiective de referinta:
- sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data, silabele dintr-un cuvant si sunetele dintr-o silaba;
- sa identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte si enunturi in textul tiparit si in textul scris de mana;
- sa scrie corect litere, silabe, cuvinte;
Obiective operationale:
- sa identifice sunetul a in cuvinte date;
- sa coreleze sunetul a cu litera a ;
- sa scrie corect litera a / A mic / mare de mana.
- să formeze cuvinte folosind literela a

Metode si procedee – exerciţiul, elemente de problematizare, conversaţia, explicaţia, observarea şi aprecierea


verbală, recompensa
Materiale: - fise de lucru, caiete, tabla, abecedarul

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. Etapele Organizarea situaţilor de învăţare Strategii


Crt. lecţiei Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor didactice
1. 2. 3. 4. 5.
1. Momentul Asigur condiţiile necesare desfăşurării în Elevii se pregătesc pentru Exerciţiul
organizato bune condiţii a lecţiei ; începerea activităţii organizatoric
ric.
2. Captarea Sunt atenti!
atenţiei Le spun copiilor o poezioara. (ANEXA 1) Expunerea
3. Anunţarea Se anunţă tema. ”Azi vor face sunetul si
temei şi a litera i„ Ascultă cu atenţie cele Expunerea
obiectivelo În termeni accesibili, vor fi enumerate şi prezentate .
r obiectivele:
operaţiona - sa identifice sunetul si litera i in cuvintele
le si silabele date;
- sa scrieti corect elementele grafice
cunoscute;
- sa despatiti in silabe cuvintele;
- sa alcatuiti corect propozitii;
- sa raspunda corect la intrebari;
4. Activitatea Voi scrie la tabla litera „A”/ „a” si voi citi
propriu- elevilor cu voce tare. Explicaţia
zisă Raspund cu atentie
Solicit elevilor sa priveasca in abecedar si sa
identificam litera „a”. Identifica sunetul „a” din
Forma grafica a literei „a” mic de tipar.. cuvinte scrise si reprezentate Jocul didactic
Forma grafica a literei „a” mic de mana - Se prin imagini;
intuieste litera pe poster; este formata cu
ajutorul unei linii oblice, care continua cu un
- Elevii scriu in caiete litera Demonstratia
rotund terminandu-se cu un bastonas.
„A” si „a”.
- Se scrie litera model pe tabla; elevii
exerseaza in aer scrierea literei , urmarind cu - Sunt atenti! Explicatia
degetul desenul literei de pe tabla. Se ia
pozitia corecta la scris si se incepe exersarea Elevii scriu in caiete.
scrierii literei i mic de mana in caiete.
Exercitiul
- Pe parcursul scrierii verific calitatea scrierii,
ajut elevii cu ritm lent.
Invatarea
Solicit elevilor realizarea cu atentie a unor prin
exercitii. (anexa 2) descoperire

5. Concluzii şi Fac aprecieri generale si individuale asupra - explicatia Aprecierea


aprecieri implicarii elevilor in desfasurarea activitatii. verbală

Se apreciaza caietele elevilor cu un scris


caligrafic si ingrijit.

Drept recompensa fiecare va primi la final


lectiei fisa cu posterul prezentat.

ANEXA 1
SUNETUL ŞI LITERA A

Hî hî hî şi ha ha ha
Să trăiască domnul A
Ca o poartă nesfârşită
De dulceaţă şi ispită.
El deschide Alfabetul.
Tot uşor şi cu încetul,
Şi ne ia frumos de mână,
Ca o mamă, ca o zână,
Şi ne trece dintr-o dată,
Într-o lume fermecată,
Lumea Limbii româneşti,
Cu mireasmă şi poveşti !

Iar când îl rosteşti pe A,


Stai cu gura, uite-aşa !
Cum ar fi ca la dentist,
Lasă, puiu, nu fi trist !

Anexa 2.
1. Completează cadranele:
1.Încercuieste imaginile care 2. Marchează cu roşu
contin sunetul a. cerculeţele
care care ţin locul sunetului a
.

3.Scrie zala pe unul şi două 4.Colorează imaginile care


spaţii. contin sunetul a.

S-ar putea să vă placă și