Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect - Didactic Simbolismul-Veronica Diaconu
Proiect - Didactic Simbolismul-Veronica Diaconu
PROIECT DIDACTIC
Data: 12.04.2019
Clasa: a XI-a D
Unitatea de ȋnvățământ: Colegiul Naţional de Informatică Grigore Moisil Braşov
Disciplina: Limba şi literatura română
Competenţe generale
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare.
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare.
3. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare
Competenţe specifice:
3.2.Dezvoltarea unei viziuni de ansamblu asupra fenomenului cultural românesc până la începutul secolului XX.
3.3.Identificarea unor conexiuni între literatura română şi cea universală.
4.1.Utilizarea tehnicilor şi strategiilor argumentative în situaţii de comunicare diverse (scrise sau orale).
4.2.Compararea şi evaluarea unor argumente diferite în vederea formulării unor judecăţi proprii.
1
Diaconu Veronica
Obiective
Ȋn timpul activității și la finalul lecției elevii vor fi capabili:
O1. Să definească curentul simbolist, prin raportare la romantism și parnasianism
O2. să se familiarizeze cu specificul expresivității de tip simbolist, pornind de la texte poetice date (fig. de stil dominante, procedee stilistice, teme și
motive)
O3. să identifice cel puțin 5 procedee artistice definitorii ale liricii simboliste, pornind de la textele poetice date
O4. să recunoască teme și motive simboliste
O5. să identifice și să explice simbolurile din poeziile date
O6. să-și exprime opina privind discursul poetic al poeților simboliști francezi (Verlaine, Rimbaud, Mallarmé)
Resurse
a) Materiale
- texte poetice din Verlaine, Rimbaud, Mallarmé și Baudelaire (Anexă 1)
b) Metodice
- conversaţie euristică;
- exercițiu de spargere a gheții
- problematizare și ȋnvățare prin descoperire;
- brainstorming;
-hartă conceptuală
Evaluare
- formativă, prin feedback.
2
Diaconu Veronica
SCENARIU DIDACTIC
EVENIMENTE- OBIECTIVE CONŢINUTUL INSTRUCTIV- CONEXIUNE INVERSĂ DURATĂ STRATEGIE EVALUARE
LE LECŢIEI OPERAŢIO- EDUCATIV DIDACTICĂ/
NALE RESURSE
1.Moment Salutul, scurtă conversație 1 min
organizatoric
4.Actualizarea Se dirijează discuția prin ȋntrebări și - elevii mentionează că 10 min - conversație - ȋntrebări
informației completări: romantismul se remarcă prin: euristică;
- profesorul pune întrebari referitoare la întoarcerea spre trecut și -brainstorming
specificul romantismului, întrebări despre adorația acestuia (prezintă - se notează pe
temele și motive romantice, dar și despre istoria într-o lumină tablă, schematic,
O1 trăsăturile parnasianismului. De asemenea, ideologizată), descoperirea din exemplele
intervine cu diferite completări. folclorului național, aspirația elevilor
spre absolut (iubirea perfectă,
libertatea deplină, cunoaștere
totală), exprimarea cu prioritate
a sentimentelor și trăirilor,
prezența eului liric în text,
subiectivitatea trăirilor, dorința
de evadare din viața reală, teme
romatice: iubirea, istoria, natura
(teme), geniul, extazul,
singuratatea, inadaptatul.
3
Diaconu Veronica
- elevii menționează că
parnasianismul se remarcă
printr-o poezie descriptivă,
impersonală, ornamentală,
obiectivă, eliberată de
afectivitate, virtuozitate
formală, elogiul civilizațiilor, al
mitologiei
4
Diaconu Veronica
poetic corespondențele între eul poetic și
marele univers (A numi un lucru înseamnă a
suprima trei sferturi din bucuria poemului
care este făcută să ghicească puțin câte puțin,
a sugera, iată visul-Mallarmé), simbolul
înlocuiește expresia directă, vorbirea rațională,
meditând cunoașterea pe calea analogiei și a
convenției, sunt cultivate senzațiile de natură
olfactivă, vizuală, auditivă, obsesia culorilor și
a instrumentelor (Verlaine-Muzica înainte de
toate), sinestezia, înclinații către stări
nedefinite, preferințe pentru mediul citadin,
teme și motive: iubirea ca motiv de reverie,
natura ca loc al corespondențelor, stări
sufletești precum spleen-ul, angoasă, oboseală
psihică, apăsare sufletească, nevroză,
disperare- toate sterile fiind sugerate.
Corespondența dintre cuvânt și elementele din
natură reprezintă o modalitate de realizare
literară a poeziilor (analogii între senzații,
emoții) Se comunică prin senzații, nu e nimic
rational și logic, ci vag și ambiguu.
-profesorul propune elevilor pentru -elevii vor lucra în echipe de 17 -învățarea prin
6. Asigurarea familiarizarea cu estetica simbolistă câteva câte 5 elevi. Vor lectura poezia minute descoperire -ȋntrebări,
retenției și a poeme ale lui Verlaine, Mallarmé, Rimbaud, și apoi rezolva sarcina - problematizarea -aprecieri
feedback-ului O2, 4,5,6 Baudelaire. Vor trebui să le citească și să corespunzătoare poeziei primite -hartă verbale.
identifice trăsături specifice curentului, teme, (vezi anexă 1) conceptuală
viziune poetică, structură și elemente de
compoziție, care vor fi notate ulterior pe tablă,
astfel conturând o imagine de ansamblu a
simbolismului
5
Diaconu Veronica
7 Temă -Elevii vor scrie o poezie despre semnificația pe care ei o atribuie fiecărei dintre
pentru acasă culorile gri, marou, roșu, albastru, alb, dar și sunetelor următoare: scârțâitului
ușii, clipocitul apei. 2 min
- aprecieri
verbale;
- motivare.
Ȋncheiere
1 min
Salutul
6
Diaconu Veronica
Anexa 1
1. Identificați tema și motivele poetice din Briza Marină a lui Stephane Mallarmé.
7
Diaconu Veronica
1. Care este crezul poetic exprimat în Arta poetică a lui Paul Verlaine?
8
Diaconu Veronica
9
Diaconu Veronica
10
Diaconu Veronica
1. Identificați tema și modul în care este con struit discursul poetic în poemul Vocale a lui Arthur Rimbaud
11