Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: 01.10. 2019


Disciplina: Matematica
Modulul II: Adunarea și scăderea în concentrul 0 - 100
Subiectul : ZU+U=Z. Z – U =ZU. Adunarea și scăderea până la 100, când suma sau descăzutul este format
din zeci întregi. Predare – învățare.
Tipul lecției: de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Model constructivist ERRE bazat pe etepele: Evocare. Realizarea sensului. Reflecție. Extindere.
Unități de competență Obiective operaționale Produsul lecției
1.3. Aplicarea adunării, scăderii și a La sfârșitul lecției, elevul poate:
proprietăţilor acestora pentru: O1. Să rezolve probleme de aflare a sumei și a restului,
compunerea și descompunerea respectând algoritmul de rezolvare; Calcul oral în baza
numerelor 0 – 100; aflarea unor O2. Să aplice operațiile de adunare și scădere și a înțelegerii
numere necunoscute în exerciţii, proprietăților acestora pentru aflarea unor numere terminologiei
șiruri date; schimb de bani. necunoscute în exerciții; matematice
O3. Să exprime clar și concis semnificația calculelor
1.4. Rezolvarea problemelor cu făcute în rezolvarea de exerciții și probleme;
adunări și/sau scăderi: cu plan sau cu O4. Să compună probleme de aflare a sumei și a
justificări. restului, după exercițiile date.

Tehnologia didactică a lecție


Forme instrucționale Metde, procedee și tehnici Mijloace
Scenariul didactic
Evenimente
 Frontal ObConversaţia, exerciţiul,
Conținuturi
analiza, sinteza, ManualulStrategii
școlar, caietul elevului, fișe,
Evaluare
instrucționale
 Individual opalgoritmul,expunerea, problematizarea, descoperirea, didactice
creta, tabla.
Evocare
 În perechi Salutul
observaţia, învăţarea prin cooperare, jocul didactic. Conversația Orală
Joc didactic.” Valsul frunzelor”
Formează numere din două cifre din șirul dat: Jocul didactic Aprecierea
O3 I.5,4,1; II. 2,0,7 a verblă
III.8,5,3 IV.4,7,5
Realizarea Anunțarea subiectului și obiectivelor lecției: Problematizare
sensului ZU+U=Z. Z – U =ZU. … a Orală
Observăm și explicăm: 26+4=20+(6+4)=20+10=30
Proba: 30-4=20+(10-4)=20+6=26
O1 Dimineață m-am întâlnit cu Nătăfleață. Era foarte supărat ,
deoarece iarăși nu și-a învățat temele. Să-l ajutăm? (Ex.1/29) Calcul oral
(7+3)+5=15 7+(4+6)=17 9+(9+1)=19 8+(6+4)=18 Observați Eu
4+(8+2)=14 9+(5+5)=19 3+(3+7)=13 (9+1)+2=12
cercetez
Exercițiul 2/ 29
O2 Problema 3(a)/ 29
a) Aveau …30 puieți b)Dănuț …8frunze Problematizare
Au plantat…3puieți Ana …? frunze 40 frunze
Au rămas…?puieți Exersare
Rezolvare: Orală
O3 30-3=27(puieți)-au rămas 40-8=32(frunze)-a adunat Ana
Răspuns: Au rămas 27 de puieți Ana a adunat 32 de frunze Explicația
Jocul: Mingea săltăreață. Elevul, care va primi
mingea,va ochi într-o fișă de pe tablă și va alcătui o după unul din
exercițiile: 24+35= 38-16=
Reflecții Argumentarea
Sinteza lecției: V-a plăcut cum ați lucrat?...
O4 Manifestar
Concurs: Cine va fi primul?Rezolvați ex.4/29
Extindere Tema pentru acasă: Problema 6 /29 Situații de pr. ea publică
Proiect didactic
Data: 01.10.2019
Disciplina: Limba și literatura română
Modulul II: TOAMNA
Subiectul: Propoziția după scopul comunicării: enunțiativă, interogativă. Semnele de punctuație respective:
punctul (.), semnul întrebării (?). Intonarea corectă a propoziției.
Tipul lecției: de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Model constructivist ERRE bazat pe etepele: Evocare. Realizarea sensului. Reflecție. Extindere.
Unități de competență Obiective operaționale Produsul lecției
La sfârșitul lecției, elevul poate:
1.4. Distingerea după auz a O1. Să recunoasca oral sau scris propozitiile:
corectitudinii logice a propoziţiilor enuntiative, interogative si exclamative, dupa Propoziția
intonatie si dupa semnele de punctuatie; alcătuită și scrisă
4.2. Folosirea regulilor de ortografie O2. Să utilizeze corect semnele de punctuație învățate;
și de punctuaţie învăţate. O3. Să alcătuiască propoziții prin ordonarea logică a
unor siruri de cuvinte date;
O4. Să înțeleagă importanța folosirii semnelor de
punctuație îin comunicarea orală și scrisă;

Tehnologia didactică a lecție


Forme instrucționale Metde, procedee și tehnici Mijloace

 Frontal Conversația, exercitiul, explicația, analiza, Manualul școlar, caietul elevului,


 Individual problematizarea, jocul didactic; imagini cu melci, fișe,
 În perechi

Scenariul didactic
Evenimente Ob Conținuturi Strategii Evaluare
instrucționale op didactice
Evocare Salutul Conversația Orală
- Ce este textul? - Ce trebuie sa aiba un text?
- Prin ce indicam schimbarea ideii povestitorului? Aprecierea
- Ce semn de punctuatie folosim pentru a marca începutul vorbirii verblă
O1 unei persoane?
- Prin cine sunt anuntate cuvintele celui care vorbeste sau da o
explicatie? - Cum sunt scrise unele texte? Descoperirea Orală
- Cand folosim punctul, semnul intrebarii si semnul exclamarii?
Realizarea Anunțarea subiectului și obiectivelor lecției:
sensului Propoziția după scopul comunicării: enunțiativă,
interogativă. Semnele de punctuație respective: punctul (.),
O3 semnul întrebării (?). Intonarea corectă a propoziției. Observația Eu cercetez
Exercițiul 1/31 REȚINEȚI
Exercițiul 2/31. Formati propozitii cu cuvantul "mere",
folosind toate semnele de punctuatie invatate Explicația
O2 -Citiți dialogul: ex.6/32 -Câte propoziții sunt în acest dialog? Orală
-Ce semene de punctuație s-au folosit? De ce? Problematizarea
Transcrie corect propozițiile ex.8/32, punând semnele de
Explicația
O3 punctuație necesare.
Ma duc la film împreună cu mama tata și fratele meu
Sinteza lecției: Să învățăm jucându-ne! Jocul didactic
Reflecții Ordonați cuvintele în propoziții: Conversația,
O4 Toamna pictează natura cu pensula sa magică. Manifestare
a publică
Păsările migratoare își părăsesc cuiburile.
Extindere Tema pentru acasă: Exercițiul 9/32 Explicația
Proiect didactic
Data: 01.10.2019
Disciplina: Limba și literatura română
Modulul II: TOAMNA
Subiectul: Atitudinea cititorului față de cele citite. Textul „Puișorii” după Emil Gârleanu.
Tipul lecției: de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Model constructivist ERRE bazat pe etepele: Evocare. Realizarea sensului. Reflecție. Extindere.
Unități de competență Obiective operaționale Produsul lecției
La sfârșitul lecției, elevul poate:
3.1. Utilizarea tehnicilor de lectură O1. Să citească corect, coerent, conştient şi expresiv
corectă, conștientă și fluidă. textul literar ; Textul (literar/
O2.Sǎ desprindǎ informaţiile esenţiale din text; nonliterar) citit la
3.2. Distingerea informaţiilor O3. Să identifice cuvintele şi expresiile noi din text; prima vedere
esenţiale dintr-un text citit. O4. Să identifice semnele de punctuaţie întâlnite în
text şi sǎ explice folosirea lor.

Tehnologia didactică a lecție


Forme instrucționale Metde, procedee și tehnici Mijloace
Scenariul didactic
Evenimente
 Frontal ObConversaţia, explicaţia,
Conținuturiexerciţiul, lectura, metoda Manualul școlar, caietul elevului,
Strategii Evaluare
instrucționale
 Individual opdidactică „Harta lecturii”, jocul didactic, munca cu imagini cudidactice
melci, fișe,
Evocare
 În perechi Salutul
manualul Conversația Orală
• Ce se întâmplă în natură toamna? ( plante, insecte, păsări, zile,
temperatură, ...etc. ...) Aprecierea
• Care sunt lunile de toamnǎ? verblă
Realizarea O1 Anunțarea subiectului și obiectivelor lecției:
sensului Atitudinea cititorului față de cele citite. Textul „Puișorii” după Explicaţia
Emil Gârleanu. Exerciţiul Orală
 Date biografice despre autorul Emil Gârleanu
 Elevii completeazǎ pe fişa „Harta lecturii“ (ANEXA 1 ).
Lucrul cu manualul. Se vor sesiza elementele de organizare a Munca cu
textului în pagină: intuirea imaginii, titlului şi a autorului. manualul
O3 -Ce observaţi în imagine? Eu cercetez
-Ce anotimp credeţi cǎ este prezentat?-De ce?
Lectura model a textului literar Conversaţia
•„Care este autorul şi titlul?“ •„De ce s-a intitulat textul astfel?“
Lectura explicativă a textului literar Lectura
•„Care sunt personajele?“ explicativă
•„Când şi unde se petrece întâmplarea?“
O2 •„Ce pǎsǎri cǎlǎtoare sunt prezentate?“ Munca cu Orală
•„În câte fragmente este împǎrţit textul?“ manualul
Vocabular/33
vǎzduh = aer, a strǎbate = a cutreiera,
a traversa =a parcurge stol = cârd, grup de pǎsǎri, streaşinǎ Explicaţia
= prelungire a acoperişului casei în afarǎ,
O3 a cǎpǎta = a primi în dar sau de pomanǎ zare = aer
- Se cere identificarea semnelor de punctuaţie întâlnite în text şi Conversaţia
explicarea folosirii lor.
- Citirea selectivǎ:
Propoziţiile exclamative; Explicaţia Manifestare
Reflecții Enunţul din care aflaţi cum se pregǎtesc pǎsǎrile de plecare. a publică
O4 Sinteza lecției: V-a plăcut cum ați lucrat?... Jocul didactic
Elevii vor completa primele două puncte din harta lecturii
Extindere Tema pentru acasă. Completarea fișei harta lecturii în întregime. Explicația

S-ar putea să vă placă și