Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lecție

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic Doroțcaia


ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
DATA: 13.03 2017
CLASA: a VI-a A
PROFESOR: Filipenco Veronica
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Unitatea 11„Ea orice zi și-o-ncepe ca pe-o
floare…”
SUBIECTUL:„ Albina” de Vasile Romanciuc. Substratul lexical al operei .
TIPUL LECŢEI: de predare- învățare
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă
TIMP: 45 min.

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4- Aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui
comportament comunicativ adecvat;
2.4– Adaptarea vorbirii la situația concretă de dialog sau de monolog;
3.1 – Diferențierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul
textului citit;
3.2–Identificarea procedeelor de expresivitate artistică într-un text liric;
3.3–Sesizarea valorii expresive a unităților lexicale în textele citite.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:
O1. Să citească corect, fluent, expresiv şi conştient poezia, respectând
punctuaţia şi ortografia cerute de text;
O2. Să explice sensurile unor cuvinte, expresii verbale, aplicându-le în
enunțuri proprii;
O3. Să alcătuiască familia lexicală a unor cuvinte;
O4. Să identifice ideile, sentimentele şi atitudinile comunicate în textul
literar;
O5. Să se exprime clar, corect, concis.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: lectura expresivă, conversaţia euristică,
explicaţia, lucrul cu manualul și cu fișele de lucru, lectura selectivă,
exerciţiul oral şi scris, învăţarea prin desoperire, problematizarea, observația.
Mijloace de învăţământ: manualul de limba și literatura română
cl.VI-a,caiete, fișe de lucru
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate independentă,
pe grupe.
DEMERSUL DIDACTIC

MOMENTELE TIMP ELEMENTE DE CONŢINUT OB. METODE MIJLOACE


LECŢIEI
1 2 3 4 5 6
1. Moment 1 min. - Voi avea grijă ca elevii să-şi pregătescă materialele necesare
organizatoric. orei de limba română şi voi nota absenţii;
- Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună
desfăşurare a activităţii didactice.

2. Evocarea 5 min. -Voi repartiza elevilor câte o fișă - un cântec despre albină.
(Anexa1)
Elevii fredonează cântecul și comentează în baza versurilor și a
imaginii din fișă versul: „Ea orice zi și-o-ncepe ca pe-o școală”
învăţarea prin r
3.Realizarea Anunț elevii subiectul lecției și obiectivele pe care levor avea de O2 descoperire
sensului realizat pe parcurs. O3

Elevii își notează data și tema în caiete. conversaţia


manualul
Elevii vor citi expresiv poezia, respectând ortografia și Textul literar:
punctuaţia cerute de text și vor prezenta biografia lui Vasile O1 „Albina”de
Romanciuc Vasile
Romanciuc
1 2 3 4 5 6
Elevii realizează ex.1 pag.135, completând tabelul din
(Anexa2) lectura
O4 comentată

În paralel citeşte definiţiile ştiinţifice ale copacului şi ale


O5
frunzei: lectura
PISÍCĂ ~ci f. 1) Mamifer carnivor de talie mică, foarte dirijată

sprinten, cu blană netedă, de diferite culori, cu ochi ageri (care


văd și în întuneric) și cu ghearele ascuțite, retractile. ◊ ~ explicaţia

domestică specie de pisică care trăiește pe lângă case și se


O6 conversaţia
hrănește cu șoareci. ~ sălbatică specie de pisică, mai mare euristică
decât cea domestică, cu blana de culoare cenușie întunecată și O7

cu dungi negre transversale, care trăiește prin păduri. (DEX) învăţarea prin
descoperire
Profesorul propune elevilor să observe diferenţele dintre cele
două texte, bazându-se pe răspunsurile date următoarelor O8
exerciţiul
întrebări:
O9
 În care dintre cele două texte exprimarea este mai
frumoasă?
Ce exprimă poezia şi ce exprimă definiţiile? Ce senzaţii v-a
trezit poezia? Dar cele două definiţii?
Cere elevilor să noteze care dintre cele două texte presupune
Lectura
aportul imaginaţiei şi care pe cel al cercetării. textelor
Observă că, în poezie, exprimarea este mai frumoasă.
Poezia exprimă sentimente, gânduri şi idei, iar definiţiile Conversaţia Fişa cu texte
transmit informaţii.
Voi cere elevilor să prezinte într-o singură frază situaţia
surprinsă în poezia În bibliotecă, de Ana Blandiana Se va
evidenţia faptul că poeta porneşte de la un fapt obişnuit: aceata
constituie pentru autor un punct de plecare în construirea unui
univers imaginar .
Metoda
Voi dirija elevii să găsească în textul poetic aspectele care nu
pot fi reale, constituind rodul imaginaţiei poetului . deducţiei
Răspunsurile elevilor vor fi conduse către ideea că lumea fictivă
construită de poet impresionează prin caracterul ei neobişnuit în
comparaţie cu lumea reală.
Pentru a înţelege mai bine raportul realitate – ficţiune, se va
Conversaţia
cere elevilor să identifice atributele prin care se sugerează că
şoarecele are un comportament apropiat de cel omenesc (apare
în postura unui intelectual, pasionat de cărţi şi de lectură în
Observaţia
general etc.).
Se va scrie pe tablă definiţia figurii de stil şi a personificării.
Se va realiza prin completarea unui text lacunar cu referire la
Explicaţia
textul studiat si prin identificarea a duoa personificări din textul
dat.
Evaluarea se mai poate realiza şi prin identificarea
personificărilor din versurile poeziei eminesciene „Somnoroase
păsărele”.
Se vor recita două strofe din poezie de către elevi.
„Îmaginaţi-vă, într-o compunere liberă, o poveste în care un
şoricel/ o pisică să fie personaj principal.”
Voi face aprecieri generale şi individuale, pozitive şi negative.

lectura
dirijată

explicaţia

conversaţia
euristică

5. . Evaluarea 5 min. învăţarea prin


formativă descoperire Text lacunar
(fişă individuală)

exerciţiul

6. Tema pentru 2 min.


acasă

7. Aprecieri
1 min.
(Anexa 1)

1. Zboară albinuța, zum,zum,zum


Prin toată luncuța zum,zum,zum
Cea mai harnică, cea mai darnică (bis)
Zum,zum, zum,zum,zum,zum,zum,zum,zum.

2. Mierea este bună, zum, zum,zum


Însă greu se-adună, zum, zum,zum
Numai muncile gustă luncile (bis)
Zum,zum,zum,zum,zum,zum,zum,zum,zum.

„Ea orice zi și-o-ncepe ca pe-o școală...” Comentați în două-trei


enunțuri acest vers.
(Anexa2)

Citiți articolul de la ex.1 pag.135, completând tabelul de mai jos:

V + ?

Informații din text Informații noi Lucruri despre care


care îmi erau deja pentru mine aș vrea să aflu mai
cunoscute multe
(Anexa3)

Lucru în perechi

1.Explicați sensul cuvintelor:

Stupină-
Pandant-
Plasează aceste cuvinte în enunțuri.

2.Propuneți sinonime pentru lexemele:

Înțelept-
Fermecat-
Parfumat
(elevii din rândul de la fereastră)

3.Identificați lexemele din câmpul semantic al cuvântului


ce servește poeziei ca titlu.
(elevii din rândul din mijloc)

4.Alcătuiți familiile lexicale ale cuvintelor:

Zi, a citi
(elevii din rândul de la perete)
(Anexa4)

(Anexa5)

(Anexa6)

S-ar putea să vă placă și