Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATA
Nivel II
Institutor: Sandu Ottilia
Tema anuală de învăţare: ,,CUM ESTE/A FOST SI VA
FI PE PAMANT?”
Tema proiectului : ,,Lumea fascinanta a animalelor”
Subtema: ,,Animale din padure”
Tema zilei:,,Padurea cu povesti”
Forma de realizare:Activitate integrata (DLC; DOS)
Tipul activitatii:mixta
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri
mici;
Durata: o zi
ACTIVITATI DE INVATARE

ADP: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA


Întâlnirea de dimineaţă cu tema:” Curiozitati din
lumea animalelor…stiati ca?”
Tranziţii:”-Puii, veniti la mama!”
-Elemente ludice corespunzătoare temei;
Rutine: „Invatam sa protejam”.
ALA : ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE
Sectoare : 1. ARTĂ—activitate practică “Masti pentru
dramatizare”;
2. BIBLIOTECA-‘’Alegeti si grupati”(sortam
jetoane);
3. CONSTRUCTII– “Adaposturi pentru animale “.
ADE :ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:
1.DLC:Educarea limbajului:”Prieteni din povesti”- joc
didactic ( cu caracter interdisciplinar)
2.DOS:(activitate practica)”Animalele si padurea”-
decupare, lipire, asamblare.

JOC DE MISCARE:,,Iepurele si ogarul”, ,,Vulpe, dormi?”;


DRAMATIZARE:,,Casuta din oala”.
ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA
(ADP)
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢA:
Curiozitati din lumea animalelor…stiati ca?”
Obiective de referinta:
 Sa se implice activ în vederea stimulării comunicării,
favorizării interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării
comportamentului empatic la preşcolari.
Obiective operationale:
* Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei
sau în diferite împrejurări ;
* Să adopte un comportament adecvat în timpul salutului
(mimică, gesturi, privire, ) ;
* Să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg cunoscându-i
chipul şi în acelaşi timp numele;
* Să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal
câteva caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolul
adecvat;
* Să comunice pe baza unei idei elaborate;
* Să schimbe impresii, opinii, păreri transmiţând cu sinceritate
experienţele, părerile despre un anumit eveniment.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, negocierea,
jocul, problematizarea, brainstormingul.
Materiale didactice: evidenţa grupei , Calendarul naturii,
jetoane cu caracteristici ale vremii, tablouri cu păduri.
Forma de organizare: individual, frontal.

ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE


(ALA)
Sectoare : 1. ARTĂ—activitate practică “Masti pentru
dramatizare”
2. BIBLIOTECA-‘’Alegeti si grupati”(sortam
jetoane cu animale,recitam poezii,rezolvam fise)
3. CONSTRUCTII– “Adaposturi pentru animale “
Tipul activităţii : mixtă
Forma de organizare : activitate pe grupuri mici, pe
centre de interes.
Obiective cadru :
 Educarea trăsăturilor de voinţă şi caracter, formarea
unei atitudini pozitivefaţă de sine şi faţă de ceilalţi;
Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a
mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii
pentru investigarea acestuia;
Dezvoltarea simţului practic şi estetic;
Stimularea capacităţii creatoare.
Obiective operaţionale :
1. Artă :
O1. să lipeasca fire de mohair pe mastile conturate pe carton
;
O2. să utilizeze cu grija pasta de lipit ;
O3. sa aprecieze obiectiv lucrarile personale cat si pe cele ale
colegilor;
O4. să dea utilitate produselor obţinute;
2.Biblioteca:
O1.sa priveasca cu atentie jetoanele;
O2.sa aleaga animalele salbatice de cele domestice
O3.sa gaseasca puiul, hrana si mediul de viata specifice
fiecarui animal.
3.Constructii:
O1. să construiasca forme plane si in relief pentru realizarea
temei propuse;
O2. să colaboreze cu membri grupului;
O3. sa manifeste interes pentru acest tip de activitate care
stimuleaza creativitatea.
Strategii didactice :
`Metode si procedee:
conversaţia, expunerea, explicatia, demonstratia, exercitiul,
observatia, repetitia,jocul;
Mijloace didactice :
- hârtie colorata cartonata;
- aracet, pensule, fire de mohair;
- perforator; jetoane cu animale salbatice, domestice, pui si
hrana;
- jocuri lego.
Durata : 60 minute.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:


(ADE)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: DOMENIU LIMBĂ ŞI
COMUNICARE
TEMA ACTIVITĂŢII: „PRIETENUL MEU DIN POVESTI”
MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC (cu character
interdisciplinar)
TIPUL ACTIVITĂŢII: evaluarea cunostintelor
SCOPUL JOCULUI: evaluarea cunoştiţelor despre personajele
din poveştile cunoscute
(atitudini, conflicte, întâmplări, situaţii, trăsături fizice şi
morale)
OBIECTIV DE REFERINŢĂ: să participe la activităţile de
grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor
cât şi în calitate de auditor.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să clasifice animalele cunoscute dupa mediul in care
traiesc;
O2 – să precizeze hrana si adapostul animalelor facand
clasificari cu ajutorul imaginilor;
O3 – să identifice “personajele animale”precizand povestea
din care fac parte;
O4 – să adreseze echipei adverse întrebări din povestile
cunoscute;
O5 – să formuleze propoziţii dezvoltate utilizând expresii din
poveşti si cântece cunoscute;
O6_ să numere corect elementele multimilor formate
raportand numarul la cantitate si invers.
O7_ să interpreteze corect si expresiv unele cântece despre
animale;
SARCINA DIDACTICĂ: recunoaşterea animalelor sălbatice,
formarea unor propoziţii dezvoltate utilizând expresii din
poveşti si cântece cunoscute, utilizarea corecta a singularului
si pluralului cuvintelor, precum si formele diminutivale ale
acestora, asocierea numărului cu cifra corespunzătoare,
interpretarea corecta si expresiva a unor cântece despre
animale.
REGULILE JOCULUI: copiii vor respecta cerinţele
educatoarei, vor lua la întâmplare
un medalion cu un personaj din poveste, se vor grupa şi
regrupa pe tot parcursul jocului în funcţie de metoda folosită,
vor formula ghicitori, vor adresa întrebări şi vor dialoga
redând fragmente din poveste. Răspunsurile corecte vor fi
recompensate cu aplauze.
ELEMENTE DE JOC: bagheta fermecată, costumul de
magician, costumatie pentru craiasa povestilor, limitarea
timpului, mişcarea, întrecerea, imitarea personajelor din
poveşti, versuri distractive.
STRATEGIA DIDACTICĂ
a) METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, metoda
ciorchinelui, metoda ghicitorilor, turnirul întrebărilor, piramida,
aprecierea verbală, conversaţia, expunerea;
b) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: imagini din poveşti*,
medalioane cupersonaje din poveşti*, CD player, CD-uri,
calculator, piramida formată din şase căsuţe, baghetă,
coroniţă pentru zână, orga;
c) FORME DE REALIZARE A ÎNVĂŢĂRII: individual, frontal,
pe grupuri, în
echipă.
DURATA: 35-40 MINUTE
BIBLIOGRAFIE
Antohe, G., Barna, I.: Psihologia jocului, ediţia a II-a, Editura Fundaţiei Universitare
Dunărea de Jos, 2006.
Antonovici, Şt., Nicu, G.: Jocuri interdisciplinare, Editura Aramis Print, 2004
Breban, S., Fulga, M., Goncea, E., Ruiu, G.: Metode interactive de grup, Editura
Arves,
Preda, V., Dumitrana, M.: Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de
copii, Editura V&I Integral, 2005
*Imaginile si medalioanele sunt din poveştile următoare: „Capra cu trei iezi”, „Ursul
păcălit de vulpe”, „Punguţa cu doi bani” de Ion Creangă, „Scufiţa Roşie”.

CATEGORIA DE ACTIVITATE : DOMENIUL OM SI


SOCIETATE (DOS)
TEMA ACTIVITATII: ”Animalele si padurea”
TIPUL DE ACTIVITATE: Mixt (formare şi consolidare
de priceperi şi deprinderi)
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate practică (aplicaţie)
SCOP:imbogatirea cunostintelor despre tehnicile de
lucru necesare prelucrarii materialelor pentru
realizarea unor produse simple;
OBIECTIV DE REFERINTA: sa fie capabili sa realizeze
lucrari practice inspirate din natura, valorificand
deprinderile de lucru.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – Să exerseze tehnici specifice activităţilor
practice;
O2 – Să utilizeze corect materialele de lucru;
O3 – Să coopereze cu colegii de grup;
O4 – Să recunoasca frumosul in natura si in creatii
artistice;
O5-- Să valorifice lucrările pentru înfrumuseţarea
mediului ambiant din sala de grupă.
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, explicaţia,
observaţia, demonstraţia, Turul Galeriei
 MIJLOACE DIDACTICE: Medalioane cu animale,
lipici, siluete cu animale, brăduţi, fulgi de zăpadă,
planşe suport.
DURATA: 35-40 min.
BIBLIOGRAFIE:
- ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani”, MECT,
2008;
- Grama F, Pletea M, Culea L, Sesovici A, Ciobotaru A, Spânu C,
Dincă G, Pletea G, Călin E, (2009) – “Aplicaţiile noului curriculum
pentru învăţământul preşcolar – ghid pentru cadrele didactice –
Vol I, Vol II”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti
- Toma G, Petre D, Ristoiu M, Anghel M, (2008) – “Suport pentru
aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar- nivel
3-5ani”, Editura Delta, Piteşti
ESFASURAREA ACTIVITATII (DLC)
Evenime Ob Strategii didactice
Mijloace Moduri Evaluare
nte . Conţinutul
Metode şi de de formativă,
didactic Op stiintific
procedee învăţămâ organiza continuă
e . nt re
Moment Se creeaza conditiile psiho-
organizat pedagogice necesare
oric desfasurarii activitatii in
bune conditii. capacitatea
Captarea Se vor descoperi in sala de de
atentiei grupa cateva surprize concentrare
problemat Costumat Frontal
trimise de magicianul care ie (frac si a atenţiei
i-zarea,
a prezentat un spectacol in joben)
camin cu cateva saptamani Surpriza bagheta
in urma: un costum de ecusoane
magician,o bagheta masti capacitatea
fermecata, o casuta si de
multe alte surprize. Conversat Frontal reactualizare
Anuntare Magicianul ne roaga sa ia a
a temei si descoperim surprizele din explicatia cunoştinţelor
a jobenul pe care ni l-a despre
obiectivel trimis. animalele
or Se anunta titlul domestice şi
jocului :”Prietenul meu din sălbatice
povesti”si obiectivele
operationale la nivelul de
intelegere al copiilor.Jocul
va avea caracter
interdisciplinar.
Prezentar Se vor prezenta sarcina Explicaţia frontal
ea didactică şi regulile de conversaţi
regulilor joc.Pe parcursul jocului a
jocului copiii vor rezolva mai multe expunere
sarcini propuse de a
magician :vor recunoaste si
clasifica animalele in
functie de mediul de viata
DESFASURAREA ACTIVITATII(DOS)
Strategii didactice
Evenim Ob
Forme
ente .
Continitul stiintific Metod de Evaluare
didactic Op Mijloace
e organiz
e .
are
Moment Se creeaza conditiile psiho-
organiza pedagogice necesare
toric desfasurarii activitatii in bune
conditii.
Captarea Captarea atenţiei va fi realizată Convers CD Frontală Observarea
atenţiei prin vizionarea unui CD.Se va aţia comportame
purta o scurtă discuţie reliefând ntului
frumuseţea naturii si mediul de copiilor
viata al animalelor salbatice.
Anunţare Se anunţă tema activităţii - Explicaţ Frontală
a temei ”Animalele si padurea” şi se ia
şi a prezintă succint obiectivele pe
obiective înţelesul copiilor.
lor
Dirijarea O1 Se intuiesc materialele puse la Explicaţ Medalioa Pe Observarea
Strategii didactice
Evenim Ob
Forme
ente .
Continitul stiintific Metod de Evaluare
didactic Op Mijloace
e organiz
e .
are
învăţării dispoziţie. Se realizeaze ia ne cu grupuri comportame
O2 gruparea copiilor la mesele de Exerciţi animale, ntului
lucru după simbolul de pe ul pasta de copiilor
O3 medalioane (Echipa Veveriţelor, Convers lipit,
Echipa Ursuleţilor, Echipa aţia siluete
Iepuraşilor şi Echipa Vulpiţelor). cu
Se explică tehnica de lucru şi se animale,
trece la realizarea lucrărilor de brăduţi,
către copii. fulgi
Se oferă sprijin în timpul lucrului, de
urmărind respectarea tehnicilor zăpadă,
de lucru. planşe
suport.
Obţinere O3 Fiecare echipă va prezenta Turul Lucrările Pe Observarea
a lucrarea realizată, argumentând Galeriei realizate grupuri lucrărilor
performa modul de aşezare a elementelor, Convers realizate şi a
Strategii didactice
Evenim Ob
Forme
ente .
Continitul stiintific Metod de Evaluare
didactic Op Mijloace
e organiz
e .
are
nţei respectarea tehnicii de lucru. aţia modului de
prezentare
Evaluare O4 Se vor face aprecieri asupra Convers Frontală Aprecierea
a modului de lucru şi se va realiza aţia modului de
cunoştinţ o expoziţie cu lucrările copiilor la realizare a
elor coltul tematic. lucrărilor
Încheiere Se vor face fotografii pentru Frontală
a albumul grupei.
activităţii
PADUREA DE BRAZI SI STEJARI
TREC PRIN CODRU CAPRIOARE
PE ZAPADA LUCITOARE.
VIN LA IESLELE CU FAN
DINTRE BRAZII CEI BATRANI.
IES IN DRUM,STEJARII SUNA:
“CAPRIOARE, POFTA BUNA!”

Materiale necesare:
 Carton albastru pentru fundal;
 4 triunghiuri, putin rotunjite la baza, de marimi diferite din care
vom obtine brazii;
 Foarfeca,lipici,betisoare ;
 Hartie glace de culoare verde si maron,floricele de porumb,vata.
 Acuarele sau pasta de dinti.
Fiecare triunghi va fi “franjurat” pentru ca la lipire sa dea impresia
ca este in relief. Dupa ce fiecare triunghi a fost franjurat, se lipesc pe
rand incepand in ordine descrescatoare. Pentru a fi mai de efect, in
final, prin dactilopictura se aplica fulgii de zapada. Rezultatul cred ca
vorbeste de la sine.
TREC PRIN CODRU CAPRIOARE
PE ZAPADA LUCITOARE.
VIN LA IESLELE CU FAN
DINTRE BRAZII CEI BATRANI.
IES IN DRUM, STEJARII SUNA:
“CAPRIOARE, POFTA BUNA!”
ACTIVITATI RECREATIVE
JOC DE ATENTIE SI DE MISCARE
TEMA: “Vulpe,dormi?”-joc de miscare
“Casuta din oala”-dramatizare
FORMA DE REALIZARE: Jocuri şi activităţi complementare
(etapa a -III-a)
SCOPUL ACTIVITATII:
Satisfacerea nevoii de mişcare, destinderea şi recreerea
copiilor;
dezvoltarea atenţiei, rapidităţii în reacţii, a îndemânării;
dezvoltarea fizică generală a copiilor;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitiv- informaţionale:
- să-şi însuşească corect regulile de joc;
- să respecte regulile de joc ;
- să-şi exerseze deprinderile şi calităţile motrice învăţate;
Psiho-motorii:
- să execute corect mişcările jocului;
- să-şi coreleze mişcările în funcţie de sarcinile jocului;
- să răspundă prompt la semnalul educatoarei;
Afectiv-volitive:
- să coopereze în timpul jocului, acceptând unele
responsabilităţi;
- să-şi dezvolte dorinţa de a se juca în colectiv,
respectându-se reciproc;
- să manifeste interes prin participare efectivă şi afectivă;
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicatia;
demonstratia; exercitiul;
MATERIAL DIDACTIC: masti,ecusoane,casuta,costumatii
adecvate.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: “Programa activităţilor instructive-
educative în grădiniţa de copii”, Bucureşti, Ed. V.&I.Integral,
2005.
DURATA: 25 – 35’
DESCRIERE:
Intr-o parte a clasei este casuta iepurasilor,iar in cealalta parte
este casa vulpii. Un copil va fi vulpea , care sta in culcusul ei,
restul vor fi iepurasii. Se delimiteaza casutele prin doua linii. La
semnalul de incepere ,iepurasii ies din casuta imitand saritura
iepurasilor si se duc la casuta vulpii unde se opresc si striga :
“Vulpea somnoroasa
S-a inchis in casa .”
Vulpea se trezeste, alearga dupa iepurasi care se intorc cat de
repede pot la casutele lor. Iepurasul prins este dus in casuta
vulpii si va fi eliberat cand va prinde alt copil. In timpul jocului
mai multi copii vor fi in rolul de vulpe.

CĂSUŢA DIN OALĂ


- dramatizare –

Povestitorul: Baba:
A fost odată un bătrânel Azi la drum cu oale mergi,
Ce făcea oale fel de fel Fii atent pe unde treci!
Dar, într-o zi ca orişicare, Că de se vor sparge, zău,
El a făcut o oală mare. Va fi vai de capul tău!
Când a văzut-o aşa frumoasă Nu vom mai avea nimic
Şi tocmai bună, spaţioasă, Şi vom sta la iarnă-n frig.
El s-a gândit să meargă-n târg
Şi să o vândă pe bani grei Povestitorul:
Să aibă pentru lemne, bieţii Moşul spre târg a pornit
bătrânei! Şi nici măcar n-a simţit
Când pe-o groapă a trecut
Moşul: Că o oală i-a căzut.
Babă, ajută-mă măcar Dar ce oală credeţi oare?
Să sui oala asta-n car Tocmai oala cea mai mare
Eu pe ea bani mulţi oi lua Moşul nici n-avea habar
Şi lemne oi cumpăra. Că ea căzuse din car.
Chiar acum la târg pornesc Şi-a plecat pe drumul lui
Nu vreau să mai zăbovesc! Peste văi, hai-hui, hai-hui.
Oala a căzut pe fân,
Credeţi-mă ce vă spun! Vulpiţa:
Şi cum stătea răsturnată Sunt vulpiţa cea roşcată
Părea o casă minunată. Şi-am umblat prin lumea toată
O căsuţă să găsesc...
Şoricelul: Dar în cale ce zăresc?
Iat-o casă minunată O oală mare, spaţioasă,
Fără uşă, descuiată. Tocmai bună pentru casă.
Aş putea să stau în ea Hei, micuţii mei amici,
Până iarna o pleca. Mă primiţi cu voi aici?
Mi-aduc lemne, fac mâncare, Pân` ce-o trece iarna grea?
Pân` ce trece frigul mare. Că de nu, oi digera.

Broscuţa: Iepuraşul:
Toată ziua am umblat Loc mai este în căsuţă –
Peste văi în lung şi-n lat Hai şi stai cu noi, drăguţă!
Ca să-mi caut o căsuţă Că, dacă mai mulţi om fi,
Frumuşică şi călduţă. Mai bine ne-om încălzi.
Dar ce văd în depărtare?
Parcă este-o oală mare. Lupul:
„Oală, cine stă în tine? Lupu-Lupone mă numesc
Nu mă primeşti şi pe mine?” Şi o oală acum zăresc
Ce-ar fi tocmai potrivită
Şoricelul: Şi-ar fi tocmai nimerită
Sunt micuţul şoricel Ca să stau şi eu în ea
Care roade multicel. Până iarna o pleca.
Te primesc chiar bucuros, Hei, vulpiţă cumetriţă,
Timpu-mi trece mai frumos. Pot să stau cu voi, drăguţă?

Iepuraşul: Vulpea:
Toamna este pe sfârşite Doar atât avem: un loc;
Şi-a nins pe nepregătite, Chiar că ai avut noroc.
Iară eu, bietul de mine, Vom fi mai înghesuiţi,
N-am casă cum se cuvine. Însă vom fi fericiţi.
Uite! O oală e în drum. Şi chiar de-o fi iarna grea
Fug spre ea, zău, chiar acum. Noi de frig n-om tremura.
Poate-oi încăpea în ea
Pân` ce-o trece iarna grea. Povestitorul:
Timp o fi trecut mult, puţin,
Broscuţa: Nu ştiu ce să vă mai spun,
De-om fi trei, ne-o fi mai bine Doar că toţi aceşti amici
Că iarna prea iute vine; O duceau bine aici.
Şi cum seara-ncet se lasă Le-a fost cald şi le-a fost bine
Haide, intră iute-n casă. Până într-una din zile
Când Ursache, bată-l vina,
Sosi-n locul cu pricina,
Şi văzând oala frumoasă, Ursul:
Îşi dori şi el o casă. Dacă zici că nu încap
O să vă vin eu de hac.
Ursul: Atâta pe oală oi sta
Tare-aş vrea să stau aici Până toată o crăpa..
Cu voi, dragii mei amici!
Sunt cam gras, dar n-am ce Povestitorul:
face. Când ursul s-a aşezat
Strâmtoraţi-vă şi pace! Oala repede s-a spat
Eu de-aicea n-oi pleca Şi bietele animale
Pân` ce-n oală n-oi intra. Fugeau de-a dura la vale
Să-şi caute altă căsuţă
Lupul: Mititică şi drăguţă.
Tu eşti gras, zău, nu vezi Iară ursul, dragii mei,
bine?! Stătea şi râdea de ei
n-avem ce face cu tine. Şi-apoi alene-a plecat
Spre bârlogu-i vechi şi spart.

S-ar putea să vă placă și