Sunteți pe pagina 1din 12

Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” din mun.

Chişinău
Facultatea de Istorie şi Geografie
PROIECT DE LECȚIE LA ISTORIE

Data: 13.02.2017
Clasa:VI-„B”
Instituția: Liceul Teoretic”Petru Rareș”
Profesor:Botnari Cristina
Subiectul: „Republica Romană”
Tipul lecției: mixtă
Competența specifică:
C.1 Înţelegerea şi utilizarea adecvată a limbajului de specialitate.
C.2. Înţelegerea şi reprezentarea timpului şi a spaţiului istoric.
C.3.Cunoaşterea şi interpretarea surselor istorice.
C.4. Determinarea relaţiilor de cauzalitate şi schimbare în istorie.
C.5.Manifestarea atitudinii faţă de impactul evenimentelor istorice asupra societăţii.
Subcompetențe:
S.1. Selectarea informaţiilor din sursele istorice.
S.2. Descrierea izvoarelor istorieiantice.
S.3. Citirea hărţilor istorice cu referire la istoria antică.
Obiective operaționale:
Strategii didactice:
O1. Să explice modul de organizare a Republicii romane;
O2. Să precizeze legătura de cauzalitate a luptelor dintre plebei şi patricieni;
O3. Să aprecieze rolul istoric al personalităţilor istorice caracteristice republicii romane.
O.4.Să argumenteze importanța noilor reforme.
a) Metode şi procedee: conversația, lectura în grup,explicația, analiza,problematizarea,descoperirea demonstrația
b) Mijloace de învăţământ:manualul, harta, tablă, atlas, imagini.
c) Forme de organizare a activităţii didactice: frontală, independentă, colectivă.
Bibliografie:
Desfășurarea activității:
Etapele Obiective Metode, procedee Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp
lecției
2min
Evocarea  Notează absenţele; Răspund cerinţelor profesorului.
 Pregăteşte materialele necesare Îsi pregătesc materialele necesare desfăşurării
desfăşurării lecţiei. lecţiei
 Realizează un climat afectiv şi
cooperant;

1.Gasiti si subliniati greselile din Elevii gândesc si formuleaza raspunsuri, 2min


Conversația text,refacînd textul cu informatia corecta: recurgand la rememorarea şi selectarea
,,Dupa traditie,Roma ,cetatea celor sapte cunostintelor.
coline,a fost intemeiata in anul 509i.Hr.pe
colina Palatin de langa raul Tibru,in
regiunea Toscana.
Intemeietorul legendar al cetatii a fost
Remus,in acelasi timp si intaiul rege.Roma a
fost condusa de sapte regi,primii trei au fost
etrusci si ultimii trei au fost latini si sabini.
Ultimul rege etrusc,Tarqiunius Superbus,a
fost alungat in urma unei rascoale,dar
regalitatea nu a fost abolita.
2. Care era componenta poporului Elevii asculta cu atentie intrebările,recurg 7min
roman? la asocieri de idei, formuleaza raspunsuri
3. Cum era condusa Roma regala? pe care le ilustreaza cu cifre si fapte concrete.
4. Care erau atributiile regelui?
Enunță subiectul lecției: Elevii dau mai multe definiţii subiectului lecţiei. 5min
Realizarea -Scrie pe tablă titlul lecţiei noi şi planul de Se alege cea mai potrivită şi se notează în caiet.
sensului predare.
-Prezintă obiectivele lecţiei şi le discută Elevii notează in caiete titlul lecției si planul de
împreună cu elevii. predare.
Republica romană
a)Modul de organizare a Republicii romane.
b)Luptele dintre patricieni şi plebei.
c)Politica expansionistă a Romei.

Definim termeni-cheie ale lecției Notează definițiile în caiete


Magistrat - (În Roma antică) Cetățean ales
pentru exercitarea unor importante atribuții
de conducere. 7 min
Consul - Persoană numită de un stat în
funcția de șef al unei reprezentanțe oficiale
cu rang de consulat în alt stat și care apără
interesele economice, administrative și
juridice ale unui stat, precum și pe cele ale
cetățenilor acestuia.
Censor - magistrat însărcinat cu censul și
cu păzirea bunelor moravuri (la vechii
Romani)
Legiune - Unitate de bază a armatei
romane, cu efectiv variind între 4 200 și 6
000 de oameni
Comitia - Adunări ale poporului cu
atribuții, politice, legislative, judecătorești
și religioase
Pretor - Magistrat roman cu înalte atribuții
judiciare (și care adesea guverna o
provincie romană).
Se formează 4 echipe și li se acordă cîte o Elevii citesc cu voce tare textul din
subtemă spre cercetare manual.Ceilalţi membri ai grupului
O.1. Lectura în grup 1.Noua organizare politică. pe baza textului,s electeaza si formuleaza cu
Republica în antichitate nu reprezenta usurinta raspunsurile.
altceva decât interesul pentru comunitate, Noteaza in caiete .
pentru polis, pentru oraș. În Republica
Romană, cetățenia era negată sclavilor și
Explicația femeilor.La roma Republica a durat din 15min
(509-27 î.Chr)
-În ce an Roma este declarată republică și în
ce context?
-În ce constă noua formă de guvernare a
Romei?
-patricienii și plebeii
-adunarea poporului(comitia)
O.2. Analiza -magistrații senatorii consulii
2.Confruntările dintre plebei și patricieni În continuare ghidați de profesor caută
-Determinați cauzele luptelor dintre răspuns în manuale la întrebările propuse
patricieni și plebei.
-Unde s-au retras plebeii?
O.3. -Consecințele luptelor?
O.4. 3.Noile reforme
-Stabiliți noile reforme ale lui Tiberius și ale
problematizarea lui Caius Grachus.(Img Tiberius și grachus)

4.Extinderea Influenței Romane


-Datorită cărui fapt Roma își extinde
teritoriile în ce mod. (img. Leghionar
Roman)(fișă, Armata Romană) 5min

Mini evaluarea cunoștințelor adunate În urma nformațiilor acumulate la lecție elevii


Scrieți în 5 enunțuri diferența dintre Roma realizează acest mini-eseu.
regală și Republică Romană.Și argumentați
necesitatea trecerii de la regat la republică.
Tema de povestit pentru acsă p.86-89și ex e Notează tema pentru acasă 2min
Reflecția p.86

Extensia
SCHIŢA LECŢIEI

a)Definirea republicii ca formă de guvernământ


- Republica = formă de guvernare în care puterea este colectivă, bazată pe alegerea
periodică şi pe durată determinată a organelor de conducere.
- Termenul provine din limba latină: res publica = treburi publice
b)Instituţiile Republicii
Magistraturi:
-doi consuli ; în caz de mare primejdie – un dictator.
-pretorii
-cenzorii
-tribunii poporului
Senatul: instituţia supremă
Adunările poporului (comiţiile): comiţia curiata; comiţiile centuriate; comiţiile de triburi
c)Reformele;
- luptele dintre plebei şi patricieni:494-287 î.Hr. = primele legi scrise : „Legile celor XII table”
- reformele fraţilor Gracchus:
Tiberius Gracchus : - o parte din ager publicus trebuia împărţit celor săraci.
Caius Gracchus: - vânzarea grâului la jumătate de preţ pentru cei săraci;
- cere acordarea dreptului de cetăţenie tuturor locuitorilor din
Italia;
- propune întemeierea unei colonii pe locul Cartaginei;
- a iniţiat o serie de construcţii;
- cere micşorarea puterilor Senatului.
d)Expansiunea romană
- cucerirea Peninsulei Italice: supunerea latinilor şi samniţilor; cucerirea Tarentului
-cucerirea Cartaginei: -264 î.Hr. = primul război punic;
- 218 î.Hr. = al doilea război punic;
- 149 î.Hr. = al treilea război punic.
Legionar Roman
Fişă de studiu

Armata romană

I. Legiunile=trupe de elită alcătuite din cetăţeni romani între 17-46 de ani folosiţi în
campanii şi între 47-60 de ani care apărau zidurile patriei. Fiecare legiune avea
stindardul său, o săgeată decorată cu simbolul legiunii.Serviciul în legiune dura 20-25
de ani, la capătul cărora soldaţii primeau recompense în bani şi loturi de pământ.

II. Trupe auxiliare alcătuite din cohorte şi alae.

Cohorta=unitate auxiliară de infanterie recrutatată din rândul provincialilor


fără cetăţenie romană (păstrând armamentul şi tactica de luptă proprii).

Alae=unitate auxiliară de cavalerie în armata romană. Alele erau recrutate


din provincii, din rândul populaţiei fără cetăţenie romană, purtând numele tribului din
care au fost iniţial constituite.

Soldatul roman era vânjos, sprinten şi rezistent. Făcea marşuri lungi, mergând câte 35 km., fără popas, purtând în spinare
echipamentul în greutate de 30 kg ( cuprindea pe lângă armele din dotare cortul şi hrana pe mai multe zile)

Echipamentul militar al soldatului cuprindea:


 casca de metal(galea)
 platoşa de metal(lorica)
 scutul(scutum)
 suliţa(pilum)
 spada scurtă(gladius)
Disciplina militară era drastică. Soldaţii trebuiau să asculte orbeşte de comandantul care avea putere
deplină asupra lor. Cea mai mică greşeală se pedepsea aspru: amenzi, bătăi cu nuiele,
ciomăgeala şi chiar condamnarea la moarte.

Tabăra militară era ridicată la sfârşitul fiecărei zile de marş, cercetaşii alegând locul potrivit în
apropierea unei ape, unei păduri şi acolo unde se puteau găsi furaje pentru cai.

Tratat al artei militare-Vegetius-sec. IV d. Hr.


„Cei ce aleg noi recruţi trebuie să le examineze cu grijă faţa, ochii, forma picioarelor şi să se asigure că pot deveni buni soldaţi.

Un tânăr soldat trebuie să aibă ochii ageri şi să ţină capul sus. Recrutul trebuie să fie lat în piept, să aibă umeri puternici şi braţe
vânjoase. Degetele trebuie să fie mai degrabă lungi decât scurte. Nu trebuie să aibă burtă sau posterior proeminent. Călcâiele şi laba
piciorului nu trebuie să fie lipsite de vlagă, ci alcătuite în întregime din tendoane puternice.

Când găsiţi toate aceste calităţi la un recrut, puteţi să-l înrolaţi, chiar dacă este mai mic de statură. Este de preferat ca soldaţii să
fie mai puternici decât înalţi.

Bunăstarea statului roman depinde de recruţii pe care îi alegi; aşa că trebuie să selecţionezi oameni deschişi, atât ca trup, cât şi ca
minte.”
Fr
ații Grachus

S-ar putea să vă placă și